Wkłady i ich układ

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
przemol07
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: czw wrz 18, 2014 3:33 pm
Lokalizacja: Katowice

Wkłady i ich układ

#1

Post autor: przemol07 »

Witam
Mam prośbę o NAJPROSTSZĄ propozycję wkładów i ich ułożenia w kubełku dla początkującego.
Od razu chciałbym zaznaczyć że, proszę o pomoc nie z lenistwa, ale z powodu, że po przejrzeniu rożnych forum mam mętlik w głowie (ile modeli filtrów tyle rożnych opinii).
Mam filtr eheim 2215, z racji tego że kupiłem używany nie wiem co w nich było i w jakiej kolejności. Dostałem tylko jako pozostałości "jakieś niebieskie gąbki" i chyba białą włókninę. Dlatego moja prośba czy ktoś byłby tak łaskawy i napisał w jednym zdaniu co i w jakiej kolejności. Gdzieś wyczytałem że mogło by być gąbka-ceramika-gąbka? (chyba na tym forum kolega Christo jeżeli dobrze go zrozumiałem)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Re: Wkłady i ich układ

#2

Post autor: Lech-u »

Ja bym Ci polecił taką kolejność licząc od dołu:
ruszt (zielona "kratka") - musi być
Eheim Mech - małe ceramiczne rurki (lub odpowiednik innej firmy)
Niebieska gąbka
Eheim Substrat (Pro) - małe ceramiczne kulki (lub odpowiednik innej firmy)
Biała włóknina.

Dzięki takiemu układowi masz zapewnioną filtrację mechaniczną i biologiczną. A więc "full wypas"

Mniej więcej tak to ma wyglądać:
Obrazek
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Wkłady i ich układ

#3

Post autor: shadowrider »

A czy włóknina nie powinna być na początku, żeby chronić ceramikę przed mułem?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Wkłady i ich układ

#4

Post autor: Lech-u »

shadowrider pisze:A czy włóknina nie powinna być na początku, żeby chronić ceramikę przed mułem?
Nie. Bo to jest "najgęstszy" filtr i w kilka dni cały Eheim by stanął z przepływem.
Włóknina jest zawsze na końcu.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Alix
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 3:55 pm
Lokalizacja: Warszawa Targówek
Płeć:

Wkłady i ich układ

#5

Post autor: Alix »

Ja gąbkę dałabym przed włókniną, a kulki i rurki włożyłabym do worków na wkłady (pomocne przy corocznym czyszczeniu filtra) :idea:
64 litrowy zakamarek
20 litrowy słoik z bojownikiem
105 litrowe czarne wody
10 litrowe ślimakarium
30 litrowe krewetkarium

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Wkłady i ich układ

#6

Post autor: shadowrider »

Lech-u pisze:
shadowrider pisze:A czy włóknina nie powinna być na początku, żeby chronić ceramikę przed mułem?
Nie. Bo to jest "najgęstszy" filtr i w kilka dni cały Eheim by stanął z przepływem.
Włóknina jest zawsze na końcu.
Zawsze wydawało mi się że ceramika najlepiej działa jak jest czysta i woda przepływa przez największą liczbę porów. Kiedy jest zamulona to we wnętrzu już nic się nie dzieje. Dlatego dawałem do filtra od dołu: gruba gąbka, włóknina, ceramika i filtr działał.
W Twojej propozycji włóknina jedynie blokuje wydostawanie się mułu do akwarium. Jeśli miałaby zablokować filtr to mała różnica czy przez muł wpadający bezpośrednio do filtra, czy odrywający się od ceramiki.
Awatar użytkownika

falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Re: Wkłady i ich układ

#7

Post autor: falco »

shadowrider pisze: Zawsze wydawało mi się że ceramika najlepiej działa jak jest czysta i woda przepływa przez największą liczbę porów. Kiedy jest zamulona to we wnętrzu już nic się nie dzieje. Dlatego dawałem do filtra od dołu: gruba gąbka, włóknina, ceramika i filtr działał.
100% racji.
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Wkłady i ich układ

#8

Post autor: Lech-u »

shadowrider pisze:Dlatego dawałem do filtra od dołu: gruba gąbka, włóknina,
Czyli na gromadzenie się mułu masz jakieś 3 cm grubości wkładów filtracyjnych (gąbka + włóknina).
Ja w swoim (zresztą rekomendowanym przez Eheima) rozwiązaniu, mam na muł jakieś 12 lub 15 cm. Tam się rozwijają baketerie. Więc to dobrze, że muł jest.

