Sump na 12 zbiorników, dobór pompy.

Sposoby na filtrację akwarium.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Sump na 12 zbiorników, dobór pompy.

#31

Post autor: Lech-u »

Ostatni post z poprzedniej strony:

cinek1916 pisze:Będę wzorował się na tym schemacie:
Zastanawiam się nad jednym:
zakładam, że na każdej gałęzi będzie zawór. Nie widzą problemu ze "spływem" bo jak zamkniesz jedną gałąź to reszta gałęzi i tak działa tak jak dotychczas.

A co się stanie jak zamkniesz jedną gałąź z dopływem wody do akwarium?
Czy w pozostałych zwiększy się dopływ wody? Bo teoretycznie wzrasta ciśnienie w całym obiegu z pompą.

Albo jak otworzysz na "maxa" dopływ wody do najniższego akwarium? Czy wtedy woda przestanie dopływać do najwyższego akwarium?

No i co się stanie jak teoretycznie zamkniesz wszystkie dopływy oprócz jednego? Wtedy podasz taką ilość wody do jednego akwarium, że sump zassie hamburga wraz z dnem z tego akwarium?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Sump na 12 zbiorników, dobór pompy.

#32

Post autor: cinek1916 »

Lech-u pisze:Zastanawiam się nad jednym:
zakładam, że na każdej gałęzi będzie zawór. Nie widzą problemu ze "spływem" bo jak zamkniesz jedną gałąź to reszta gałęzi i tak działa tak jak dotychczas.
Spływ działą grawitacyjnie i tam żadnych zaworów nie będzie. Tu droga musi być jak najbardziej "czysta", każde zmniejszenie średnicy rury to potencjalny zator a wtedy woda przeleje się górą akwarium.
Lech-u pisze:A co się stanie jak zamkniesz jedną gałąź z dopływem wody do akwarium?
Czy w pozostałych zwiększy się dopływ wody? Bo teoretycznie wzrasta ciśnienie w całym obiegu z pompą.
Po to są zawory zaraz za trójnikami na każdym rozgałęzieniu. Nimi wyreguluję sobie ile wody ma dopływać do każdej półki. Dopiero kolejnymi zaworami w każdym akwarium ilość wody do konkretnego akwarium.
Te główne spróbuję tak ustawić żeby pompa była minimalnie zdławiona. Dzięki temu każdy z nich przepuści tylko tyle wody ile maksymalnie może, nie więcej. JAk nie zadziała w ten sposób to przy zakręcaniu jednego zaworu przykręcę pozostałe albo zmienię bieg pompy na niższy.
Możliwe, że dla świętego spokoju zastosuję spływy 3/4". Wtedy nic złego nie powinno się stać. Tak mam w hydroponice w 540l, na tej pompie przy wlocie 1/2" woda spokojnie dawała radę spłynąć 3/4" odpływem.
Lech-u pisze:Albo jak otworzysz na "maxa" dopływ wody do najniższego akwarium? Czy wtedy woda przestanie dopływać do najwyższego akwarium?
To już zależy od mocy pompy ale ta ma taką moc, że raczej mało prawdopodobne ;)
Lech-u pisze:No i co się stanie jak teoretycznie zamkniesz wszystkie dopływy oprócz jednego? Wtedy podasz taką ilość wody do jednego akwarium, że sump zassie hamburga wraz z dnem z tego akwarium?
Sump niczego nie zassie bo to system otwarty a nie zamknięty jak np. kubełek. Tutaj za cały odpływ wody z akwariów zadba grawitacja. Najwyżej woda nie spłynie odpływem tylko przeleje się górą.

Rodzi się pytanie czy robić rewizje? hehe ale to 12 dodatkowych dziur.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Sump na 12 zbiorników, dobór pompy.

#33

Post autor: Lech-u »

cinek1916 pisze:Rodzi się pytanie czy robić rewizje? hehe ale to 12 dodatkowych dziur.
Jeśli dasz 3/4" to myślę, że możesz odpuścić rewizje. Straszny pająk by z tego wyszedł.

