Watty

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Watty

#1

Post autor: Lech-u »

Powszechnie wiemy, że w akwarystyce oblicza się ilość W na litr wody. I fajnie jest jak mamy > 0,5W/l.
Ale...
Czy np. 10W Świetlówki liniowej równa się 10W HQI lub 10W LED?
Przede wszystkim chodzi mi o LEDy. Halogeny LEDowe mają silne światło. Byłem ostatnio w sklepie i poprosiłem o zapalenie Halogenu LED i zwykłego. LED miał 10W i świecił tak, że ho, ho.
Wiem, że "oko" to nie roślina i dlatego pytam o przelicznik akwarystyczny mocy różnych źródeł światła, a szczególnie halogenów LEDowych.
Ile Wattów halogenów LEDowych należy wsadzić do lampy, żeby roślinki podskakiwały z radości.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Watty

#2

Post autor: don_Vall »

Ja mam porównanie tylko między T8 18W i LEDami SMD w rurze a'la świetlówka T8 o mocy 14,6 W (6500K). Światła jest zdecydowanie więcej. Jest również jaśniej.
Roślinki rosną mi lepiej. Na forum roślinnym stanowisko było takie, że LEDów powinno być mniej więcej tyle samo co świetlówek. Oczywiście ich moc powinna być zbliżona. Wydaj mi się jednak, że świetlówki, które posiadam można porównać do T8 gdzieś o mocy 25 W. Jest to całkiem subiektywne porównanie, gdyż nie mogę i nie miałem możliwości porównać jednoczesnego światła z takich źródeł.
Mogę jeszcze odnieść się do różnic światła LED i świetlówek kompaktowych. Zmiana z świetlówki kompaktowej porównywanej do żarówki tradycyjnej o mocy 60W na podobny LED. Wydaje mi się, że LEDy dają światło takie jakby przyciemnione. W pokoju po zmianie źródeł światła ze świetlówki kompaktowej na LEDowe samo światło tak jakby było bardziej szare/mniej przejrzyste. Być może jest to spowodowane zbyt małą mocą "żarówek" LEDowych.

Aktualnie zamierzam zainstalować oświetlenie LED do akwarium 120x50x50 o mocy maksymalnej 2x70 W. Wydaj mi się, że będzie w zupełności wystarczające dla roślin i że nie będę musiał "świecić" na 100 %.

LEDy mają za to wielką przewagę jeżeli chodzi o sterowanie. Można zasymulować praktycznie wszystko. Od świtu i zmierzchu do burz i zachmurzenia.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Watty

#3

Post autor: Lech-u »

don_Vall pisze:Wydaje mi się, że LEDy dają światło takie jakby przyciemnione.
To są odczucia ludzkiego oka.
Z tym nie mam problemu.
Raczej zależy mi na jakimś przeliczniku / opinii / teście z użyciem LEDów w porównaniu do innych źródeł światła w akwarium. Co roślinki mówią na temat mocy LEDów w porównaniu do tej samej mocy innych światełek?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Watty

#4

Post autor: Przemo_K »

Lechu, jakiś czas mam u siebie ledy. W zbiorniku 126 l i w kostce 19l.
Z moich obserwacji i doświadczeń sam doszedłem do optymalnego przelicznika a mianowicie ledy mogą być 60% słabsze. Znaczy to, że jeśli np. oświetlałeś świetlówkami T5=100W to w halogenach(lub innym oświetleniu Led'owym) bardzo zbliżone efekty w hodowli roślinek uzyskasz przy 40W.
Jest to moja opinia, której zamierzam się w przyszłości trzymać gdyż mam z tego tytułu wymierne efekty.
Rośliny bąbelkują, fotosynteza super, przycinka min. co 2 tygodnie.
Ostatnio zmieniony pn lut 10, 2014 1:43 pm przez Przemo_K, łącznie zmieniany 1 raz.
182l, 27l
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Watty

#5

Post autor: Lech-u »

Przemo_K pisze:do optymalnego przelicznika a mianowicie ledy mogą być 40% słabsze. Znaczy to, że jeśli np. oświetlałeś świetlówkami T5=100W to w halogenach(lub innym oświetleniu Led'owym) bardzo zbliżone efekty w hodowli roślinek uzyskasz przy 40W
Dla lepszego zrozumienia:
Miałeś np. 100W w postaci T5, to LEDy, jako równoważnik, proponujesz o mocy 40W czy 60W ?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Watty

#6

Post autor: Przemo_K »

Jako równoważnik proponuję 40W.

