Wybór statecznika

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
Drusia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: wt lip 06, 2010 10:30 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:

Wybór statecznika

#1

Post autor: Drusia »

W miejsce 112L zostało postawione już 240L. Zbieram powoli wszystkie elementy układanki.
Zmierzam zrobić lampę podwieszaną z oświetleniem 4x30W
z podziałem 3x30W i 1x30W
na oddzielnych statecznikach.
Wybrałam ofertę hurtowni ATTI, czy ktoś może mi doradzić czy wybrane stateczniki są dobrej jakości?
w 112 miałam takie stare magnetyczne, więc pewnie te nowe na pewno będą lepsze i powinny chyba mieć niższą temperaturę pracy, czy dobrze myślę?
Oto mój wybór stateczników:

statecznik 3x30W

1x30W - zestaw

Autor
Drusia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: wt lip 06, 2010 10:30 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:

Re: Wybór statecznika

#2

Post autor: Drusia »

w sumie tak ale duza róznica w cenie.
Długość świetlówki nie stanowi problemu przy akwarium o długości 120 cm.
A z tym nagrzewaniem hmm, sama świetlówka T5 też mniej grzeje?

Autor
Drusia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: wt lip 06, 2010 10:30 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:

Re: Wybór statecznika

#3

Post autor: Drusia »

znalazłam cały komplet 1x45W T5 - 75 zł, wtedy wystarczą mi trzy takie świetlówki - 135W na 240 L to daje nam 0,56 W/L
Teraz zerknę jak wygląda sprawa świetlówek. Czy mam spory wybór i jakie ceny. Przy T8 chciałam kupić Philipsy takie miałam do tej pory były super.

komplet 1x45W 75
Ostatnio zmieniony czw sie 25, 2011 12:33 pm przez Drusia, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
Drusia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: wt lip 06, 2010 10:30 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:

Re: Wybór statecznika

#4

Post autor: Drusia »

to teraz mam jeszcze dylemat świetlówkowy
opcja T8
4x30W
świetlówki razem ok 147 PLN - 120W - 0,5W/l

opcja T5
3x39W
świetlówki razem 158 PLN - 117W - 0,48 W/l
mogę ewentualnie dołożyć 24W - ok 30 PLN - 141 W - 0,58 W/l

W sumie dużej różnicy nie ma w opcji T8 120W a T5 117W, kosztowo faktycznie po dokładnej analizie wyjdzie niewiele drożej. A jeśli tak większość zachwala wyższość T5 nad T8
Rożnica mi wyjdzie znaczna jak będę chciała dołożyć jeszczeż te 24W w T5 (kolejny statecznik i świetlówka )dlatego też moje pytanie:
czy przy opcji T5 117W jest szansa na ładne roślinki przy wysokości akwarium 50 cm i lampie wiszącej ok 15-20 cm nad lustrem wody. Zamierzam stosować proste nawożenie oraz z czasem CO2.
Co myślicie o tym moim rozważaniu?

Jimmy
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: pt lip 02, 2010 1:21 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wybór statecznika

#5

Post autor: Jimmy »

Do tego zestawu z T5 dołóż odbłyśniki i spokojnie wystarczy. Rozumiem ze stateczniki to 2x39W i 1x39W? bo nigdzie nie widzę 3x39W w T5. Jeśli dobrze rozumuje to lepiej kupić 2 stateczniki 2x39W, różnica w cenie 10zł, a w przyszłości będzie można dołożyć jeszcze 1x39W.

Autor
Drusia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: wt lip 06, 2010 10:30 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:

Re: Wybór statecznika

#6

Post autor: Drusia »

znalazłam w tej hurtowni calusie zestawy ze statecznikiem np 2x39W, teraz może takie głupie pytanie, czy pod statecznik 2x39W mogę podłączyć na tą chwile tylko jedną świetlówkę 39W i będzie działać? a później np jak mi wyjdzie niedobór światła do podłączyć drugą świetlówkę ale mniejszą np 24W ?
zestawik 2x39W w ATTI

Jimmy
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: pt lip 02, 2010 1:21 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wybór statecznika

#7

Post autor: Jimmy »

Niestety pod statecznik 2x39W nie podepniesz 24W świetlówki, przynajmniej ja bym nie próbował :wink:
Co do 1 świetlówki wszystko zależy od statecznika, czy pracuje w układzie 1x39W i 2x39W. Są stateczniki, które pracują tylko w układzie 2x39W, zależy to układu zapłonowego - nie jestem elektrykiem więc szczegółów nie znam :smile:
Kiedyś miałem statecznik firmy VS i z tego co pamiętam można było podłączyć jedną świetlówkę.

