filtr podżwirowy + kaskada

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

filtr podżwirowy + kaskada

#1

Post autor: ziabak »

Co myślicie o tym, by w małych zbiorniczkach typu 30x30x30 zrobić taką hybrydę filtracyjną: filtr podżwirowy podłączony kominem do rury zasysającej kaskady. Czy taki przebieg wody na sens filtracyjny, czy to będzie działać dobrze? Jak myslicie? Załóżmy że na filtrze podżwirowym będzie jakiś substrat, czy kaskada da racę zassać sobie wodę przez cała warstwę substratu - powiedzmy około od 4 do 8 cm i czy woda po przejściu przez substrat nie będzie zanieczyszczona na tyle czastkami substratu, że szybko zamuli wkłady kaskady?

I czy to się w ogóle da tak podłaczyć - może rurką elastyczną - to pytanie do posiadaczy podżwirowego, bo ja jeszcze nie miałam, dopiero kombinuję sobie.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: filtr podżwirowy + kaskada

#2

Post autor: JPK »

Ale czy to już nie będzie przesada ? :wink:
Bo się okaże, że zabierzesz wszystkie składniki pokarmowe roślinkom :wink:
No i nie każdy substrat się nadaje na podżwirówkę, z tego co wiem to jedynie na shirakurze red bee sand pisze o takim rozwiązaniu. Reszta może się rozpaść i zmulić wsio...
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

Autor
ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: filtr podżwirowy + kaskada

#3

Post autor: ziabak »

hehe :) no tak, dobrze, że mi przypomniałeś o tym szkodliwym działaniu filtracji ;)

na poważnie - acha, czyli nie każdy substrat będzie ok, więc to założenie już wykluczam, bo Shirakury nie planuję. A czemu tak kombinuję z tymi filtrami - bo cały czas rozważam zrobienie tych planowanych moich kostek, jako akwaria niekłopotliwe i dające się ustabilizować oraz funkcjonujące długoterminowo - nie tak, jak moje 12 l, które ze stabilizacją nigdy nie mialo nic wspólnego... Dlatego myślę sobie, że jesli dla tego niewielkiego litrażu = 27 l brutto dam możliwie jak największą powierzchnię filtrującą, to jest to być może klucz do sukcesu przy nano akwariach.
Rozważając dalej - ponieważ to takie małe kostki - to po wielu już rozmowach z różnymi ludźmi stwierdziłam, że zrobienie ich na ziemi ogrodowej może być klapą już na początku (bomba nawozowa) i boję się ryzykować, bo nie lubię restartów i wiem, że jak zacznę tam z tą ziemią, to będę się męczyć a nie zrestartuję ;) Tym bardziej, że nie planuję tam za dużo roślin sadzonych w podłożu a raczej wystrój korzeniowo - mchowo - mikrosoriowo - pistiowy ;) Jedyne co to w tym przypadku widzę tam w podłożu - to po prostu rogatek.
No i w takich baniaczkach, jakbym dała solidną warstwę fajnego żwiru czarnego, któryby jednocześnie filtrował to by może było korzystnie i dało się ustabilizować po pół roku pracy takiego zbiornika do stopnia zadawalającego?
Ziemia by mnie tutaj kusiła, bo ładnie mi pracuje zbiornik na ziemi 72 litry - ale 27 l to może być wybuchowe...

jeszcze pytanie: jak to jest potem po jakimś czasie funkcjonowania podżwirowego filtra - czy to się zatyka, jak się obsługuje jeśli się zatka i czy czyści się jakoś ten komin? Nie chciałabym musieć wywalać wszystkiego, by odetkać zapchaną podżwirówkę.. :roll: ale jakoś mi się nie chce wieżyć, by to tak trzeba było robić, bo to koszmar byłby i bez sensu. Jak więc dbać o to, by się to nie zatkało przypadkiem?
Ostatnio zmieniony wt gru 08, 2009 7:11 pm przez ziabak, łącznie zmieniany 1 raz.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: filtr podżwirowy + kaskada

#4

Post autor: JPK »

Ja mam ziemię w 10l i żadnej bomby nie mam,
ale ziemia nie jest raczej do zbiornika w którym mało co będzie w podłożu rosło,
więc jeśli nie planujesz jakiś ukorzeniających się roślinek to chyba najrozsądniejszy będzie zwykły żwirek.
Podżwirówka chyba nie ma prawa się zatkać...
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

Autor
ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: filtr podżwirowy + kaskada

#5

Post autor: ziabak »

A jak długo funkcjonuje Twoje 10 l na ziemi?
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: filtr podżwirowy + kaskada

#6

Post autor: JPK »

Mniej więcej od kwietnia.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

Autor
ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: filtr podżwirowy + kaskada

#7

Post autor: ziabak »

Acha, no to ładnie... i masz tam dużo roslin? Jak masz mniej więcej urządzone i ile ziemi dałeś?
Hmm.. no to muszę to wszystko jeszcze raz przemyśleć, bo pierwsza moja myśl na temat jak urzadzić te dwie kostki brzmiała właśnie "na ziemi" - bo stabilność szybko osiąga i jak obserwuję 72 l to bardzo mi się podoba to w jaki sposób funkcjonuje... ale - niektórzy mówili, ze przy takim malutkim litrażu może następować zbyt szybkie i zbyt duże uwalnianie składników odżywczych z ziemi do wody i nie opanuję tego czyli będzie glonarium. Jeśli jednak Tobie udało się ustabilizować na ziemi 10 l, to 3 x większe akwa tym bardziej się da, bylebym tylko nie walnęła gafy z proporcjami itd.

hmm.. może ja po prostu zrobię jakiś test w 12 l :roll:
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: filtr podżwirowy + kaskada

#8

Post autor: JPK »

Ziemi mam odrobinę, warstwę może z 8mm i na to 4cm żwirku.
Mam dość sporo sagittari tam, z tyłu młode egzemplarze cryptokoryn (jak podrosną wywalam i zostawiam młode) no i oczywiście rogatek pływa.
450l + 112l :)
ODPOWIEDZ