P.S już poprawiłem :-D
182l, 27l
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Watty

#7

Post autor: Lech-u »

Przemo_K pisze:Jako równoważnik proponuję 40W.
Przemo_K, to konkret!

To by oznaczało, że jeśli mówimy o 100 litrowym baniaku, w którym świeciliśmy za pomocą T5 świetlówką o mocy 50W (0,5W/l) to na LEDach byłoby ok. 20W, czyli 0,2W/l
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Watty

#8

Post autor: Przemo_K »

Dokładnie tak. Jest to minimalna moc.
Jednak trzeba pamiętać, że ledy ledom nie równe.
Ja swoją wiedzę opieram się na japońskich naświetlaczach AKAI,takich jak ten http://www.allegromat.pl/aukcja153635" onclick="window.open(this.href);return false; (http://allegro.pl/reflektor-naswietlacz ... 47142.html" onclick="window.open(this.href);return false; )

P.S. Po sąsiedzku masz tą hurtownię w Piasecznie:)
Ostatnio zmieniony wt lut 11, 2014 3:01 pm przez sum, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Zarchiwizowałem link do aukcji
182l, 27l
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Watty

#9

Post autor: Lech-u »

Przemo_K pisze:P.S. Po sąsiedzku masz tą hurtownię w Piasecznie:)
Dzięki! Sprawdzę.

Czy ktoś jeszcze ma taką wiedzę jak Przemo_K?

Czy możemy uznać, że minimalna moc halogenów LEDów na litr wody to 0,2W?
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Watty

#10

Post autor: don_Vall »

Ja byłbym ostrożniejszy w ograniczaniu mocy ze względu na istotne parametry. Akwarium 126l ma wysokość 45 cm. Jeżeli podłoża będzie 5 cm to słupa wody tylko 40 a jeszcze jest spora strata na odległości od lustra wody. W LEDach istotny jest każdy centymetr od źródła do roślinki.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Watty

#11

Post autor: Akwamaniak.pl »

A może tak szanowni koledzy zamiast rozstrzygać bez sensu nad watami (NIE WATTAMI) po prostu zacznijcie przeliczać światło na PAR ? 1W nie mówi nam absolutnie nic więcej po za tym ile energii zostało wytworzone, a przecież energia to nie tylko światło. Do tego mając dwa identyczne źródła światła i ten sam przelicznik np. 0,5W/l trawnik w jednym zbiorniku będzie rosnąć super, a w drugim zmarnieje od braku światła. A dlaczego ? A właśnie dla tego -> http://pl.wikipedia.org/wiki/Promieniow ... ntetycznie <-
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Watty

#12

Post autor: Drottnar »

A szanowny kolega może powie, jak określić PAR z jednej świetlówki danego typu? Bo moc jest podana na każdej, a PAR już niestety nie.
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Watty

#13

Post autor: Lech-u »

Akwamaniak.pl pisze:po prostu zacznijcie przeliczać światło na PAR
Powiedz jak to zrobić?
Skoro jeden Watt (będę tak pisał z szacunku dla Jamesa :) ) nic nie mówi (i z tym się w pełni zgadzam), to co mówi więcej?
Jaki parametr powszechnie znany pozwala mi określić, czy mam wystarczająco dużo światła (Mocy? Lumenów? PARów? itp).

I nie "empirycznie" bo na to nie mam warunków, tylko na etapie planowania.