Masz przecież hamburgi, które powinny zatrzymać większość "zatykaczy".
cinek1916 pisze:Spływ działą grawitacyjnie i tam żadnych zaworów nie będzie. Tu droga musi być jak najbardziej "czysta", każde zmniejszenie średnicy rury to potencjalny zator a wtedy woda przeleje się górą akwarium.
A jakby zastosować "pułapkę Templariuszy"? Robisz dwa odpływy: jeden nad drugim (na tej samej rurze odpływowej). Na dolnej masz zawór, a górna jest zawsze otwarta. Czyli tak jak w zlewie lub umywalce. Dolny odpływ możesz zamknąć jeśli masz ochotę, a górny jest zawsze otwarty.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Sump na 12 zbiorników, dobór pompy.

#34

Post autor: cinek1916 »

Lech-u pisze:A jakby zastosować "pułapkę Templariuszy"? Robisz dwa odpływy: jeden nad drugim (na tej samej rurze odpływowej). Na dolnej masz zawór, a górna jest zawsze otwarta. Czyli tak jak w zlewie lub umywalce. Dolny odpływ możesz zamknąć jeśli masz ochotę, a górny jest zawsze otwarty.
Tylko po co?

No i dodatkowo doły odpływów będą na poziomie 5cm od górnych krawędzi akwariów bo taki chcę poziom wody. W związku z czym wyżej nie zmieszczę już drugiego odpływu.
Jedyna możliwość to obok 1cm wyżej.

Ale raczej będę wiercił w dnach i wystawiał rury do odpowiedniego poziomu. Dzięki czemu uniknę wyprowadzania jakichkolwiek elementów poza obrys regału, który być może kiedyś zabuduję płytą meblową.

-- N cze 05, 2016 11:23 am --

Zrobiłem rysunek przekroju dla przelotu 1/2" zamontowanego w dnie. Będzie wyglądał tak:

Obrazek

Obrazek

Niestety nie umiem dodać linii wymiarowych :D i źle umieściłem cały przelot- zapomniałem o konstrukcji półki z profilu zamkniętego, teraz przelot na niego wchodzi...

Akwarium wysokie na 30cm
hamburg grubości 5cm odsunięty od szyby 0 7cm, wysokość 28cm
przelot odsunięty od szyby zbiornika o 3cm
rura zaczyna się na wysokości 26cm od dna zbiornika
zakładany poziom wody 26,5cm
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

Re: Sump na 12 zbiorników, dobór pompy.

#35

Post autor: Witek »

Ale raczej będę wiercił w dnach i wystawiał rury do odpowiedniego poziomu. Dzięki czemu uniknę wyprowadzania jakichkolwiek elementów poza obrys regału, który być może kiedyś zabuduję płytą meblową.

Rozumiem, że między zbiornikami będzie szpara którą będzie szła hydraulika... a zbiorniki będą dosunięte do pleców szafki.
Chyba lepiej by było dać odpływy z boku w takim razie, masz wtedy lepszy dostęp i nie puszczasz przez półkę...
Nie wiem czy będziesz wszystko zgrzewał czy spływ na uszczelki kanalizacyjne... wtedy możesz to rozłączyć i bez większego problemu wyjąć zbiornik...

Autor
cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Sump na 12 zbiorników, dobór pompy.

#36

Post autor: cinek1916 »

Nie rozumiem Twojego zamysłu jak puścić bokami i nie wiercić w dnie oraz żeby nic nie wystawało za obrys regału?
Między zbiornikami nie będzie żadnej szpary, będą dosunięte jeden do drugiego. Dając odpływy z boków tracę cenne miejsce.
Ja chcę zrobić przeloty przez dno i półkę pod którą będzie rura zbiorcza dla tej właśnie półki, jak najwyżej żeby mieć dostęp do akwariów na półce niżej. Spływy na rurach do wody zimnej 3/4" albo kanalizacyjnych fi32. Muszę jeszcze pomyśleć i sprawdzić czy opcja pierwsza bez klejenia nie będzie przeciekała.

