Szyszki olchy jako wkład?

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Szyszki olchy jako wkład?

#1

Post autor: iro1979 »

Od paru dni zastanawiam się czy szyszki olchy dobrze sprawdziłyby się jako wkład do filtra zewnętrznego. Teraz w jednym z koszyków mam biobale, a ich struktura jest bardzo zbliżona do szyszek olchy. Z tego co zaobserwowałem, luźno leżące na dnie akwarium szyszki olchy (te duże) są w stanie wytrzymać około roku czasu. Czy próbował ktoś? Czy będą lepsze od plastikowych biobali? Czy narażone na ciągły przepływ wody nie rozłożą się za szybko?
Naprawdę mocno się nad tym zastanawiam bo dodatkowo uzyskałbym obniżenie PH.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Szyszki olchy jako wkład?

#2

Post autor: Christo »

Sam myślę o drewnie. Z szyszkami też fajny pomysł tylko poza wytrzymałością nie wiem czy nie wpływałyby zbyt mocno na parametry wody i dały jej mocny kolor, ale to zależy od parametrów. Przy miękkiej wodzie i dużej ilości szyszek poddanych do tego przepływowi może to być problem, ale zaznaczam że nie próbowałem.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

gymnocalycium
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 10, 2014 9:56 am
Telefon: 601251340
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Marek
Płeć:

Szyszki olchy jako wkład?

#3

Post autor: gymnocalycium »

Witam.
Po pierwsze biobale z PVC to w mojej opinii spore naciąganie ze strony producenta. Raz trzymałem owe biobale w wolnoprzepływowym zbiorniku i praktycznie po pół roku pojawiło się trochę porostu i nic więcej. Ich właściwości jako struktury filtracji mechanicznej są żadne. Mogą służyć raczej do gry w kulki lub do jeszcze bardziej niecodziennego celu co gdzieś na Forum przeczytałem.
Co do szyszek olchy to już prędzej - mają drobnoszczelinową strukturę, ale trzeba by zastosować przynajmniej 10-cm warstwę w sumpie lub 5-10cm w koszu filtra i to jeszcze w siatce z drobnymi oczkami. Oczywiście trzeba się liczyć ze zmiana koloru wody i pH - proponuję taka porcję przegotować kilka razy.
Na kanwie postu sugeruje stosowanie węgla drzewnego o granulacji 1-3 cm, który posiada liczne zalety i jest łatwo dostępny. Najlepszy jest własnej produkcji.

pozdrwiam

MS
Awatar użytkownika

Autor
iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Szyszki olchy jako wkład?

#4

Post autor: iro1979 »

Więc w tym tygodniu będą szyszki zamiast biobali. PH pomimo, że spada u mnie jest jeszcze nie takie jakby chciał, może duża ilość szyszek przyspieszy proces. Zmiana koloru wody trochę mnie martwi, mam nadzieje, że będzie nieznaczna. Po prostu oświetlenie mam za standrdowe, a mniej przejrzysta woda jeszcze by ograniczyła ilość światła.
Co do biobali to one chyba mają za zadanie filtrowanie biologiczne, a nie mechaniczne. Czytałem gdzieś, że jako filtracje biologiczną można zastosować np. 15 metrów zawiniętego szlałfa do podlewania w ogrodzie, więc i pcv nie powinno być tak złym materiałem. Ale opinie są różne więc do końca nie wiem. Tak czy inaczej chyba szyszki sprawdzą się lepiej o ile nie zmienią koloru za bardzo.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Szyszki olchy jako wkład?

#5

Post autor: Christo »

iro1979 pisze:a mniej przejrzysta woda jeszcze by ograniczyła ilość światła.
Będzie przejrzysta, tylko bardziej brązowa.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Autor
iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Szyszki olchy jako wkład?

#6

Post autor: iro1979 »

Szyszki dodane w sporej ilości. Przy okazji wymieniłem watę. Strasznie dużo brudu było w filtrze.

-- Wt sty 27, 2015 8:07 pm --

Upłynęło trochę czasu i już wiem, że szyszki to pomylony pomysł. Niedługo po dodaniu ich do filtra pojawiły się cyjanobakterie, które ładnie oblepiły mi roślinki. Starałem się z nimi walczyć, bezskutecznie, aż zdecydowałem się wywalić szyszki z filtra. Cyjano usunąłem mechanicznie, podmieniłem wodę 3x po ok 20l-30l (co drugi dzień). Jeszcze jutro podmienię z raz i już nie powinny wyleźć. Widać, że wygrywam walkę. Teraz zaatakowany jest 1 listek i 1 miejsce.
ODPOWIEDZ