Apropos opisów ryb

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
kubusiek77
Zapaleniec
Posty: 467
Rejestracja: sob lis 29, 2008 6:31 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Apropos opisów ryb

#1

Post autor: kubusiek77 »

Na razie ciężko to opisać, gdyż najpierw trzeba się zastanowić nad kategoriami, bo np: Pielęgnicowate czy sumowate są rodzinami z rzędu okoniokształtnych, więc np. skalar musiałby podlegać pod pielęgnicowate i pod okoniokształtne....

Można podzielić rodzinami np:

Drobnoustki
Szczelinowce
Astatotilapia
Łaźcowate
Kąsaczowate
Labiryntowate
Guramiowate
Beloncjowate
Wielocierniowate
Monodaktylowate
Przeźroczkowate
Piękniczkowate
Tęczankowate
Pielęgnicowate
Błędnikowce
Szczupakogłowcowate
Kiryskowate

Ale to znowu za dużo wątków moim zdaniem, więc powstaje pytanie czy jest wogóle sens istnienia tych kategorii, bo niby co tam będziemy wpisywać opisy ryb?? To już łatwiej byłoby stworzyć bazę ryb tzn. opisy gatunków, każdy chętny wpisywałby w postaci posta opis jakiegoś z posiadanych (lub nie) gatunków ryb ze zdjęciem. Po jakimś czasie utworzyła by się niezła baza z informacjami dotyczącymi danego gatunku (warunki hodowli, karmienie itp). Chociaż z drugiej strony pełno tego w necie...

Co wy na to?
I'm back again!!!

Obrazek
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Apropos opisów ryb

#2

Post autor: Drottnar »

Zgadzam się z tą propozycją. Dodatkowo, proponuję wręcz zrezygnować z opisów na forum. Jest tego od groma i ciut ciut w sieci. A po co mnożyć byty?
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Apropos opisów ryb

#3

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Co do opisów to się zgadzam, że nie są specjalnie potrzebne, bo po co powielać informacje, które już są w necie w 100 miejscach, ale w poszczególnych działach można by wymieniać się własnymi doświadczeniami z nimi związanymi. Chociaż z drugiej strony, czy do tego koniecznie potrzebne są działy?
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Autor
kubusiek77
Zapaleniec
Posty: 467
Rejestracja: sob lis 29, 2008 6:31 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Apropos opisów ryb

#4

Post autor: kubusiek77 »

Czyli jednak pozamykać te działy i zostawić jeden ogólny, to by było naprostsze i najrozsądniejsze...
I'm back again!!!

Obrazek

markus383
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: wt sie 26, 2008 12:07 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Apropos opisów ryb

#5

Post autor: markus383 »

Według mnie lepiej podzielić na kontynenty. Każdy kto zakłada akwarium powinien kierować się biotopem. Niektóre kontynenty, jak na przykład Azja i Ameryka Południowa, można podzielić na mniejsze jednostki(Black Waters, White waters(te w Azji chyba nie występują, no chyba, że na pokładach lessu) i Crystal). Taka moja sugestia.

Rafał
Moderator
Posty: 318
Rejestracja: czw lis 17, 2005 11:04 pm
Lokalizacja: .
Na imię mam: Rafał
Płeć:

Re: Apropos opisów ryb

#6

Post autor: Rafał »

teraz jeszcze jest nas mało i podzia rzeczywiście jest bez sensu ale ...
za jakis czas np szukasz wątku o paletkach i musisz przebrnąć przez stos wątków np o gupikach :)
w tym podziale co jest są błędy ale jak naprawdę podzielić to nie wiem :)
Internetowy sklep komputerowy - https://agapo.pl
Internetowy sklep akwarystyczny - https://akwamaniak.pl
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: Apropos opisów ryb

#7

Post autor: Drottnar »

Jak ktoś będzie szukał info o paletkach, użyje wyszukiwarki i znajdzie. Nie ma sensu tworzyć olbrzymiej, a pustej struktury. Kolejne działy powinny się pojawiać w miarę potrzeb, a nie od razu i stać puste. Mnie wielkie, ale puste fora zniechęcają.
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Apropos opisów ryb

#8

Post autor: matka siedzi z tyłu »

No to zrób coś, żeby nie były puste :mrgreen:
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Autor
kubusiek77
Zapaleniec
Posty: 467
Rejestracja: sob lis 29, 2008 6:31 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Apropos opisów ryb

#9

Post autor: kubusiek77 »

Ja postaram się wkrótce zrobić coś żeby puste nie były ale jednak sensowny jest tylko podział na rodziny który podałem na początku, jednak jest tego zdecydowanie za dużo, a podział na rząd jest znów za ogólny i weź tu wybierz...
I'm back again!!!

