Przywrócenie równowagi biologicznej po leczeniu baktopurem

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ

Autor
mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Przywrócenie równowagi biologicznej po leczeniu baktopurem

#1

Post autor: mlody_oska »

Mam takie małe pytanko. Niestety w akwa zaczęło się dziać źle i rybki zaczęły chorować. Dlaczego? Tego jeszcze nie wiem. Szukam przyczyny, ale to pewnie trafi do innego wątku.

W tym temacie chciałbym, abyście pomogli mi przywrócić filtrację biologiczną do kultury i wyprowadzić lek z akwa. Dzisiaj zakończył się 10 dzień kuracji rybek baktopurem direct z dodatkiem ectopuru.
Kuracja przebiegała następująco (wg zaleceń ichtiologa)
- kąpiel krótkotrwała w szpitaliku (14L)
- kąpiel długotrwała w zbiorniku ogólnym przy uzupełnianiu leku co dwa dni
- w 4 i 8 dniu kuracji 50% podmiana wody
A więc nazbierało się tego leku dużo.

Na szybko o zbiorniku i filtracji:
126L (80x35x45)
filtracja: kubeł Hagen Elite Crystal Flo 60 (na czas kuracji dodałem wewn. Fan1 plus z deszczownią, po całej akcji ma zniknąć z akwa)
wypełnienia kubła:
3 koszyki. I tak, jadąc od spodu:
1) 2x gąbka gruba
2) gąbka gruba+żwirek amonowy Fluval'a+substrat Eheim'a
3) biobale+włóknina

Z tego co się dowiedziałem to baktopur wybił bakterie do cna. Niestety także te pożyteczne. Stąd moje pytanie, jak najszybciej doprowadzić do równowagi biologicznej.
Zadanie jest o tyle utrudnione, że w zbiorniku jest przerybienie. Żyworódki się rozmnożyły, narybek podrósł, nie zareagowałem, no i problem. Niestety rybki nie są wyprowadzone z choroby, ale chciałbym aby warunki się nie pogarszały. Jak pisałem wcześniej nadal szukam przyczyn choroby. Chcę powalczyć tak, aby utrzymać obsadę. Jak będą zdrowe, będę myślał co dalej zrobić, aby doprowadzić do prawidłowej obsady.

Do dyspozycji mam:
- węgiel
- nowa włóknina
- nowy żwirek amonowy
- nowy substrat
- drugie działające akwa 72L (raczej zdrowe)
- odstawiona świeża woda 60L
- szczepy bakterii Nutrafin Waste Control
- skołataną głowę :???:

Co z materiałów filtracyjnych można odzyskać, co wymienić, a może jak skonfigurować filtr?

Przepraszam za długi post, ale niestety nie potrafię inaczej. Bardzo proszę o pomoc.
Ostatnio zmieniony wt gru 15, 2009 6:33 am przez mlody_oska, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Przywrócenie równowagi biologicznej po leczeniu baktopurem

#2

Post autor: Drottnar »

Włóż do filtra węgiel i za trzy dni go wywal. Zrób dużą podmianę wody (do 50% albo i więcej, byle nie za dużo). No i po tym dodaj szczepy bakterii.

Ja u siebie tak zrobiłem po leczeniu baktopurem i było ok.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Przywrócenie równowagi biologicznej po leczeniu baktopurem

#3

Post autor: JPK »

No i warto jeszcze solidnie wypłukać media filtracyjne, a co się da wymienić na nowe.
Założyłeś może gąbkę do filtra w 70te, aby przyśpieszyć dojrzewanie kubła, tak jak mówiliśmy na spotkaniu ?
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Przywrócenie równowagi biologicznej po leczeniu baktopurem

#4

Post autor: Drottnar »

E tam, ja wkładów nie wymieniałem ani nie płukałem i dało radę.

Autor
mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Przywrócenie równowagi biologicznej po leczeniu baktopurem

#5

Post autor: mlody_oska »

Misquamacus pisze:No i warto jeszcze solidnie wypłukać media filtracyjne, a co się da wymienić na nowe.
Węgiel i żwirek amonowy po użyciu do wywałki. Substrat da się jakoś odzyskać? Gąbkę chyba sparzę?
Misquamacus pisze:Założyłeś może gąbkę do filtra w 70te, aby przyśpieszyć dojrzewanie kubła, tak jak mówiliśmy na spotkaniu ?
Dałem ciała :( Wiedziałem, że o czymś zapomnę.
Dzisiaj wsadzę do 70-ki. Ponieważ gąbka pracowała w akwa z chorobą to jak mógłbym ją zdezynfekować? Wypłukać, wyparzyć, a może potrzymać w roztworze nadmanganianu potasu?

