Filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
oldmobil
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: czw kwie 28, 2011 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem

#1

Post autor: oldmobil »

Siemacie.
Ma ktoś filtry napędzane napowietrzaczem ?
Ciekawi mnie, jak to się sprawdza. Myślę o obniżeniu kosztów prądu i napowietrzacz bierze jednak znacznie mniej prądu niż turbina. Tyle, że jeśli to ma tylko zajmować miejsce w akwarium zamiast robić robotę to skórka za wyprawkę.
Podzielcie się uwagami, warto się w to bawić ? Jakie zbiorniki ogarniacie, jakie napowietrzacze ?
Awatar użytkownika

falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem

#2

Post autor: falco »

Siema,
kiedyś (naprawdę dawno) ;) najczęściej używałem wewnętrznej gąbki pędzonej powietrzem z brzęczyka Skalar. Wtedy nie było kubełków turbin czy kaskad. (Skalar działa i pracuje do dziś). ;)

Pamiętaj, że brzęczyk, brzęczykowi nierówny, Skalar ma bardzo duża wydajność, w porównaniu do innych napowietrzaczy, które miałem, żaden się nie umywał.

Taki zestaw dawał radę w zbiornikach do ok. 60l w większym (i oczywiście zależnym od obsady) może być krucho, zwłaszcza, że to głównie filtr mechaniczny. Na gąbce też tworzą się bakterie, ale jednak to nie to samo co na wewnętrznych wkładach.
Minusem jest to, że przy czyszczeniu trzeba mocno uważać, bo podczas wyjmowania gąbki syf spływa do akwarium (pomaga gęsta siatka w którą wkładamy gąbkę).
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem

#3

Post autor: rudy1986 »

Oldmobil, napisz do krewetkawawa. Od niego uzyskasz wszelkich info.

Ps mam kubek

Wysłane z mojego GT-P3100
Awatar użytkownika

Autor
oldmobil
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: czw kwie 28, 2011 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem

#4

Post autor: oldmobil »

rudy1986 pisze:
Ps mam kubek
Super, wpadnę jutro :)

Za starych czasów mój tata skonstruował pompkę, która też zasilała powietrzem... filtr przelewowy. Wtedy wszystko było na ramiakach. Z boku głównego zbiornika wisiało małe akwarium z wkładami filtracyjnymi - taki dziadek dzisiejszego sumpa ;)
Pompka ojca dawała radę !

Do ogarnięcia byłoby małe akwarium, jakieś 60 litórw. Myślałem o napowietrzaczu Aquael APR 300.
Problem z czyszczeniem gąbek znam - w każdym akwa poza kubłami mam turbiny :/
W zbiorniczku o którym mowa miałby być sam napowietrzacz na jednej - lub lepiej - na dwóch gąbkach.
Może jakies godne polecenia "filtry" gąbkowe, podwójne ?
Awatar użytkownika

Tilia
Zapaleniec
Posty: 215
Rejestracja: pt mar 21, 2014 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa Sadyba
Na imię mam: Karolina
Płeć:

Filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem

#5

Post autor: Tilia »

Zewnętrzne filtry napędzane brzęczykiem też były - sama takie miałam :) O, to chyba to, o czym piszesz. Problemem były głównie szklane rurki, które w miejscu łączenia, w zgięciach, pękały. No, ale akwaria z takimi filtrami jakoś funkcjonowały.

Jesteś pewny, że brzęczyk pożera mniej prądu niż porównywalny filtr wewnętrzny? Ja już bym nie wróciła do starych konstrukcji, choćby ze względu na to, że tych nowych po prostu nie słychać.

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem

#6

Post autor: cinek1916 »

Przy okazji podepnę się pod temat.

Zastanawiam się czy nie zmienić filtracji w krewetkariach z turbiny i kubełka na hamburga lub gąbkę napędzaną powietrzem.
Polecacie jakiś brzęczyk który ogarnie 4 akwaria 27l?
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

Autor
oldmobil
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: czw kwie 28, 2011 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem

#7

Post autor: oldmobil »

Tilia pisze:Zewnętrzne filtry napędzane brzęczykiem też były - sama takie miałam :) O, to chyba to, o czym piszesz. Problemem były głównie szklane rurki, które w miejscu łączenia, w zgięciach, pękały. No, ale akwaria z takimi filtrami jakoś funkcjonowały.

