Oświetlenie LED do 240 l low tech.

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
Ippon04
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lis 12, 2014 2:40 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Płeć:

Oświetlenie LED do 240 l low tech.

#1

Post autor: Ippon04 »

Witam,

udało mi się w końcu przytulić akwa wymiary: 120x40(szer.)x50(wys.) :).
Plan jest zrobić z niego LT (w tym celu bezustannie się dokształcam ;) ).
Chcę go wystartować na ledach.
I tu pytanko - info odnośnie ilości światła w LT jet określana jako przedział
od 0,2 - 0,5 w/l - czy ktoś mógłby mnie oświecić jak się to ma do led...?
Może ktoś ma ledy w akwa LT i może się pochwalić jak to razem efektywnie i efektownie połączyć...

Ps. Jeśli piszę nieskładnie proszę o nawrócenie ... :oops:
Ostatnio zmieniony śr lis 26, 2014 3:34 pm przez Ippon04, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Sparti666
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: śr paź 15, 2014 2:34 pm
Lokalizacja: Piaseczno
Płeć:

Oświetlenie do 240 l low tech.

#2

Post autor: Sparti666 »

Jestem na tym samym etapie w ciągu 2 tygodni zamontuję Led-y które mi forumowicze jednak odradzali, ale producent tych ledów mój znajomy jednak je poleca. Tak wiec za jakiś miesiąc jak przesadzę rośliny będzie można cokolwiek powiedzieć , ale to będzie wciąż w połowie dojrzałe akwarium.
Mi wyszło że ok 50W ledów wystarczy na takie akwarium

Autor
Ippon04
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lis 12, 2014 2:40 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Płeć:

Oświetlenie do 240 l low tech.

#3

Post autor: Ippon04 »

O dzięki, to już jakiś trop :)
Przypomnę się za miesiąc z zapytaniem jak Ci śmigają rośliny...

Jeśli możesz podać jakie to tej pory było światło i dać namiary(parametry) na ledy, które montujesz chętnie się poprzyglądam/zainspiruje.

gymnocalycium
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 10, 2014 9:56 am
Telefon: 601251340
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Marek
Płeć:

Oświetlenie do 240 l low tech.

#4

Post autor: gymnocalycium »

Witaj,
proponuję zapoznać się z wcześniejszymi wątkami dotyczącymi ledów, watów, lumenów, luxów, widma i strumienia swiatła.

pozdrawiam

Marek

Autor
Ippon04
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lis 12, 2014 2:40 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Płeć:

Oświetlenie do 240 l low tech.

#5

Post autor: Ippon04 »

Jasne, tak też zrobiłam zanim temat został założony, ale że nie doszukałam się na forum to powstało pytanie...

Pozdr.

gymnocalycium
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 10, 2014 9:56 am
Telefon: 601251340
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Marek
Płeć:

Oświetlenie do 240 l low tech.

#6

Post autor: gymnocalycium »

Ostatnio były 2 wątki
"Halogen Led" w dziale oświetlenie

i "Przelicznik LED na Wat" w dziale sprzęt.

Marek

culmen
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: pn maja 19, 2014 9:17 pm
Lokalizacja: Ciechanowiec

Re: Oświetlenie do 240 l low tech.

#7

Post autor: culmen »

Niestety miesiąc to mało by określić jak rośliny rosną na ledach.
U mnie po 5-6 miesiącach rosną coraz lepiej;)
Co do mocy nie tylko ona jest ważna.
Ledy świecą punktowo i przydało by się jakieś rozproszenie ich.

Autor
Ippon04
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lis 12, 2014 2:40 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Płeć:

Oświetlenie do 240 l low tech.

#8

Post autor: Ippon04 »

Ok, nieco się rozjaśniło, choć przyznam, że daleko mi do oświecenia :-?

