Filtr hamburski

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Filtr hamburski

#1

Post autor: cinek1916 »

Po Warszawskiej Konferencji Akwarystycznej oraz krótkiej rozmowie z Kumakiem postanowiłem mocniej zagłębić się w temat krewetek.

Plan zakłada podzielenie 2 zbiorników 54l na pół. Dzięki temu będę miał 4 zbiorniki po ~27l a w przyszłości przerobienie 160l na machrio-krewetkarium. Ewentualnie na regaliku znajdzie się jeszcze miejsce dla 2 kosteczek 30x30x30 ale to później.
Chciałbym żeby całość była jak najmniej prądożerna i jak to się tylko da bezobsługowa. Wybór wydaje się prosty: filtracja hamburska.

Żeby oszczędzić miejsce w każdym z 27l zbiorniczków planuję dać narożne gąbki. Gąbka 45ppi, wymiar filtra mniej więcej 8x8cm.

Zastanawiam się nad doborem pompki powietrza. O ile w sieci bez problemu można znaleźć porady czy też wzory pomagające dobrać odpowiednią moc turbin, o tyle z napowietrzaczem jest już problem.
Jaką wydajności powinien mieć żeby napędzić 6-7 takich filtrów?
Jaki przepływ powietrza powinien być w takim filtrze?
Macie doświadczenia z tego typu filtracją? Może jakieś rady i wskazówki?

Na jednym z for znalazłem taki model pompy:
http://www.rybarium.pl/sera-air-550r.html" onclick="window.open(this.href);return false;
4 wyjścia, regulacja, trójniki i zaworki przeciwzwrotne.
Mieliście z nią styczność? Jest coś warta?
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

Coatl1987
Zapaleniec
Posty: 365
Rejestracja: pn paź 08, 2012 12:36 pm
Telefon: +48512185002
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Krzysiek
Płeć:

Filtr hamburski

#2

Post autor: Coatl1987 »

Czekam z niecierpliwością na wynik twoich prac i przemyśleń gdyż może to i u mnie zdałoby egzamin? :D Warto się zastanowić nad taką alternatywą dla gąbki na końcówce filtra zewnętrznego

Kaledon
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: sob lis 13, 2010 9:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Filtr hamburski

#3

Post autor: Kaledon »

Jeśli interesuje Cię jak podzielić 54 na 2 części z jedną głowicą to mogę pomóc w temacie. Sama filtracja na pompkę jest jak dla mnie nie do przyjęcia z uwagi na duży hałas więc całość regałów mam na głowicach.
http://shrimps.blog.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;

Autor
cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Filtr hamburski

#4

Post autor: cinek1916 »

Na dniach powinienem zacząć zabawę więc postaram się zrobić fotostory.
Szyba i sylikon są, gąbki jadą, muszę dokupić kolanek i rurkę 1/2" oraz "prowadnice" do gąbek. Zastanawiam się czy szklane 1cm czy czarny kątownik PCV 10x10mm.

Kaledon, mi hałas nie będzie przeszkadzał więc nie ma problemu ale chętnie poczytam jak to masz rozwiązane.
Chociaż wolałbym uniknąć mieszania wody z 2 osobnych komór, zawsze to jakieś zabezpieczenie przed przenoszeniem chorób.
Na szybko rozkminiając przychodzą mi 2 rozwiązania:
1. Zlewarowane dwa akwaria i trójnik na wylocie pompy.
2. Osobny przelewowy zlewarowany z oboma akwariami i pompa z trójnikiem.

Zastanawiam się też czy po przenosinach A. Bitaeniata do 375l zostawić jedno duże 160l dla krewetek czy kupić w to miejsce 4x25l... Ale na to jeszcze mam czas ;)
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
ODPOWIEDZ