Jakie minimum musi spełnić filtracja?

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Jakie minimum musi spełnić filtracja?

#1

Post autor: aquilamp »

Przed świętami wziąłem się za porządki w akwariach.

W 126 litrowym zachciało mi się czyścić kubełek. Z racji że filtr pracował rok bez zaglądania uznałem że go zrestartuje.

Ale po wszystkich zabiegach leży wyczyszczony i czeka.

W akwarium mam jeszcze filtr wewnętrzny taki z wydatkiem 500l/h .Który czyszczę regularnie co 2-3 tygodnie.
Po dwóch tygodniach bez kubełka zmierzyłem parametry, wartości jakie uzyskałem (azotany 20, azotyny 0) utrzymywały się przez miniony rok z pracującym kubełkiem.

Nasunęło mi się pytanie po co?. Dodatkowy filtr, wyszukane media filtracyjne, zużycie energii.

Dodam że moje akwaria prezentują poziom lt. I taki mi w zupełności wystarczy.

Ryby i roślinki też nie należą do wyszukanych. Typowa klasyka.

robertwawa
Zapaleniec
Posty: 367
Rejestracja: sob lip 21, 2012 4:36 pm
Lokalizacja: Wawa,Bemowo
Na imię mam: Robert
Płeć:

Jakie minimum musi spełnić filtracja?

#2

Post autor: robertwawa »

Wszystko zależy jakie akwarium jakie ryby i ile tych ryb. Przykładowo akwarium z paletami na samym mechaniku to daleko nie pojedzie tutaj jest potrzebny zewnętrzny i wewnętrzny filtr i co najmniej 3 krotna nad filtracja.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Jakie minimum musi spełnić filtracja?

#3

Post autor: Christo »

Filtracja musi co najmniej zapewnić
NH4 (amoniak) - 0
NO2 (azotyny) - 0

NO3 (azotany) nie leżą w gestii filtracji, chyba że są jakieś bajeroskie media w filtrze i na prawdę, a nie tylko w zapewnieniach producenta działają.

aquilamp pisze:Z racji że filtr pracował rok bez zaglądania uznałem że go zrestartuje.
Ale po wszystkich zabiegach leży wyczyszczony i czeka.
Nie wiem co się kryje pod tymi zabiegami, ale generalnie nie powinno się "restartować" czyścić całego filtra na raz wymieniać wkładu w całości itp (wszystko lepiej robić po kawałku). Tak jak nie powinno sie restartować akwarium.

aquilamp pisze:Po dwóch tygodniach bez kubełka
To już raczej jest "zrestartowany".
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

Autor
aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Jakie minimum musi spełnić filtracja?

#4

Post autor: aquilamp »

Christo pisze: Nie wiem co się kryje pod tymi zabiegami,
Szorowanie pod gorąca wodą.
Po takim czasie ciężko usunąć naloty, szczególnie węże trzeba było wyszorować.


Wracając do tematu , jakie minimum trzeba spełnić.

Czy przy zmierzonych dwóch parametrach, mogę uznać że filtracja jest wystarczająca?
Czy jednak kubełek stanowi obowiązkowe wyposażenie?
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Jakie minimum musi spełnić filtracja?

#5

Post autor: fivb77 »

Nie, kubełek nie jest obowiązkowy. Jeśli umiesz dbać o akwarium z należytą starannością to nie ma znaczenia rodzaj filtra. Ty najwyraźniej umiesz, albo Ci się udało ustabilizować baniak :-P

Pamiętam jakieś +/- 20 lat temu, że kubełków raczej się nie używało. Jakieś filtry przelewowe, gąbkowe na brzęczyk itp. Często nie były to jakieś powalające widokiem akwa, ale takie a'la LT i wszystko żyło, mnożyło, rosło.

W tamtym tygodniu czytałem świetny artykuł/eksperyment jednego z rodzimych akwarystów na temat filtracji. Z naukową pomocą dowiódł jak kubełek, a dokładnie wkłady w nim dają nam niewiele powierzchni do zasiedlania bakterii w stosunku do tego co oferuje wnętrze akwarium. Prowadził akwaria roślinne HT, na czas eksperymentu jedynie cyrkulatorami, bez jakiegokolwiek medium filtracyjnego. No i udało mu się. Gdy wszyscy rośliniarze głowią się ile kubełków zainstalować, że nadfiltracja, że przepływ, że wielkie złoża dodatkowe itp. tak on w swoich akwariach po eksperymencie używa wewnętrznych Eheimów. I wiecie co, przekonał mnie. Natomiast trzeba wziąć poprawkę, że tamten Pan zna się na rzeczy.
Awatar użytkownika

sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Jakie minimum musi spełnić filtracja?

#6

Post autor: sylwekw »

Zna się na rzeczy to jedno .. ale jak sam piszesz eksperyment w roślinniaku (a jeśli to typowy roślinniak to rybek tam pewnie wiele nie ma) więc kubełek prawie niepotrzebny bo jak tu już wcześniej wspomniano nie ma tego co kubełek ma za zadanie eliminować (NH4, NO2).