Przy okazji szperania w temacie natknęłam się na przeliczenie na innym forum, wychodzi z tego, że
- oświetlanie świetlówką o mocy ok. 0,5 w/l jest przeliczane jako ~28 lm/l
czyli na akwa 240l brutto przyjmując powyższe jako wyznacznik przy oświetleniu odpowiadającemu
mocy 0,4 w/l potrzebne jest ok. 5376 lm

Moje akwa ma h=50 czyli
1. lepiej użyć naświetlaczy 10 w; naświetlacz ma w specyfikacji (na potrzeby posta uznam to za pewnik) i 900lm; czyli jest mi ich potrzebnych 6
czy
2. może być ewentualnie diody led np. 1w (ok. 100 lm jedna)i wtedy proporcjonalną ilość idąc za Twoim postem co 4 diody zimne 1 czerwoną na zmianę z niebieską??
Czy ma to ręce i nogi, ale samo nie wybiegnie..?? :razz:
Bo przyznam, że już mi się styki przegrzały tym bardziej, że do niedawna temat LED był ode mnie jak najbardziej oddalony.
Będę wdzięczna za Twoją wypowiedz gymnocalycium oraz innych.
Chętnie przyjmę krytykę byle łopatologiczną :)
Pozdr i dzięki za pomoc

gymnocalycium
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 10, 2014 9:56 am
Telefon: 601251340
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Marek
Płeć:

Oświetlenie LED do 240 l low tech.

#9

Post autor: gymnocalycium »

Należy zacząć od tego czy zlecasz robienie lamp komuś czy sama się w to bawisz;
po drugie przeliczanie wat na objętość jest w ledach nieadekwatne;
po trzecie warto zaprojektować zbiornik a szczególnie dobór rośli aby obliczać właściwe wartości należnego strumienia światła - np przy dużej liczbie roślin pływających efektywność oświetlenia wyliczonego wstępnie dla roślin trawnikowych może być za mała.

Projekt stosujący ledy w sekwencjach widziałem w jednym ze zbiorników ( ale jest to niezła dłubanina )
U mnie wygląda to następująco: zbiornik 150 x 60cm, głębokość nominalnie 50, ale netto 40cm. Od góry zespolone rury o dł 135 cm z taśmami LED 5630: 2 ciepłe, 3 zimne, 1 rura RGB 460-440nm (niebieska) i 1 rura RGB 618-630nm (czerwona), 2 zasilacze, 3 oddzielne sterowniki. Zawsze warto zaprojektować moc nieco większą niż wyliczona - diody pracujące na 80% mniej się grzeją i znacznie dłużej działają.

pozdrawiam

Marek
Ostatnio zmieniony śr lis 26, 2014 11:31 pm przez gymnocalycium, łącznie zmieniany 1 raz.

Karol_73
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: pn lip 12, 2010 11:18 am
Lokalizacja:
Płeć:

Oświetlenie LED do 240 l low tech.

#10

Post autor: Karol_73 »

Polecam z czystym sumieniem tego sprzedawcę. Najlepiej zadzwonić i wyjaśnić czego się oczekuję. Ja posiadam taki zestawik i jestem bardzo zadowolony.

http://allegro.pl/oswietlenie-do-akwari ... 85615.html" onclick="window.open(this.href);return false;

To nie jest reklama! Po prostu wydaje mi się że jeśli już chcecie spróbować na ledach to warto u kogoś kto bardzo porządnie wykona takowy zestaw.

Autor
Ippon04
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lis 12, 2014 2:40 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Płeć:

Re: Oświetlenie LED do 240 l low tech.

#11

Post autor: Ippon04 »

gymnocalycium pisze: U mnie wygląda to następująco: zbiornik 150 x 60cm, głębokość nominalnie 50, ale netto 40cm. Od góry zespolone rury o dł 135 cm z taśmami LED 5630: 2 ciepłe, 3 zimne, 1 rura RGB 460-440nm (niebieska) i 1 rura RGB 618-630nm (czerwona), 2 zasilacze, 3 oddzielne sterowniki. Zawsze warto zaprojektować moc nieco większą niż wyliczona - diody pracujące na 80% mniej się grzeją i znacznie dłużej działają.
Super dzięki Marku za pokazanie na konkretnym przykładzie :)
Szczególnie ważne info dot. 80% mocy.

