Pytanie o statecznik

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pytanie o statecznik

#1

Post autor: iro1979 »

Pytanie powtarzane wielokrotnie, odpowiedzi tez padały wielokrotnie, te z kolei brzmią "skraca żywotność świetlówki". Moje pytanie jest bardziej szczegółowe, o ile skraca żywotność świetlówki statecznik 36w do świetlówek 30w.
Stateczniki 2x36w kosztują około 20zł, a 2x30w około 60zł. Zastanawiam się bo jak żywotność świetlówki skróci się o np. 20% to myślę, że warto. Zwykłe świetlówki 30w będą imho niejako "podkręcone" i będą dawały też więcej światła, więc może i te 40% krótszej żywotności bym przeżył. Jak to jest? Na pewno ktoś tak ma i chciałbym się dowiedzieć co ile zmienia świetlówki. Tą różnicę w cenie przy zakupie statecznika mógłbym przeznaczyć na nowe rury ;).
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Re: Pytanie o statecznik

#2

Post autor: jgoluch »

2x36 to pewnie statecznik magnetyczny, który wykorzystuje startery do uruchomienia świetlówki, świetlówki mogą mrugać
Statecznik 2x30, to pewnie elektroniczny, nie wymaga starterów, a świetlówki nie mrugają, przez co nie obciąża ich tak bardzo.

Od dłuższego czasu używam statecznika 1x20W i świetlówki 18W. Nie mam z nią żadnych problemów.
_________________
Patapataknięte.
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Re: Pytanie o statecznik

#3

Post autor: jgoluch »

Moje przypuszczenia na podstawie rozbieżności ceny. Stateczniki magnetyczne są tańsze.
_________________
Patapataknięte.
Awatar użytkownika

Autor
iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pytanie o statecznik

#4

Post autor: iro1979 »

Nie, nie. Jeśli chodzi o te w sklepie to oba są elektroniczne. Rozbieżność cenowa bierze się z tego, że 2x30W wykorzystuje się tylko w akwarystyce, a 2x36W stosuje się do opraw, które oświetlają hale, przejścia podziemne, dworce, szkoły itd. Są po prostu bardzo popularne i przez to są tanie. Znalazłem teraz taki na allego za 15,99zł, ale archiwizer allegro nie działa to linku nie dam 2x36W elektroniczny, nowy.
Dobrze wiedzieć, że nie zauważyłeś różnicy przy wypalaniu 18W na stateczniku 20W to dobrze wróży. Różnica około 10% u mnie będzie 20%. Mam nadzieje, ktoś napisze swoje spostrzeżenia ze świetlówkami 30W. Ale dzięki jestem spokojniejszy.
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

Pytanie o statecznik

#5

Post autor: jgoluch »

A czy świetlówki 36W Ci się nie zmieszczą?
Jeżeli tak, to czy przyszłościowo nie będzie to lepsze rozwiązanie?
A może więcej dać świetlówek 24W?

Poza tym, zakup statecznika to długoterminowa inwestycja...
Czy te 40zł różnicy nie zamortyzuje Ci się po kilku latach?

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Pytanie o statecznik

#6

Post autor: pkucaba »

Dla świetlówek T8 30W prąd znamionowy 0.36A, dla 36 to 0,43A. Różnica jest jednak warta zastanowienia się czy warto ryzykować. Stosujesz tańsze świetlówki "nieakwarystyczne" czy typowo dostosowane do naszych potrzeb?
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Autor
iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pytanie o statecznik

#7

Post autor: iro1979 »

Niestety 36W nie wejdą, mam obudowę 100cm.
O świetlówkach 24w jak na razie się nie wczytywałem, poczytam i przemyślę czy mam to gdzie zamontować, jak cena i w ogóle.
jgoluch pisze:Poza tym, zakup statecznika to długoterminowa inwestycja...
Czy te 40zł różnicy nie zamortyzuje Ci się po kilku latach?
No i właśnie tu się zastanawiam, jeśli świetlówki 30W padałyby po 2-5 miesiącach to kupiłbym dedykowany 2x30W, ale jeśli będą działać rok lub dłużej to nie mam nad czym się zastanawiać i kupuje elektroniczny 2x36W. Żywotność świetlówki podają około 8000h więc po 10h dziennie to 2,5 roku. Nawet jak skrócę ten czas o połowę nic się złego nie stanie. Będą świecić mocniej, koszt inwestycji niewielki, rury tak czy śmak zaleca się wymieniać co roku.

pkucaba
Aktualnie mam 1 akwarystyczną, a jedną zwykłą. W razie czego przejdę całkiem na zwykłe.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Pytanie o statecznik

#8

Post autor: pkucaba »

iro1979 pisze:Aktualnie mam 1 akwarystyczną, a jedną zwykłą. W razie czego przejdę całkiem na zwykłe.
Zastanów się nad przejściem na T5 24W. Spokojnie możesz wtedy używać zwykłych świetlówek 865 standardowej długości.
Jednak 30W to mało popularna moc/długość, a za tym idzie mniejszy wybór świetlówek.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Autor
iro1979
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: śr kwie 23, 2014 1:49 pm
Lokalizacja: Legionowo
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pytanie o statecznik

#9

Post autor: iro1979 »

Pkucaba jedną rzecz mi uzmysłowiłeś. Pogubiłem się i już sam nie wiem o co mi chodziło. Teraz napiszę żeby mi się ponownie nie pokićkało i żeby wszyscy wiedzieli o co mi biega. Oświetlenie mam sprawne i wczoraj zamontowałem 2 odbłyśniki więc nie ma potrzeby wymiany oświetlenia, czy inwestowania dużych pieniędzy, ale jakbym miał wydać te 30zł żeby jeszcze coś poprawić i nie zaszkodzić za bardzo trwałości świetlówek to chętnie bym tak zrobił. Dlatego założyłem temat i chciałbym się dowiedzieć czy zaszkodzę mało czy bardzo ;).

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Pytanie o statecznik

#10

Post autor: pkucaba »

iro1979 pisze: Oświetlenie mam sprawne i wczoraj zamontowałem 2 odbłyśniki
A to spoko...
Jeśli działa to nie zmieniaj. Jeśli potrzebujesz więcej światła dokładaj T5 24W jako dodatkowe oświetlenie.
Moim zdaniem jeśli działa nie warto zmieniać. Co innego, gdy musisz naprawiać całość...
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
ODPOWIEDZ