Jutro przywożę regał :D
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

denkmal
Uzależniony
Posty: 551
Rejestracja: wt lut 09, 2016 6:53 pm
Lokalizacja: Ursynów
Na imię mam: Aleksander
Płeć:

Sump na 12 zbiorników, dobór pompy.

#37

Post autor: denkmal »

Białe 3/4 (do zimnej) złożone do dość silny ścisk (ale bez przesady - da się rozebrać ponownie) - przy samej grawitacji nie będzie ciekła. Przynajmniej u mnie nie ciekło - a używałem nie tylko do "spływu" - ale jako "U rurki" więc woda przepływała przez rurę "pełnym światłem" (do góry, poziomo i w dół).

Witek
Zapaleniec
Posty: 277
Rejestracja: śr mar 18, 2015 7:46 am
Lokalizacja: Warszawa Bielany
Na imię mam: Witek
Płeć:

Sump na 12 zbiorników, dobór pompy.

#38

Post autor: Witek »

Też nie rozumiałem Twojego... bo z tyłu nie chciałeś puszczać rur "Dzięki czemu uniknę wyprowadzania jakichkolwiek elementów poza obrys regału" ale i tak górne poziomy będą musiały przechodzić za akwami na dole. Więc chyba lepiej IMO było by zrobić z tyłu odprowadzenie wody, a nie przez dno... ale nie wiem bo nie miałem. Choć w opcji przez dno będziesz miał łatwiejszy dostęp by to rozkręcić...
Zapewne masz to lepiej przemyślane...
:)

Autor
cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Sump na 12 zbiorników, dobór pompy.

#39

Post autor: cinek1916 »

"Obrys regału" jeżeli przechodzi w dół przez półkę to i tak zostaje wewnątrz regału bo nad akwariami będzie rura zbiorcza.

-- Śr cze 08, 2016 4:20 am --

Wczoraj przywiozłem regał ale okazał się za wysoki
i nie zmieścił się w 2 windach i na klatce
schodowej... Musiałem zawieźć go do garażu gdzie
go przytnę ze 40cm z wysokości... Zmierzyłem
długość i szerokość żeby nie mieć problemu w
windzie a o wysokości zapomniałem...
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek

Psyho

Re: Sump na 12 zbiorników, dobór pompy.

#40

Post autor: Psyho »

Wciągnij balkonem, moja znajoma robiła tak z przy długim blatem kuchennym. Chyba ,że balkonu nie masz wtedy kaplica.

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Sump na 12 zbiorników, dobór pompy.

#41

Post autor: Lech-u »

cinek1916 pisze: Zmierzyłem
długość i szerokość żeby nie mieć problemu w
windzie a o wysokości zapomniałem...
Wellllll!
Jak z bajki o sąsiadach.

Racja: wciągnij przez okno. Ja tak musiałem wpakować łózko na piętro bo się nie mieściło na schodach.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Sump na 12 zbiorników, dobór pompy.

#42

Post autor: cinek1916 »

Wystarczy, że obetnę nogi nad górną półką ;)

-- So cze 11, 2016 7:37 am --

W dziale sprzedam pojawiło się ogłoszenie zamykającego się sklepu. Sprzedają między innymi pompy firmy Jebao. Mieliście z nimi styczność? Jakieś opinie, uwagi?
Myślę czy nie kupić sobie 2 słabszych sztuk zamiast jednej mocnej od CO.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Sump na 12 zbiorników, dobór pompy.

#43

Post autor: marcinzabki29 »

cinek1916 pisze:Myślę czy nie kupić sobie 2 słabszych sztuk zamiast jednej mocnej od CO.
Na każde "piętro" po jednej :/
Pozdrawiam Marcin

Autor
cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Sump na 12 zbiorników, dobór pompy.

#44

Post autor: cinek1916 »

To bym musiał kupić 3 ;)
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
ODPOWIEDZ