Ledy w 112l

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
patryk103
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 02, 2014 10:32 pm
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Ledy w 112l

#1

Post autor: patryk103 »

Witam. Mam pytanie. chciałbym do mojego akwa założyc 6 ledów 2w o ciepłej barwi i 360 lm czyj takie oświetlenie wystarczy. Mam teraz 2x18w.
[112l] W kierunku mcharium
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Ledy w 112l

#2

Post autor: jgoluch »

Zależy co chcesz osiągnąć takim zabiegiem.
Jakie chcesz mieć akwarium? Roślinne?
Jeśli tak, to lepiej byś wyszedł gdybyś dołożył kolejne 2x18 T8 lub 2x24W T5.
Dodatkowo kwestia temperatury barwowej...
Istnieje całe mnóstwo kombinacji.
Napisz nam coś więcej o zbiorniku, do tego opisz jaka roślinność, jaka obsada, foto mile widziane.

Autor
patryk103
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 02, 2014 10:32 pm
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Re: Ledy w 112l

#3

Post autor: patryk103 »

Przepraszam za tak długa przerwe. Chciałbym zrobić akwa roślinne. T eraz tez mam akwa pelne roślin głownie kryptokoryby i anubiasy ale chciałbym coś wiecej. Chcialbym zmiejszyć ilośc prądu uzyskując lepszy efekt niż obecnie mam dlatego myslałem o ledach. W akwa bedzie harem mieczyka i molinezji, stadko kirysków pstrych i ( no właśnie co jeszcze moze być)
[112l] W kierunku mcharium
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Ledy w 112l

#4

Post autor: jgoluch »

Zajmijmy się na początku tylko sprawą LEDów.
Dla obecnych roślin dotychczasowe oświetlenie wystarczy - to już wiesz.
Jednak jeśli myślisz o czymś bardziej wymagającym, to może być kłopot nawet jak dodasz te 6 LEDów.
Kombinując z LEDami, musiałbyś się bawić w:
a) bardzo drogie gotowe listwy (belki) lub same świetlówki LED
b) zrobić własnoręcznie oświetlenie na PowerLEDach lub CREE
W przypadku tej drugiej opcji, niezbędna jest konfiguracja trzech kolorów biały, czerwony i niebieski.
Dzięki temu zapewnisz odpowiednią temperaturę barwową niezbędną dla prawidłowej fotosyntezy roślin.
Jednak jeżeli diody będą punktowo (niewymieszane ze sobą), to może niekoniecznie ładnie to wyglądać.
Tańszą alternatywą mógłby okazać się zakup dodatkowych naświetlaczy LEDowych (np 2x10W).
Do tego zamontowanie ich razem z obecnymi świetlówkami jako uzupełnienie.
Moim zdaniem chyba byłoby to najlepsze rozwiązanie w takiej sytuacji.

Wracając do Twojego pierwszego postu - 6 LEDów po 2W raczej nie za wiele Ci pomoże, ale zawsze można spróbować.
Jeżeli chcesz bawić się w rośliniaka i dokładać światło, to przemyśl dobrze sprawę ile tego światłą naprawdę potrzebujesz.
Jak będziesz miał powyżej 0,6W/l (przelicznik dla zwykłych świetlówek), to trzeba będzie zadbać o konsumpcję tego światła...
Czyli dostarczenie CO2 oraz nawożenie kolumny wody, by nie dać się glonom : )

Co do propozycji ryb... nie chcę Ci tu doradzać, bo każdy ma jakieś swoje upodobania.
Ale nawiązując do tego co piszesz... mieczyki i molinezje to przedstawiciele bardzo płodnych żyworódek, więc zanim się obejrzysz, to będziesz miał nadwyżkę młodych.

Autor
patryk103
Zapaleniec
Posty: 214
Rejestracja: czw sty 02, 2014 10:32 pm
Lokalizacja: Środa Wielkopolska
Na imię mam: Patryk
Płeć:

Re: Ledy w 112l

#5

Post autor: patryk103 »

Nie ma mowy o nadwyżce ponieważ tata ma drugie akwa 450l w ktorym jest już kilka mieczykow i molinezji ok 15 sztuk kazdej ( narazie). Poza tym już jeden sklep zoologiczny zgodził sie na skupywanie nadwyżki ryb. myślalem takze o dodaniu ledow do swietlowek ale nie wiedzialem czy to sie sprawdzi.
[112l] W kierunku mcharium
ODPOWIEDZ