Jaka trzecia świetlówka?

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Jaka trzecia świetlówka?

#1

Post autor: sylwekw »

Mam do Was prośbę o sugestie w kwestii wyboru trzeciej świetlówki.

Po pierwsze dlatego, iż mam wrażenie, że to jej światło wywołuje wrażenie "lekko mlecznej wody" albo przynajmniej je pogłębia.
Po drugie mam ją już rok a na dodatek ma wytarte napisy więc kompletnie nie wiem co to było (kupiłem razem z akwarium) a nawet jeśli była to jakaś akwarystyczna no to pewnie już się "zużyła".

A zatem:
- najbardziej z tyłu mam Sylvania Aquastar
- w środku Sylvania Grolux
- no i ta najbardziej z przodu ma być wymieniona .. no właśnie jaką powinienem wybrać - uprzejmie proszę o sugestię ale z uzasadnieniem dlaczego akurat ta.

Małym utrudnieniem może być to, że musi być długości 105 cm a nie wszystkie marki robią takie długości T5 - ale powiedzmy, że ten aspekt możemy lekko odpuścić, bo będę robił pokrywę DIY więc będzie szansa tak zrobić aby się mieściły 115 cm T5.

Oczywiście interesuje mnie zarówno aspekt wyglądu akwarium jak i korzyści dla roślin.
Ostatnio zmieniony sob gru 13, 2014 12:58 am przez sylwekw, łącznie zmieniany 1 raz.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Jaka trzecia świetlówka?

#2

Post autor: pkucaba »

Jeśli 115cm to:
54W (115cm) PHILIPS MASTER TL5 865 6500K
lub 54W (115cm) PHILIPS Aquasky 965 6500K
albo też 54W (115cm) PHILIPS Aquarelle 10000K


Jeśli zaś T8 i długość 105cm to:
38W (105cm) NARVA T8 DAYLIGHT 865 6500K

Dlaczego? Bo mnie osobiście nie podoba się barwa silvany. Ani grolux ani aquastar mnie nie urzekły.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Jaka trzecia świetlówka?

#3

Post autor: sylwekw »

OK dzięki, czyli marsz w kierunku 115 cm T5 ...??
Rozumiem że podałeś trzy propozycje jako wybór na tą jedną (trzecią do zestawu)? No bo Grolux i Aquastar dopiero co wymieniłem więc raczej nie wyrzucę ich teraz :-)

I oceniasz, że gdybym na przód dał jedną z trzech przez ciebie zaproponowanych to by wpłynęło na wrażenia wizualne?

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Jaka trzecia świetlówka?

#4

Post autor: pkucaba »

Podałem Ci kilka propozycji. Wybierz jedną opcję.
Philipsa ww. znam i mogę Ci polecić. Moim zdaniem dużo lepiej wygląda akwarium doświetlone takimi świetlówkami.
Możesz spróbować też narvy kosztuje ok. 27zł dużo nie ryzykujesz.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Jaka trzecia świetlówka?

#5

Post autor: sylwekw »

Ala n stronie Narvy nie widzę aby robili akwarystyczne T5 ??

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Jaka trzecia świetlówka?

#6

Post autor: pkucaba »

Wejdź na stronę zoolight.pl.
Poza tym świetlówki o barwie 6500K i współczynniku oddawania barw przynajmniej 80% doskonale sprawdzają się w akwarium.

Świetlówki z oznaczeniem 865 kupisz w większości sklepów elektrycznych.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Jaka trzecia świetlówka?

#7

Post autor: sylwekw »

Chyba nieuniknione zatem abym w nowej pokrywie DIY zrobił mocowanie na T5 o długości 115cm - przynajmniej będę miał wybór :-)

No dobrze a jeśli trochę zawężę pytanie i spytam która z poniższych (tylko takie T5 o dł. 105 cm udaje mi się znaleźć) byłaby Waszym zdaniem najlepsza jako trzecia:

Juwel High-Lite Colour 6800K
Juwel High-Lite Day 9000K
Juwel High-Lite Marine 15000K
Juwel High-Lite Blue 20000K
Sylvania Grolux 8500K
Sylvania Aquastar 10000K
Sera Plant Color 4900K
Sera Blue Sky 12000K
Sera Daylight Brilliant 6000K

A może powinienem też zmienić układ świetlówek?

