Apistogramma Rositae

Przedstawiciele: pyszczaki, pielęgnice, pielęgniczki, paletki, skalary
ODPOWIEDZ

Autor
jerrymagu

Apistogramma Rositae

#1

Post autor: jerrymagu »

Opis w oparciu o materiały z portalu Apisto.pl
Moje rybki nabyłem w Akwarium Hobby u Aleksandra. Zdecydowanie polecam ten magiczny sklep w którym są takie niesamowite i egzotyczne rybki
Nazwa łacińska

Apistogramma rositae
Opisał Roemer, Roemer, Hahn, 2006
Synonimy

sp. Harlequin, Highfin-Panduro
Kod A189
Grupa Cacatuoides/Nijsseni
Rozmiar

Samiec – 7cm, Samica – 5cm
Parametry wody


Rozmieszczenie geograficzne Nie dokładnie poznane. Z dotychczasowych informacji małe leśne strumienie zasilające dopływy Rio Maranón.
Pochodzenie holotypu

Mały leśny strumień strumień w dorzeczu Rio Maranón, pomiędzy miejscowościami Nauta i Baranca, Loreto, Peru
Dymorfizm płciowy

Niezbyt wyraźny. Samiec większy, mocno zbudowany bardziej kolorowy, jest bladoniebiesko ubarwiony. Samica poza okresem tarła podobna do samca (brak u nie niebieskiego koloru), w czasie tarła miodowożółta. Posiada czarną plamkę boczną, która u samca jest rzadko widywana.
Hodowla i rozmnażanie Należy do średnio trudnych w rozmnożaniu pielęgniczek. Dla pomyślnego przebiegu tarła należy zapewnić im pH około 5.5-6.0, i temperatury w okolicach 26 st. C. Roemer (2006) podaje, że przy zapewnieniu odpowiednich i stabilnych warunków możliwe jest uzyskanie nawet powyżej 100 sztuk narybku. Samiec standartowo pilnuje obszaru na którym swoje małe terytoria posiadają samice pilnujące narybku.
Specyficzne cechy gatunku

Podobnie jak inne gatunki z grupy, nie jest to łagodna ryba. Jednak daleko jej w stopniu agresji do np. A. martini. W odpowiednio urządzonym (ze sporą ilością ciasnych kryjówek w postaci korzeni liści itp.), przestronnym (200L) akwarium można trzymać grupę samca z 3 samicami, bez obaw o poważniejsze potyczki między pilnującymi młodych samicami. W wypadku posiadania większego akwarium można nabyc większa ilość samców
Inne

Kolejny należący do kompleksu Nijsseni gatunek, niedawno opisany przez Roemera. Typowo dla przedstawicieli swojej grupy jest to ryba interesująca, o nietypowej kolorystyce pozwalającej odróżnić ją od pozostałych Apistogramma. Nawet od Apistogramma należących do tego samego kompleksu, z powodu braku czerwonego obramowania na płetwie ogonowej. Nazwa została nadana na cześć Rosity Bonhaus, partnerki życiowej Hansa A. Baenscha.

Moje zdjęcia:
1.
Obrazek

2.
Obrazek
Ostatnio zmieniony pt cze 25, 2010 11:01 pm przez jerrymagu, łącznie zmieniany 1 raz.

Wnorus
Zapaleniec
Posty: 376
Rejestracja: śr wrz 02, 2009 8:50 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy :)
Na imię mam: Robert
Płeć:

Re: Apistogramma Rositae

#2

Post autor: Wnorus »

Samiec pokolenie F1 , samiczka F2/F3( niestety niedawno zdechła - szukam jakby co ) :)

Obrazek
Obrazek

Zielony
Zapaleniec
Posty: 333
Rejestracja: pt lut 04, 2011 8:49 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Apistogramma Rositae

#3

Post autor: Zielony »

Dziewucha ma barwy konkret może nie długo coś będzie się działo :-D

Wysłane z mojego C2105 przy użyciu Tapatalka
Warszawa ja tu nie przyjechałem,ja się tu urodziłem.

Wnorus
Zapaleniec
Posty: 376
Rejestracja: śr wrz 02, 2009 8:50 pm
Lokalizacja: okolice Warszawy :)
Na imię mam: Robert
Płeć:

Apistogramma Rositae

#4

Post autor: Wnorus »

Niestety niedawno zdechła i szukam kolejnej tylko nie wiem gdzie :)
ODPOWIEDZ