Odpad z wody RO - ściek czy do czegoś się nadaje?

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Odpad z wody RO - ściek czy do czegoś się nadaje?

#1

Post autor: Lech-u »

Czy macie jakiś pomysł jak i do czego użyć wodę, która jest ściekiem przy produkcji wody RO?
Nie mówię oczywiście o akwarystyce (chociaż może i tu znajdą się jakieś pomysły) ale o ogólnym zastosowaniu odpadu wody powstałego przy produkcji RO.

Podlewanie kwiatków? Spłuczka w WC?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Odpad z wody RO - ściek czy do czegoś się nadaje?

#2

Post autor: jgoluch »

Było więcej takich wątków (możliwe, że niektóre tylko wyrwane z kontekstu innego post'a)...
http://fawa.pl/viewtopic.php?f=53&t=186 ... RO#p143418
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Odpad z wody RO - ściek czy do czegoś się nadaje?

#3

Post autor: rudy1986 »

Do wszystkiego co nie bedzie przeznaczone do konsumpcji (zupy,sosy itp) przez czlowieka a zwlaszcza dzieci z uwagi na wysokie stezenie pierwiastkow (WC, kwiatki, ogrodek)

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Odpad z wody RO - ściek czy do czegoś się nadaje?

#4

Post autor: don_Vall »

Zdecydowanie ściek ale nie taki jak z WC. Można tego używać np do mycia. W zasadzie do picia również można by używać choć będą opory psychiczne. Podwyższona zawartość składników mineralnych (metali ciężkich, bakterii i wirusów) nie będzie znacząco odbiegała od zawartości tychże w kranówce.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Odpad z wody RO - ściek czy do czegoś się nadaje?

#5

Post autor: fivb77 »

Skoro odpad nie będzie odbiegał od kranówki, to gdzie są te niefajne metale ciężkie czy lżejsze złe pierwiastki po przefiltrowaniu?

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Odpad z wody RO - ściek czy do czegoś się nadaje?

#6

Post autor: don_Vall »

Odpadu jest 9x tyle co RO więc stężenie "syfu" będzie większe (na okrągło) max 10 procent. Nie są to jakieś niesłychane odchyłki.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Odpad z wody RO - ściek czy do czegoś się nadaje?

#7

Post autor: Christo »

To jest normalna woda pitna tylko trochę twardsza, ale ilości i tak nie do wypicia.:) Jak ktoś robi sobie herbatkę na własnym kranexie, to nawet nie zauważy różnicy.

http://cichlidae.pl/showthread.php?tid=2635" onclick="window.open(this.href);return false;

fivb77 pisze:Skoro odpad nie będzie odbiegał od kranówki, to gdzie są te niefajne metale ciężkie czy lżejsze złe pierwiastki po przefiltrowaniu?
Na membranie?

-- poniedziałek, 12 stycznia 2015, 10:35 --
don_Vall pisze:Odpadu jest 9x tyle co RO
To jakąś dziwną tę osmozę masz, na ogół jest 3:1 , ja mam 2:1:)
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Odpad z wody RO - ściek czy do czegoś się nadaje?

#8

Post autor: don_Vall »

Christo...a mierzyłeś?

W http://pl.wikipedia.org/wiki/Odwr%C3%B3cona_osmoza" onclick="window.open(this.href);return false; (w dziale zastosowania) nawet napisano jaki jest uzysk. Można go odrobinę polepszyć stosując pompę by ciśnienie po stronie "brudnej" było zawsze takie samo.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Odpad z wody RO - ściek czy do czegoś się nadaje?

#9

Post autor: sum »

Kiedyś bawiłem się w takie pomiary i to co don_Vall piszesz jest ...
http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=2&t= ... =45#p49057" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Re: Odpad z wody RO - ściek czy do czegoś się nadaje?

#10

Post autor: fivb77 »

Christo pisze:
fivb77 pisze:Skoro odpad nie będzie odbiegał od kranówki, to gdzie są te niefajne metale ciężkie czy lżejsze złe pierwiastki po przefiltrowaniu?
Na membranie?
No właśnie chyba w odpadzie? Gdybam.

W zeszłym tygodniu wziąłem na warsztat swój filtr RO. Urządzenie tanie, podstawowe z membraną "100" ma już ponad rok, nigdy wkładów nie wymieniałem. Jedyny zabieg jaki robię, to raz na 3-4 miesiące wyciągam ogranicznik i puszczam wodę - wylatuje ogromna ilość syfu. Może niszczę sobie w ten sposób membranę, może jej przedłużam życie? Natomiast wszystkie parametry były na zero, oprócz pH ;) A stosunek RO:Odrzut 1:3. W starej kamienicy na 4 piętrze, gdzie ciśnienie raczej nie hula. No i produkuję około 50L RO tygodniowo. Jestem zadowolony :)

Wracając do odpadu, może być przydatny w ogródkach, spłuczkach, pewnie kąpielach, produkcji ogromnej ilości lodu jakby ktoś chciał zbudować sobie iglo, ale do akwarium bym nie wlał, już chyba lepiej z kranexem mieszać, chyba jednak czystszy.
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Re: Odpad z wody RO - ściek czy do czegoś się nadaje?

