Przerobienie belki na LED .. czy się da?

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
Awatar użytkownika

Autor
mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#1

Post autor: mieciu »

Bry człowieki!

Słuchajcie, pytanie do elektryków itp. Mam belkę oświetleniową 4AQUA 40W. Jest w niej świetlówka PL-L 40W z mocowaniem czteropinowym - która właśnie się przepaliła. I teraz zastanawiam się czy czasem nie przerobić jej od razu na LEDy.
I tu pytanie: Czy to co jest "zasilaczem" w takiej belce, może być też zasilaczem do LEDów? Nie znam sie kompletnie na tym, a korcą mnie te power ledy, czy jak to się zwie :)
Kolejne pytanie: w belce jest odbłyśnik (chyba aluminiowy), czy ewentualne moduły ledowe czy też żarówki ledowe można przymocować do takiego odbłyśnika i to się nie będzie za mocno nagrzewać - czy może pozbyć się odbłyśnika i przyczepiać je bezpośrednio do obudowy?

Czy może jest z Warszawy jakiś magik, który za pomocą zapłaty odpowiedniej kwoty podjął by się przerobienia takie belki na światło ledowe?

Pomóżcie dobrzy ludzie Mieciowi :)
Awatar użytkownika

Autor
mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

Re: Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#2

Post autor: mieciu »

Ok. Już wiem ze zasilanie jest 220V. Czyli nic z tego.

Teraz pytanie. Czy jak przymocuje power ledy bezposrednio do belki to bedzie ona jednoczesnie służyła jako odprowadzacz ciepła?

TPI
Gaduła
Posty: 142
Rejestracja: wt mar 31, 2015 5:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Łukasz
Płeć:

Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#3

Post autor: TPI »

Są swietlówki led 4 pin - wpisz tak w google.
Zapewne trzeba będzie wyjać zapłonnik z belki.
Te świetlówki są na 220v.
Awatar użytkownika

Autor
mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

Re: Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#4

Post autor: mieciu »

Pewno taka swietlowka kosztuje ze 300 pln;-)

TPI
Gaduła
Posty: 142
Rejestracja: wt mar 31, 2015 5:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Łukasz
Płeć:

Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#5

Post autor: TPI »

128,06 zł
http://specled.pl/2g11/1407-swietlowka- ... 420mm.html" onclick="window.open(this.href);return false;

są 3 rodzaje
Biała ciepła 2800-3500K
Biała zimna 5500-6500K
Biała neutralna 4000-4600K
Awatar użytkownika

Autor
mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

Re: Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#6

Post autor: mieciu »

Bardzo slabe diody. Cena jak za nową belkę. Chyba bede musiał zagłębić sie mocniej w lutowanie power led. Mam nadzieje ze mieszkania nie spale...

Rrrrogaty

Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#7

Post autor: Rrrrogaty »

Jak będziesz u mnie to się przypomnij. Mam już dwie różne konstrukcje na power ledach. I nawet świecą ;).

Aha. I szczerze wątpię, by statecznik ze świetlówki nadał się do zasilenia powerledów. Potrzebny Ci jest zasilacz stałoprądowy. I licz się z tym, że te cudeńka generują duże ilości ciepła, więc sam odbłyśnik może nie wystarczyć.
Awatar użytkownika

Autor
mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

Re: Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#8

Post autor: mieciu »

Juz powoli rozgryzam temat.
Przeciez swietlowka jest na 220V ;-)
Wykorzystam zasilacz od kompa - na wyjsciu jest 12V, ktory bedzie w szafce pod akwa. Diody zamocuje bezposrednio do belki ktora jest aluminiowa wiec sama w sobie bedzie radiatorem :-)
Pytanie tylko czy umiem lutować :-D
Awatar użytkownika

kukula
Gaduła
Posty: 125
Rejestracja: pn wrz 13, 2010 12:05 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#9

Post autor: kukula »

Parę dni temu sam wykonalem sobie belkę na power led a zaznacze że jestem laikiem w elektronice wiec napisze ci że nie taki diabel straszny.Podpowiem ci ze power ledy nie zasilasz napieciem a pradem wiec oprocz zasilacza 12V o ktorym pisales potrzebne ci beda odpowiednie rezystory lub driver.Oto moje dzielo
Obrazek
Obrazek
Darek

Rrrrogaty

Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#10

Post autor: Rrrrogaty »

I co z tego, że jest na 220V?