No i teraz sobie pomyślałem, ze w zasadzie jak na samym przodzie włożę 85cm to stracę zaledwie 15W na całkowitej mocy a mam pełen wybór modeli. hmmm
zatem mogę przyjąć dowolną sugestię z Waszej strony.

pkucaba ... model modelami ale widzę, że generalnie zasugerowałeś świetlówkę o widmie bardziej w kierunku czerwonego .. czy dobrze to odbieram?
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Re: Jaka trzecia świetlówka?

#8

Post autor: fivb77 »

Raczej zasugerował kolor światła widoczny dla naszego oka. Przy świetlówkach wymienionych przez pkucaba wygląda to ładnie, jasno, naturalnie, kolory są dobrze oddane. Też bym Ci zasugerował coś w stylu 65000 - 10000 K. I żebyś tą świetlówkę założył na przód, by zniwelować "cukierkowatość" groluxa.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Jaka trzecia świetlówka?

#9

Post autor: pkucaba »

fivb77 pisze:Raczej zasugerował kolor światła widoczny dla naszego oka. Przy świetlówkach wymienionych przez pkucaba wygląda to ładnie, jasno, naturalnie, kolory są dobrze oddane. Też bym Ci zasugerował coś w stylu 65000 - 10000 K.
Nic dodać nic ująć :D

Co do Twoich typów:
sylwekw pisze: Juwel High-Lite Marine 15000K
Juwel High-Lite Blue 20000K
Sera Blue Sky 12000K
Dwie pierwsze typowo do morszczaka, trzecia też na granicy.
sylwekw pisze:Juwel High-Lite Colour 6800K
Juwel High-Lite Day 9000K
Nie znam więc nie wypowiem się, ale Juwel raczej ma dobre opinie wśród moich znajomych.
sylwekw pisze: Sera Plant Color 4900K
Sera Daylight Brilliant 6000K
4900K to idziesz w kierunku jajecznicy ;). Daylight 6000k wydaje się ciekawą propozycją. Niestety nie posiadałem nigdy.
sylwekw pisze: Sylvania Grolux 8500K
Sylvania Aquastar 10000K
Nie dokładaj takich samych świetlówek. Osobiście nie podobają mi się. Zaznaczam posiadam obydwie. Nie podobają mi się, akwarium tylko na tych groluxach wygląda słabo.

-- 13 gru 2014, o 10:43 --
sylwekw pisze:pkucaba ... model modelami ale widzę, że generalnie zasugerowałeś świetlówkę o widmie bardziej w kierunku czerwonego .. czy dobrze to odbieram?
Nie bardzo rozumiem pytanie, ale:

2000 K – barwa światła świeczki
2800 K – barwa bardzo ciepłobiała (żarówkowa)
3000 K – wschód i zachód Słońca
3200 K – barwa światła żarowego lamp studyjnych
4000 K – barwa biała
5000 K – barwa chłodnobiała
6500 K – barwa dzienna – zimna
10000-15000 K – barwa czystego niebieskiego nieba
28000-30000 K – błyskawica
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Jaka trzecia świetlówka?

#10

Post autor: Lech-u »

fivb77 pisze:Też bym Ci zasugerował coś w stylu 65000 - 10000 K.
Tak tylko dla porządku:
powinno być:
6500 - 10000 K

Mała literówka.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Re: Jaka trzecia świetlówka?

#11

Post autor: sylwekw »

pkucaba pisze:
Co do Twoich typów:
sylwekw pisze: Juwel High-Lite Marine 15000K
Juwel High-Lite Blue 20000K
Sera Blue Sky 12000K
To nie były moje typy tylko lista jedynych T5 o długości 105 jakie udało mi się znaleźć.
pkucaba pisze:
sylwekw pisze:pkucaba ... model modelami ale widzę, że generalnie zasugerowałeś świetlówkę o widmie bardziej w kierunku czerwonego .. czy dobrze to odbieram?
Nie bardzo rozumiem pytanie, ale:
Chodziło mi o to, że wszystkie które zaproponowałeś miały temp barwową około 6500 K czyli światło "cieplejsze" niż te dwie co już mam.