Jesteś pewny, że brzęczyk pożera mniej prądu niż porównywalny filtr wewnętrzny? Ja już bym nie wróciła do starych konstrukcji, choćby ze względu na to, że tych nowych po prostu nie słychać.
Ale to stary pomysł w nowym wydaniu. Wspomniany Aquael 300 ma rzekomo napowietrzyć zbiornik 150-300 litórw, i pobiera ledwo 3 waty.
Zżera nieporównywalnie mniej prądu od turbin.
Dla przykładu, mam Atmana 201 - 15W, FAN 3 - 12W, Circulator 650 - 6 W, Aquaszut 500 - 8 W
No tutaj jedynie circulator jest dwa razy bardziej prądożerny i możnaby jedynie myśleć o nim w kontekście rzeźbienia.

Dlatego pytam na forum, ma ktoś? zdaje egzamin ?

Teraz dokupienie zestawu do napowietrzacza to 20- zeta, zakup turbiny to 5 dych. A napowietrzacz mam :)

------------------------------------
EDIT: zestawik za 9+5 zeta, czyli za ok. 2 dychy można wziąć 2 napowietrzacze, albo jeden podwójny i w teorii powinno banglać :)
Awatar użytkownika

falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem

#8

Post autor: falco »

Znam własne konstrukcje, ale do 1 bańki, to za duży mechanizm. Swoją drogą, jeśli oszczędność ma dotyczyć tylko 1 baniaka, to te kilka-kilkanaście watów różnicy nawet w skali roku niewiele zmieni. Pomijam już fakt, że do takiego litrażu, to szkoda wkładać wewnętrzny filtr (zajmuje sporo miejsca i brzydko wygląda), ja bym poszedł w kaskadę Aquaela. Jest bardzo wydajna i ekonomiczna, cicha a jednocześnie nie zajmuje miejsca wewnątrz. Oczywiście trzeba przerobić pokrywę.
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

Tilia
Zapaleniec
Posty: 215
Rejestracja: pt mar 21, 2014 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa Sadyba
Na imię mam: Karolina
Płeć:

Filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem

#9

Post autor: Tilia »

Oldmobil, dzięki za wyjaśnienia. No cóż, jak widać jestem z nowinkami akwarystycznymi mocno do tyłu, więc też chętnie poczytam temat :)
Awatar użytkownika

Autor
oldmobil
Bywalec
Posty: 84
Rejestracja: czw kwie 28, 2011 12:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem

#10

Post autor: oldmobil »

falco pisze:Znam własne konstrukcje, ale do 1 bańki, to za duży mechanizm. Swoją drogą, jeśli oszczędność ma dotyczyć tylko 1 baniaka, to te kilka-kilkanaście watów różnicy nawet w skali roku niewiele zmieni. Pomijam już fakt, że do takiego litrażu, to szkoda wkładać wewnętrzny filtr (zajmuje sporo miejsca i brzydko wygląda), ja bym poszedł w kaskadę Aquaela. Jest bardzo wydajna i ekonomiczna, cicha a jednocześnie nie zajmuje miejsca wewnątrz. Oczywiście trzeba przerobić pokrywę.
FZN-3 to 9,6 wata. To ja juz wolałbym turbinę w środku.

Tu nie chodzi tylko o kilka wat w jednym zbiorniku. Ale jeśli rozwiązanie jest dobre - czytaj wydajne - to spokojnie możnaby wyeliminować turbiny w innych zbiornikach. A to już robi się kilkadziesiąt wat. Turbiny pracują 24h/365, więc parę groszy to kosztuje.
Przy pięciu zbiornikach jest o czym myśleć.
Oświetlenie przebudowałem na 100% LED, teraz czas na pompki i bąbelki ;)

PISAĆ !!
Działa to czy tylko wygląda jakby działało ?
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem

#11

Post autor: Christo »

Podobno wiąże się to z większym parowaniem wody, nawet mimo przykrytych zbiorników. Dlatego zaoszczędzisz na prądzie, a będziesz musiał robić większe dolewki. Zapytaj może na C.pl, ktoś tam chyba chwalił się takim rozwiązaniem. Przekonasz się czy to prawda.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem

#12

Post autor: falco »

FZN-3 do 60 ?? Toć, to zrobiłoby pralkę. ;)
Używam kaskad od wielu lat (starych i nowych wersji), do 60 (z normalną obsadą, która nie produkuje dużo syfu) spokojnie wystarczy 1 a 2, to już świat i ludzie.

