Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

Sposoby na filtrację akwarium.

Autor
PlayazZ
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: pn sty 04, 2010 10:13 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Zbyszek
Płeć:

Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#1

Post autor: PlayazZ »

Witam chciałbym Was poprosić o pomoc w wybraniu filtra. Zakładam pierwsze moje akwarium będzie 112l prostokątne. Chcę mieć około 20 rybek i oczywiście dużo roślinek żeby akwarium było zielone bo bardzo lubię ten kolor. I zastanawiam się od początku nad wyborem filtra. I w efekcie szukania znalazłem filtry
Wewnętrzne:
- AQUAEL TURBO FILTER 1100
- EHEIM AQUABALL 2210
Zewnętrzny:
-Tetratec EX-700O tym zewnętrznym filtrze dowiedziałem się przeglądając te forum. I mam pytanie czy któryś z filtrów wewnętrznych poradzą sobie czy konieczny jest wydatek większej gotówki i zakupienia sobie zewnętrznego filtra. Szczerze mówiąc wolałbym te mniejsze wydatki. Z góry dziękuję za pomoc POZDRAWIAM
Ostatnio zmieniony pn sty 04, 2010 11:28 pm przez PlayazZ, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

neptun
Uzależniony
Posty: 529
Rejestracja: śr sty 07, 2009 10:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#2

Post autor: neptun »

Ja bym wybrał kubełek Tetry(lepsza filtracja i nie trzeba wkładac rąk do akwarium),ale wewnętrzny przy tym litrażu tez da spokojnie radę.Jak wiadomo Eheim jest bardzo dobrą firmą,ale ja osobiście wybrałbym Aquaela(jeśli wybierzesz filtrację wewnętrzną).
Ostatnio zmieniony pn sty 04, 2010 10:36 pm przez neptun, łącznie zmieniany 2 razy.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#3

Post autor: krasnal »

Sam kasuję aby mi nikt nie decydował co mi wolno a co nie :twisted:
Ostatnio zmieniony czw gru 02, 2010 6:15 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

neptun
Uzależniony
Posty: 529
Rejestracja: śr sty 07, 2009 10:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#4

Post autor: neptun »

krasnal pisze:Regulacja przepływu w tym filtrze to utopoja (chyba że mam wybrakowany )
Nie wiem jak u ciebie Sławku,ale u mnie w wewnętrznym Aquaelu(tyle,ze to model Unifilter)regulacja jest jak najbardziej w porzadku.Może cos tam pokrzaczyłeś przy podłaczaniu :mrgreen: Jeśli pozwolisz to zerknę prz okazji przy całym szacunku do twoich umiejętności :)

Linf

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#5

Post autor: Linf »

Wybrałbym kubeł (lepsza filtracja,mniejsza obasługa,nie zajmuje miejsca w zbiorniku) mam EX700 (używany) w 126L i jest super.Kubeł używany można kupić za prawie takie same pieniądze co nowy wewnętrzny.
Awatar użytkownika

Ender
Gaduła
Posty: 131
Rejestracja: pn mar 16, 2009 5:52 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#6

Post autor: Ender »

Sam jestem użytkownikiem TetraTec 700. Najpierw pracowało u mnie w 112 teraz w 200l i powiem, ze jak bez tego filtra miałem problemy tak z nim wszytko super. Żadnych problemów w sinicami itp. Całkiem bezawaryjny oraz cicho pracujący. Ja bym nie zamienił go na żaden inny. I w sumie niewiele kosztuje (250 zł).

Autor
PlayazZ
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: pn sty 04, 2010 10:13 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Zbyszek
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#7

Post autor: PlayazZ »

No właśnie teraz mam twardy orzech do zgryzienia chcem w weekend zalać akwarium i w związku z tym musze kupić cały osprzęt. Na allegro nie ma używaneej Tetry moze ktoś z Was ma jakieś informacje kto mogłby sprzedawać? W innym wypadku możecie mi polecić jakis wewnętrzny tańszy. Bo fundusz mam ograniczony na założenie akwarium. Dzieuje za pomoc. Pozdrawiam

Maciej
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: sob lis 21, 2009 4:05 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#8

Post autor: Maciej »

http://www.gielda.akwarysta.pl/

tam jest dużo używanego sprzętu.
Awatar użytkownika

ludomir
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 1:32 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#9

Post autor: ludomir »

Witam,
nie musi być koniecznie tetra 700. Dobry będzie prawie każdy kubeł. Nawet minikani 120 plus mały wewnętrzny Ci wystarczy.
Jeśli chodzi o modele to rozejrzyj się też za kubełkami eheim 2213-2215, fluval 204-205, może być też Terta 600, albo aquela 250.
Używany filtr kubełkowy kupisz spokojnie do 100 zł
Oczywiście nic nie mam do tetry 700, chcę tylko pokazać, że tetra nie jest jedynym wyjściem :)
Tak naprawdę to liczy się ilość i jakość materiału filtrującego, a nie kształt filtra ;)