Wszystkim dziękuję za kolejne rady.

Kurcze szkoda, że człowiek nie ma możliwości, nie wydając kilku stówek założyć raz jedną raz drugą a za chwilę inną i pokombinować z którą wygląda najfajniej. Tym bardziej Wasze wskazówki są cenne.
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Jaka trzecia świetlówka?

#12

Post autor: fivb77 »

Wiesz sylwekw, może to nie jest dokładnie to czego byś chciał, ale pod wskazanym linkiem masz kolor świetlówki oraz kilka kombinacji, może być pomocne :)

https://www.youtube.com/user/ZooLightpl/videos" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Jaka trzecia świetlówka?

#13

Post autor: sylwekw »

O kurde super link. Dzięki bardzo, co prawda przy kombinacji z innymi może być trochę odmiennie ale przynajmniej daje fajne wyobrażenie o kolorze poszczególnych świetlówek.
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Jaka trzecia świetlówka?

#14

Post autor: silver007 »

Swego czasu przerabiałem ten sam temat, tylko szkoda że na własnej skórze, bo skończyło się na tym że wydałem niepotrzebnie trochę pieniędzy, ale do rzeczy... :)

Przede wszystkim nie patrzyłem na kolor z perspektywy roślin, bo jest tyle sprzecznych informacji że nie idzie dojść do konkretnych wniosków, więc czy to 4500k czy 10 000k było mi pod tym względem obojętne. Głównie chodziło mi o to, żeby akwa wyglądało ładnie. I moje wnioski z poszukiwań i testów:

10 000k SYLVANIA AQUASTAR - światło niebieskie (mówiąc tak po męsku, bo kobieta by to określiła jako jakiś tam błękit). Mimo łączenia z drugą T5 6500k ciągle ten właśnie błękit był widoczny w wodzie, co wyglądało lekko nienaturalnie. Miałem do akwa poprowadzony bezbarwny wąż do deszczownicy i nawet on wyglądał na błękitny w tym świetle, a czerwone rośliny bardziej szły w różowy. Plusem było to, że świetnie w takim świetle wyglądały ryby - bo wyciągało z nich niebieski błysk łusek. Ale to mnie nie przekonało i świetlówka poszła do szafy. Wg mnie kolor bardziej do Malawi niż do akwa z zielonymi roślinami.

8000k Narva - tę mam obecnie razem z 2 innymi 6500k. Kiedy spojrzy się na taki świecący zestaw to 6500 wygląda na nieco cieplejsze. W 8000 widać taką... hmmm... jeszcze mocniejszą biel, a jeśli błękit to bardzo lekki. Taki zestaw prawie się nie różni wizualnie od 3x6500k.

6500k - najpopularniejszy chyba kolor określany jako światło dzienne. Czyli taki po prostu zimny biały. Wg mnie najlepiej wyciąga z akwa zieloną barwę, więc jeśli podstawą zbiornika są rośliny zielone to wyglądają w takim świetle naprawdę super.

Ok. 3000-4000k - światło ciepłe białe. Tak oświetlone akwarium daje wrażenie jakby zbierało się w nim na zmierzch. Największym plusem było to, że korzenie red moor miały w tak oświetlonym akwa barwę wpadającą w czerwień. Ekstra to wyglądało. Niestety zielone rośliny były jakby wizualnie przygaszone. Wg mnie świetlówka dobra na oświetlenie zmierzch-świt, albo do Black Water.

9000k - miałem taką świetlówkę właśnie Juwel High lite day, o której była mowa w temacie. Świeciła razem z 6500k i obie w sumie wyglądały dosyć podobnie. Wg mnie było to coś między 6500k a 8000k Narvy, więc nieco dziwne odczucie jako że z definicji powinno jej być bliżej do czegoś w błękit. W każdym razie zakwalifikowałbym ją do gamy biały zimny (bo na pewno nie była niebieskawa).

