żwirek i mół / /słaba cykrulacja??

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
traczu
Gaduła
Posty: 186
Rejestracja: pt maja 24, 2013 6:37 pm
Lokalizacja: gocław

żwirek i mół / /słaba cykrulacja??

#1

Post autor: traczu »

Witka wszystkim mam sprawę pierwszy raz mam akwa na żwirze stoi już rok.
Jest kubełek 303A.
Akwa 240L.
Czy taki efekt jak na zdjęciach to słaba cyrkulacja ??


Obrazek
Obrazek

Dein

żwirek i mół / /słaba cykrulacja??

#2

Post autor: Dein »

Słaba cyrkulacja czego?
Normalne zjawisko - wszelkie rozłożone odpady organiczne wpadają w szczeliny między kamykami i żadna "cyrkulacja" ich stamtąd nie wydobędzie. Odmulacz już tak.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

żwirek i mół / /słaba cykrulacja??

#3

Post autor: Christo »

Żwir to najgorsze - choć jeszcze gorszy jest bazalt - z podłoży akwarystycznych, aż dziwne że nadal stosowane. Normalna sprawa że zanieczyszczenie wnikają wgłąb takich dużych ziaren. Polecam piasek o granulacji dominującej ok 1mm. Rośliny dadzą w nim radę, zanieczyszczenia będą się gromadzić na powierzchni skąd łatwiej będzie je wydobyć, zostaną zamiecione przez filtrację lub po prostu rozłożą się pod wpływem wydajnej biologii. Jeżeli w akwa nie ma bardzo brudzących ryb jak np zbrojniki być może w ogóle nie trzeba będzie sprzątać. Stosuję wyłącznie piaski. Żadnej z moich baniek nie muszę odmulać, nie mówiąc już o tym że niektórych i tak by się nie dało.:)
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

żwirek i mół / /słaba cykrulacja??

#4

Post autor: Lech-u »

Christo pisze:Żwir to najgorsze - choć jeszcze gorszy jest bazalt - z podłoży akwarystycznych, aż dziwne że nadal stosowane.
Autor wątku chce wiedzieć, czy to normalne, że mu "kupki" wnikają między kamienie.

Tak, to normalne i inaczej nie będzie. Pamiętaj, że jest to największy zasobnik bakterii denitryfikacyjnych w akwarium. Zostaw to bagienko na dole i nie oglądaj akwarium przez lupę.

Ten "syfek" jest pozytywnym zjawiskiem w akwarium.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

żwirek i mół / /słaba cykrulacja??

#5

Post autor: Christo »

"Syfek" pochodzący z drewna, rozłożonych liści, torfu itp jest zjawiskiem pozytywnym lub neutralnym i co najwyżej może komuś przeszkadzać estetycznie. Muł którego głównym składnikiem są rybie odchody jest szkodliwy, chorobotwórczy (grzybice) i powinien być usuwany.

Piasek jest na pewno lepszym złożem dla bakterii denitryfikujących niż gruby żwir. Wiem to po swoich bańkach, w których w zasadzie nie robię podmian, a NO3 wynosi: 0, 0, 0, i 1. Najlepsza woda jaką tam wlałem miała NO3 - 5, więc sprawa jest jasna, roślin na ogół nie ma.

Jeśli autor chce się dowiedzieć czy to normalne, że coś drobniejszego wpada w większe przestrzenie pomiędzy czymś dużo grubszym, to faktycznie jest to normalne. Jeśli po za samym nabyciem tej odkrywczej wiedzy chciałby jeszcze coś z tym zrobić to już się dowiedział co.

U mnie tak to wygląda:
Obrazek

Biały piasek kwarcowy. Podłoże nieruszane od 2 lat, nigdy nie odmulane. Trochę syfku na wierzchu po rozłożeniu się suchej trawy. Niżej czysto.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

żwirek i mół / /słaba cykrulacja??

#6

Post autor: pkucaba »

Mół - Co to takiego?
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

Autor
traczu
Gaduła
Posty: 186
Rejestracja: pt maja 24, 2013 6:37 pm
Lokalizacja: gocław

żwirek i mół / /słaba cykrulacja??

#7

Post autor: traczu »

Kiedyś była taka że żwir jest lepszy bo jest cyrkulacja wody w podłożu.
To jak to w końcu jest lepiej dać mniejsza granulację??
z nawozu daję tylko w płynie własne mieszanki ale jak często nie odmulam to efekt na roślinkach jest sporo lepszy.

Dein

żwirek i mół / /słaba cykrulacja??