Może tak jak pisze Drottnar. Węgiel dzisiaj, gąbka do 70-ki. 3 dni pracy węgla, podmiana 50%, porządne czyszczenie filtra, wkładów, rurek itd., węgiel precz (a może drugą porcję?). Czy jest szansa, że po trzech dniach gąbka z 70-ki jakoś się zaszczepi?
Aha i może tak jak mówiła na spotkaniu Ziabak? Czyszczenie filtra w 70-ce, a cały syf chlup do kubła?
Ostatnio zmieniony wt gru 15, 2009 12:45 pm przez mlody_oska, łącznie zmieniany 1 raz.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Przywrócenie równowagi biologicznej po leczeniu baktopurem

#6

Post autor: JPK »

Gąbkę wygotuj, to samo możesz zrobić z ceramiką (ten substrat eheima to ceramika?), będzie jak nowa.
Zakładaj gąbkę, trudno że 3 dni, no ale chociaż tyle,
a wlewanie syfu z filtra z 70tki oczywiście jak najbardziej wskazane, jak już się pozbędziesz lekarstwa z bańki.
450l + 112l :)

Autor
mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Przywrócenie równowagi biologicznej po leczeniu baktopurem

#7

Post autor: mlody_oska »

Substrat Eheima (Ehfi Substrat) to kuleczki. To raczej nie jest ceramika, więc nie wiem jak to się zachowa w wysokiej temperaturze. Szczególnie ten materiał chciałbym odzyskać, bo jest najdroższy, ale nie wiem czy tak się da?
Węgiel wsadziłem do kubła. Ile powinno się go tam znaleźć? Ja włożyłem około 0,5litra. Przy okazji. Jakieś doświadczenia z węglem Penn Plax?
Gąbka zapodana w fan1 plus z deszczownią do 70-ki. Przepływ jak najwolniejszy. Dobrze?
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Przywrócenie równowagi biologicznej po leczeniu baktopurem

#8

Post autor: ziabak »

Oczywiście możesz zamiast gotowania gąbki i substrat potraktować roztworem nadmanganianu, bo nadmanganian działa na wszystko - i na pierwotniaki, bakterie i grzyby.

Poza tym wszystkim co robiłeś w ramach leczenia ryb proponuję:

- dawać im do żarcia czosnek (w kluskach np.)
- wsadzić do akwa korzeń chrzanu
- a od chemii dać im teraz odpocząć, nawet jak bedziesz miał jeszcze kolejne zgony
Ostatnio zmieniony wt gru 15, 2009 10:15 pm przez ziabak, łącznie zmieniany 1 raz.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Przywrócenie równowagi biologicznej po leczeniu baktopurem

#9

Post autor: Hornet »

Dodałabym jeszcze 2-3 liście katapangu... Natomiast co do dezynfekcji to tam gdzie się nie da wygotować polecam zdecydowanie nadmanganian w dość wysokim stężeniu...
Jeśli masz przerybienie w zbiorniku to zdecydowanie po usunięciu leku przy pomocy węgla sugerowałabym użycie żwirku amonowego a jeszcze lepiej gdybyś miał żywicę usuwającą azotany ponieważ na pewno przy braku bakterii w zbiorniku poziom azotanów gwałtownie skoczy co raczej nie pomoże twoim osłabionym rybkom...
Optowałabym również za sztucznym dodaniem bakterii do baniaka np. z kapsułek... a dodatkowo ceramikę z kubełka po odkażeniu w pończochę i do 70tki...
Trzymam kciuki za powodzenie...
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.

Autor
mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Przywrócenie równowagi biologicznej po leczeniu baktopurem

#10

Post autor: mlody_oska »

ziabak pisze: dawać im do żarcia czosnek (w kluskach np.)
No to muszę żonę poprosić, aby opanowała nowy przepis kulinarny :)
ziabak pisze:wsadzić do akwa korzeń chrzanu
Zakopać w żwir, czy po prostu na wierzchu (o ile nie będzie wypływał). Pytam, bo kiedyś był wsadzany w żwir, ale jak robiłem porządne odmulenie i zobaczyłem co się z nim stało to się trochę przestraszyłem.
ziabak pisze:zamiast gotowania gąbki i substrat potraktować roztworem nadmanganianu
Hornet pisze:tam gdzie się nie da wygotować polecam zdecydowanie nadmanganian w dość wysokim stężeniu...
Czyli substrat potraktuję nadmanganianem. Jakie stężenie będzie odpowiednie?
Żwirek amonowy pójdzie precz, jego się chyba nie da "regenerować"? Ale wsadzę nową porcję.
Hornet pisze:dodatkowo ceramikę z kubełka po odkażeniu w pończochę i do 70tki...
i może sobie tak leżeć? Bo w 70ce chodzi tylko filtr wewnętrzny. Niepotrzebny jest przepływ wody?
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Przywrócenie równowagi biologicznej po leczeniu baktopurem

#11

Post autor: ziabak »

Chrzan po prostu włóż gdzieś w mało widocznym miejscu luzem, mozesz czymś lekko docisnąć by nie wypływałł i musisz kontrolować czy nie łapie pleśni, jak coś z nim będzie siedziało to wymieniasz na nowy.

