Zeolit - kilka pytań

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Zeolit - kilka pytań

#1

Post autor: iro1979 »

Aktualnie nie mam zeolitu, zastanawiałem się jednak nad zakupem sporej ilości (około 25kg) bo w przyszłym roku startuje prawdopodobnie oczko wodne.
Doszukałem się w necie sporo sprzecznych informacji i chciałbym je skorygować.
1. Zelolit podnosi czy obniża PH
2. Zeolit obniża czy podnosi twardość wody. KH i GH
3. Pytanie ode mnie: jeśli zeolit obniża twardość wody - tak pisali na jednej ze stron, ale tego nie wiem na pewno - to czy po pewnym czasie można go wymoczyć np w occie by go "zregenerować".

A i jeszcze coś, głównie chodzi mi o to by wkład zmiękczał wodę i może nie wpływać na PH lub najlepiej je obniżać.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Zeolit - kilka pytań

#2

Post autor: rudy1986 »

Przez tyle lat co sie bawie w akwarystyke nie zauwazylem zeby cos takiego robil, a jak obniza lub podwyzsza to jest to pewnie niezauwazalne albo nie wplywa na zachowanie ryb. Zeolit ma najwazniejsze zastosowanie do usuwania azotanow, fosforanow i metali ciezkich.
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Zeolit - kilka pytań

#3

Post autor: silver007 »

Ja też używałem w kilka razy w filtrze i żadnych wahań parametrów nie stwierdziłem. Nawet wspomnianych azotanów zauważalnie nie redukuje. Co do metali ciężkich itd. to możliwości sprawdzić nie miałem.
Awatar użytkownika

Autor
iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Zeolit - kilka pytań

#4

Post autor: iro1979 »

Ehhh to trochę lipa ten zeolit. Właściwie nic nie robi. Metali ciężkich nie spodziewam się zbyt wiele w wodzie pitnej. Azot i fosfor też w sumie roślinom się przydadzą.
W wikipedii pisali że zmiękcza wodę i dlatego dodawany jest do proszków do prania, tyle ze na wiki różne rzeczy piszą, a nawet jeśli to znikomy spadek twardości nic mnie właściwie nie ratuje. Woda w karnie ma około 17 czy tam 18 GH i myślałem, że jak puszczę przez zeolit to mi zejdzie do 8-10. Jak tak się nie da to będzie trzeba z tego zrezygnować w oczku.
ODPOWIEDZ