Zmienniak wielobarwny a zmienniak plamisty (platka).

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Kars
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: wt gru 06, 2011 10:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Zmienniak wielobarwny a zmienniak plamisty (platka).

#1

Post autor: Kars »

Witam,
jak rozpoznać która rybka to która? Zmienniak plamisty spełnia moje wymagania jeśli chodzi o wielkość i temp wody do obecnej obsady, więc nie mogę się pomylić. Jedyną konkretną informację, którą znalazłem to taka, że wielobarwny jest smuklejszy i ma rząd pionowych pasów po bokach (czego nie zauważyłem na zdjęciach z neta).
Nie chciałbym kupić nieodpowiednich rybek w zoologicznym. Wiadomo, że sprzedawcy nie pomogą ;], więc muszę zdać się na własną, a raczej Waszą wiedzę :-P . Jest jakiś łatwy sposób na rozpoznanie młodych osobników?
Awatar użytkownika

ESSPRESSO_SS
Zapaleniec
Posty: 317
Rejestracja: pn kwie 11, 2011 11:45 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Zmienniak wielobarwny a zmienniak plamisty (platka).

#2

Post autor: ESSPRESSO_SS »

Wczytując się w opis zmiennika wielobarwnego dowiedziałem się że poza paskami, i i bardziej wysmukłym ciałem (u plamistego jest bardziej krępe), charakterystyczne cechy które ułatwiają rozpoznanie to płetwy grzbietowa i ogonowa.
"Nasada promieni płetwy ogonowej jest zazwyczaj zaznaczona czarniawym lub czarnym półksiężycem, natomiast płetwa grzbietowa jest ozdobiona czarnym obramowaniem. Jest ona pomarańczowa, żółta lub przeźroczysta. Płetwa ogonowa najczęściej jest czerwona w różnych odcieniach."
Obrazek

mam nadzieje że to pomoże
ODPOWIEDZ