Oświetlenie nagrzewa wodę

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
Psyho

Oświetlenie nagrzewa wodę

#1

Post autor: Psyho »

Witam.

Od niedawna jestem na forum. Próbowałem szukać w wątkach rozwiązania mojego problemu ale niestety nic podobnego nie zauważyłem.

Posiadam akwa o wymiarach 70X20X30 przy czym 30 to wysokość. Na nim pokrywę a w niej dwie świetlówki T8/18w daylight.
Grzałka ustawiona na 22 stopnie , a mimo to w akwa jest 26-27 stopnik. Mam kardynałki więc dostają pewnie kota od takiem temp. Swiecę 9 godz dziennie i mniej nie chce ze względu na rośliny. tylko jak zbić tą temperaturę?
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Re: Oświetlenie nagrzewa wodę

#2

Post autor: jgoluch »

Takich tematów było sporo.
Woda w akwa przyjmuje temp otoczenia, więc jak masz w pokoju 24*C, to nie zejdziesz niżej.
Spróbuj zamontować wentylator od komputera w pokrywie.
albo chłodzenie przy pomocy butelki z lodem wkładanej do akwa... ale to tylko doraźnie na upały

_______________________
Tapapatatalknięte
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Oświetlenie nagrzewa wodę

#3

Post autor: mimag »

Mozesz uchylic pokrywe aby cieple powietrze mialo gdzie uchodzic lub na lato pokrywe uniesc 10cm wyzej aby cieplo ze swielowek nie walilo tak mocno w tafle wody.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
Dein

Oświetlenie nagrzewa wodę

#4

Post autor: Dein »

Sprawdziłbym jeszcze grzałkę. Moja z założenia grzeje 3 stopnie więcej, niż ustawiam.
Awatar użytkownika

mimag
Fanatyk
Posty: 1165
Rejestracja: pt wrz 17, 2010 7:51 pm
Lokalizacja: Białołęka Warszawa
Na imię mam: Michał
Płeć:

Oświetlenie nagrzewa wodę

#5

Post autor: mimag »

Przy takim problemie najprosciej odlaczyc grzalke, wiekszosc osob w rosllinnych akwariach nie uzywa grzałki.
100x40x50 JUWEL RIO 180

Autor
Psyho

Oświetlenie nagrzewa wodę

#6

Post autor: Psyho »

Grzałka się wogóle nie załącza. Pojemników na lód też nie chce, ze względu na powierzchnie dna czyt dużo roślin.A czy nie jest tak że jak wymienię świetlówki na nowe to będą dawały mniej ciepła? Te nie wiem dokładnie ile maja bo kupiłem je razem ze statecznikiem.

-- Pn maja 12, 2014 10:32 am --

Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Oświetlenie nagrzewa wodę

#7

Post autor: Christo »

psyho39 pisze:w akwa jest 26-27 stopnik. Mam kardynałki więc dostają pewnie kota od takiem temp. Swiecę 9 godz dziennie i mniej nie chce ze względu na rośliny. tylko jak zbić tą temperaturę?
A nie sądzisz, że życie ryb jest ważniejsze niż to aby roślinki pięknie rosły? Kup sobie wentylator (niekoniecznie komputerowy). Nawet jak rozwiążesz inaczej kwestię oświetlenia i tak najpewniej będzie potrzebny, kiedy zaczną się upały.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
Psyho

Oświetlenie nagrzewa wodę

#8

Post autor: Psyho »

Wążne jest to i to dlatego napisałem posta z prośbą o poradę. Wiem , że kardynałki mi się męczą i , że muszę coś z tym zrobić . A jeżeli chodzi o wentylatorki to już wcześniej się nad nimi zastanawiałem . Ale może ktoś miał podobny litraż i wie jak będzie z parowaniem wody.
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Oświetlenie nagrzewa wodę

#9

Post autor: silver007 »

Ale wentylatorek nie będzie miał wiele wspólnego w parowaniem wody. Co prawda wygoni trochę wilgotnego powietrza, ale za to tafla będzie mniej parować przez wzgląd na niższą temperaturę.
Jeśli zbiornik faktycznie nagrzewa się od świetlówek to wentylatorek pomoże. Jak nie on to zmień oświetlenie na diody (ale te też się grzeją choć mniej), bądź najskuteczniejsze - podwiesić jakąś lampę DIY ;)
Na początek spróbuj też pootwierać jakieś lufciki w pokrywie (jak masz).

