Pomoc w wyborze dodatkowego (nietypowego) oświetlenia

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Zrazik
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt gru 01, 2009 1:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pomoc w wyborze dodatkowego (nietypowego) oświetlenia

#1

Post autor: Zrazik »

Witam Wszystkich ;)

Niedawno wymieniłem w swoim akwarium część instalacji oświetleniowej znajdującej się w pokrywie, a mianowicie 2 świetlówki T8 30W zmieniłem na T5 39W. Aktualnie moja pokrywa posiada: 1x30W T8, 2x39W T5. Chciałbym jednak dołożyć jeszcze jedno oświetlenie, aby lepiej doświetlić tył zbiornika (zbiornik 240l netto). I w tym miejscu pojawia się pewien problem, gdyż chciałbym dołożyć dodatkowe oświetlenie w sposób jak najmniej ingerujący w strukturę pokrywy(szukam sposobu w którym nie musiałbym jej "dziurawić" - może w jakiś sposób na klej?). Chodzi mi o oświetlenie, które będzie przydatne dla roślin a nie jedynie "dla efektów specjalnych".


Poniżej przedstawiam zdjęcie elementu, na którym chciałbym zamontować dodatkowe oświetlenie.
Może macie jakiś ciekawy pomysł jak to rozwiązać bo nie ukrywam, że mi już pomysłów brak :)

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

PS: Szerokość ruchomego elementu na zdjęciach ok 110 cm
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Re: Pomoc w wyborze dodatkowego (nietypowego) oświetlenia

#2

Post autor: Lech-u »

Jeśli chcesz światło dla roślin a nie dla efektów to proponuję dołożyć 1x39W w taki sposób, żeby niczego nie niszczyć. Dodatkowa lampa będzie doczepiana do istniejącej lampy w taki sposób:
Obrazek

A całe urządzenia masz do kupienia tu:
http://www.zoolight.pl/product-pol-1853 ... 1x39W.html

Zadzwoń do nich:
+48 22 612 68 78
+48 533 134 440

I powiedz czego potrzebujesz (a szczególnie, że potrzebujesz obejmy typu T5/T5 a nie T8/T5 jak jest w zestawie, chyba, że dołączysz do tej T "ósemki", która Ci jeszcze została w pokrywie).

Na pewno Ci doradzą.

Proste i skuteczne rozwiązanie.
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

Autor
Zrazik
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt gru 01, 2009 1:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pomoc w wyborze dodatkowego (nietypowego) oświetlenia

#3

Post autor: Zrazik »

Dzięki Lechu za odpowiedź i poradę. Pomysł jest dobry z tym, że szukam w tej chwili koncepcjj na schowanie w elegancki sposób statecznika. Może coś wymyślę ;) nie mniej może ktoś ma jeszcze inne ciekawe rozwiązanie do opisanego przeze mnie przypadku? :)
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21841
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pomoc w wyborze dodatkowego (nietypowego) oświetlenia

#4

Post autor: Lech-u »

Zrazik pisze: na schowanie w elegancki sposób statecznika.
Masz szafkę pod akwarium? To właśnie tam schowaj statecznik, który kupisz do tego kompletu. Ma to kilka zalet:
dość łatwy dostęp do statecznika
oddalony od źródła wilgoci (pod pokrywą jest wilgotność bliska 100%)
Pokrywa jest lżejsza więc się nie wygina a także łatwiej się podnosi
Nie nagrzewa się akwarium od statecznika (powietrze pod pokrywą)
Pokrywa ma mniejszą temperaturę, więc mniejsza szansa, ze się odkształci.
Z punktu widzenia bezpieczeństwa jest lepiej

Pomyśl nad takim pomysłem. Ja wyprowadziłem już jeden statecznik z pokrywy do szafki i dało się zauważyć poprawę (szczególnie zmniejszyła się temperatura pod pokrywą).
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza
Awatar użytkownika

silver007
Zapaleniec
Posty: 491
Rejestracja: czw wrz 05, 2013 9:52 pm
Lokalizacja: Michałów - Reginów

Pomoc w wyborze dodatkowego (nietypowego) oświetlenia

#5

Post autor: silver007 »

Lechu ma rację. Najprościej umieścić statecznik w szafce. Można jeszcze kombinować z umieszczeniem go obok "seryjnego" pod pokrywą, ale nie zawsze jest miejsce i dostęp żeby to ładnie ułożyć.
Na stateczniku masz praktycznie zawsze uchwyty montażowe, więc łatwo można go przykręcić choćby do ściany szafki i wtedy nie zawadza (może być nawet za szafką, bo ma coś około 3 cm grubości). Dlatego statecznikiem bym się absolutnie nie przejmował.
Awatar użytkownika

Autor
Zrazik
Zapaleniec
Posty: 224
Rejestracja: wt gru 01, 2009 1:48 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Pomoc w wyborze dodatkowego (nietypowego) oświetlenia

#6

Post autor: Zrazik »

Dziękuję za porady - zrobię jak mówicie i włożę statecznik do szafki.

Dzięki! ;)

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Pomoc w wyborze dodatkowego (nietypowego) oświetlenia

#7

Post autor: don_Vall »

Po starterach masz dziury do korytka i można je wykorzystać. (resztę zasłonić jakimś kawałkiem plastiku na silikon.
Tak samo jak świetlówkę/odbłyśnik można do pokrywy przykleić silikonem akwarystycznym lub dekarskim. Miałem tak zrobione i trzymało długie miesiące.
Statecznik w szafce nie jest najlepszym rozwiązaniem gdyż świetlówka powinna być w max metr odległości od statecznika. Poza tym w tych przewodach jest wysokie napięcie (około 400V).
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
ODPOWIEDZ