Zrozumiałem, że chodzi o zmianę w 1 zbiorniku, teraz się okazało, że w grę wchodzi więcej, w takim przypadku oczywiście gra nabiera sensu. Sam zrobiłem przejście na oświetlenie LED tam gdzie nie mam wymagających roślin i się sprawdza.
Podobnie z ogrzewaniem, grzałki umieszczam albo przy napowietrzaczu albo filtrze i widzę różnicę w czasie pracy gdy były umieszczone w innych miejscach (bez przepływu wody).
Bardzo dużo (do zbiorników, które wymagają ogrzewania) pomaga też karimata na tylnej ściance, która z 1 strony spełnia rolę tła (można ją dowolnie ozdobić) i izolatora.

Co do wydajności gąbki pędzonej brzęczykiem a dobrą kaskadą lub turbiną, raczej bym się nie łudził, że będzie tak samo skuteczna. Zwyczajnie z brzęczyka nie osiągniesz takiej mocy ssania jaką posiadają normalne filtry.

Kiedyś takie stosowałem, bo... nie było wyjścia. ;)
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...

barus
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: ndz kwie 06, 2014 11:03 am
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin

Filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem

#13

Post autor: barus »

W krewetkarium filtr gąbkowy lub hamburg to najlepsze rozwiązanie. U mnie 4 bańki 30l filtry U-jet z podwójnymi gąbkami napędza EHEIM AIR PUMP 400.

Ledy też testuje ale tylko na modułach 1W bo taśma to dla mnie badziew. :P
Po 2 tyg mech fisidens aż się unosi do góry a mam 7W na 54l.
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem

#14

Post autor: lovelas1988 »

Odkopię lekko stary temat swoją złotą łopata.

Ostatnio sam przeszedłem na ten typ filtracji jak i napowietrzania swoich krewetkarii. Powodem tego przejścia były zapychajace się prefiltry, które zakładałem na wlot kaskad (ziarnistosci nie pamiętam, wiem że to były gąbki z fzn 2)

Bardzo fajnym rozwiązaniem cieszy się ostatnio brzeczyk i filtry gabkowe typu u jet. Postanowiłem spróbować choć mam wyczulone ucho i jakiekolwiek buczenie w nocy mi przeszkadza.

Zacząłem czytać i analizować napowietrzacze.

Eheim air pomp 100, 200, 400
Jbl pro silent a50, 100, 200, 300, 400




Wysłane z mojego One przy użyciu Tapatalka

-- 13 maja 2016, o 18:06 --

Niestety nie mogę wkleić całego postu, który napisałem.

Dodaję całość poprzez dysk google https://docs.google.com/document/d/1SOz ... sp=sharing" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem

#15

Post autor: rudy1986 »

To Ty bogaty jestes:P co do Sery. Mam na sklepie air 550 (czyli najmocniejszy) stoi na pokrywie Juwela od Rio125. I tylko dzieki temu sprzedaje te modele. Jest tak cichy ze nawet nie wiadomo czy dziala. Niedowiarkow zapraszam do NDM :P

tabletotapatalkniete

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem

#16

Post autor: cinek1916 »

Rudy, to chyba masz jakąś wadliwą sztukę :)
Mój dobrze słychać. Dopiero po zamknięciu w szafce jest prawie niesłyszalny.

Za to Resun LP-20 wylądował na balkonie :)
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem

#17

Post autor: lovelas1988 »

Rudy, podjadę może na dniach do Ciebie i posłucham:) Jutro dodatkowo sprawdzę go w pobliskim sklepie raz jeszcze ale nie przypominam sobie by pracował ciszej niż chociażby eheim 400 lub 200. Masz może te napowietrzacze firmy schego na sklepie?

He he słuchajcie, ja ledwo kupiłem niedawno dwa napowietrzacze eheim 100 do swoich krewetkarii, napisałem o nich pochlebna opinię i jeden dosłownie wczoraj w nocy zaczął mi terkotać i mnie obudził. Drugi pracuje bez szwanku, odpukać.. Jutro jadę go wymienić ale takie cyrki w droższym sprzęcie są nie do przyjęcia.

Kto miał z Was te napowietrzacze schego? Możecie je jakoś porównać z produktami eheima? No bo jak te eheimy maja mi terkotać po jakimś czasie to ja dziękuję za taką współpracę.. Chyba że trafiłem na felerny model typu refurb.
Obrazek
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem

#18

Post autor: rudy1986 »

Musze sie poprawic:) nie jest to AIR 550 a AIR 275, opini nie zmieniam:)
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem

#19

Post autor: lovelas1988 »

Dzis sprawdziłem wszystkie brzeczyki sery. U mnie nie mają żadnych szans by się zadomowic, nawet ten najmniejszy model sera 100 był glosniejszy niż eheim (o 275 nie wspomnę). Na dniach przyjedzie do mnie napowietrzacz Schego Prima także dopiszę w wątku co o nim sądzę.