PS. Zapomniałem dodać o JBL, ale ciężko trafić dobrą używkę - może dlatego, że mało osób chce się ich pozbywać ;)
Ostatnio zmieniony pt sty 08, 2010 10:16 am przez ludomir, łącznie zmieniany 1 raz.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#10

Post autor: krasnal »

:idea: :x
Ostatnio zmieniony czw gru 02, 2010 6:16 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

ludomir
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: ndz maja 24, 2009 1:32 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#11

Post autor: ludomir »

Krasnal znalazłeś niesamowity antyk :p

Eheim 2213 widziałem an allegro po 60-80 zł

PS. widzę, że edytowałeś wiadomość i teraz oba posty o tym samym :)
Ostatnio zmieniony pt sty 08, 2010 11:20 am przez ludomir, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
PlayazZ
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: pn sty 04, 2010 10:13 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Zbyszek
Płeć:

Ponowna prośba

#12

Post autor: PlayazZ »

Po raz kolejny zwracam sie z prośbą do szanownych koleżanek i kolegów. Nazbierałem troszke pieniążków i zdecydowałem sie kupić filtr zewnętrzny. I oczywiście nasuneło sie pytanie jaki? I teraz prośba do Was o pomoc w wybraniu filtra. Mam akwarium 100l tylko że spodobała mi sie akwarystyka i chcem mieć w przyszłości wieksze akwarium około 300-350l. I teraz jaki filtr kupić żeby nie było pralki w moim akwarium a też żebym mógł wykorzystać go do wiekszego akwarium. Jak narazie w tym akwarium mam wewn. filtr Fan3. Jak uważacie zastanawiałem sie nad kupnem Fluval-a 305 tylko ja zielony jestem i nie wiem jak użytkowanie takiego filtra w przyszłości bedzie przebiegało czy są jakieś części ktore po jakimś okresie standardowo sie zużywają? Czekam na Wasze rady co do wyboru filtra. Z góry dziekuję za pomoc i rady. Pozdrawiam Zbyszek
Awatar użytkownika

neptun
Uzależniony
Posty: 529
Rejestracja: śr sty 07, 2009 10:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#13

Post autor: neptun »

Niestety,ale Fluval 305 nie ogarnie Ci baniaka 300-350l.No chyba,że będzie jako dodatkowy filtr.Sama firma jest ok.A co do części,które zużywają się standardowo to napewno uszczelki.Pralki Ci nie zrobi w 100l bo zawsze możesz przykręcić zawory.
Ostatnio zmieniony śr lut 17, 2010 7:53 pm przez neptun, łącznie zmieniany 1 raz.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#14

Post autor: JPK »

Ja w 126l mam Fluvala model 304 o wydajności 1200l/h (to nawet więcej niż 305 - on ma 1000l/h) i chodzi rozkręcony na maxa :) Fakt, faktem, że tam jest biotop azjatyckiego strumienia ;) Ale aż takiej strasznej wirówki nie robi - brzanki i szczupieńczyki pływają zadowolone, rośliny za specjalnie powyginane nie są :twisted:
Moim zdaniem zdecydowanie za słaby do 300l.
Już pomijam fakt, że w życiu bym drugi raz fluvala nie kupił, bo ten piękny dźwięk wirnika bardzo pomaga spać ....
:roll:
450l + 112l :)

Autor
PlayazZ
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: pn sty 04, 2010 10:13 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Zbyszek
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#15

Post autor: PlayazZ »

To co możecie mi polecić?
Awatar użytkownika

neptun
Uzależniony
Posty: 529
Rejestracja: śr sty 07, 2009 10:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#16

Post autor: neptun »

PlayazZ pisze:To co możecie mi polecić?
Jeśli to ma być filtr.który ma póżniej służyć w większym baniaku to proponuję Tetra Tec Ex 1200 ;)
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#17

Post autor: Drottnar »

To samo chciałem polecić co Neptun. Ja mam Ex 700 i jestem zadowolony. Jak dotąd wymieniałem tylko wirnik, bo złamałem ośkę. Poza tym filtr jest bardzo cichy - jak stał obok szafki prawie go nie słyszałem. Teraz stoi w szafce i nie słyszę go w ogóle.

luna1976
Gaduła
Posty: 118
Rejestracja: sob sie 08, 2009 4:41 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#18

Post autor: luna1976 »

ja od roku używam jebao 303 (1200l/h, 3 kosze, 10l pojemności) w 240l - jestem bardzo zadowolona - cichutki, przepływ jak dotąd się nie zmienił. Do 100l za mocny (u mnie robi lekką wirówkę) ale do 300 idealny.