Autor
Drusia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: wt lip 06, 2010 10:30 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:

Re: Wybór statecznika

#8

Post autor: Drusia »

dla pewności wysłałam właśnie zapytanie do hurtowni, zobaczymy co napiszą.
Różnica ceny w zestawie 1x39W a 2x39W jest tylko 20 zł, a faktycznie byłoby na przyszłość jak się okaże że światełka będzie za mało.
Jeśli takie rozwiązanie okaże się możliwe to zrobię na teraz zestaw 2x39W + 1x39W i w razie co w przyszłości dokupię oddzielne 1x39 lub 1x24W

[ Dodano: Czw Sie 25, 2011 5:01 pm ]
szybkość godna pochwały. Mam już odpowiedz
" do stateczników podwójnych muszą być podłączone i SPRAWNE obie świetlówki o tej samej mocy. Jeżeli chce Pani mieć możliwość stosowania różnych świetlówek złączanych oddzielnie - trzeba niestety dokonać zakupu dwóch pojedynczych zestawów."

Rozumiem to w ten sposób, że jak jednej świetlówki nie będzie to zestaw nie będzie pracował

Jimmy
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: pt lip 02, 2010 1:21 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wybór statecznika

#9

Post autor: Jimmy »

dokładnie, układ działa tylko przy 2x39W. Może jest statecznik 2x39W; 1x39W ... 2x24W, 1x24W jest bo sam posiadam :smile:
A jaszcze prościej będzie zainstalować 4x39W i nie patrzyć na ograniczenia sprzętowe 8-) różnica w cenie wyjdzie +10zł i dodatkowa świetlówka
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Wybór statecznika

#10

Post autor: sum »

Drusia pisze:Długość świetlówki nie stanowi problemu przy akwarium o długości 120 cm.
Czemu nie stanowi problemu?Przecież nie założysz świetlówki 60cm dł.Będziesz miała niedoświetlone boki.
Drusia pisze:A z tym nagrzewaniem hmm, sama świetlówka T5 też mniej grzeje?
Mam porównanie w swojej pokrywie.Świetlówki T5 niestety grzeją się bardziej niż T8.Tak przynajmniej odczuwa to moja dłoń(termometrem nie mierzyłem). Planujesz podwieszaną lampę,otwarty zbiornik więc temperatura z świetlówek nie będzie stanowiła problemu.
Teraz,żeby jeszcze bardziej zamieszać Ci w głowie zaproponuje taki zestaw świetlówek do lampy:
2x54W/T5/865(przód i tył)
1x54W/T5/Aquarelle lub Grolux(środek).
Będziesz miała 0,67W/L i możesz hodować większość roślin.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Drusia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: wt lip 06, 2010 10:30 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:

Re: Wybór statecznika

#11

Post autor: Drusia »

Czemu nie stanowi problemu?Przecież nie założysz świetlówki 60cm dł.Będziesz miała niedoświetlone boki.
Myślałam przy np 4 świetlówkach o naprzemiennym zamontowaniu raz do lewej raz do prawej.

Teraz jak tak sobie na te wszystkie opcje patrze to trochę mnie zadziwiłeś tą informacją o grzaniu tych T5.
Zaś jeśli chodzi o wybór to może faktycznie lepiej wsiąść świetlówki 54W one maja 115 cm długości, mam wtedy lepiej wszystko i równo rozmieszczone.
opcja 2x54W + 1x54W da mo 0,67W na litr ale obawiam się czy nie zacznę mieć problemu z roślinami i glonami jak nieodpowiednio je zacznę nawozić, jak będzie niedobór nawozów?
Ewentualnie jak się by tak stało to mogę wyłączyć wtedy 1x54 i zostanie mi 0,45W na litr
Ostatnio zmieniony pt sie 26, 2011 11:51 am przez Drusia, łącznie zmieniany 2 razy.

