wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

W tym dziale możesz poruszać różne sprawy, niekoniecznie związane z akwarystyką. Pisz o wszystkim i o niczym.

Autor
slabex
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: ndz cze 06, 2010 6:27 pm
Lokalizacja:
Płeć:

wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#1

Post autor: slabex »

Witam.
Czy ktoś wie ile będą kosztować bilety?
http://wza.org.pl/DOKUMENTY/PLAKAT_WYSTAWY_WZA_2011.jpg
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

rufio
Uczestnik
Posty: 48
Rejestracja: ndz lis 14, 2010 5:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#2

Post autor: rufio »

w 2010 bylo po 10 pln a w tym nie wiem ale pewnie tez cos okolo
Ostatnio zmieniony wt lut 08, 2011 2:55 pm przez rufio, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
slabex
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: ndz cze 06, 2010 6:27 pm
Lokalizacja:
Płeć:

wystawa

#3

Post autor: slabex »

pewnie tak. pozdrawiam.

Mawako
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: sob maja 23, 2009 11:05 am
Lokalizacja:
Płeć:

a kiedy będzie ta wystawa?

#4

Post autor: Mawako »

w jakim terminie bedzie ta wystawa i czy warto na nią pójść?czy można tam coś kupić?
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika

andrewac
Zapaleniec
Posty: 207
Rejestracja: ndz lis 21, 2010 10:10 pm
Lokalizacja: Warszawa Wola
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#5

Post autor: andrewac »

Od 12-27. lutego. A bilety nie wiem w jakiej cenie. I czy bilet jest na kilka dni?? czy trzeba bulić codziennie też nie wiem. Ale się wybieram, więc wszystkiego sie dowiem.

Mawako
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: sob maja 23, 2009 11:05 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#6

Post autor: Mawako »

Więc prosze po wizycie napisać dokładnie-gdzie ta wystawa.ile kosztuje bilet i w jakich godzinach czynna oraz czy warto ją odwiedzić.Pozdrawiam!
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#7

Post autor: saintpaulia »

Jeśli chodzi o to gdzie i w jakich godzinach - to wszystko jest w linku, a także na stronie Warszawskiego Związku Akwarystów. W poprzednich latach bilet kosztował 10zł i każdego dnia trzeba go było kupować na nowo. W tym roku maja sie odbywać pokazy urządzania akwarium i prelekcje o krewetkach. Ryby prezentowane na wystawie są raczej znane, ale niektóre piękne. W zeszłym roku można było podziwiać na przykład parkę ramirez z młodymi. Niektóre ryby wystawione są na sprzedaż - ale nie orientuję się w cenach - nie kupowałam.
Awatar użytkownika

Jikiena
Gaduła
Posty: 113
Rejestracja: ndz lut 15, 2009 12:57 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#8

Post autor: Jikiena »

Witam. Poszliśmy dziś z Narzeczonym w ramach Walentynek na ową wystawę i muszę przyznać że w porównaniu z edycją z przed roku i dwóch lat w tym jest chyba najlepsza i najładniejsza. (Przynajmniej w naszej subiektywnej opinii). Niestety jak co roku bardzo brakuje opisów. Co pływa, rośnie w danym zbiorniku. Choć być może niebawem to się zmieni. Nie mniej jednak jeśli ma się choć ciut wiedzy to jakoś da się radę przeżyć bez owych opisów. Jeśli ktoś chciałby kupić ryby to można to zrobić ostatniego dnia wystawy. Mnie osobiście najbardziej podobał się zbiornik ze zbrojnikami, Narzeczonemu z rybami Polskimi więc myślę że, każdy znajdzie coś dla siebie. Nie polecam z kolei oglądania akwariów pałacowych, że się tak wyrażę które znajdują się jakby za wystawą (trzeba do nich dojść bocznym korytarzykiem). Moim zdaniem przedstawiają one obraz nędzy i rozpaczy ale może coś jeszcze z tym zrobią. Cena biletów to 10zł normalny, 5 zł studenci, emeryci renciści etc. Dzieci i młodzież szkolna wchodzą za darmo. Pozdrawiam serdecznie.
Obrazek
Juraya_San <3

Artexo
Zapaleniec
Posty: 245
Rejestracja: ndz sty 24, 2010 10:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#9

Post autor: Artexo »

Czyli jak ja chodzę do gimnazjum to za darmo :mrgreen:
A wejście od ulicy Świętokrzyskiej tak?
Dużo było ludzi jak byłaś z narzeczonym w taki zwykły dzień?