Ale wracając do tematu
aquilamp ... oczywiście, że kubełek jako taki nie jest obowiązkowy (przecież wiele akwariów działa bez kubełków :-)). Jeżeli zmierzysz jeszcze NH4 i też będzie 0 i taki stan będzie się utrzymywał dłużej (dwa tygodnie to jeszcze chyba nie wyrocznia) to będzie dla Ciebie wskaźnik, że ten wewnętrzny który masz jest u Ciebie wystarczający.
Awatar użytkownika

Autor
aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Jakie minimum musi spełnić filtracja?

#7

Post autor: aquilamp »

fivb77 pisze: czytałem świetny artykuł/eksperyment
Czy mógłbyś podać namiar , chętnie bym przeczytał.

Obecnie chciałbym zrezygnować z kubełka, gdyż ten rodzaj filtracji ma jedną podstawową wadę.
Jak dla mnie to możliwość zalania .

Mam grasującego trzylatka po mieszkaniu i nieraz stawało mi serce jak widziałem jego kombinację przy filtrze. :shock:
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Jakie minimum musi spełnić filtracja?

#8

Post autor: fivb77 »

To z innego forum, komercyjnego więc nie chciałbym robić problemów sobie, ani mojemu ulubionemu forum :D
Jak odnajdę to dostaniesz na pw.

Skoro akwarium jest stabilne, no i przecież ma filtrację to ja bym się nie wahał, tym bardziej przy wszędobylskim szkrabie :P ale to tylko moja opinia :wink:

-- Cz sty 08, 2015 1:49 pm --
sylwekw pisze:Zna się na rzeczy to jedno .. ale jak sam piszesz eksperyment w roślinniaku (a jeśli to typowy roślinniak to rybek tam pewnie wiele nie ma) więc kubełek prawie niepotrzebny bo jak tu już wcześniej wspomniano nie ma tego co kubełek ma za zadanie eliminować (NH4, NO2).
Przecież w HT walczymy z tym samym. Tzn. zapobiegamy, bo są ryby, zgniłe szczątki roślin, podłoża aktywne, które same wydzielają NH4, poza tym nawozy.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Jakie minimum musi spełnić filtracja?

#9

Post autor: pkucaba »

fivb77 pisze:Z naukową pomocą dowiódł jak kubełek, a dokładnie wkłady w nim dają nam niewiele powierzchni do zasiedlania bakterii w stosunku do tego co oferuje wnętrze akwarium.
Nic, a nic nowego nie dowiódł.

-- 8 sty 2015, o 14:12 --
fivb77 pisze:To z innego forum, komercyjnego więc nie chciałbym robić problemów sobie, ani mojemu ulubionemu forum
Jak odnajdę to dostaniesz na pw.
Też poproszę :P
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Jakie minimum musi spełnić filtracja?

#10

Post autor: rhino »

Tak żeby zasiać jeszcze trochę wątpliwości, zamieszczam fragment wywiadu z dość znanym akwarystą.
Mała zagadka, kto to mówi ? :)

X: Nawiasem mówiąc filtry zewnętrzne uważane są za najlepsze jeśli chodzi akwaria roślinne.
Dlaczego tak się dzieje ?
Y: To rzeczywiście ogólnie przyjęta opinia, ale ostatnio nie jestem tak do końca przekonany, że to prawda.
X: Doprawdy ? Ty nie jesteś przekonany ?
Y: Kiedy zawartość tlenu w wodzie jest niska, stan mikroorganizmów wewnątrz zamkniętego systemu jest mało stabilny. Natomiast wraz ze wzrostem poziomu CO2 w filtrze, spada ilość mikroorganizmów. Mam wrażenie że wraz z tymi wahaniami pojawiają się i znikają glony. Obawiam się że ogranicza to funkcjonowanie filtrów zewnętrznych. Choć nadal ich zaletą pozostaje utrzymywanie poziomu CO2 w wodzie.
Ratel
Awatar użytkownika

Autor
aquilamp
Zapaleniec
Posty: 443
Rejestracja: czw mar 21, 2013 11:26 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Jakie minimum musi spełnić filtracja?

#11

Post autor: aquilamp »

Takashi Amano

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Jakie minimum musi spełnić filtracja?

#12

Post autor: don_Vall »

Wg mnie zewnętrzny filtr jest zupełnie zbędny w akwarium.
Konieczna jest tylko stabilizacja cyklu azotowego. Tylko w przypadkach gdy nie jesteśmy w stanie zapewnić wystarczającej ilości bakterii nitryfikacyjnych (mieszkają głównie w podłożu), a konieczne jest ich natlenianie (dostarczenie tlenu do łączenia z azotem). Niezbędna jest tylko dobra cyrkulacja tleny w całym systemie.
Filtry zewnętrzne powiększają znacząco powierzchnie dla osadzenia bakterii tylko przy małych zbiornikach lub gdy faktycznie mają wkład filtracyjny o dużej powierzchni.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
ODPOWIEDZ