Obrazek
Awatar użytkownika

matka siedzi z tyłu
Miszcz
Posty: 3549
Rejestracja: ndz lis 16, 2008 11:48 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Apropos opisów ryb

#10

Post autor: matka siedzi z tyłu »

Zobaczymy, jak się to rozwinie i najwyżej się potem dostosuje
-Mieliście zamiar z zimną krwią strzelać do tych ludzi?
-Nie, sir. Tylko ostrzegawczy strzał w głowę, sir.
Awatar użytkownika

Bohdan
Zapaleniec
Posty: 263
Rejestracja: ndz gru 28, 2008 12:10 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Apropos opisów ryb

#11

Post autor: Bohdan »

kubusiek77 pisze:Drobnoustki
Szczelinowce
Astatotilapia
Łaźcowate
Kąsaczowate
Labiryntowate
Guramiowate
Beloncjowate
Wielocierniowate
Monodaktylowate
Przeźroczkowate
Piękniczkowate
Tęczankowate
Pielęgnicowate
Błędnikowce
Szczupakogłowcowate
Kiryskowate
Taki podział niestety jest za szeroki i nieczytelny. Niepotrzebnie rozbija ryby które i tak należa do jednego gatunku co wprowadza zamieszanie. Podział żeby był czytelny powinien być jak najkrótszy i zwarty. Przedstawię to na przykładzie ryb labiryntowych.
Do rodzin ryb labiryntowatych zaliczamy podane tu:
Błędnikowce
Łażcowate
Guramiowate
Beloncjowate
poza tymi wymienionymi jest jeszcze rodzina:
Całuskowatych

Kazda rodzina dzieli się na podrodziny, a te dodatkowo jeszcze na rodzaje.....takze w sumie całkiem niezły "Meksyk".

Jako ciekawostka to fakt że rodzaj Guraminy nie występuje w rodzinie Guramiowatych tylko....w Beloncjowatych.

Całość tego drzewka zaliczana jest do podrzędu okoniokształtnych, ponieważ jest z nimi najblizej spokrewniona...ale z nazwą okoniokształtne kojarzone są (i słusznie) standardowo pielęgniczkie/pielęgnice/pyszczaki/skalary/paletki, ponieważ to jest rząd okoniokształtnych a labirynty są tylko ich podrzędem.
Dlatego umieszczenie w dziale ryby tematu przedstawiciele okoniowatych uwazam stricte za mylny i niepotrzebny.

Wszystko to co wymieniłem na górze to po prostu "Ryby Labiryntowate" i jako takie powinno być zebrane do kupy i zamknięte pod hasłem "Ryby Labiryntowate" co uprości i ułatwi czytanie oraz zamieszczanie postów na forum.

Kiedyś na świecie dla gatunków ryb podrzędu okoniokształtnych specjalisci jak i akwaryście używali określeń łażcowate,błędnikowce lub ryby labiryntowe ale w szczególności polskiej akwarystyki ostatnimi czasy powszechnie obowiązującym określeniem stało się Ryby Labiryntowe.

Aktualny "Dział Ryby" powinien raczej zostać przemianowany na "Encyklopedie Ryb" i w nim to ryby mogłyby zostać odpowiednio podzielone.
Natomiast powinien być stworzony dodatkowy dział pod nazwą "Ryby" w którym to forumowicze mogliby zamieszczać posty zwiazane z samymi rybami - jak postępować, jakie parametry. warunki. towarzystwo ect......
Pzdr
Ostatnio zmieniony pn gru 29, 2008 1:25 am przez Bohdan, łącznie zmieniany 2 razy.

Rafał
Moderator
Posty: 318
Rejestracja: czw lis 17, 2005 11:04 pm
Lokalizacja: .
Na imię mam: Rafał
Płeć:

Re: Apropos opisów ryb

#12

Post autor: Rafał »

przecież nie ma okoniowatych
Internetowy sklep komputerowy - https://agapo.pl
Internetowy sklep akwarystyczny - https://akwamaniak.pl

Rafał
Moderator
Posty: 318
Rejestracja: czw lis 17, 2005 11:04 pm
Lokalizacja: .
Na imię mam: Rafał
Płeć:

Re: Apropos opisów ryb

#13

Post autor: Rafał »

a tylko w opisie :)
Internetowy sklep komputerowy - https://agapo.pl
Internetowy sklep akwarystyczny - https://akwamaniak.pl
ODPOWIEDZ