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#10

Post autor: pkucaba »

Ja jestem lekko zawiedziony wystawą. Brak opisów, co w akwariach (nie każdy zna każdą rybę). To najbardziej dokuczliwy brak. Prelekcja o zakładaniu akwarium wg. mnie niezbyt przystępna dla laika (przynajmniej część którą cierpliwie słuchałem). Nie wątpię, że akwaryści wystawiający się tam to fachowcy, tylko sporo odwiedzających to ludzie nie mający pojęcia o akwarystyce. Wiedzę trzeba umieć przekazać. Przydałby się chociaż mikrofon do prezentacji. Jakaś broszura z poradnikiem, ludzie nie zapamiętają która świetlówka ma ile nm (długość fali). Więcej można dowiedzieć się na forumowym spotkaniu. Nie wyglądało to jak na filmie z Takashi Amano, choć była (lekko znudzona) hostessa.
Ale trzeba podziwiać chęci, zwłaszcza w dzisiejszych czasach.
Mimo wszystko warto obejrzeć. (10 zł to nie majątek.) Kilka naprawdę niezwykłych rybek. Można robić fotki bez lampy. Spróbuję wybrać się na wykład Kumak-a o krewetkach. W końcu to świeża krew, młode podejście.
Awatar użytkownika

1w0na
Zapaleniec
Posty: 261
Rejestracja: czw wrz 30, 2010 8:58 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#11

Post autor: 1w0na »

A kiedy ma się odbyć ten wykład?
Awatar użytkownika

Zrazik
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt gru 01, 2009 1:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#12

Post autor: Zrazik »

może zrobimy taki wspólny wypad na wykład?:P
Awatar użytkownika

selenewolf
Zapaleniec
Posty: 393
Rejestracja: śr paź 21, 2009 9:34 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#13

Post autor: selenewolf »

Tutaj jest temat o prelekcjach o krewetkach: http://www.fawa.pl/topics40/9865.htm .

Ale czytałam też informację, że ta 19-go ma się odbyć o 13-stej, więc... Pewnie przyjdę przed 13-stą. :) Na prelekcjach prawdopodobnie będę. Przynajmniej na tej 19-go. :)

maskotus
Bywalec
Posty: 62
Rejestracja: pn sty 05, 2009 10:34 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#14

Post autor: maskotus »

Prelekcja Kumaka zaczyna się o 14tej i potrwa ok 2 godziny. Kumak i Aquawawa zapraszają !!!
Ostatnio zmieniony wt lut 15, 2011 12:53 pm przez maskotus, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

beeder
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: śr mar 11, 2009 10:55 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#15

Post autor: beeder »

Wszystkie zbiorniki Kumak Shrimp i http://aquawawa.pl/ powinny już być podpisane.
W razie problemów z identyfikacją służę pomocą.
Ostatnio zmieniony wt lut 15, 2011 1:04 pm przez beeder, łącznie zmieniany 3 razy.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#16

Post autor: pkucaba »

beeder, rewelacja. Dodatkowy powód by wybrać się jeszcze raz.
Awatar użytkownika

beeder
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: śr mar 11, 2009 10:55 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#17

Post autor: beeder »

kilka fot z wystawy, na zachętę :
banery
Obrazek
krewetkaria (KuMaK)
Obrazek
apisto Roco Eterna z małymi (Rafkasopel)
Obrazek
zagadka ;) ( MMS)
Obrazek

większa fotorelacja tutaj
Awatar użytkownika

etna
Fanatyk
Posty: 1458
Rejestracja: śr sty 14, 2009 8:06 am
Lokalizacja: Warszawa - Praga
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#18

Post autor: etna »

beeder świetna fotorelacja
dzięki
teraz zostało poczekać na foty Kocana :smile:
Adriana
Awatar użytkownika

Zrazik
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt gru 01, 2009 1:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#19

Post autor: Zrazik »

Byłem tam w dniu dzisiejszym i muszę powiedzieć że - ekhmm.... co prawda kosztowało mnie to "tylko 5 zł" lecz śmiało mogę stwierdzić że chyba "aż 5 zł". Po za krewetkariami Kumaka to nic co by przykuło moją uwagę nie zauważyłem :( Mały plusik że w solniczce była fajna rybka :P

Według mnie - nie warte ceny i czasu. Wydaje mi się że w niektórych sklepach akwarystyczncyh jest lepsza "wystawa" (mam na myśli to że nic tam ciekawego nie zobaczyłem - prócz wymienionych zbiorników Kumaka)
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#20

Post autor: ziabak »

Ja uważam, że był ciekawy zbiornik z białymi wodami (Manacapuru), zaraz obok - bardzo ciekawy zbiornik z rybami krajowymi, bardzo ciekawe krewetkaria Kumaka i jego prelekcja, biały raczek Kumaka - świetny, dla samego pokazu karmienia warto przyjść :D, rybka w solniczce która moją uwagę przykłuła to jakaś babkowata świetnie przesiewająca piasek ;), ciekawe też były ryby które pierwszy raz na oczy widziałam - te największe kąsaczowate, oczywiscie nie zapamiętałam nazwy...

