Śrubunek zbiornika/przelot przez szybę

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Śrubunek zbiornika/przelot przez szybę

#1

Post autor: iro1979 »

Mam pytanie odnośnie w/w części. Szperałem trochę po necie i części tego typu kosztują stosunkowo dużo (koło 50zł za szt), a chciałbym w przyszłości zrobić filtr z beczki. Nie spodziewałem się, że części z plastiku są tak drogie... Kupuję często jakieś złączki, kolanka itp. z różnych materiałów, stal, mosiądz, również pcv i kosztują średnio od 0,5zł do 5-7zł, a tu taki szok. Są może jakieś części zastępcze z których mógłbym zrobić bezpieczny przelot?

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Śrubunek zbiornika/przelot przez szybę

#2

Post autor: don_Vall »

Są takie elementy wykonane z mosiądzu. Stalowe też powinieneś znaleźć. Uważam jednak, że te materiały nie nadają się do akwarium.
Sam coś chciałem wymyślić ale niestety taniej się nie da..
Mam nieużywany śrubunek 25 http://fawa.pl/viewtopic.php?f=54&t=206 ... %9Brubunek" onclick="window.open(this.href);return false; do sprzedania.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Autor
iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Śrubunek zbiornika/przelot przez szybę

#3

Post autor: iro1979 »

:/. Pewnie zrozumiesz. Zakładałem, że potrzebuje 3 sztuki in, out i dolewka. Przy czym dolewkę, chyba wstawię w wężu bo trójnik mniej będzie kosztował więc potrzebuje 2. Cena gra pierwszoplanową rolę bo pompa będzie sporo kosztować więc na reszcie rzeczy chcę oszczędzić. Poczekam i poszukam. Już teraz coś znalazłem co wygląda obiecująco haha http://www.allegromat.pl/aukcja159030" onclick="window.open(this.href);return false;
Jest uszczelka, nakrętka i coś co mam nadzieje ma gwint wewnętrzny (chyba ma) więc by grało. A cena, no cóż hihihi.
Ostatnio zmieniony śr kwie 30, 2014 10:49 pm przez sum, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Zarchiwizowałem link do aukcji
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Śrubunek zbiornika/przelot przez szybę

#4

Post autor: sum »

iro1979

!

Proszę używaj archiwizera do aukcji Allegro :arrow: http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=10&t=23102" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Śrubunek zbiornika/przelot przez szybę

#5

Post autor: don_Vall »

Teoretycznie by się nadawało. Wadą jest zbyt mała średnica i brak poszerzenia, Które dociśnie uszczelkę do szyby. Ta metalowa nakrętka też nie jest zbyt OK.
Może jak obetniesz i zamontujesz odwrotnie to będzie szczelna. Zastanów się jeszcze nad szczelnym podłączeniem dalszej części rury do pozostałego gwintu.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Śrubunek zbiornika/przelot przez szybę

#6

Post autor: cinek1916 »

To ma być to beczki czy do szkła bo z tematu ciężko mi wywnioskować?

A nie łatwiej użyć śrubunków do plastikowej instalacji wody zimnej?
np. us metrix?

Z tego co pamiętam był na innym forum temat "baczka xenona", tam autor użył właśnie tych śrubunków.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

Autor
iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Śrubunek zbiornika/przelot przez szybę

#7

Post autor: iro1979 »

W szkle nic nie będzie wiercone. Otwory w beczce. Beczka będzie z plastiku taka jakich pełno na allegro np taka http://www.allegromat.pl/aukcja159154" onclick="window.open(this.href);return false; . Litraż beczki 20 do 60 litrów, ale zapewne kupie coś pośrodku. Filtr będzie podłączony do akwarium 200litrów.
cinek1916 - dzięki za podpowiedź. Znalazłem ten temat, o którym mówiłeś. Z tego co tam zobaczyłem to właśnie o coś takiego mi chodziło. W ogóle mam pomysły bardzo zbieżne z wykonawcom tamtego filtra (np. wykorzystanie keramzytu ogrodniczego). Z tym, że on pompę zamontował wewnątrz, a moja będzie na zewnątrz - u mnie będzie strasznie droga energooszczędna pompa cyrkulacyjna 5W - cena około 300zł. Pomysł zaczerpnięty z jakiejś aukcji na allegro gdzie ktoś zastosował podobną pompę i jego obliczenia mnie przekonały, oszczędność roczna na energii pobranej przez filtr to minimum 130zł (zakładając, że 1kwh kosztuje 50groszy). Filtr więc pomimo początkowych kosztów zarobi na siebie w 2-3 lata, a jego wydajność będzie większa od tego który mam aktualnie hw-302.
Filtr zacznę robić najwcześniej na początku czerwca, ale mam ostatnio urwanie głowy z czasem (sporo pracy) i z kasą (popsuła się wczoraj karta graficzna i aby oszczędzić nie kupując nowej to tą popsutą dzisiaj smażyłem w piekarniku i udało się naprawić, co najmniej 150zł oszczędzone XD).

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Śrubunek zbiornika/przelot przez szybę

#8

Post autor: cinek1916 »

Chyba na pawiokie.pl był temat z beczką i pompą od C.O.

Bardzo dobre i stosunkowo tanie rozwiązanie.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
ODPOWIEDZ