#11

Post autor: silver007 »

don_Vall pisze:Christo...a mierzyłeś?
Ja mierzyłem dwa dni temu jak montowałem filtr po przeprowadzce. W mieszkaniu miałem ciśnienie takie, że łeb urywało, a teraz w domu z własnym ujęciem wody niestety jest dużo gorzej, bo woda leci cienkim strumieniem. Bałem się, że to nie wystarczy do poprawnego działania, ale się myliłem - wydajność jest prawie taka sama - około 5 litrów RO na godzinę.
Na 1 jednostkę RO przypada 4 jednostki odpadu (w stosunku do wyższego ciśnienia w kranie, ilość odpadu się zwiększyła o 1 jednostkę, czyli całkiem znacznie).
Mój filtr to tani chińczyk z allegro, dlatego nie wyobrażam sobie, jaka maszyna miałaby filtrować w stosunku 1:9...
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Re: Odpad z wody RO - ściek czy do czegoś się nadaje?

#12

Post autor: fivb77 »

A propos
silver007 pisze: wydajność jest prawie taka sama - około 5 litrów RO na godzinę.
Tempo jest też zależne od temperatury wody, zimna jest gęstsza i leci wolniej, co nie znaczy, że mniej skutecznie jeśli chodzi o proporcje RO i odrzutu.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Odpad z wody RO - ściek czy do czegoś się nadaje?

#13

Post autor: don_Vall »

Nie miałem możliwości wykonania pomiarów i swoją wiedzę mam tylko na podstawie tego co sugerują sprzedawcy/producenci.
W takim (każdym, żadnym, nigdy - przypis specjalnie dla Christo) przypadku woda odpadowa z RO nie powinna być spożywana. Można ją wykorzystać do każdego innego celu.
Sam myślę jak tu przeprowadzić wężyk do spłuczki (nie mam możliwości innego wykorzystania wody - no może poza podlewaniem kwiatów)
Ostatnio zmieniony pn sty 12, 2015 3:17 pm przez don_Vall, łącznie zmieniany 1 raz.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Odpad z wody RO - ściek czy do czegoś się nadaje?

#14

Post autor: Christo »

don_Vall pisze:Christo...a mierzyłeś?
No... oczami :P - do 4 lat uzyskuję 2 pełne pięciolitrowe baniaki odrzutu i 1 prawie pełną RO. Zatem jest to prawie równo 2 : 1.


Wikipedia jest na prawdę godnym polecania źródłem jeśli chodzi o akwarystykę. Gratuluję traktowania jej jako wyrocznię... :P
Akurat wszystkim w tym i przywołanych tu linkach wyszło co innego (nie wikipediowego).

Do tego sam piszesz...
don_Vall pisze:Nie miałem możliwości wykonania pomiarów i swoją wiedzę mam tylko na podstawie tego co sugerują sprzedawcy/producenci.
don_Vall pisze:W takim przypadku woda odpadowa z RO nie powinna być spożywana.
Czyli w jakim? :P

fivb77 pisze: No właśnie chyba w odpadzie? Gdybam.
Też trochę gdybam, ale nie całkiem. NO3 w moim krannowicie = 20, a NO3 w odrzucie jakoś nie dwa, cztery ani dziewięć :P razy wyższe tylko.... także = 20. NO3 w uzyskanym RO = 5, więc 15 gdzieś znika. Oczywiście mam tylko testy akwarystyczne niektóre a nie na każdy metal i mogą się zachowywać różnie ale coś już widać.

fivb77 pisze:ale do akwarium bym nie wlał, już chyba lepiej z kranexem mieszać, chyba jednak czystszy.
Jest bezpieczny tylko trzeba sobie zmierzyć głownie NO3. Czyli postępowanie nie odbiega od tego z kranexem. Jak ktoś mam Malawi lub coś z twardą wodą to będzie nawet lepszy. Do tego odrzut ma za sobą filtr węglowy zatem będzie bez chloru i można go po wyrównaniu temperatur lać śmiało do baniaka.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Odpad z wody RO - ściek czy do czegoś się nadaje?

#15

Post autor: fivb77 »

Mi w RO NO3 pokazały 0, natomiast kran mam jak Ty Christo około 20 mg/l. Natomiast odrzutu nie testowałem, ale chyba to zrobię przy następnej okazji. Być może to membrana zatrzymuje, może węgiel, może to tylko niesprawne testy, a może ktoś to po prostu wie? :-P
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Odpad z wody RO - ściek czy do czegoś się nadaje?