Porażką jak dla mnie były szczególnie dwa akwaria - jedno, w którym znajdowały się księżniczki z burundii razem z parą kakadu i jakimiś kąsaczami o ile dobrze pamiętam... no coś takiego pokazać ludziom to fatal error :/ Drugie, to akwa pod którym opis świadczył, że znajdują się tam żyrardynki a to co zobaczyłam mnie poraziło, bo to były żałośnie chore limki garbatki, które albo były pokrzyżowane z jakimś innym gatunkiem ,albo genetycznie zmutowane - w każdym razie na pewno nie były to żyrardynki...

Słabo, że w niektórych zbiornikach pływały chore ryby - ja przypuszczam, że niektórzy ludzie przygotowując te akwaria na wystawach nie zabierają ze sobą wody z dojrzałych zbiorników, tylko leją świezą i efekt jest taki, bo trudno mi uwierzyc, że ryba łapie chorobę na wystawie z powietrza ;) Dodatkowa sprawa - to co Ania mi uświadamiała (Andoszka od manacapuru) - ryby są bardzo wrażliwe na światło lamp błyskowych, potrafi je tak mocno osłabić, że delikatniejsze sztuki nawet padają po kilku dniach od porażenia - powinien być zakaz fotografowania z lampą, ale niestety w wielu przypadkach to widziałam.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Zielony
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pt lut 04, 2011 8:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#21

Post autor: Zielony »

ziabak pisze:jedno, w którym znajdowały się księżniczki z burundii razem z parą kakadu i jakimiś kąsaczami o ile dobrze pamiętam... no coś takiego pokazać ludziom to fatal error :/
To mało powiedziane gość jeszcze świadczy usługi akwarystyczne i nawet m a swoją stronę w sieci .
Warszawa ja tu nie przyjechałem,ja się tu urodziłem.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#22

Post autor: ziabak »

Zielony pisze:
ziabak pisze:jedno, w którym znajdowały się księżniczki z burundii razem z parą kakadu i jakimiś kąsaczami o ile dobrze pamiętam... no coś takiego pokazać ludziom to fatal error :/
To mało powiedziane gość jeszcze świadczy usługi akwarystyczne i nawet m a swoją stronę w sieci .
No to już w ogóle niezły popis... :razz:
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.

Andooszka
Gość
Posty: 1
Rejestracja: pn lut 21, 2011 12:25 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#23

Post autor: Andooszka »

Witam ;-)
ziabak pisze:… zaraz obok - bardzo ciekawy zbiornik z rybami krajowymi...
W tym akwarium pływają bardzo ciekawe ryby ;-)

CIEKAWOSTKA - jak dla mnie makabryczna ale czego człowiek nie wymyśli.
W czasach kiedy na wsiach niebyło jeszcze prądu w domach „biedoty”, piskorz „robił” za świeczkę ;-(
Rybkę suszono w pozycji pionowej i kiedy była już suchutka trzymając za łepek odpalano ją od płetwy ogonowej i wtykano w świecznik.
Paliła się bo to jest bardzo tłusta ryba.
Oczywiście od bardzo wielu lat nie praktykuje się tego i bardzo dobrze ;-)

To jest akwarium wystawione przez Muzeum Przyrody w Drozdowie ;-)
http://www.muzeum-drozdowo.pl/
Magiczne miejsce ;-) gdzie od 2 lat w październiku przez jeden weekend odbywają się Dni Akwarystyki z mnóstwem ciekawych prelekcji ;-)
Zapraszam serdecznie ;-) naprawdę warto odwiedzić to miejsce gdzie w podziemiach, "domu" Witolda Lutosławskiego, urządzonych jest wiele zbiorników z 5 Kontynentów ( 24 z rybami tropikalnymi z czego 8 zbiorników 1,5m reszta to trochę mniejsze baniaki, 2 dwu-metrowe z polskimi rybami oraz 5 lub 6 małych akwarii edukacyjnych ) i co jeszcze bardzo ciekawe ;-)
W jednym z akwarii mają tam ryby z jeziora Viktorii ;-)
ziabak pisze:… bardzo ciekawe krewetkaria Kumaka i jego prelekcja…
Co tu wiele mówić / pisać ;-)
Ten młody człowiek jest niesamowity i widać w nim pasję ;-)
Prelekcja ;-) cud, miód i orzeszki ;-)
BRAWO ;-)
ziabak pisze:
Dodatkowa sprawa - to co Ania mi uświadamiała (Andoszka od manacapuru) - ryby są bardzo wrażliwe na światło lamp błyskowych, potrafi je tak mocno osłabić, że delikatniejsze sztuki nawet padają po kilku dniach od porażenia - powinien być zakaz fotografowania z lampą, ale niestety w wielu przypadkach to widziałam.
Niestety jest to prawda ;-(
Światło flesza ma tak silną wiązkę , że poraża układ nerwowy ryby czego następstwem jest :
1 ) W ciągu kilku dni a nawet w ciągu doby ryba pada ;-( i tak niestety stało się z moim małym Manacapuru F1 bo Ktoś nie mógł zrozumieć i mimo mojej wyraźnej prośby i tłumaczenia zza moich pleców strzelał fleszem ;-( smutne to ale tacy są ludzie.
2 ) Apatia - typowy szok pofleszowy - ryba chowa się „po kątach” jest widocznie zestresowana, pływa chaotycznie, odmawia pobierania pokarmu przez dłuższy, przez co słabnie i bardzo często pada ;-(
3 ) Staje się bardzo agresywna względem mieszkańców swojego akwarium co czasem kończy się jej „spacyfikowaniem” i np. traci oko ( po wystawie w ZOO w 2009 r miałam dokładnie taki przypadek ) lub płetwy ;-(
W sobotę zamieściliśmy informację o nie używaniu lamp błyskowych – niestety – ludziska tego nie rozumieją i nadal używają flesza ;-( ręce opadają .
Pozdrawiam Andooszka ;-)
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#24

