LED do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

LED do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#1

Post autor: falco »

Siema,
jak w temacie a dokładniej mówiąc...

Przewertowałem forum, ale tematy dot. oświetlenia LED są tak porozbijane na cząstki, że ciężko wyłuskać wiedzę, więc pozwoliłem Sobie na kolejny temat, ale jednak troszkę inny... ;) Liczę na Waszą pomoc :idea:

Jak już wspominałem zakładam Mroczną 112 (80x35x40), czyli baniaczek bez roślin z dużą ilością skał i jasnym piaskowym podłożem.
Co do zwierzaków, to będą takie, które też nie wymagają mocnego światła, dlatego szukam rozwiązań, które mógłbym zastosować jako główne oświetlenie. Na razie będzie pływał mój kochany Pyszczak, bo nie chcę go sprzedawać w ciemno gdzie nie wiem co go czeka, póki nie znajdą się dobre ręce, póty będzie miał mniejszy, ale za to zadbany dom z zasłużoną emeryturką. ;)

Akwarium ma być oświetlone w ciągu dnia dużo słabiej niż przy standardowej belce 2x18W T8 , którą zdemontowałem, ale nie tak ciemno jak do nocnego oświetlenia. To ma być kompromis, ale nie kosztem ryb, czyli, żeby czuły się naturalnie i wyglądały ładnie.
Nie chcę montować drogich "kolorowych" systemów LED, bo nie w tym rzecz, to ma być połączenie przytłumionego oświetlenia ukazującego naturalne barwy ryb a jednocześnie energooszczędność/wodoszczelność i efekt mrocznej, podwodnej jaskini.

Liczę na Was z doborem jakiś modułów (ile, które?), oraz doborem barwy, bo z tego co widziałem, to najczęściej są białe zimne i białe ciepłe (kolorowe odpadają, bo wyglądają sztucznie).

Jeśli z mojej strony są potrzebne dodatkowe informacje, to proszę pytać.
Z góry dziękuję za pomoc :!:
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

LED do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#2

Post autor: probielany »

falco, Ja korzystam z modułów samsunga. Teraz mam w sumie ok 45W, ale docelowo będzie ok 10W jak już korzenie mi dojrzeją i pozbędę się roślin.Mam 3 moduły o barwie białej ciepłej i 2 moduły o barwie czerwonej. Chwilowo wygląda to tak jak na fotkach poniżej (ok. 10W na 375l akwarium). Docelowo będzie BW i chyba pozbędę się jednego białego modułu bo jeszcze może być za jasno. Zobaczymy jak BW dojrzeje i zmieni kolor na herbatkę. Obrazek
Przy okazji pokrywa DIY:D
Obrazek
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

LED do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#3

Post autor: falco »

Dziękuję za odpowiedź! ;)

Powiedz proszę, które to dokładnie moduły, bo w podesłanym przez Ciebie odnośniku do sklepu widzę 3 różne oraz jaki zasilacz jest wymagany (czy to zależy od ilości modułów czy jest jakiś zakres pracy)?

Na stronie nie znalazłem też informacji dot. ile 1 moduł zużywa a jaką moc daje (Watt), domyślam się, że moduły można dowolnie łączyć. Zupełnie też nie wiem ile modułów mam kupić, co do kolorów, to biorę pod uwagę tylko białe. Myślałem, że "zimne" lepiej oddadzą mroczny klimat, ale może ktoś ma własne doświadczenia?

Jeszcze jedno, czyli kąt świecenia. Czy moduły świecą raczej punktowo czy rozpraszają światło szerzej? Zależy mi, aby kąt świecenia był szerszy.
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

LED do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#4

Post autor: probielany »

falco, jak napiszesz do firmy i spytasz o konkretne ledy, to podadzą Ci pełną listę modułów. Nie mieli wystawionych czerwonych, ale jak napisałem do nich to powiedzieli, że mają. Zasilacz nie może być słabszy niż sumaryczna liczba W modułów, no i ma być na 12V. Czyli jak będziesz miał 10W oświetlenia, to najmniejszy zasilacz ma mieć minimum 10W. Moduły z tego co pamiętam są po 2,5W każdy o dużej (jak na ledy) liczbie lumenów, co przy braku roślin nie będzie miało znaczenia. Skoro ledy mają 2,5W to tyle pobierają prądu. Nie ma innej możliwości. Kąt świecenia tamtych modułów to jakieś 120 stopni, więc pewnie będą Ci pasowały.
Do jakiego zbiornika chcesz je kupić, ile L? U mnie będzie 8-10W na 375l. Moim zdaniem, ciepłe światło bardziej będzie pasować do BW, o ile taki baniak będziesz stawiał.
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