#16

Post autor: silver007 »

Biorąc to na logikę:
Woda zawiera X pierwiastków.
Następnie ta woda rozdziela się na dwa strumienie w proporcji 3:1. Więc jeśli wypijemy 3/4 szklanki wody z odpadu to przyswoimy dokładnie taką samą dawkę pierwiastków, jak przy wypiciu całej szklanki przed procesem filtracji.
Wiadomo - psychika stawia opór przed piciem "odpadu" i nikt tego nie każe robić, ale już nie demonizujmy, że to nie wiadomo jak bardzo szkodliwe. W przyrodzie nic nie ginie. Odpad zawiera ten sam skład co woda przed filtracją, tylko o nieco większym stężeniu (a i to trzeba byłoby zweryfikować, bo nie wiadomo jak działa ta cała membrana i co wyciąga węgiel). Jedno jest pewne - ta woda nadaje się do większej ilości zastosowań niż rozcieńczanie ścieków... :)
Sam się teraz zastanawiam, jak mógłbym ją spożytkować, bo wcześniej gdy "odpad" miałem skierowany bezpośrednio do rury odpływowej, nie raziło mnie to aż tak jak teraz, kiedy odpad leci do wanny... Hmmm... Może będę wkładał korek, dolewał wrzątku i brał kąpiel przy okazji każdej podmianki :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika

Norbi
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: pt cze 20, 2014 3:55 am
Lokalizacja: USA
Na imię mam: Norbert
Płeć:

Odpad z wody RO - ściek czy do czegoś się nadaje?

#17

Post autor: Norbi »

A nie prościej założyć drugą membranę i spróbować odzyskać przynajmniej część tego odpadu? Zmniejszy się ilość wody płynącej do kanalizacji a zwiększy ilość wody RO.

Psyho

Odpad z wody RO - ściek czy do czegoś się nadaje?

#18

Post autor: Psyho »

silver007 pisze: kiedy odpad leci do wanny... Hmmm... Może będę wkładał korek, dolewał wrzątku i brał kąpiel przy okazji każdej podmianki
Świetny pomysł , można w łatwy sposób ustalić terminarz kąpieli na dobrych parę lat. Po kąpieli można też prać w tej wodzie "w ręku" jakieś slipy, skarpety , pończochy jedwabne jak ktoś ma. :-D :-D :-D

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Odpad z wody RO - ściek czy do czegoś się nadaje?

#19

Post autor: cinek1916 »

Czemu odpad ma być bardziej zanieczyszczony od kranu? Przecież najpierw woda przechodzi przez mechaniczny a następnie węglowy filtr. Czyli już na starcie jest filtrowana. Nie wiem na jakiej dokładnie zasadzie działa membrana ale wydaje mi się, że woda, która przez nią przechodzi zostawia w niej zanieczyszczenia (nasze RO) a reszta przez nią nie przechodzi więc nie może być bardziej zanieczyszczona.
Gdyby odpad oczyszczał membranę nie trzeba byłoby jej wymieniać.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

Kaledon
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: sob lis 13, 2010 9:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Odpad z wody RO - ściek czy do czegoś się nadaje?

#20

Post autor: Kaledon »

Jest bardziej zagęszczona :)
http://shrimps.blog.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;

Alix
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: pn wrz 30, 2013 3:55 pm
Lokalizacja: Warszawa Targówek
Płeć:

Odpad z wody RO - ściek czy do czegoś się nadaje?

#21

Post autor: Alix »

Badałam wodę miernikiem TDS: kran 288 ppm, odpad RO 312 ppm. Napisano że woda przeznaczona do konsumpcji dla ludzi max 500 ppm
64 litrowy zakamarek
20 litrowy słoik z bojownikiem
105 litrowe czarne wody
10 litrowe ślimakarium
30 litrowe krewetkarium
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Odpad z wody RO - ściek czy do czegoś się nadaje?

#22

Post autor: Christo »

fivb77 pisze:Być może to membrana zatrzymuje, może węgiel, może to tylko niesprawne testy, a może ktoś to po prostu wie? :-P
Membrana nie węgiel. Ja mam troszkę starszą po prostu i już trochę popuszcza. :P
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Odpad z wody RO - ściek czy do czegoś się nadaje?

#23

Post autor: krasnal »

Kiedyś z Zielonym zrobiliśmy test odpadu
ph-7.9 Kh-8 Gh-14 No3-0 Po4-0
parametrów kranu :razz: -brak
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Odpad z wody RO - ściek czy do czegoś się nadaje?

#24

Post autor: Lech-u »

A więc do czego się nadaje ten odpad?
1. Do picia
2. Do kibla
3. Do podlewania kwiatów (czy zrobi kwiatom dobrze, czy źle, czy obojętnie?)
4. Do kąpieli
5. Do prania slipków
6. Do Malawi
7. (...)
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Kaledon
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: sob lis 13, 2010 9:02 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Odpad z wody RO - ściek czy do czegoś się nadaje?

#25

Post autor: Kaledon »

Do mineralizacji wody :D Można mieszając odpad z RO w odpowiednich proporcjach przygotować sobie odpowiednią wodę do akwarium. Takie wykorzystanie zależy jednak od tego co w kranie płynie i np u mnie się nie sprawdza.
http://shrimps.blog.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
ODPOWIEDZ