Powiedz mi jakie halogeny LEDowe mam zamontować do zbiornika, żeby było OK (w PARach lub TRÓjkach lub WaTTach?)
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Watty

#14

Post autor: don_Vall »

Idea szczytna. Parametr bardzo fajny. Tylko nijak tego nei da rady porównać. Brak jakiejkolwiek wiedzy o PAR dla jakiegokolwiek źródła światła. Dla roślin i tak ważniejszy jest PUR.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Watty

#15

Post autor: pkucaba »

Rozsądniejszym przelicznikiem dla źródeł światła jest lumen.

Dość prosto jest tu wyjaśnione.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Watty

#16

Post autor: don_Vall »

Ale lumeny nie mają zastosowania w akwarystyce. Jest to odniesienie do promieniowania (światła) monochromatycznego o częstotliwości niemającej zastosowania dla fotosyntezy. Odnoszą się tylko dla odczuć oka ludzkiego. Można się nimi oczywiście podpierać ale należy mieć na uwadze jakie długości fal emituje źródło światła. Zupełnie inny zakres widma potrzebują rośliny a inny ludzie do obserwowania świata.
Może gdy ktoś wymyśli jakiś tani sposób mierzenia PAR i prosty program do przelicznika na PUR to będzie można to stosować do hodowli roślin.
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

Autor
Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Watty

#17

Post autor: Lech-u »

Czyli wygląda, że te nieszczęsne Wattty będziemy liczyć?
Na razie przemawia do mnie: 0,5W/l świetlówka = 0,2W/l LED. Choć wiem, że to dość duże uproszczenie. Ale dające jakiś pogląd.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

shadowrider
Uzależniony
Posty: 575
Rejestracja: ndz kwie 10, 2011 3:48 pm
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Re: Watty

#18

Post autor: shadowrider »

Lech-u pisze: Na razie przemawia do mnie: 0,5W/l świetlówka = 0,2W/l LED.
To dosyć optymistyczny przelicznik ale być może w akwarium się sprawdza.

Ciekawa tabelka:
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/categ ... ight_bulb/" onclick="window.open(this.href);return false;

tylko tutaj przesadzili:

Kod: Zaznacz cały

Energooszczędne CFLi
SPARSAM
Żywotność: 20 000 godzin = 20 lat
Jak kompakt 3 lata wytrzyma to dobrze...
Awatar użytkownika

Akwamaniak.pl
Uzależniony
Posty: 649
Rejestracja: śr mar 13, 2013 12:37 pm
Telefon: Tel 34 389-29-99
Lokalizacja:

Re: Watty

#19

Post autor: Akwamaniak.pl »

Nie chciałem wchodzi w temat PUR bo jak na razie niestety możemy sobie w tej kwestii tylko teoretyzować. Wg. mnie w naszych warunkach (głębokości zbiorników, stosowane żarniki, świetlówki i ledy) spokojnie wystarcza PAR, a przynajmniej mówi więcejniż przeliczanie watów na litr :).
Czyli wygląda, że te nieszczęsne Wattty będziemy liczyć?
Na razie przemawia do mnie: 0,5W/l świetlówka = 0,2W/l LED. Choć wiem, że to dość duże uproszczenie. Ale dające jakiś pogląd
A dla mnie 1W/l światła t5 i 0,8W/l LED CREE. Co osoba to opinia.
Może gdy ktoś wymyśli jakiś tani sposób mierzenia PAR
Czy po za droższymi lampami spotkał się ktoś z informacją odnośnie PAR danego źródła światła ?
Obrazek
Obrazek
Obrazek

GniadeK
Uczestnik
Posty: 44
Rejestracja: pt mar 08, 2013 8:26 pm
Lokalizacja:

Watty

#20

Post autor: GniadeK »

Czy po za droższymi lampami spotkał się ktoś z informacją odnośnie PAR danego źródła światła ?
Takie informacje zazwyczaj są przy "specjalnych" źródłach światła, do hodowli roślin, fotografii itp. co wiąże się z tym że są droższe ;)
ODPOWIEDZ