#8

Post autor: Dein »

Jak ktoś ma piasek, powie, że najlepszy jest piasek. Ja mam żwirek i nie chcę piasku, więc powiadam, że najlepszy jest żwirek.
Praktycznie nie odmulam i nie szkodzi to ani roślinom ani zwierzętom. Nie stwierdzam grzybicy wywołanej niesprzątaniem kup. Nie widać tych kup nawet, bo dno jest porośnięte roślinami w 95 procentach.

Reszta to kwestia estetyki. Jednym odpowiada ciemny syf widoczny na jasnym piasku, innym nie przeszkadza, że coś się wala głębiej między kamykami i widać to, o zgrozo, przez szybę.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Re: żwirek i mół / /słaba cykrulacja??

#9

Post autor: Christo »

traczu pisze:Kiedyś była taka że żwir jest lepszy bo jest cyrkulacja wody w podłożu.
To jak to w końcu jest lepiej dać mniejsza granulację??
z nawozu daję tylko w płynie własne mieszanki ale jak często nie odmulam to efekt na roślinkach jest sporo lepszy.
Jeśli dasz piasek ok 1mm tak jak pisałem to będzie w nim wystarczająca cyrkulacja i rośliny ukorzenione dadzą radę bez problemu. Nieodpowiedni będzie tylko bardzo drobny piasek (pył, części ilaste). Jeśli kupy rozkładają się na bieżąco - cieszy mnie, sam tak mam. Nie trzeba usuwać - fajnie, ale w większej liczbie gdzie tworzą warstwę nie mogą zalegać. Jeżeli komuś to co ma w akwarium nie przeszkadza ok, przecież nie musi tego zmieniać, autorowi rozumiem przeszkadza lub przynajmniej budzi wątpliwości, skoro założył temat. Mam nadzieję że pomogłem.

Łaciaty żwirek lub bazalt nie dość że wyglądają okropnie i sztucznie, to jeszcze są mało funkcjonalne, kał, ale także pokarm wpada pomiędzy ziarna, na piasku nawet najdrobniejszy granulat jest dostępny dla ryb. Do tego nie nadają się dla niektórych gatunków - pielęgniczki, przydenne.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Dein

żwirek i mół / /słaba cykrulacja??

#10

Post autor: Dein »

W takim akwarium jak Twoje bazalt wyglądałby sztucznie. W moim akwarium bazalt w ogóle nie wygląda, chyba, że kucniesz i wpatrujesz się uporczywie.
I z założenia wszystko co opada na dno, wgłąb, między kamyki, ma to dno zasilać na bieżąco substancjami, które rośliny już zdążyły sobie wyciągnąć (ziemiura pod żwirem).

Normalne. Każdy rodzaj podłoża ma wady, zalety i ograniczenia. Nie rozumiem tego wartościowania na siłę, co lepsze, bez uwzględnienia specyficznych potrzeb właściciela akwarium, biotopu, stylu, roślin i konkretnych stworów. Ocenę, co ładniejsze, też lepiej zostawić zainteresowanemu.
Czy brud zalega na czy pod - drugorzędna sprawa zupełnie, biorąc pod uwagę, że można sobie posprzątać. Nie sądzę, żeby komuś, komu przeszkadza brud między kamykami nie przeszkadzał ten sam brud na piaseczku.

Autor
traczu
Gaduła
Posty: 186
Rejestracja: pt maja 24, 2013 6:37 pm
Lokalizacja: gocław

żwirek i mół / /słaba cykrulacja??

#11

Post autor: traczu »

Czyli brud jest drogocenny :D
Rozumiem że zbytnio go nie ruszać.
Mi on nie przeszkadza tylko zastanawiał mnie fakt czy to dobre czy złe zjawisko

Dein

żwirek i mół / /słaba cykrulacja??

#12

Post autor: Dein »

Wszystko z głową.
Gdyby nagle sypnął Ci się glon, skoczył poziom związków szkodliwych, warto dno solidniej, głębiej odmulić, a i to ostrożnie, żeby nie wyciągnąć spod żwiru do słupa wody tumanów przegniłego brudu.
Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, rośliny ładnie rosną, ryby nie chorują - znaczy, że jest równowaga, rośliny korzystają z dodatkowych zasobów w dnie i sprząta się tyle, żeby było ładnie. Z wierzchu, grubsze paprochy, etc.

Autor
traczu
Gaduła
Posty: 186
Rejestracja: pt maja 24, 2013 6:37 pm
Lokalizacja: gocław

żwirek i mół / /słaba cykrulacja??

#13

Post autor: traczu »

Dzięki serdeczne rozjaśniłeś mój umysł :D
ODPOWIEDZ