Power ledy powinny być zasilone konkretnym natężeniem, a napięcie nie ma takiego znaczenia (dobiera je automatycznie zasilacz zazwyczaj z przedziału 30-80V). Zasilacz komputerowy niestety się nie sprawdzi, bo on jest stalonapięciowy, a Ty potrzebujesz słaboprądowy.
Awatar użytkownika

Autor
mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

Re: Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#11

Post autor: mieciu »

Jak napięcie nie ma znaczenia. Jak bedzie za niskie to nie beda świecić, a jak za wysokie to sie momentalnie przepalą chyba?
Awatar użytkownika

Autor
mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

Re: Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#12

Post autor: mieciu »

Kukula - a co to ten driver? :-)
Awatar użytkownika

kukula
Gaduła
Posty: 125
Rejestracja: pn wrz 13, 2010 12:05 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#13

Post autor: kukula »

Wg "mojego" pojmowania swiata elektroniki driver(zasilacz stało prądowy) stabilizuje ci np.prad 300- 350mA na ktorym smigaja diody.Musisz po prostu wyliczyć:napiecie i prad. Ja to tak rozumie ale moze się mylę i ktos tutaj mnie poprawi.Wazne że swoja belke zrobiłem wg tego swojego schematu i dziala na razie dobrze.
Darek

Rrrrogaty

Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#14

Post autor: Rrrrogaty »

Tak nie do końca mieciu. Przy powerledach nie przejmujesz się napięciem tylko szukasz odpowiedniego drivera lub zasilacza stałoprądowego, który daje odpowiednie natężenie, a napięcie on dobiera sam.
Awatar użytkownika

Autor
mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

Re: Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#15

Post autor: mieciu »

Czyli co ja potrzebuje jak chce okolo 30W ledów? :-)

Rrrrogaty

Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#16

Post autor: Rrrrogaty »

Moze zacznijmy od początku, czyli jakie LEDy będziesz miał?
Awatar użytkownika

Autor
mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

Re: Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#17

Post autor: mieciu »

Myślałem o powerled 1W. 1W bo wiem ze sie mniej nagrzewają, jak i moge dać je gesciej.
15 białych i po 8 czerwonych i niebieskich :-)

Rrrrogaty

Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#18

Post autor: Rrrrogaty »

Za dużo kolorowych, uzyskasz z tego mocno malinowe światło. Popelnilem ten sam błąd i niestety zieleń w akwa wygląda kosmicznie (brzydko).

Będzie Ci potrzebny zasilacz stałoprądowy 30W i całość powinieneś dla prostoty zrobić w 3 układach po 10. Mój panel do kostki jest tak zrobiony, przy czym z czasem dołożyłem tam kolejne 20W na osobnym zasilaczu.
Awatar użytkownika

kukula
Gaduła
Posty: 125
Rejestracja: pn wrz 13, 2010 12:05 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#19

Post autor: kukula »

A ja uważam że skoro ma zasilacz na 12V to wcale nie potrzebuje kupowac kolejnego.Emiwawa (chyba taki ma nick) na YouTube pokazuje jak zrobil power led na zasilaczu od Xbox.Andrzej z discusforum robi belki na zasilaczach montazowych.Uwazam ze na 30W belke powinno byc ok.2-3 diod czerwonych i tyle samo niebieskiej jezeli ci chodzi o rośliny.Ja zbudowalem na diodach bialych zimnych 6500k i super zimnych 8500k(daje lekko niebieskie swiatlo)

Wysłane z mojego GT-I9300
Darek

Rrrrogaty

Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#20

Post autor: Rrrrogaty »

O ile pamietam to 30W zasilacz koszuje grosze (20-30zł chyba) i nie ma potrzeby cudować z jakimiś sprzętami z odzysku, zwłaszcza dla kogoś kto przyznaje, ze nie ma większego pojęcia o elektronice. Mieciu ma zasilacz stałonapieciowy z komputera, a nie z xboxa czy montażowy swoją drogą i ten jako taki nie nadaje się do zasilania powerledów z optymalną charakterystyką.
Awatar użytkownika

Autor
mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

Re: Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#21

Post autor: mieciu »

Układy powiadasz? :-)
Ale to w dalszym ciagu jrden zasilacz tak?
Ok, w takim razie 20 bialych i po cztery kolorowe.
Czy moge kupić wiekszy zasilacz na zapas jakby okazalo sie ze potrzebuje więcej?
Kolejne pytanie mi sie nasuwa. Diodiy świecą zazwyczaj katem ok 120-140 stopni - nie za szeroko? wolalbym, żeby światło docieralo do dna niz waliło po podłodze :-)

Znam filmiki Emiego. Ale dla mnie to i tak czarna magia jest :-(

Rrrrogaty

Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#22

Post autor: Rrrrogaty »

Tak jeden zasilacz. Ukłąd to dużo powiedziane. Diody musisz łączyć szeregowo, ale z doświadczenia wiem, że im dłuższy szereg tym bardziej można osiwieć przy lutowaniu i niewielki błąd może położyć całość. Jak zrobić 3 szeregi po 10 diód to będzie trochę prościej.