Jimmy
Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: pt lip 02, 2010 1:21 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Wybór statecznika

#12

Post autor: Jimmy »

Przy otwartym zbiorniku i podwieszonej lampie, grzanie się T5 będzie w małym stopniu wpływało na temp. wody w zbiorniku. A z tym grzaniem bym nie przesadzał i nie zaprzątał sobie głowy, chyba że pokrywa będzie wykonana z tektury 8-)
Co do świetlówek 54W to wszystko zależy od długości podwieszanej oprawy. Jeśli oprawa ma mieć 120cm to świetlówki 54W powinny się zmieścić ( należy pamiętać o tym że dochodzą jeszcze oprawki po obu stronach świetlówki). Oprawa może być krótsza od zbiornika ( według niektórych lepiej wygląda nad zbiornikiem) wtedy 54W świetlówki się nie zmieszczą. Cenowo wyjdzie podobnie, wybór należy do Ciebie 8-)
Dzięki dwóm statecznikom, jest możliwość sterowania oświetleniem. Na początku możesz zacząć od 2x54W, a dodatkowo 1x54W włączać na 2h dziennie itp. Przy 0,67W na litr można już się pobawić z bardziej wymagającymi roślinami.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Wybór statecznika

#13

Post autor: sum »

Drusia pisze:
Czemu nie stanowi problemu?Przecież nie założysz świetlówki 60cm dł.Będziesz miała niedoświetlone boki.
Myślałam przy np 4 świetlówkach o naprzemiennym zamontowaniu raz do lewej raz do prawej.

Teraz jak tak sobie na te wszystkie opcje patrze to trochę mnie zadziwiłeś tą informacją o grzaniu tych T5.
Zaś jeśli chodzi o wybór to może faktycznie lepiej wsiąść świetlówki 54W one maja 115 cm długości, mam wtedy lepiej wszystko i równo rozmieszczone.
opcja 2x54W + 1x54W da mo 0,67W na litr ale obawiam się czy nie zacznę mieć problemu z roślinami i glonami jak nieodpowiednio je zacznę nawozić, jak będzie niedobór nawozów?
Ewentualnie jak się by tak stało to mogę wyłączyć wtedy 1x54 i zostanie mi 0,45W na litr
Zrobisz jak zechcesz,ale uważam,że 3X54W to najlepsza opcja.Masz możliwość sterowania ilością światła.Mam w swojej pokrywie krótsze świetlówki ustawione naprzemiennie i boki są niedoświetlone :arrow: http://images45.fotosik.pl/228/a02e45f456fd1e60med.jpg .Jasne jest i wyjście z tej sytuacji,można po bokach posadzić rośliny które nie potrzebują tyle światła.
Czy w planach jest CO2?Pytam bo jak nie to nie ma sensu dawać tyle światła.Z nawozami może jakoś sobie poradzimy :wink:
Oprawa może być krótsza od zbiornika ( według niektórych lepiej wygląda nad zbiornikiem)
To chyba jedyny argument przeciw 54W.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: Wybór statecznika

#14

Post autor: krasnal »

sum pisze: Cytat:
Oprawa może być krótsza od zbiornika ( według niektórych lepiej wygląda nad zbiornikiem)

To chyba jedyny argument przeciw 54W.
Znam drugi :evil:
Rachunek ze STOEN-u :wink: :-P
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Wybór statecznika

#15

Post autor: sum »

krasnal pisze:Znam drugi :evil:
Rachunek ze STOEN-u :wink: :-P
o tym to ja już nie wspominam.Ostatni rachunek jaki dostałem przypłaciłem długotrwałą depresją :evil: :-P
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

Autor
Drusia
Gaduła
Posty: 101
Rejestracja: wt lip 06, 2010 10:30 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:

Re: Wybór statecznika

#16

Post autor: Drusia »

Dziękuję wszystkim za porady, wybór został dokonany, 3 x T5 po 54W Philipsa
- Aquarelle
- Master 865
- Master 965

w miniony weekend nowe akwarium zaczęło swoje życie (nareszcie), ale o tym będzie w nowym wątku jak tylko ogarnę sprawę zdjęć.
ODPOWIEDZ