Oświetlenie LED, akwarium 280 l

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
falacp
Gość
Posty: 4
Rejestracja: śr lut 15, 2012 1:54 pm
Lokalizacja: W-wa
Na imię mam: Czarek
Płeć:

Oświetlenie LED, akwarium 280 l

#1

Post autor: falacp »

Witam
Przedstawiam moją wariację na temat belki z oświetleniem do akwarium.
Zbiornik - 115x40x60 cm = 280 l wody - przejął syn, stąd gruntowne zmiany, młode rybki, małe roślinki. Nowe oświetlenie miało zastąpić tradycyjne świetlówkowe, zamontowane do ściany. Robienie nowych dziur w płytkach odpadało (żona…) więc z konieczności „oprawa” musiała zostać wykonana od podstaw. Aluminium anodowane – chodzi o odprowadzanie ciepła, śruby oczywiście nierdzewne. Obrazek
Nowe oświetlenie to moduł z płytką aluminiową i soczewką na 12 diod mocy Cree XP-E o barwie neutralnej z CRI >75. Soczewka z silikonową uszczelką zapewnia szczelność, jej rozsył to 75x126 stopni – „prostokątny”oval, stąd poprzeczne i centralne ustawienie na belce. W planie są głównie pyszczaki, więc na intensywną uprawę roślin nie ma co specjalnie liczyć. Światła jak widać jest dostatecznie dużo, choć z przeliczenia wychodzi ok. 0,05W/l ! Ale też i diody są markowe i o b.dobrych parametrach (ok. 114 lm przy 350mA). Stąd parametr „x wat na litr czy galon” nie jest nazbyt miarodajny. Obrazek
Dodatkowo zamontowane 2 diody mocy (tu standard, ale dobrej jakości) w kolorze niebieskim jako światło nocne. Również z soczewkami, tyle że mocno skupiającymi. Takie miałem, zresztą w naturze też światło nie jest równomiernie rozproszone w wodzie. Bardzo wygodne, akwarium stoi w łazience, łatwiej w nocy trafić… Obrazek
W belce mieści się markowy zasilacz prądowy 20W, sterowniczek do przejść z światła dziennego na nocne, dodatkowy driverek do diod niebieskich, wyłącznik do diod niebieskich (nie każdy w domu lubi…). Jest jeden zbędny otwór z powodu gapiostwa. Zapomniałem, że całe sterowanie będzie (i jest) z sterownika akwarium a nie manualnie. Trzeba będzie jakoś estetycznie zaślepić. Obrazek
Nie jest to moja pierwsza lampa, poniżej jest fotka z oświetleniem podobnym do akwarium o dł. 4m (tam niebieskie skierowane do góry, sufit „bąbelkuje”). Świeci od kilku miesięcy. Obrazek
Zawodowo po części zajmuję się projektowaniem lamp zewnętrznych, przemysłowych. Wiele podobnych rozwiązań w tego typu zastosowaniach pracuje od 3-4 lat. Obecnie przygotowywuję lampy do oświetlenia sklepu akwarystycznego. Podobny układ, ale wiszące i o nieco większej mocy
pozdrawiam, Czarek
ODPOWIEDZ