Co do roślinności w moim LT planuje posadzić mało wymagające, ewentualnie umiarkowanie wymagające (na zasadzie jeśli się nie przyjmie będzie podmieniane, szkiełko będzie miało dużo czasu na dojrzewanie, więc czas zweryfikuje).
Będzie trawnik, ale bez roślin pływających.
Wys. akwa netto to około 40 cm.
I właśnie nie chcę przesadzić z ilością światła, żeby zrobić z tego prawdziwe LT bez nawożenia.
Czy Twoim zdaniem 4 taśmy LED (w rurkach) dł. 100 cm 5630 2 zimne i 1 jak u Ciebie 460-440nm i 1 618-630nm
będzie wystarczająca?
Czy przesada w którąś ze stron?
Co do wykonania to nie będę tego robić sama, mam znajomego, który może pomoże :) (tylko trzeba określić co i jak dokładnie) jeśli nie to pozostanie zakup gotowca.
Wybacz, że Cię tak nękam pytaniami, ale bardzo chętnie skorzystam z Twojego doświadczenia, bo widzę, że masz niemałą wiedzę w tym zakresie.

Pozdr.

Ps. Dzięki Karolu za opcję może się skuszę :)
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Oświetlenie LED do 240 l low tech.

#12

Post autor: sum »

Karol_73, poleca taki zestaw :arrow: http://www.allegromat.pl/aukcja167530" onclick="window.open(this.href);return false; :mrgreen:
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.

gymnocalycium
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 10, 2014 9:56 am
Telefon: 601251340
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Marek
Płeć:

Oświetlenie LED do 240 l low tech.

#13

Post autor: gymnocalycium »

Witaj
Proporcjonalnie to wyliczyłaś, ale to i dobrze. Przy takim stosunku widma pełnego do R-B widok może być nieco siny. Owszem sterownik barw może to nieco poprawić, ale ew rozważ dołączenie 1 rury ciepłej. Jeżeli będzie to robił twój znajomy (rozumiem, że po cenach okazyjnych) to prześlę Ci moje schematy połączeń.

pozdrawiam

Marek

Autor
Ippon04
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lis 12, 2014 2:40 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Płeć:

Oświetlenie LED do 240 l low tech.

#14

Post autor: Ippon04 »

Dzięki za wszelkie info, a przede wszystkim cierpliwość :).

Bardzo chętnie skorzystam z Twoich schematów, pomyślę nad tą ciepłą,
bo faktycznie będzie to kiepsko wyglądać.
Pozdr.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Oświetlenie LED do 240 l low tech.

#15

Post autor: pkucaba »

Karol_73 pisze:Polecam z czystym sumieniem tego sprzedawcę. Najlepiej zadzwonić i wyjaśnić czego się oczekuję. Ja posiadam taki zestawik i jestem bardzo zadowolony.

http://allegro.pl/oswietlenie-do-akwari" onclick="window.open(this.href);return false; ... 85615.html

To nie jest reklama! Po prostu wydaje mi się że jeśli już chcecie spróbować na ledach to warto u kogoś kto bardzo porządnie wykona takowy zestaw.
Szczerze pisząc cena kosmos :P
Zdjęcia raczej odstraszają niż zachęcają.

gymnocalycium pisze: Od góry zespolone rury o dł 135 cm z taśmami LED 5630: 2 ciepłe, 3 zimne, 1 rura RGB 460-440nm (niebieska) i 1 rura RGB 618-630nm (czerwona), 2 zasilacze, 3 oddzielne sterowniki
Czyli masz 2,7 m ciepłych 5630 + 4m zimnych ?
RGB to red, green, blue - Ty prawdopodobnie masz jednokolorowe ?

Jak to Ci się sprawdza przy takiej wysokości szkła?

Ippon04, planujesz pokrywę czy akwarium otwarte?

Dlaczego chcesz 10W? Lech-u używa takich i chyba jest zadowolony.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21847
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Oświetlenie LED do 240 l low tech.

#16

Post autor: Lech-u »

Ippon04 pisze: Dlaczego chcesz 10W? Lech-u używa takich i chyba jest zadawolony
W mojej pięćsetce mam 10x10W LED i jestem bardzo zadowolony.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Rrrrogaty

Oświetlenie LED do 240 l low tech.