Autor
Psyho

Oświetlenie nagrzewa wodę

#10

Post autor: Psyho »

A co myślicie na temat montażu termoregulatora do wiatraczków takiego jak np. ten

http://www.allegromat.pl/aukcja159607" onclick="window.open(this.href);return false;

czy to po prostu niepotrzebny wydatek
Ostatnio zmieniony pn maja 12, 2014 10:34 pm przez sum, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Zarchiwizowałem link do aukcji
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Oświetlenie nagrzewa wodę

#11

Post autor: Christo »

Nawet nawet nie wiedziałem że coś takiego jest. Moim zdaniem bardzo dobry pomysł.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
Psyho

Oświetlenie nagrzewa wodę

#12

Post autor: Psyho »

Myślę ,że jeżeli wszystko jak w opisie przedmiotu działa to faktycznie git.Jest jeszcze wersja z bajerami

http://www.allegromat.pl/aukcja159608" onclick="window.open(this.href);return false;

Taka wypasiona, ale może na początek sprawdze podstawową
Ostatnio zmieniony pn maja 12, 2014 10:36 pm przez sum, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Zarchiwizowałem link do aukcji
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Oświetlenie nagrzewa wodę

#13

Post autor: radmac »

Z zadowoleniem korzystam z TERMOREGULATOR RT-2 "0", wersja najprostsza.
zasięgałem opinii na temat tego "wypasionego, ale ludzie od krewetkariów go nie polecali... coś tam się sypie w nim.
w tym przypadku prostsze = lepsze.
Awatar użytkownika

rudy1986
Guru
Posty: 2966
Rejestracja: śr kwie 06, 2011 9:57 pm
Telefon: 531694684
Lokalizacja: Goclaw/Legionowo
Na imię mam: Lukasz
Płeć:

Re: Oświetlenie nagrzewa wodę

#14

Post autor: rudy1986 »

Sprawdz w nocy jaka masz temperaturę. Jezeli spada tzn ze swietlowki bardzo nagrzewaja. Podnies tez pokrywke od karmienia rybek. To tez spowoduje ze cieplo bedzie uciekac

Wysłane z mojego GT-P3100

Autor
Psyho

Re: Oświetlenie nagrzewa wodę

#15

Post autor: Psyho »

Ok. Sprawdzę w nocy temperaturę.nie mam jako takiej pokrywy do karmienia tzn moja samorobka ma uchylająca się pokrywę razem ze świetlówkami.chyba na razie pomysle o wiatrakach


Sent from my Lumia 610 using Tapatalk
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Re: Oświetlenie nagrzewa wodę

#16

Post autor: sum »

silver007 pisze:Ale wentylatorek nie będzie miał wiele wspólnego w parowaniem wody. Co prawda wygoni trochę wilgotnego powietrza, ale za to tafla będzie mniej parować przez wzgląd na niższą temperaturę
Jesteś w błędzie.Parowanie zwiększy się znacznie,ale jaki problem co dwa dni dolać 0,5-1 litr wody.
Wentylatorki to jedyny skuteczny i niedrogi sposób ograniczania temperatury.
Termoregulatora używam od kilku lat i jest to bardzo przydatne urządzenie.Niestety jakieś dwa tygodnie temu coś się spaprało z wyświetlaczem.Chyba pora na zakup nowego.

!

psyho39,używaj archiwizera :arrow: http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=10&t=23102" onclick="window.open(this.href);return false; :!: :!: :!:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
ODPOWIEDZ