Podsumowując - z moich poszukiwań wyszło mi że wyjścia idealnego nie ma. Chciałbym mieć rośliny wybarwione na 6500k, ryby na 10000k i korzenie na 3000k :) Niestety tak się nie da :) Więc musisz sobie odpowiedzieć na pytanie - co chcesz osiągnąć? Jeśli nie celujesz w nic specyficznego to bierz w ciemno 6500k, bo wszystkie firmy robią podobne i świeci to ładnie. Ja do Twojego zestawu właśnie taki kolor bym dobrał, żeby zniwelować trochę niebieskość Aquastara i rozjaśnić cukierkowy od Groluxa.

I polecam też zerknąć:
http://www.roslinyakwariowe.pl/j25/arty ... t5-t8.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Jaka trzecia świetlówka?

#15

Post autor: sum »

sylwekw pisze:To nie były moje typy tylko lista jedynych T5 o długości 105 jakie udało mi się znaleźć
http://www.aqua-light.pl/index.php/prod ... hilips-38w" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Jaka trzecia świetlówka?

#16

Post autor: sylwekw »

Sum-ie ... ten link który podałeś to prowadzi akurat do świetlówki T8 ?? A nawet jak wejdę na tej stronie w świetlówki T5 o długości 105cm to tylko jakby potwierdza, skromny wybór modeli.

silver .... dzięki za link do artykułu na rośliny akwariowe i dzięki za obszerną wypowiedź.
Awatar użytkownika

sum
Arcymistrz
Posty: 4995
Rejestracja: ndz sty 11, 2009 12:31 am
Telefon: 510847789
Lokalizacja: Warszawa[gocław]
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Jaka trzecia świetlówka?

#17

Post autor: sum »

Sorki,pobieżnie rzuciłem okiem na temat i myślałem,że chodzi o T8 38W.
Nie jestem na garnuszku żadnego sklepu akwarystycznego itp.
Nie należę do żadnej loży,towarzystwa wzajemnej adoracji,sekty,kasty itp.
Jestem prostym miłośnikiem naszego hobby.
Awatar użytkownika

Autor
sylwekw
Maniak
Posty: 926
Rejestracja: śr mar 27, 2013 1:52 pm
Lokalizacja: Okolice Nieporętu
Płeć:

Grolux, Aquastar, Juwel HighLight Day

#18

Post autor: sylwekw »

Kontynuacja.
Pokrywy DIY jeszcze nie skończyłem zatem nowe świetlówki jeszcze nie kupione. Ale akurat się zdarzyło, że ta co ją miałem z przodu a nie wiedziałem jaka jest się spaliła. Zatem założyłem wymienioną wcześniej (ale w końcu jeszcze działającą) Juwel High Light Day.
No i zrobiłem fotki dla porównania jaki ma ona wpływ na wygląd zbiornika w połączeniu z Groluxem i Aquastarem Sylvanii
Żeby było jakoś wymiernie Balans Bieli w aparacie ustawiłem na 6250K - i to był mój błąd bo chciałem ustawić na barwę tego Juwela a coś mi w głowie świtało, że ona ma 6500K (tymczasem ona ma 9000K).
Teraz już nie mogę powtórzyć fotek bo woda podmieniona z zabarwieniem od torfu więc nie bezie porównania.
Ale pomyślałem, że i tak pokażę jak to wygląda.

Tutaj sam Juwel High Light Day (na samym przodzie zbiornika).
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Tutaj włączone wszystkie trzy (od przodu patrząc, Juwel Day, Grolux, Aquastar).
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Aha zrobiłem jeszcze jedno z balansem bieli ustawionym na 8000K
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Zdjęcia trochę przekłamują kolory (bo zły balans bieli ustawiłem) ale na żywo widać, że przy samym Juwelu są ładnie podkreślone zielone kolory roślin a ryby trochę niestety blade a po włączeniu pozostałych kolory ryb zostają wyciągnięte.
ODPOWIEDZ