#17

Post autor: Rrrrogaty »

Karol_73 pisze:Polecam z czystym sumieniem tego sprzedawcę. Najlepiej zadzwonić i wyjaśnić czego się oczekuję. Ja posiadam taki zestawik i jestem bardzo zadowolony.

http://allegro.pl/oswietlenie-do-akwari" onclick="window.open(this.href);return false; ... 85615.html

To nie jest reklama! Po prostu wydaje mi się że jeśli już chcecie spróbować na ledach to warto u kogoś kto bardzo porządnie wykona takowy zestaw.
Ten zaworek przeciw zwrotny jako element konstrukcyjny mnie urzekł. Kolejny McGyver :D

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Oświetlenie LED do 240 l low tech.

#18

Post autor: pkucaba »

ROGATEK pisze:Ten zaworek przeciw zwrotny jako element konstrukcyjny mnie urzekł. Kolejny McGyver
Też zauważyłeś :D


Uważam, że kupowanie takiego Diy-a mija się z celem. Taśmy led nawet dziecko podłączy, nie ma żadnej filozofii jeśli chodzi o elektrykę. Pozostaje tylko kwestia estetycznego wykończenia.

Rurki akrylowe można nabyć np. tutaj
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

Rrrrogaty

Oświetlenie LED do 240 l low tech.

#19

Post autor: Rrrrogaty »

Ciekawe jaką funkcję pełni? Zapobiega wylewaniu się światła na zewnątrz rurki?

gymnocalycium
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 10, 2014 9:56 am
Telefon: 601251340
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Marek
Płeć:

Re: Oświetlenie LED do 240 l low tech.

#20

Post autor: gymnocalycium »

Ippon04 pisze:Dzięki za wszelkie info, a przede wszystkim cierpliwość :).

Bardzo chętnie skorzystam z Twoich schematów, pomyślę nad tą ciepłą,
bo faktycznie będzie to kiepsko wyglądać.
Pozdr.
Schematy wysłane.
Jak skomponujesz własny to daj znać.
Jak jednak nie będziesz miała wykonawcy - daj znać.

Marek

-- Pn gru 01, 2014 7:24 pm --
To do PKUCABA, ale jakoś dziwnie się wkleiło tutaj
pkucaba pisze:Czyli masz 2,7 m ciepłych 5630 + 4m zimnych ?
RGB to red, green, blue - Ty prawdopodobnie masz jednokolorowe ?
Jak to Ci się sprawdza przy takiej wysokości szkła?
Jak pisałem wysokość nominalna to 50 cm, netto 40cm, miejscami 45.
Należy pamiętać o ilości roślin pływających, powierzchni roślin "trawnikowych", wysokości i gęstości roślin łodygowych - wszystkie te składowe kompozycji roślinniaka mają później przełożenie na ew niedoświetlenie wewnątrz zbiornika.

Marek
Ostatnio zmieniony pn gru 01, 2014 6:28 pm przez pkucaba, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawiłem to dziwne wklejenie ;)

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Oświetlenie LED do 240 l low tech.

#21

Post autor: pkucaba »

Ale Marku napisz czy to Ci wystarcza? I jakie masz roślinki? Dajesz CO2?
Bardzo mnie interesują te taśmy :P
Przepraszam Ippon04 za dręczenie Marka w Twoim wątku.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

gymnocalycium
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 10, 2014 9:56 am
Telefon: 601251340
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Marek
Płeć:

Re: Oświetlenie LED do 240 l low tech.

#22

Post autor: gymnocalycium »

Witaj,
To co piszę to aktualizacja oświetlenia w 450-tce
poprzednio było : 2 zimne, 2 ciepłe i 1 RGB . Niestety było za mało i efekt końcowy nie wyglądał najlepiej. Bardziej przypominało to niektóre zbiorniki pogranicza Paragwaju i Argentyny. Ci co byli u mnie to widzieli. Obecnie montuje dodatkowe lampy z nadzieja, że wystarczy. Rośliny zamówione - Madagaskar. Rezygnuję z pływających ( no możne 1 Pistia). Po złożeniu całości prześle fotkę. CO2 jest w obu zbiornikach.

pozdrawiam

Marek

Autor
Ippon04
Bywalec
Posty: 50
Rejestracja: śr lis 12, 2014 2:40 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Południe
Płeć:

Oświetlenie LED do 240 l low tech.

