Pumex ogrodniczy

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Pumex ogrodniczy

#1

Post autor: inerkoma »

Pumex ogrodniczy jako wkład do "kubelka" - ktoś używa/używał? Jakie wady i zalety (prócz ceny)? Zmienia/nie zmienia parametrów? Ktoś ma porównanie jak ma się taki zwykły pumex do drogich markowych wkładów typu Seachem Matrix i SUBSTRATpro Eheim-a? Dostałem 3l razem z niedawno nabytym filtrem i zastanawiam się nad jego możliwościami i sensem użycia w swoim filtrze.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Pumex ogrodniczy

#2

Post autor: rudy1986 »

Chyba byl podobny temat poruszony ale nie moge znalezc

telefonotapatalkniete

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Pumex ogrodniczy

#3

Post autor: inerkoma »

Wiem o który temat Ci chodzi :D też go szukałem i nie znalazłem - wyparował. Dyskutowaliśmy z Birdy na PW o tym.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Pumex ogrodniczy

#4

Post autor: rudy1986 »

Rozpisac sie jeszcze raz??

telefonotapatalkniete

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Pumex ogrodniczy

#5

Post autor: inerkoma »

Poproszę :)
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Pumex ogrodniczy

#6

Post autor: rudy1986 »

Wszystko zalezy od powierzchni filtracyjnej. To ze cos identycznie wyglada to nie znaczy ze ma takie samo dzialanie (badz taka sama powierzchnie filtracyjna). W duzych akwariach mozna stosowac kiepska ceramike bo bakterii jest mnóstwo (oczywiscie o ile akwaria nie sa przerybione) w malych lepiej zastosować lepsza badz przynajmniej taka w ktorej producent podaje powierzchnie L/m2, male akwarium, duzy problem

telefonotapatalkniete

cinek1916
Guru
Posty: 2535
Rejestracja: pt sty 20, 2012 12:23 pm
Lokalizacja: Ulrychów
Płeć:

Pumex ogrodniczy

#7

Post autor: cinek1916 »

No chyba, że w małym akwarium zastosujesz filtr z dużym ale gorszym złożem i małym przepływem ;)

A napiszesz coś odnośnie samego pumeksu ogrodniczego?

Edyta: ciekawy temat na temat pumeksu, w linku podany też link do porównania powierzchni Matrixa i Eheim substrat pro
http://www.akwariumonline.pl/viewtopic.php?f=10&t=3369
Ostatnio zmieniony ndz cze 04, 2017 11:10 am przez cinek1916, łącznie zmieniany 2 razy.
"I nie myśl, że to wstyd gdy dziś prosisz o pomoc,
jutro sam możesz być dla kogoś pomocną dłonią."

obrazek
Awatar użytkownika

Birdy
Zapaleniec
Posty: 367
Rejestracja: śr mar 29, 2017 6:11 am
Lokalizacja: Warszawa/Wola
Na imię mam: Grzegorz
Płeć:

Pumex ogrodniczy

#8

Post autor: Birdy »

Dzięki Cinek za udostępnienie tego wątku ObrazekNie prowadziłem tak wnikliwych badań, bo jestem praktykiem. Wątek utwierdził mnie tylko w tym, że podjąłem słuszną decyzję. Widzę to w moim zbiorniku. Parametry wody ustabilizowały się, woda jest IDEALNIE czysta, glony gdzieś zniknęły. Zauważyłem tylko jedną rzecz, na którą trzeba zwracać uwagę. Poziom żelaza. W pierwszym tygodniu spadł poniżej 0,1ppm. Nie zorientowałem się w porę, dlatego kilka roślin padło i się już nie podniesie :( Ustawiłem suplementację i wszystko jest ok. Nie jestem pewien, czy to ma związek z pumexem ale być może, dlatego o tym piszę. Nie wiem jak wygląda marketowy pumex do ogrodu. Ja kupiłem na Allegro specjalny do storczyków. Ma bardzo równą porowatość, pory są bardzo równe, małe i do złudzenia przypomina Matrixa.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Pumex ogrodniczy

#9

Post autor: rudy1986 »

Zacznijmy od tego ze nie upieram sie czy pumeks jest lepszy od matrixa, siporaxu czy innych wkladow. Tak jak w artykule jest test ze nie zmienia parametrown. Bardzo mozliwe i temu nie przecze. Chodzi mi bardziej o wielkosc zloza do osadzania sie bakterii.

telefonotapatalkniete

Autor
inerkoma
Uzależniony
Posty: 646
Rejestracja: śr cze 18, 2014 11:45 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Pumex ogrodniczy

#10

Post autor: inerkoma »

Tutaj znalazłem co nieco http://krewetki.org/forum/viewtopic.php ... mex#p75102 :) o pumeksie. U siebie z ciekawości przetestuje. Od dwóch lat w filtrze mam lawę wulkaniczną - jeden kosz lawy zrobi out i wrzucę tam pumex.
Dodano do tego postu po 5 miesiącach 23 dniach 23 godzinach 8 minutach 51 sekundach
@Birdy - jak tam efekty po zastosowaniu pumex-u?
ODPOWIEDZ