Wymieniłem eheima 100, który zaczął mi terkotać po kilku dniach na taki sam. Na razie jest ok ale czy będzie tak cały czas to się okaże.

Pozdrawiam

Wysłane z mojego One przy użyciu Tapatalka
Obrazek
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem

#20

Post autor: lovelas1988 »

Aaa właśnie, miał ktoś może przyjemność testować te urządzenia u siebie w domu?

http://www.aqualighter.com/aPUMP_maxi.html?language=gb" onclick="window.open(this.href);return false;

Z ciekawości załączyłem sobie ten brzęczyk i nie było nic słychać. Dopiero teraz wyczytałem, że to maleństwo polecane jest do akwarium 200 L! Szkoda, że nigdzie na pudełku nie zauważyłem takiej informacji gdyż brzeczyk jest malutki, można go przylepic do szyby i ma dwa wyloty. Szczerze mówiąc pomyślałem, że to zabawka do ala akwarium typu kula. Teraz jestem wręcz zaskoczony, że Ukraińcy zrobili coś takiego. Czytałem na różnych forach, że urządzenie jest jak do tej pory najcichszym urządzeniem typu brzeczyk. Tylko czy takie maleństwo po np msc. czasu nam się nie rozleci? Gdzie oni tam to wszystko upchali? [WINKING FACE]

Wysłane z mojego One przy użyciu Tapatalka
Obrazek

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem

#21

Post autor: cinek1916 »

Pytałeś mnie na privie ale odpiszę tu ;)

Niestety nie miałem styczności z firmą Schego.

Za to u Maćka miałem okazję posłuchać Eheim 400. W sumie to nie było czego słuchać bo działa naprawdę cicho.

Sam się zastanawiam żeby w regale (który powstaje od stycznia hehe) zamontować centralnego sumpa 180l pod 12 akwariów 45l zamiast filtrów napędzanych powietrzem. Takie rozwiązanie znacznie ułatwi podmiany wody.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem

#22

Post autor: lovelas1988 »

Cinek 1916, sump to najlepsza rzecz przy takiej ilosci kostek jaką posiadasz.

Eheim400 nie dal mi spac, o ile za dnia bylo dobrze to w nocy niestety... Fakt, jeśli taki brzęczyk zamknie się w szafce to nie slychac zupełnie nic. Ale tu nie o to chodzi.

Pytałem jednego sprzedawcy o aPump Maxi, stwierdził że do samego napowietrzania w krewetkariach to tak ale jesli chodzi o napędzenie jakiegoś gąbczaka to juz niekoniecznie.

Jutro ma się pojawić u mnie najmniejszy przedstawiciel firmy schego, model prima. Zobaczymy jak wypadnie, jestem bardzo ciekawy.

Dzięki cinek i pozdrawiam.

Wysłane z mojego One przy użyciu Tapatalka
Obrazek
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem

#23

Post autor: rhino »

Http://fawa.pl/viewtopic.php?f=60&t=20997&hilit=schego" onclick="window.open(this.href);return false;

Ta na 12VDC z regulatorem napięcia jest bezgłośna.
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem

#24

Post autor: lovelas1988 »

Dzięki za szybką odpowiedź.

Dziś przyjechał do mnie Schego Primo. Śmiało mogę porównać go do serii napowietrzaczy jbl pro silent. Jest cicho, brakuje mu jedynie regulacji. Jeśli chodzi o porównanie eheima 100 do schego to bezapelacyjnie cichszym napowietrzaczem jest eheim.
Obrazek
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem

#25

Post autor: lovelas1988 »

Dla zainteresowanych tematem napowietrzaczy jest jeszcze jeden model jbl, ktory posiada tlumnik i glosnosc najmocniejszego jbl pro silent s500 to ok 8,5 decybela. Dla porownania eheim 100 pracuje w granicach ~ 40-60 decybeli.

Jak widzicie mozna kupic ultra cichy napowietrzacz. Cena okolo 140 zl.

Link allegro
http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6187330510" onclick="window.open(this.href);return false;


Wysłane z mojego One przy użyciu Tapatalka
Obrazek
ODPOWIEDZ