Mam jeszcze w 126 l jebao 503 też coś koło roku (on ma 2 kosze i jest porównywalny do tetry 700)

Jak na razie oba są bezawaryjne, a jakby co to i serwis w Warszawie od ręki.
Mój kolega używa tego od 2 lat i też wszystko ok.
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#19

Post autor: grazdar1 »

witam . konkretnego filtra ci nie polecę , ale moim zdaniem kup sobie narazie filtr przeznaczony do 200l na teraz , a jak będziesz miał juz ten baniak 350l dokup sobie drugi przeznaczony do 200-250l - troszkę nadfiltracji nie zaszkodzi --ale na wypadek jakiejś awarii ,czy prac konserwacyjnych zawsze jeden będzie ci pracował --radzę ci to z doświadczenia - co 2 kubełki to nie jeden
grazdar1
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#20

Post autor: sum »

grazdar1 pisze:witam . konkretnego filtra ci nie polecę , ale moim zdaniem kup sobie narazie filtr przeznaczony do 200l na teraz , a jak będziesz miał juz ten baniak 350l dokup sobie drugi przeznaczony do 200-250l - troszkę nadfiltracji nie zaszkodzi --ale na wypadek jakiejś awarii ,czy prac konserwacyjnych zawsze jeden będzie ci pracował --radzę ci to z doświadczenia - co 2 kubełki to nie jeden
Jak dla mnie najbardziej trafna podpowiedź
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
PlayazZ
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: pn sty 04, 2010 10:13 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Zbyszek
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#21

Post autor: PlayazZ »

Dzieki bardzo za informacje w sklepach sie pytałem różne polecaja filtry. Bede musiał podjąć decyzję pomiedzy fluvalem 305; tetra ex700 a eheim professionel 2224. Może jakiś z tych mi doradzicie tylko z drugiej strony jak sie w model trafi to bedzie działał a jak sie nie ma szcześcia to i najlepszy bedzie sie psuć. Pozdrawiam

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#22

Post autor: JPK »

Eheim.
Rozważ jeszcze model Ecco Pro 300.
Ja już sobie zbieram na taki ;)
450l + 112l :)

Autor
PlayazZ
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: pn sty 04, 2010 10:13 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Zbyszek
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#23

Post autor: PlayazZ »

A jak tego eheima bede używał teraz w 100l akwarium pralki nie bede miec??
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#24

Post autor: grazdar1 »

jeżeli już chcesz narazie filtr z takim przepływem ok.700 l - to może ,,aquaela 250 ,, a jak będziesz miał większy baniak to do tego dożuć ,,eheima 2228 - 1050l/h ,, i będzie git . odnośnie - tego eco pro 300----to kosztuje ok 480pln a 2228 kupisz nowy za 518pln - różnica niewielka 40pln a klasowo i parametrami duża - także i ty MISQUAMACUS TEŻ SOBIE TO ROZWAŻ -------------przeplyw zawsze możesz ograniczyć na rózne sposoby- a pamiętaj ,że masz w planach 350l --------- -jesli kupisz fluvala tylko 1 szt -ma węże jak od pralki i nic tam dodatkowo w obieg nie podepniesz -drugi lepiej jakby był z normalnymi wężami
Ostatnio zmieniony pt lut 19, 2010 8:56 am przez grazdar1, łącznie zmieniany 2 razy.
grazdar1

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#25

Post autor: JPK »

Tak gadasz "węże od pralki" itp, a nie wpadłeś na to, że pokarbowany wąż jest doskonałym siedliskiem dla bakteri, w tym nitryfikacyjnych ? Ma zdecydowanie większą powierzchnię, aniżeli wąż gładki i jest dodatkowym "medium" filtracyjnym.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

grazdar1
Uzależniony
Posty: 693
Rejestracja: wt wrz 08, 2009 11:04 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#26

Post autor: grazdar1 »

to kup sobie go 10 metrów , a nie zbieraj na ECO PRO 300
grazdar1

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#27

Post autor: JPK »

grazdar1 pisze:to kup sobie go 10 metrów , a nie zbieraj na ECO PRO 300
Za "dobre" rady dziękuję, sam potrafię zdecydować co mam robić ze swoimi finansami i zbiornikami :smile:
A tymczasem wracamy do tematu.
450l + 112l :)

Autor
PlayazZ
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: pn sty 04, 2010 10:13 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Zbyszek
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#28

Post autor: PlayazZ »

Grazdar1 po przeczytanych wypowiedziach w temacie jednak zdecydowałem sie kupić filtr o mniejszej wydajności tak do 250l i jak juz założe akwarium większe to dokupie sobie 2 filtr i bede miał dwa mniejsze. Dlatego chcę sie zdecydować na jakiś mniejszy filtr.
Ostatnio zmieniony pt lut 19, 2010 1:42 pm przez PlayazZ, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#29

Post autor: Drottnar »

chcę a nie chcem

Autor
PlayazZ
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: pn sty 04, 2010 10:13 pm
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
Na imię mam: Zbyszek
Płeć:

Re: Prosiłbym o pomoc w wybraniu filtra

#30

Post autor: PlayazZ »

Przepraszam już poprawione
ODPOWIEDZ