LED do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#5

Post autor: falco »

Już dużo więcej wiem, ale do firmy oczywiście, że się odezwę, dobrze, że są z Wawy! ;)
Co do wyboru modułów, to miałem na myśli czy brałeś te 5 czy 4 diodowe?
Z watami źle się wyraziłem, ale wiadomo o co chodzi a co do baniaczka, to wszystko napisałem w 1 liście, ale powtórzę: 8)

...zakładam Mroczną 112 (80x35x40), czyli baniaczek bez roślin z dużą ilością skał i jasnym piaskowym podłożem. Akwarium ma być oświetlone w ciągu dnia dużo słabiej niż przy standardowej belce 2x18W T8 , którą zdemontowałem, ale nie tak ciemno jak do nocnego oświetlenia. To ma być kompromis, ale nie kosztem ryb, czyli, żeby czuły się naturalnie i wyglądały ładnie...

Chciałbym stworzyć klimat podwodnej jaskini, która jest oświetlana przez naturalne, ale mocno rozproszone, stłumione światło.
Gdy oświetlałem Pyszczaki (żółte i niebieskie) świetlówką dzienną Juwel Warm-Lite (biały ciepły-słoneczny), to wyglądały blado, ale już ryby tropikalne jak np. Razborki czy Ramirezki wybarwia pięknie!
Natomiast świetlówka Narva Oceanic Star (zamiennik Narva Oceanic Nature), czyli biały jasny daje jasne, naturalne światło w którym Pyszczaki ładnie wyglądają, podkreśla kolory zielone, ale czerwone lekko bledną. Ładnie (ale gorzej) wybarwia kolorowe ryby tropikalne, dlatego mam zagwostkę, którą biel wybrać... :?:
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Re: LED do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#6

Post autor: probielany »

Mea culpa, nie spojrzałem w #1 post. Moim zdaniem 3 moduły to będzie max. No i dla pyszczaków rzeczywiście biała zimna barwa bardziej pasuje. Jak będzie źle, to zawsze możesz dołożyć albo więcej zimnych, albo ciepłych. Sam zdecydujesz. Ja u siebie mam moduły 4-ledowe.
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Re: LED do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#7

Post autor: falco »

Poniżej wklejam dane producenta dot. Samsung Moduł 4-LED 5630:

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Re: LED do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#8

Post autor: probielany »

To dokładnie te co mam. Taśma trzyma cholernie mocno :D
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

LED do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#9

Post autor: falco »

Jestem zdecydowany na zakup, biorę kolor zimny, który w/g mnie powinien zdecydowanie lepiej oświetlić skałki. Do zestawu wezmę też najprostszy regulator (z pilotem). ;)
Dzięki czemu będę mógł nie tylko zdalnie włączać/wyłączać oświetlenie ale także sterować jasnością, co już dawno chodziło mi głowie. Na próbę włożę też jakiegoś Anubiasa, Mikrozorium czy Trawy by sprawdzić jak zareagują na światło LED 6700K.

-- 15 mar 2013, o 10:59 --

Jeszcze 2 pytania na koniec...
1. Czy rozcinałeś przewody modułów, by je umieścić szerzej czy zostawiłeś na fabrycznych 7 cm? Z oświetlenia akwarium domyślam się, że zostawiłeś, ale wolę spytać.

2 pytanie - fotka przedstawia oświetlone akwarium 375l tylko przez 4 moduły (2 białe, 2 kolorowe), tak? Gdzie je umiejscowiłeś - na środku?
Pytam szczegółowo, bo nie widząc akwarium na żywo próbuję "zestroić" ile i gdzie umiejscowić moduły? Chcę uniknąć kolejnego zamawiania, bo 1 przesyłka jest droższa niż w moduły. ;)

P.S. Firma prosiła, żeby przekazać Ci podziękowanie za "polecenie", jestem pod wrażeniem profesjonalnej (i błyskawicznej) obsługi, a zadałem naprawdę duuużo pytań. 8)


edycja: odp. na pyt 1, 2 już mam, dzięki!

-- 18 mar 2013, o 23:03 --

PROBIELANY - firma SoftLED, którą poleciłeś jest rewelacyjna!
Kontakt przez @ niemal jak rozmowa na żywo, mnóstwo szczegółów, odpowiedzi na każde pytanie a całość w świetnej atmosferze.
Towar zamówiłem w piątek późnym popołudniem a w poniedziałek rano był już u mnie (gdyby nie łykend miałbym następnego dnia), mało tego dostałem gratisy :!:

Wszystko dobrze zapakowane, elektronika wygląda bardzo solidnie, nie jedzie chińszczyzną, więc uradowany od razu wziąłem się za montaż.
Wybór modułu białego zimnego do akwarium skalnego jest idealny a białego ciepłego jako oświetlenie nocne do Kolorowej również okazał się strzałem w 10. :-D

3 moduły, choć mają raptem 7,5W (łącznie) świecą tak mocno, że gdybym wziął 4, to byłoby jasno jak w świetle reflektorów, coś niesamowitego.
Nie wiem czy mój aparat, uchwyci kolory choć zbliżone do tego jak wyglądają na żywo, ale postaram się zrobić i umieścić.

