Jaki filtr do filtracji mechanicznej

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Jaki filtr do filtracji mechanicznej

#1

Post autor: inerkoma »

Witam.

Prośba o zaproponowanie dobrego filtra, który pełniłby funkcję filtracji mechanicznej. Akwarium 126l. Aktualnie jako biolog pracuje Eheim 2228. Posiadam na wyposażeniu Aquaela Turbo 1000 - jest na razie poza akwarium. Przewertowałem różne wątki z tym związane i w końcu nie wiem co będzie dobre. Wiem, że mogę włożyć samą głowice Aquaela z dużą gąbką (pytanie jaką?, jak gradacja?, jaka wielkość) ale nie chce zabierać miejsca w środku - między innymi dlatego pracuje Eheim 2228 a nie Aquael. Czy waszym zdaniem kaskada np. Aqua Clear 70 byłaby dobrym pomysłem? Co możecie polecić? Dzięki za info

Jerry
Gaduła
Posty: 172
Rejestracja: wt sie 14, 2012 9:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Jaki filtr do filtracji mechanicznej

#2

Post autor: Jerry »

Jeśli masz do tego Turbo 1000 plastikowy dolny pojemniczek - wpaduj do niego wate akwarystyczna i po temacie. Ja mam tak od jakiegoś czasu jako filtry mechaniczne wszędzie powsadzane i z mojego doświadczenia wynika ze żadna gabka tak dobrze nie zbiera syfku i nie klaruje wody. Latwe w obsłudze, nie zajmuje dużo miejsca w akwa. Mam /miałem tak w kilku filtrach i zawsze byłem zadowolony. W kaskadzie zresztą również poza gabka mam wate wpakowana.
240l - Skalar coast, 54l - Rak i banda redek, 54l - ozdobna nuda
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Jaki filtr do filtracji mechanicznej

#3

Post autor: rudy1986 »

Zaloz sobie gabke na wlot do kubla jezeli chcesz oszczedzic miejsce w akwarium, mozesz tez zastosowac mniejsza glowice do filtrowania, co do gabki ta gestsza bedzie sie szybciej brudzic i rzadsza na odwrot i bedzie przepuszczac wiecej syfu, co do wielkosci musisz sam wybrac jaka Ci odpowiada bo to nie bedzie glownym medium filtracyjnym
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Re: Jaki filtr do filtracji mechanicznej

#4

Post autor: Lech-u »

A ja polecam pre-filtr Eheima. Montujesz na rurę ssącą filtra.
ładny, sprytny i daje naprawdę klarowną wodę.
Ma dwa moduły, ale możesz użyć pojedynczego modułu lub podwójnego w zależności os stopnia zabrudzenia wody, obsady, wielkości akwarium.
Obrazek:
Obrazek
Obrazek

Bardzo łatwo się go czyści. Kosztuje ok 35 pln.

Od maja używam u siebie w akwarium 500 litrów i sprawdza się genialnie. Na pewno kupię do innych zbiorników, bo efekt jest bardzo dobry.

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Jaki filtr do filtracji mechanicznej

#5

Post autor: inerkoma »

Dzięki za odpowiedzi. Aktualnie na wlocie Eheim ma zainstalowany prefiltr Gush-a z gąbki na wejściu, ale jest on mały i nie wiem czy wystarczający. Poobserwuje i coś wymodzę. Do Eheima napakowałem mega dużo wkładów bo bałem się trochę, że zrobi mi pralkę w akwarium, ale po włączeniu z rzeczonymi wkładami i z prefiltrem na wejściu woda z deszczownicy raczej tak spokojnie porusza taflą wody. Dlatego też zacząłem się zastanawiać czy nie dołożyć czegoś jeszcze coby mogło wspomóc ruch wody. Mógłbym też wywalić trochę wkładów z Eheima ale wolałbym tam już nie zaglądać do niego. Tak czy owak dzięki za info. Podoba mi się ten prefiltr Eheima :)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Jaki filtr do filtracji mechanicznej

#6

Post autor: Lech-u »

inerkoma pisze:Podoba mi się ten prefiltr Eheima
Eheim to Eheim.

Zwykle się podoba...

Aha, nie mam nic wspólnego z tą marką (w rozumieniu handlowo-marketingowym), ale jestem zwolennikiem i użytkownikiem sprzętów tej firmy. Dlatego zachwalam.

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Jaki filtr do filtracji mechanicznej

#7

Post autor: inerkoma »

Czyli mógłbym zrobić tak - wywalić gąbki z kubła (ogólnie to mam te Azoo 3in1), dosypać wkładu biologicznego i zastosować tylko prefiltr na wejściu i po sprawie?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Jaki filtr do filtracji mechanicznej

#8

Post autor: Lech-u »

inerkoma pisze:Czyli mógłbym zrobić tak - wywalić gąbki z kubła (ogólnie to mam te Azoo 3in1), dosypać wkładu biologicznego i zastosować tylko prefiltr na wejściu i po sprawie?
Noooo! Najprościej i najlepiej.

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Jaki filtr do filtracji mechanicznej

#9

Post autor: inerkoma »

Tak też zatem uczynię. Dzięki
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Jaki filtr do filtracji mechanicznej

#10

Post autor: Lech-u »

inerkoma pisze:Tak też zatem uczynię. Dzięki
Nooo! Swój człowiek!

Cieszę się, że pomogłem!

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Jaki filtr do filtracji mechanicznej

#11

Post autor: inerkoma »

Odświeżę trochę temat. Prefiltr zainstalowany wprawdzie nie w 126l tylko w 200l ale wciąga syfki aż miło. Przetestowałem w między czasie patent z gąbką z Fan 3 i niestety byłem średnio zadowolony. Minusy to oczywiście rozwalające się syfy po zbiorniku przy próbie wyjęcia gąbki z wody (kombinowałem z nałożeniem torebki - ale poniosłem porażkę), jeśli gąbka jest bezpośrednio założona na rurkę zasysająca to zbiera nieczystości tylko w jednym miejscu. Zobaczymy jak spisze się ten prefiltr. Inna sprawa z jaką mam teraz do czynienia to farfocle unoszące się w zbiorniku. Filtr przy restarcie nie był płukany/czyszczony tylko w stanie nie naruszonym został przeniesiony do nowego zbiornika. Zastanawiam się jak pozbyć sie tych unoszących się farfocli. Obrazek

BiA
Uczestnik
Posty: 26
Rejestracja: pn wrz 15, 2014 7:15 pm
Lokalizacja: Grochów

Jaki filtr do filtracji mechanicznej

#12

Post autor: BiA »

Inerkoma i jak po roku od montażu? Stałeś się fanem Eheim'a jak Lech-u?
Pozdrawiam,
Bartek i Agnieszka

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Jaki filtr do filtracji mechanicznej

#13

Post autor: inerkoma »

Jestem zadowolony☺
ODPOWIEDZ