Post autor: sum »

Andooszka, :shock: witam serdecznie.
Teraz już wiem na 100%,że odwiedzę wystawę.
Pozdrawiam.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#25

Post autor: tomekm »

Zielony pisze:
ziabak pisze:jedno, w którym znajdowały się księżniczki z burundii razem z parą kakadu i jakimiś kąsaczami o ile dobrze pamiętam... no coś takiego pokazać ludziom to fatal error :/
To mało powiedziane gość jeszcze świadczy usługi akwarystyczne i nawet m a swoją stronę w sieci .
A mozesz podac adres, nawet na pw. z ciekawosci zobacze inne "dzieła"
Pozdrawiam
TomekM
Awatar użytkownika

KWIATEK
Zapaleniec
Posty: 258
Rejestracja: czw sty 21, 2010 4:43 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#26

Post autor: KWIATEK »

Mam nadzieje że teraz będziemy mogli podziwiać w temacie o skalarach twoje altumy i manacapuru.Witam cie na forum Andooszka.A co do tematu to też mam zamiar wybrać sie na wystawę ale jakoś mam nie po drodze.
Ostatnio zmieniony pn lut 21, 2011 2:23 pm przez KWIATEK, łącznie zmieniany 2 razy.
http://www.forumzbrojnikowe.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

tomekm
Zapaleniec
Posty: 439
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 9:01 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#27

Post autor: tomekm »

Juz nie trzeba podawac strony, znalazlem sam i przez pol dnia lezalem ze smiechu. Nie z Akwarysty ale ze zlecajacych ze za "cos takiego" placili.
Pozdrawiam
TomekM

Artexo
Zapaleniec
Posty: 245
Rejestracja: ndz sty 24, 2010 10:57 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#28

Post autor: Artexo »

Ja byłem i mogę powiedzieć żę mi się podobało :)
Byłem tylko wstrząśnięty bo w jednym akwarium zdychały jakieś pieleęgnice i przy mnie podmieniali wodę itp. Szkoda mi było bo leżało około 5 trupów i to piękne i dużę 15cm ryby :(
W wielu zbiornikach widać było żę woda świeżo nalana a w jednym akwarium gdzieś za korzeniem leżały nawet trup...
Podobały mi się krewetkaria Kumaka bo były fajnie pisane co brakowało w wielu zbiornikach.
Najbardziej jednak podobała mi się morska rybka obok której była tabliczka ''Uwaga ryba jadowita'' czy coś w tym stylu....
Jeśli w przyszłym roku będzie jeszcze taka wystawa to chętnie się na nią wybiorę :)

[ Dodano: Sro Lut 23, 2011 12:51 pm ]
A tak przy okazji może to ktoś z naszego forum pomagał podmieniać wodę w akwarium na wystawie w poniedziałek około 16? W tym akwarium gdzie leżały zdechłe rybki...

kamil_bielany
Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: czw paź 07, 2010 10:06 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#29

Post autor: kamil_bielany »

Jak sami jesteście tacy mądrzy i wiecie wszystko na temat akwarystyki to było samemu urządzić choc jeden zbiornik i dopilnować własnej obsady, a tak to tylko internetowi pieniacze nabijają posty.
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: wystawa akwarystyczna [luty 2011] pałac kultury i nauki

#30

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Moglibyśmy, ale nam się nie chce :P Ale kiedyś nam się chciało i urządziliśmy, wprawdzie na inną wystawę, i nawet nagrodę dostaliśmy.
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmowy "Nie na temat"”