W Kolorowej dałem 1 moduł na środku bardzo blisko przedniej szyby a mimo to oświetla prawie całe akwarium, zostawiając ciemne boki i tył. Światło rozchodzi się jakby w kształcie piramidy i w nocy wygląda bajecznie. Tak jak chciałem, jest zbliżone do światła rzucanego przez księżyc nad jeziorem, do tego zdalne sterowanie pilotem z funkcją przyciemniania czy wyłączenia. Rewelka! 8)

Wziąłem też na próbę listwę o dł.1m z diodami białymi naturalnymi (z opisu zbliżone do światła żarówki). Dzięki dużej ilości diód oświetla równomiernie prawie całe akwarium, ale jak dla mnie Kolorowa lepiej wygląda z białym ciepłym, więc listwę oddaję i zostawiam moduły. Jeszcze raz dziękuję za pomoc!
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

probielany
Zapaleniec
Posty: 341
Rejestracja: pt wrz 21, 2012 8:23 am
Lokalizacja: Pruszków
Na imię mam: Emil
Płeć:

Re: LED do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#10

Post autor: probielany »

Cieszę się w takim razie, że mogłem pomóc i doradziłem tą firmę :)
375 - BW
Więcej na razie nie będzie !
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Re: LED do Mrocznej 112 (bez roślin) - co wybrać?

#11

Post autor: falco »

Poniżej wrzucam 2 poglądowe fotki, ale najlepiej by wyglądało na filmiku. Tradycyjnie stwierdzam, że zdjęcie oddaje może 30% efektu muszę kupić lepszy aparat...

1/1 mocy w nocy:

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/37b ... de705.html" onclick="window.open(this.href);return false;

ok. 1/2 mocy w nocy:

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/193 ... 9a219.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Wersji z min. oświetleniem mój aparat nie widzi, ale efekt jest kapitalny, coś jak oglądanie w noktowizorze, bo (ledwo) widać minimalną, jakby szarą poświatę w której ryby przesuwają się jak jakieś zjawy... :twisted:
Wczoraj 1 raz oglądałem nocne karmienie właśnie z min. światłem, dzięki czemu mogłem niemal przykleić nos do szyby a ryby jakby mnie nie widziały, skupione jedynie na wyłapywaniu drobinek, które z tabletek wzbijały Glonojady. Kosmos :!:

Przy oświetleniu 1 modułem na zwiększonej mocy jest jeszcze 1 piękny efekt a mianowicie... ryby, rośliny, korzenie czy choćby ruch tafli wody to wszystko rzuca... ruchome cienie. Obłęd :!:
W przypadku świetlówek całość pływa w świetle i jest to niemożliwe do zobaczenia.

Ryby tropikalne (Hengleki, Ramirezki, Prętniki, itp.) są ładnie wybarwione, ale oczywiście nie tak pięknie jak przy dziennym świetle. Za to tworzą się strefy ciemne, jaśniejsze czy kompletnie niewidoczne a dodatkowo wszystko dzięki cieniom, jakby... się ruszało. :-D
Za to gdy jest włączone główne oświetlenie + LED, to ryby nabierają najładniejszych barw a Mozaiki wręcz połyskują kolorowymi łuskami.

Uwielbiam leżeć w nocy i być sam na sam ze... szkłem... 8)

Co do oświetlenia dziennego w Mrocznej dam znać gdy tylko (się) zaleje... i zacznie pracować. :wink:

-- 13 kwi 2013, o 10:06 --

Potwierdzam, że wybór białych zimnych ledów był również strzałem w 10!
3 moduły Samsunga (łącznie 7.5W) w połączeniu za ściemniaczem dają pełną dowolność oświetlenia baniaka w którym dzięki zimnej barwie i skałkom na zwykłym piachu stworzył się efekt surowy i ascetyczny, czyli tak jak chciałem. 8)

W pozycji min. oświetlenia (zdjęć na razie nie mam) Mroczna bardzo fajnie wygląda w nocy, bo w przeciwieństwie do Kolorowej, gdzie woda jest herbaciana i zarośnięta tworzą się dosłownie czarne plamy a w Mrocznej całość jest w delikatnej białej (chłodnej) poświacie.

