Aquael FZN-1 a napowietrzanie

Sposoby na filtrację akwarium.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
sdar
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 4:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Aquael FZN-1 a napowietrzanie

#1

Post autor: sdar »

Planuję w najbliższym czasie wymianę mojego kiepskiego filtra wewnętrznego na inny. Jedną z opcji jest kaskada Aquael FZN-1 (akwarium 54 litry).
I tutaj nasuwa mi się pytanie.
Czy ten filtr zapewni wystarczające napowietrzenie akwarium czy też powinienem oddzielnie dokupić napowietrzacz?
Filtr z którego korzystam aktualnie ma możliwość podłączenia rurki napowietrzającej, co w połączeniu z dodatkowym zaworem regulującym ilość zasysanego powietrza pozwala mi odpowiedni dostosować "ilość bąbelków" tak więc oddzielnego napowietrzacza ni posiadam.

Oczywiście mam świadomość, że ruch tafli wody spowodowany przy kaskadzie powoduje napowietrzenie. Nie wiem jednak czy jest ono wystarczające czy też napowietrzacz jednak powinien być. Byłbym wdzięczny za poradę zwłaszcza ze strony osób które korzystają z filtrów kaskadowych.
Ostatnio zmieniony wt lut 02, 2010 9:28 pm przez sdar, łącznie zmieniany 1 raz.
Rób jak uważasz, uważaj jak robisz...

mlody_oska
Uzależniony
Posty: 522
Rejestracja: pt paź 30, 2009 12:23 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Aquael FZN-1 a napowietrzanie

#2

Post autor: mlody_oska »

Kaskadkę używam w 14L z kreweciami i jakoś nie muszą się ewakuować, więc spokojnie ruch tafli wody załatwia sprawę napowietrzania. W dużym akwa (126L) chodzi kubeł i wcześniej miałem odpalony napowietrzacz z dwoma kostkami. Po wyłączeniu napowietrzacza i ustawieniu deszczowni, tak aby ładnie taflę wody ruszała nie zaobserwowałem pogorszenia warunków w akwarium. Napowietrzacze moim zdaniem nie są potrzebne. No w jednym przypadku rzeczywiście zdawał egzamin napowietrzacz. Jak miałem narybek w kojcu i wrzuconą do niego kostkę napowietrzacza to jakoś udawało mi się odchować narybek co do sztuki. Jak wcześniej nie było kostki napowietrzacza, część narybku padała.

Linf

Re: Aquael FZN-1 a napowietrzanie

#3

Post autor: Linf »

Posiadam ten filtr i nie używam dodatkowego napowietrzacza a ruch tafli jest wystarczający aby napowietrzyć zbiornik,weź pod uwagę też rośliny,które wytwarzają tlen.Od kilku lat używam tylko takiego fiterka i nie stosuję napowietrzacza.
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Aquael FZN-1 a napowietrzanie

#4

Post autor: Hornet »

Wszystko zależy od tego jaką obsadę masz w zbiorniku i co zamierzasz z tym robić... Większość ryb nie wymaga dodatkowego napowietrzania wystarcza ruch tafli ale są gatunki które czują się znacznie lepiej w wodzie która ma duuuuuużo bąbelków... należą do nich przede wszystkim gatunki które w naturze żyją w strumieniach górskich lub podgórskich których woda jest bardzo dobrze napowietrzona na skutek szybkiego spływania po kamienistym dnie... Drugim przypadkiem kiedy bąbelki będą zdecydowanie potrzebne jest tak jak powiedział mlody_oska kotnik z ikrą lub narybkiem... :wink:
Osobiście mam zamontowaną kostkę napowietrzającą ale jej normalnie nie używam jest na wszelki wypadek np. gdy wyjeżdżam napowietrzacz włącza się w nocy bo wolę mieć trochę marniejszy przyrost roślin i żywe rybki gdyby zdarzyło się podczas mojej nieobecności że główny filtr stanie albo przed burzą ponieważ może wystąpić przyducha na skutek szybkiego wahnięcia ciśnienia a w moich zbiorniczkach pływa stosunkowo dużo ryb...
Pozdrawiam
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.
Awatar użytkownika