Stężenie nadmanganianu takie, by roztwór był ciemny - bez obaw, nic się złego nie stanie jak solidnie wykąpiesz te wkłady, najwyżej Ci gąbka nieco zbrązowieje (zależy jakiego jest koloru) - mocz w tym powiedzmy 15 minut a potem wylej roztwór i kilkakrotnie przepłukaj czystą wodą by usunąć ostatecznie.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Przywrócenie równowagi biologicznej po leczeniu baktopurem

#12

Post autor: Hornet »

Tak może sobie leżeć albo wisieć najlepiej tam gdzie filtr wewnętrzny daje trochę strumienia... Ten przepływ w zupełności wystarczy aby zaczęły się na ceramice osiedlać bakterie...
Co do nadmanganianu to całkowicie popieram ziabak'a... :)
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.

Autor
mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Przywrócenie równowagi biologicznej po leczeniu baktopurem

#13

Post autor: mlody_oska »

Chrzan może być podsuszony, czy raczej powinien być świeży?
Te liście katapangu też mają jakieś właściwości bakteriobójcze?
Można to stosować równocześnie?
No i czy dodanie soli akwarystycznej to nie będzie już za duże kombinowanie?

Dezynfekcję wykonam tak jak piszecie, czyli nadmanganian potasu na oko, tak aby woda była ciemna. Kąpiel około 15 minut i płukanie.
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Przywrócenie równowagi biologicznej po leczeniu baktopurem

#14

Post autor: Hornet »

Tak katapang ma właściwości bakteriobójcze oraz pomaga w lekkim obniżeniu i stabilizacji pH... :mrgreen:
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Przywrócenie równowagi biologicznej po leczeniu baktopurem

#15

Post autor: JPK »

Sól "akwarystyczna" jak dobrze się orientuję zawiera błętkit albo nadmanganian, więc nie ma sensu jej dodawać.
Jak już to zwykłą sól, jak masz niejodowaną to daj niejodowaną, jak masz kuchenną to też nic się nie stanie :wink:
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: Przywrócenie równowagi biologicznej po leczeniu baktopurem

#16

Post autor: ziabak »

ja bym soli już nie dawała
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Autor
mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Przywrócenie równowagi biologicznej po leczeniu baktopurem

#17

Post autor: mlody_oska »

Kuba, o co chodzi z tą kuchenną? Przecież to jest jodowana, jod szkodzi rybom, itd .....
Ponoć w spożywce nie mogą sprzedawać niejodowanej?
ziabak pisze:ja bym soli już nie dawała
Ok, z solą się wstrzymam. Na pierwszy ogień idzie chrzan. Jest różnica pomiędzy świeżym a podsuszonym? Ne wiem, skuteczność, gnicie, łapanie pleśni? Jaki Ty stosujesz u siebie?
Ile tych liści katapangu na akwa 126L? O ile to obniża pH?
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Przywrócenie równowagi biologicznej po leczeniu baktopurem

#18

Post autor: Hornet »

Jak duże to 2 jak mniejsze to 3-4... pH może spaść (choć nie musi) najwyżej o 0,5 stopnia w zależności od tego jaki masz bufor węglanowy...
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Przywrócenie równowagi biologicznej po leczeniu baktopurem

#19

Post autor: JPK »

mlody_oska pisze:Kuba, o co chodzi z tą kuchenną? Przecież to jest jodowana, jod szkodzi rybom, itd .....
A świstak siedzi i zawija ... :wink:
Może i jod szkodzi, ale na pewno nie w takiej ilości w jakiej jest w soli :wink:
Swego czasu jeździłem, szukałem i używałem niejodowanej, ale jak mi się skończyła to musiałem użyć zwykłej,
użyłem i wszystko żyje :wink:
Także od tamtej pory nie chce mi się jeździć i szukać, daję zwykłą...
Któregoś razu nawet "doprawiłem" solą kuchenną solankę na podmiankę do akwa morskiego, bo mi soli specjalistycznej zabrakło :razz: :evil: nic nikomu się nie stało (na szczęście :wink: ) :mrgreen:
pozdr.
450l + 112l :)

Autor
mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Przywrócenie równowagi biologicznej po leczeniu baktopurem

#20

Post autor: mlody_oska »

Jeszcze nie jestem taki odważny ;) Sól sobie na razie odpuszczę. Na razie spróbuję tak jak radzi Ziabak z chrzanem i czosnkiem i może z tymi liścmi katapangu wg Hornet.
ODPOWIEDZ