Heteropneustes fossilis

Przedstawiciele: zbrojniki, kiryski, sumiki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Mehi
Gaduła
Posty: 193
Rejestracja: ndz kwie 26, 2009 11:51 am
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Magda
Płeć:

Heteropneustes fossilis

#1

Post autor: Mehi »

Szukam informacji na tema tego suma (Heteropneustes fossilis). Niestety w internecie tylko ogolniki a ja chciala bym bardziej zyciowe szczegoly. Od niedawna mam stycznosc z jedna sztuka ok 30-40cm. I moje pytania: ile ta ryba zyje? czy rzeczywiscie zje wszystko? W akwarium z "rybka" mieszkaja dwa zbrojniki i jeden prętnik ktory podejrzewam ze ostal sie fartem. No i tak zasadniczo to w akwarium widac tylko suma przekopujacego dno i czasami tego pretnika jak z za krzaka lep wystawi.
Prosze o informacje, czy rzeczywiscie jest agresywny do czlowieka sprzatajacego akwarium?
Pozdrawiam Magda :)

aquarius_waw
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: pt gru 10, 2010 12:06 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Heteropneustes fossilis

#2

Post autor: aquarius_waw »

Mam styczność z tym sumem od ok. pół roku. Z obserwacji mogę Ci powiedzieć że potrafi być bardzo agresywny. Okaz który mam pod opieką zdążył wykończyć już 2 pielęgnice wielobarwne wielkości 15 cm i poustawiał po kontach równie agresywne polipterusy. Dla osoby sprzątającej w akwarium nie wykazuje agresji ale swoją masywnością i szybkością poruszania się po zbiorniku może nie raz wystraszyć. Zabezpiecz koniecznie grzałkę - mój sum zdążył ją wyrwać z przylepców a później położył się na niej. Do dziś ma widoczne popażenie ale pozostaje tym kompletnie niewzruszony. Kondycje ma nadal taką jak wcześniej. Z tego co wiem to dorastają do 50 cm maksymalnie. Ile żyją to dobre pytanie - okaz który mam ma już ponad 5 lat i kondycyjnie nie wygląda na staruszka. Pamiętaj o trwałej aranżacji - sum ten podobnie jak duże pielęgnice potrafią sobie zaaranżować akwarium po swojem
ODPOWIEDZ