#23

Post autor: Ippon04 »

planujesz pokrywę czy akwarium otwarte?
w planach pokrywa (choć plany zawsze mogą się zmienić ;) )
Dlaczego chcesz 10W? Lech-u używa takich i chyba jest zadowolony.
Obecnie rozważam taśmy LED, a przynajmniej usiłuje się o nich więcej dowiedzieć :)
Jeśli będzie belka padnie raczej na halogeny wtedy na początek 3x10W, bo to LT i będzie światło dzienne
w razie potrzeby się dołoży... (chyba, że macie inne doświadczenia...)

Do gymnocalycium dzięki wielkie za schematy :D
Zastanawiam się jeszcze czy nie przegrzewają Ci się LED'y w rurkach i czy zastosowałeś coś dodatkowego do odprowadzenia ciepła?

Edit: pkucaba niestety wydaje mi się, że oboje dręczymy Marka w tym wątku :roll:

bloniak91
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt gru 02, 2014 8:14 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Jakuba

Re: Oświetlenie LED do 240 l low tech.

#24

Post autor: bloniak91 »

Podepnę się pod temat, bo intensywnie myślę nad zmianą oświetlenia w swoim zbiorniku na LEDy.
Chciałbym zrobić oświetlenie na taśmach z diodami rgb, do tego zrobić sobie jakiś sterownik, dzięki któremu będę mógł osiągnąć różne temperatury barwowe tj. od białych ciepłych do zimno-fioletowych. Pytanie brzmi czy przewidujecie, że takie rozwiązanie będzie dobre? Przykładowe rozkłady R:G:B dla różnych temperatur tutaj:http://planetpixelemporium.com/tutorialpages/light.html
i wg. tego sterowałbym właśnie kolorkami. Co o tym myślicie :?: :?: Dobór mocy, pozostawiam na potem, na razie chcę się dowiedzieć czy waszym zdaniem takie wysterowanie będzie miało zastosowanie. Bo przecież łączenie przykładowo 4 diod białych zimnych, następnie po jednej czerwonej i niebieskiej, to osiąganie jakiejś temperatury barwowej. Pytam więc po co tak kombinować, jak można szybciej, sprawniej i wygodniej?

gymnocalycium
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 10, 2014 9:56 am
Telefon: 601251340
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Marek
Płeć:

Re: Oświetlenie LED do 240 l low tech.

#25

Post autor: gymnocalycium »

Witaj,
proponuję zapoznać się z wcześniejszymi wątkami dotyczącymi natury LED, watów, lumenów, luxów, widma i strumienia światła.
obecnie można kupić coraz taniej pojedyncze taśmy barwowe lub RGB ze sterownikami, rury akrylowe i samemu sklejać
pozdrawiam

Marek

bloniak91
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt gru 02, 2014 8:14 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Jakuba

Re: Oświetlenie LED do 240 l low tech.

#26

Post autor: bloniak91 »

proponuję zapoznać się z wcześniejszymi wątkami dotyczącymi natury LED, watów, lumenów, luxów, widma i strumienia światła.
obecnie można kupić coraz taniej pojedyncze taśmy barwowe lub RGB ze sterownikami, rury akrylowe i samemu sklejać
Jakieś tam wiadomości wyniosłem ze studiów i na bieżąco edukuje się w temacie LED w zastosowaniu do oświetlenia zbiorników :)
Tak jak napisałem, kwestią doboru mocy,strumienia na razie się nie zajumję. Chcę zaproponować rozwiązanie z doborem odpowiedniego kolorku światła tj. temperatury barwowej poprzez wysterowanie diod RGB. Nie chcę korzystać z gotowych rozwiązań, ponieważ są one może nie całkiem za drogie, ale droższe oraz nie pozostawiają żadnego pola do manewru, a ja chcę takie pole mieć ;) Chcę mieć możliwość zmieniać sobie światło w każdym momencie na takie, jakie uznam za słuszne.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Oświetlenie LED do 240 l low tech.