Pełne oświetlenie:
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
http://imageshack.us/f/4/pict8524.jpg/" onclick="window.open(this.href);return false;

-- 4 paź 2013, o 10:15 --

Po pół roku wrzucę kilka informacji z moich obserwacji, może ktoś skorzysta...

Akwarium oświetlane 3 modułami od 9-21 po miesiącu lekko zachodzi ciemnawym pyłem glonów na szybach, ale wystarczy przetrzeć gąbką i znów kilka tygodni spokoju. Większe kolonie pojawiły się na skałkach (też pył bez nitek czy innych glonów), ale tu celowo nic nie robiłem, bo kamienie fajnie zmieniały kolor. Po kilku miesiącach (na próbę) wpuściłem 3 ślimaki Zebra i... oczyściły wszystko co do najmniejszego kamyczka!! Skałki znów wyglądają jak na początku. Teraz zostały tylko 2 małe ślimaki Rogate i jak się okazuje w zupełności wystarczą.

Z czasem (też na próbę) wsadziłem najprostsze rośliny, które zazwyczaj rosną nawet w słabo oświetlonych wodach, czyli trawy (różne od Gigantea po niskopienne), jednak się nie przyjęły, żółkły i zanikały. Podobnie było z niskimi Zwartkami czy Żabienicą, które kompletnie nie chciały rosnąć a Kryptokoryny wręcz się płożyły. Pływająca Pistia również zaczęła się rozdrabniać a liście i korzenie znikały w oczach.

Oczywiście Mroczna nie była przeznaczona do roślin, wręcz przeciwnie, tu rządzi piach i skały, ale z ciekawości zrobiłem kilka testów. Utrzymuje się tylko... Gałęzatka... ;)

Jedyne, co mnie denerwuje, to pojawiający się (po ok 3 tygodniach) zielony "dywan" rosnący połaciami na piasku a przy szybie schodzący (po szybie) w stronę dna.
Ściągam górną warstwę odmulaczem i na kolejne kilka tygodni jest spokój. Niestety nie pamiętam czy to było od początku czy nie. Wydaje mi się, że pojawił się raczej po dłuższym czasie gdy dodałem inne rośliny i wtedy dodawałem minimalną ilość CO2 w płynie, może to się dołożyło? Nie wiem.

W Mrocznej moduły są nadal mocno przyklejone, ale tutaj mam bardziej przewiewną obudowę, w przeciwieństwie do Kolorowej gdzie zbiera się dużo wilgoci i widać, że taśma mniej trzyma (ale nie odpadły). Zmienię taśmę na nową i będzie spokój.

Z funkcji pilota ze ściemniaczem nadal jestem bardzo zadowolony, bo w mocno słoneczne dni mogę korygować doświetlenie, tak samo w nocy bez stresowania ryb nagłymi włączaniem/wyłączaniem.

Zakup się sprawdził, jestem zadowolony! 8)

-- 14 kwi 2014, o 12:57 --

Niestety, albo ja mam znów pecha, albo żywotność jest "obliczona" stricte na czas gwarancji.

Zasilacz Softled choć kupiony ze znacznym zapasem Wattów, w stosunku do podłączonych odbiorników przerywa pracę, zawiesza się, ogólnie szwankuje. Ponieważ skończyła się roczna gwarancja (najpierw wysłałem zapytanie do Softled), więc go rozebrałem, i co się okazało? Wewnątrz był przycięty przez obudowę przewód (wada fabryczna), który z czasem pewnie przestał przewodzić prąd. Niestety pomimo poprawienia, zasilacz działa zero-jedynkowo i za każdym razem trzeba go stuknąć, bo coś ewidentnie nie łączy. :(
Do tego pojawiły się problemy ze ściemniaczem, który... w ogóle przestał działać. :/
Nie wiem czy ma to związek z wadliwym zasilaczem (możliwe), ale nawet gdy zasilacz podaje zasilanie, to ściemniacz nie reaguje na żadną funkcję.

Kolejna sprawa 1-2 moduły zaczęły świecić częściowo, czyli na 4 punkty w każdym z modułów świecą się 2 lub 3 zamiast 4 ledów, może również to spowodował fabrycznie uszkodzony zasilacz, nie wiem.

Napisałem do firmy Softled, że to jednak kiszka, aby tak szybko szlag trafił ich sprzęt (tuż po gwarancji) ale tym razem nawet nie odpisali, zapewne bazując na tym, że wcześniej poinformowali o 12 miesiącach gwarancji.

Szkoda, bo od początku (i przez kolejne miesiące) byłem bardzo zadowolony licząc, że to dobry sprzęt ale w moim przypadku okazało się, jakbym kupił zwykłą chińszczyznę. :?
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
ODPOWIEDZ