Oświetlenie

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
jacek1102
Gość
Posty: 8
Rejestracja: sob sie 10, 2013 5:07 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Oświetlenie

#1

Post autor: jacek1102 »

Witam.
Akwarium 100 cm dł x 50 cm wys x 40 cm szer 200 litrowe.
Czarne wody Ameryki Południowej.
Bez roślin.
Na dnie piach, korzenie, liście dębu, szyszki.
Na powierzchni pistia.
Ryby neonki.
I teraz pytanko czy takie oświetlenie wystarczy
http://allegro.pl/oswietlenie-akwarium- ... 41752.html" onclick="window.open(this.href);return false;

gymnocalycium
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 10, 2014 9:56 am
Telefon: 601251340
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Marek
Płeć:

Oświetlenie

#2

Post autor: gymnocalycium »

Witam,
dla roślin pływających to może wystarczy ale z info nie wiadomo ile lampa daje Lm, i jaki jest rodzaj diod LED (jeżeli 5630 to raczej starczą) Przy czarnych wodach i neonach wskazane by było dołożenie widma ciepłego ( 6500 K daje siny poblask).
Proponuje jednak udać się do sklepów i samemu przetestować odczucia wizualne. U mnie w 450L jest zestaw 2x130cm ciepłej, 2x130 zimnej bieli i 1x130 RGB (Madagaskar) i wystarczy.
pozdr

Marek
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Oświetlenie

#3

Post autor: Lech-u »

Jacek1102, to czy wystarczy to zależy od tego co tam będzie i jaki chcesz osiągnąć efekt.
Ja używam takiej lamy w akwarium "roślinnym" czyli zbiorniku, w którym nie robię prawie nic, a rośliny rosną jak szalone (sam nie wiem dlaczego). Zbiornik trochę mniejszy od Twojego.

Ale wracając do Twojego przypadku: Czarne wody bez roślin wymagają zaledwie tyle światła, żeby Tobie to odpowiadało wizualnie.
Ja miałem kiedyś dwie kombinacje z czarnymi wodami: bardzo silne oświetlenie, tak, żeby "herbata" była bardzo rozjaśniona. A w drugim wariancie miałem mrooook!
Osobiście wolałem to rozjaśnione, bo w tamtym czarnym niewiele było widać.

A więc podana przez Ciebie lampa powinna wystarczyć, jeśli Tobie się wizualnie spodoba.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Oświetlenie

#4

Post autor: Christo »

Do czarnych wód wystarczy byle co, chyba że chcesz osiągnąć jakieś specjalne efekty. Jak widzę cenę tego zestawu z linku, to naprawdę trudno nie zgodzić się z głosami o samodzielnym wykonaniu oświetlenia. Ja miałem w podobnym akwarium żarówkę energooszczędną 11 czy 13W w porcelanowej oprawce za 3 zł i z uciętym od czegoś tam przewodem (razem coś koło 10zł :P ) Sam mam małe wymagania, zresztą obudowa i tak by mi nie weszła, ale takie punktowe oświetlenie na prawdę daje fajny efekt, gdyż część akwa ginie w mroku, do tego źródłem światła można manipulować, dzięki czemu przy różnych jego ustawieniach drewniana aranżacja wygląda trochę inaczej.

Na co byś się nie decydował źródło światła powinno mieć barwę ciepłą, najlepiej 2700K, bo to podkreśla kolor herbaty. Pistia też powinna dać radę choć możesz o to jeszcze zapytać na cichlidae.pl lub apisto.pl. Tam takie konfiguracje baniek to normalka.
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…

Autor
jacek1102
Gość
Posty: 8
Rejestracja: sob sie 10, 2013 5:07 pm
Lokalizacja: Piaseczno

Oświetlenie

#5

Post autor: jacek1102 »

Wielkie dzięki za odpowiedzi. Teraz już wiem czego mam szukać.
Opisy baniaczków na stronie apisto.pl też dużo mi pomogły.
Awatar użytkownika

Christo
Fanatyk
Posty: 1198
Rejestracja: pn sie 19, 2013 8:58 pm
Lokalizacja: Zegrze
Płeć:

Oświetlenie

#6

Post autor: Christo »

Jeszcze tylko dodam że sporo osób mających czarne wody przechodzi teraz na taśmy led jako bardziej energooszczędne, ale na tym się już nie znam, zresztą pewnie się już o nich dowiedziałeś/dowiesz. :)
Najgroźniejszym dla ryb czynnikiem chorobotwórczym jest sam akwarysta.

Aktualnie…
- biotopy azjatyckie: 243, 175, 156 i 50l
- biotopy południowoamerykańskie: 300, 128 i 60l
- Afryka 200l
- Nowa Gwinea 112l

…restrukturyzacja, a raczej cięcia w toku…
ODPOWIEDZ