Oświetlenie LED do krewetkarium.

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
Sogobi
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: sob sie 30, 2014 11:14 am
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Magda
Płeć:

Oświetlenie LED do krewetkarium.

#1

Post autor: Sogobi »

Witam.
Myślę o założeniu oświetlenia LED DIY do krewetkarium.
Chciałam się spytać, może ktoś ma już doświadczenie. Jakie Ledy wybrać, o barwie ciepłej czy zimnej? Jak sobie radzą rośliny (głównie chodzi o mchy i paprocie) w takim oświetleniu. A jak np. uwidocznienie kolorów zwłaszcza Sakur czy ryb?
Dzięki za wszelkie podpowiedzi..

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Oświetlenie LED do krewetkarium.

#2

Post autor: pkucaba »

Osobiście do krewetkarium zdecydowałbym się na paski led 5630 (barwa biała zimna).
obrazek
Diody te dają dość silne światło. Bardzo prawdopodobne, że będzie potrzeba korekty jasności światła, dlatego dodałbym ściemniacz.
Koszt takiego ściamniacza to kilkanaście złotych.
obrazek
Krewetki raczej nie lubią "patelni", a stosując te diody zawsze będziesz miał zapas światła.
Do tego potrzebny jest jeszcze zasilacz.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

rhino
Arcymistrz
Posty: 4316
Rejestracja: wt sie 24, 2010 1:57 pm
Lokalizacja: Kraków,Warszawa-Wawer
Płeć:

Re: Oświetlenie LED do krewetkarium.

#3

Post autor: rhino »

Dołożyłbym te 15PLN i kupił ściemniacz na pilota :

Obrazek
Ratel
Awatar użytkownika

Teardrops
Zapaleniec
Posty: 234
Rejestracja: pn maja 21, 2012 10:14 am
Telefon: posiadam :P
Lokalizacja: Warszawa->Bemowo->?
Na imię mam: Kamil
Płeć:

Re: Oświetlenie LED do krewetkarium.

#4

Post autor: Teardrops »

Sogobi pisze:Witam.
Myślę o założeniu oświetlenia LED DIY do krewetkarium.
Chciałam się spytać, może ktoś ma już doświadczenie. Jakie Ledy wybrać, o barwie ciepłej czy zimnej? Jak sobie radzą rośliny (głównie chodzi o mchy i paprocie) w takim oświetleniu. A jak np. uwidocznienie kolorów zwłaszcza Sakur czy ryb?
Dzięki za wszelkie podpowiedzi..

Najważniejsze pytanie jakiej wielkości będzie szkło, jakie roślinki będą i co chcesz uzyskać :?: Ale jakichkolwiek taśm LED odradzam na wstępie. Nawet jak to jest IP65, w silikonie, to po jakimś czasie szarzeje i słabiej świeci. Poza tym jak zakupisz taśmę "no name" to potrafią się poszczególne ledy przepalać :razz: . Taśmy jak dla mnie można jedynie zastosować do oświetlenia nocnego. W moim podpisie są dwa moje szkiełka na belkach DIY. Jeden to roślinniak, 200 litrów, tu możesz zobaczyć na 3 stronie że nawet wymagające chwasty daję radę. Drugi to kostka BW pierwsze foty są z lampką 3W, trochę słabe światełko było, więc zmieniłem na 31W i pistia zaczęła sobie radzić.
:arrow: http://fawa.pl/viewtopic.php?f=2&t=23053" onclick="window.open(this.href);return false; :arrow: Tu masz cały temat o budowie oświetlenia (schematy + foty z budowy).

Miłej lektury :-P
Kamil
432l takie tam :viva: http://fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t=31773" onclick="window.open(this.href);return false;
200l towarzyskie :x http://fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t=20752
64 Ameryka http://fawa.pl/viewtopic.php?f=15&t=22546

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Oświetlenie LED do krewetkarium.

#5

Post autor: pkucaba »

Teardrops, ma dużo racji jeśli chodzi o taśmy.
Z taśmą nie będzie się nic dziać jeśli nie będzie miała dostępu do wilgoci i będzie dostatecznie chłodzona.
Założyłem, że będziesz miał szybę nakrywową i nad nimi lampkę led DIY.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

Autor
Sogobi
Bywalec
Posty: 55
Rejestracja: sob sie 30, 2014 11:14 am
Lokalizacja: Piaseczno
Na imię mam: Magda
Płeć:

Oświetlenie LED do krewetkarium.

#6

Post autor: Sogobi »

Pytacie jakie to ma być akwarium.. Hmm.. Tylko się nie śmiejcie.
Chodzi o kotnik 12l.
Mam duże 200l akwarium z obsadą różnych neonów, modrooków, kirysów, glonojadów itp. I mnóstwo krewetek. Dostałam kiedyś od znajomego krewetki, mix gatunkowy, są głównie przezroczyste, ale mają wzory i niebieskie i czerwone i brązowe, ale mimo że mnożą się szybko to w tym dużym akwarium wcale ich nie widać, a ja lubię je oglądać. Za to jak urodzi się czerwona to jest fajnie widoczna. I postanowiłam krewecie sprzedać po trochu a zostawić sakurowate, dokupić trochę Sakur i je sobie namnożyć w tym małym akwarium. 2 korzonki, parę gatunków mchów, Microsorum pteropus i windelov wzięłam z dużego i sobie dojrzewa.
A kotnik mam od dawna, pomieszkiwały w nim i mikro kirysy, i glonojadki i inne, co tam się trafiło.. Pokrywę do niego zrobilam sama, i zawsze była w niej świetlówka energooszczędna jak najmniejsza. Ale i tak dość mocno wodę grzała. Stara pokrywa już się trochę zniszczyła i mam zamiar zrobić nową. Dlatego pomyślałam o LEDach. Akurat wszystkie potrzebne taśmy i składniki do nich mam po prostu w domu, tylko nie wiedziałam jaką barwę wybrać.. Od strony wody pokryweczka ma plexi, więc taśmy będą bezpieczne od wilgoci.
Ale sama już wczoraj zauważyłam że w świetle LED krwiste zazwyczaj Sakury są matowe i bladopomarańczowe. Muszę pomyśleć co dalej z tym fantem zrobić. Żadne LEDY nie uwydatnią kolorów tak jak Power-Glo... :-(
ODPOWIEDZ