#27

Post autor: pkucaba »

bloniak91 pisze:Tak jak napisałem, kwestią doboru mocy,strumienia na razie się nie zajumję. Chcę zaproponować rozwiązanie z doborem odpowiedniego kolorku światła tj. temperatury barwowej poprzez wysterowanie diod RGB.
I tu może być problem w przypadku zbiorników nastawionych na rośliny. Koszty znacząco wzrosną jeśli będziesz stosował diody RGB.
Dlaczego profesjonalnych lampach do oświetlania roślin nie używa się rgb? Bo się nie opłaca.
Druga strona medalu to jak uzyskasz odpowiednie widmo? Sprawdzisz jakimś przyrządem czy na "oko"?

Sprawa ma się inaczej, gdy masz np. malawi tam spokojnie możesz użyć diod rgb.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

bloniak91
Gość
Posty: 4
Rejestracja: wt gru 02, 2014 8:14 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Jakuba

Re: Oświetlenie LED do 240 l low tech.

#28

Post autor: bloniak91 »

Druga strona medalu to jak uzyskasz odpowiednie widmo? Sprawdzisz jakimś przyrządem czy na "oko"?
http://planetpixelemporium.com/tutorialpages/light.html" onclick="window.open(this.href);return false; nie wiem na ile jest to prawdziwe, ale sugerowałbym się takimi gotowymi nastawami.
Czyli rgb jest nieopłacalne.okej :mrgreen:

gymnocalycium
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: pn mar 10, 2014 9:56 am
Telefon: 601251340
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Marek
Płeć:

Re: Oświetlenie LED do 240 l low tech.

#29

Post autor: gymnocalycium »

Artykuł odnosi się do zupełnie innych parametrów niż pochłanianie światła przez chlorofil.
Tym bardziej, że efekty wizualne autor jak pisze oceniał "na oko".
Na rynku są zapewne liczne oferty taśm tylko czerownych czy niebieskich więc można je mieszać do woli.
U mnie np będą ostatecznie 2 rury RGB z oddzielnymi sterownikami więć można mieszać w każej z rur. Ocena wizualna wnętrza akwarium zależy raczej od temperatury światła białego. RB to tylko dodatki dla poprawy efektywności konsumpcji poszczególnych widm przez chlorofil. Podobnie skonstruowane są widma lamp T5 dedykowane do akwa roślinnych (jak podaje producent) czasem jest to pokazane w specyfikacji szczegółowej.

Marek
Awatar użytkownika

jashiu2
Zapaleniec
Posty: 368
Rejestracja: czw gru 05, 2013 7:05 pm
Lokalizacja: Warszawa, Józefów 05-119
Na imię mam: Przemek
Płeć:

Oświetlenie LED do 240 l low tech.

#30

Post autor: jashiu2 »

Mam w tej chwili 3 LT na białych LEDach , jeden z nich to 250l . Mam tam 4 x 5 w. Rośliny rosną , rybki bardzo zadowolone i zdrowe. W LT dużo zależy od światła słonecznego, które powinno oświetlać akwarium. Ja teraz mam tak postawione akwarium ze nie ma światła słonecznego wcale a i tak 4x5 w biała barwa wystarcza.

-- Wt gru 23, 2014 8:07 am --

Obrazek

-- Wt gru 23, 2014 8:09 am --

Obrazek

-- N lip 12, 2015 5:45 pm --

Musiałem niedawno dołożyć jeszcze jedną lampkę wcześniej akwarium funkcjonowało na czterech dlatego że przez co najmniej dwie godziny wpadało do niego słońce. W nowej lokalizacje nie ma słońca i na 4 lampach funkcjonowało słab nie działo się nic złeg ale gdyby ktoś chciał bardziej wymagające rośliny byłoby to niemożliw. ja mam tylko różne Żabienice i rogatka , taki był plan. Akwarium w sierpniu będzie miało roki funkcjonuje bez żadnych problemów
pozdrawia
ODPOWIEDZ