Każdy ma swoje patenciki na filtry i wkłady. I tak wszystko zależy jaki się chce osiągnąć efekt. Inaczej w krewetkarium, inaczej z pielęgnicami, których odchody wyglądają jak Eheim Mech.

Ja podałem rozwiązanie "uniwersalne" zawierające trochę mechaniki i trochę biologii. I wiem, że się to sprawdza. Włókninę mam w każdym filtrze jako ostatni wkład. I też najczęściej wymieniam ten wkład. Nie wyobrażam sobie, że włóknina leży gdzieś na dnie filtra i mam ją czyścić wyjmując wcześniej całą zawartość filtra.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Wkłady i ich układ

#9

Post autor: Christo »

Każdy ma swoje rozwiązania które uważa za najbardziej efektywne. Różnym użytkownikom może też zależeć na różnych efektach. Przemek napisz na czym Ci zależy a postaramy się pomóc.

Czy to będzie jedyny filtr?
Czy ma być biologiczny, biol-mechaniczny czy może biol-mech-chemiczny?
Jak duże jest akwarium i jaką obsadę ryb planujesz? (przynajmniej mniej więcej)
Czy masz czas, aby do niego zaglądać czy wolałbyś żeby np chodził bez ingerencji przez rok?
Udało Ci się nabyć w zestawie zaworki?

A w jednym zdaniu - najprostsze i najbardziej uniwersalne rozwiązanie to zasypać cały kubełek ceramiką lub innymi mediami biologicznymi (można coś pomieszać) i dać gęstą gąbkę na prefiltr. W przypadku tego filtra tak jak wspomniała Alix warto wszystko umieścić w jakiś "skarpetach".
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
przemol07
Uczestnik
Posty: 33
Rejestracja: czw wrz 18, 2014 3:33 pm
Lokalizacja: Katowice

Wkłady i ich układ

#10

Post autor: przemol07 »

Dziękuję za dobre i jak zwykle bardzo szybkie:) rady.
Będzie to jedyny filtr, więc myślałem że może biol-mech.
Akwa 112l, obsada raczej nie za duża, coś niewymagającego i dla totalnego amatora
wolałbym aby jak najmniej w niego ingerować.
Rozumiem że gąbka na prefiltr nie musi być w moim przypadku eheim może być najtańsza?
I tak przy okazji to w zestawie nie było deszczownicy, warto dokupić?
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Wkłady i ich układ

#11

Post autor: rhino »

przemol07 pisze:Rozumiem że gąbka na prefiltr nie musi być w moim przypadku eheim może być najtańsza?
tak, pod warunkiem że nie jest zbyt drobna (szybko się zatyka i ogranicza przepływ) i jest bezfenolowa.
przemol07 pisze:I tak przy okazji to w zestawie nie było deszczownicy, warto dokupić?
nie jest niezbędna, spłaszczona rurka wylotowa jest całkiem OK.
Ratel
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Wkłady i ich układ

#12

Post autor: Christo »

Gąbka zwykła, szara z zoologa. najlepiej ciut większa (np walec 8x16 cm). Ja właśnie stosuję geste bo mi to załatwia sprawę filtracji mech, a syf nie wpada do kubła. Zasyp całego ceramiką lub innym bio. Na samym dole daj przekładkę jeśli masz i na nią ceramikę nawet niekoniecznie mechaniczną. Rozprowadzi to wodę równomiernie po całej szerokości kolumny filtra. Firmowe rozwiązanie Eheima też jest niezłe, ale nie ma sensu żebyś kupował ceramikę mechaniczną skoro jej nie masz (prefiltr wystarczy). Lepiej kup biologiczną będziesz potrzebował ok 4l więc i tak trochę wydasz. Wyżej możesz dać "jakieś niebieskie gąbki" - jęśli są rożnej gradacji to od najrzadszej do najdrobniejszej. I na to zasadnicze złoże biol. ceramika itp. Takie wkłady powinny stanowić w kuble większość, a nie gąbki czy włóknina. Jeśli nie chcesz często zaglądać do kubła to włókniny nie dawałbym w ogóle.

Na pewno nie kupuj oryginalnej deszczowni Eheima - szkoda kasy. Wylotem może być cokolwiek. U mnie np dominują kolanka pvc. Ważne żeby wylot był na takiej wysokości żeby nie denerwował Cię pluskiem wody, ale z drugiej strony porządnie marszczył powierzchnię wody (napowietrzanie).
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
ODPOWIEDZ