Autor
sdar
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 4:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Aquael FZN-1 a napowietrzanie

#5

Post autor: sdar »

Aktualna obsada w moim zbiorniku nie jest chyba szczególnie wymagająca tlenowo:
5 Zmienniaków plamistych
10 Neonek
3 Otoski
2 Kiryski Sterby
i to wszystko.
Rób jak uważasz, uważaj jak robisz...
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: Aquael FZN-1 a napowietrzanie

#6

Post autor: Hornet »

Przy takiej obsadzie kaskada powinna spokojnie dać radę tym bardziej że maksymalny przepływ tego modelu jest dosyć wysoki i filtr nawet zabrudzony będzie wystarczający do tego litrażu...
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Aquael FZN-1 a napowietrzanie

#7

Post autor: JPK »

Ja bym nie powiedział, że ta kaskada spokojnie obsłuży 60tkę, ja stosuję je w 25tkach,
moim zdaniem lepiej kupić model o oczko silniejszy - FZN 2, albo nawet 3 i lekko skręcić :) Zawsze to większa powierzchnia filtracyjna a i zapas :)
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

Autor
sdar
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 4:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Aquael FZN-1 a napowietrzanie

#8

Post autor: sdar »

Misquamacus pisze:moim zdaniem lepiej kupić model o oczko silniejszy - FZN 2, albo nawet 3 i lekko skręcić :) Zawsze to większa powierzchnia filtracyjna a i zapas :)
Też się nad tym zastanawiałem ale dysponuję standardową pokrywą Diversa w której i tak będę musiał wyciąć dziurę, żeby zainstalować kaskadę a pokrywa ta nie jest zbyt solidna dlatego chciałbym aby ewentualnie wycinany otwór był jak najmniejszy aby z kolei jak najmniej osłabił pokrywę tym bardziej, że później będę chciał w niej zainstalować dodatkową świetlówkę więc czeka mnie kolejna przeróbka pokrywy. Poza tym nie mam zbyt wiele miejsca obok akwarium na zainstalowanie filtra i z tym też muszę się liczyć dlatego biorę też pod uwagę w ostateczności filtr wewnętrzny typu EHEIM PICK-Nudny ten mój wątek... 2010

A tak przy okazji, czy ktoś posiadający filtr FZN-1 może mi powiedzieć jaką szerokość ma ten filtr w miejscu zawieszenia na krawędzi akwarium? Chodzi mi o to jak dużą dziurę musiałbym wyciąć. Chciałbym wybrać optymalne miejsce
Ostatnio zmieniony śr lut 03, 2010 10:27 am przez sdar, łącznie zmieniany 2 razy.
Rób jak uważasz, uważaj jak robisz...

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: Aquael FZN-1 a napowietrzanie

#9

Post autor: JPK »

Dziury musisz wyciąć mniej więcej takie :
FZN-1 - 13cm
FZN-2 - 17cm
Są to długości "rynny" przez którą woda wraca do akwa +/- 0,5cm
450l + 112l :)

Linf

Re: Aquael FZN-1 a napowietrzanie

#10

Post autor: Linf »

U mnie w 54L litrach FZN-1 chodzi skręcona na maxa i woda jest natleniona tak,że nawet kiryski nie podpływają po tlen z nad tafli.Uważam,że w zupełności da radę.
Awatar użytkownika

Autor
sdar
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 4:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Aquael FZN-1 a napowietrzanie

#11

Post autor: sdar »

Linf ale masz jakąś porządną pokrywę czy standardową? Bo jak Misquamacus podał wymiary to wychodzi mi na to , że dla FZN-1 musiałbym rozpruć pół boku pokrywy i nie wiem czy ona to przetrzyma czy też po kilku zdejmowaniach i nakładaniach będę miał kilka mniejszych pokryw jak po rozmnożeniu Gupików :-D
Rób jak uważasz, uważaj jak robisz...

Linf

Re: Aquael FZN-1 a napowietrzanie

#12

Post autor: Linf »

Mam standardową pokrywę Woromaka wyciętą z boku akwa.
ODPOWIEDZ