Proponowałbym Ci 3 szeregi: 8+1+1 lub 7+2+1 z przewagą czerwieni. Wskazane jest by szeregi były takie same (przy 28 diodach nie będziesz mógł równo podzielić).

Zasilacz możesz kupić mocniejszy, ale musisz sprawdzić na tabliczce znamionowej jaki zakres napięć daje na wyjściu. Może się okazać, że nie będzie chciał działać przy zbyt małej ilości diód.
Awatar użytkownika

Autor
mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

Re: Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#23

Post autor: mieciu »

http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=5222226388" onclick="window.open(this.href);return false;

O taki np?
Awatar użytkownika

kukula
Gaduła
Posty: 125
Rejestracja: pn wrz 13, 2010 12:05 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#24

Post autor: kukula »

ROGATEK pisze:... zwłaszcza dla kogoś kto przyznaje, ze nie ma większego pojęcia o elektronice....
Spoko, chciałem mu tylko pomóc...wiec jako laik zamilkne, luzik

Wysłane z mojego GT-I9300
Darek

Rrrrogaty

Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#25

Post autor: Rrrrogaty »

@mieciu: Ten zasilacz jest przewidziany pod ledy 3w bo daje 680mA. Ty potrzebujesz taki co daje stałe nateżenie 350mA.

Polecam sprzedawcę leleszek na allegro. Z tego co wiem dodatkowo oferuje rabat 10% przy zakupie u siebie na miejscu, a i na pewno posłuży Ci fachową radą.

@kukula: Nikt Ci nie każe milknąć przecież. Też jestem laikiem i dlatego uważam, ze najpierw powinno się zrobić układ na typowych komponentach, a dopiero potem eksperymentować i bawic się w jakieś przeróbki. Dla elektronicznych speców to pewnie banalna sprawa, ale mi np. sporo zajęło odpowiednio dobre polutowanie wszystkiego by to chcialo działać i nie chciałbym jeszcze zachodzić w głowie czy czegoś w innym miejscu nie pochrzaniłem.
Awatar użytkownika

Autor
mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

Re: Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#26

Post autor: mieciu »

Ok, dzieki, ide szukac :-)
Awatar użytkownika

Autor
mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

Re: Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#27

Post autor: mieciu »

http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=5232363802" onclick="window.open(this.href);return false;

Chyba cos takiego bedzie wg opisu?
Awatar użytkownika

kukula
Gaduła
Posty: 125
Rejestracja: pn wrz 13, 2010 12:05 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#28

Post autor: kukula »

ROGATEK pisze: @kukula: Nikt Ci nie każe milknąć przecież. Też jestem laikiem i dlatego uważam, ze najpierw powinno się zrobić układ na typowych komponentach, a dopiero potem eksperymentować i bawic się w jakieś przeróbki. Dla elektronicznych speców to pewnie banalna sprawa, ale mi np. sporo zajęło odpowiednio dobre polutowanie wszystkiego by to chcialo działać i nie chciałbym jeszcze zachodzić w głowie czy czegoś w innym miejscu nie pochrzaniłem.
Ale co tu eksperymentować.Po prostu kolega napisał że ma zasilacz 12V wiec uznałem że chce minimalizować koszty i wykorzystywać sprzęt który ma.Owszem na takim zasilaczu o którym ty pisałeś może jest trochę łatwiej to wszystko obliczyć bo wtedy tylko się martwi aby nie przekroczyć odpowiedniej ilości V podłączając diody,gdyż "twój' zasilacz będzie mu dawał stale prąd np.350mA. Prawda jest taka że można to na różne sposoby podłączyć. Swoja belkę złożoną z 27 diod 1W podłączałem pod zwykły zasilacz 12V 5A czyli 42w i tez bez problemu świeciła.Oczywiście przy takim zasilaczu trzeba zostawić jakiś zapas.Ja zakupiłem zasilacz montażowy bo taki polecają ci co robią takie belki zarobkowo.Samo lutowanie i złożenie belki laikowi czyli mnie, zajęło ok.5h I co najważniejsze zaświeciło wszystko od razu,bez problemów.To nie jest jakaś mega trudna sprawa wiec spokojnie każdy laik który ma jakieś zdolności do małego majsterkowania to zrobi.Wystarczy trochę czasu poświecić na czytanie i odświeżenie wiadomości ze szkoły.
Darek

Rrrrogaty

Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#29

Post autor: Rrrrogaty »

@Mieciu: Sliczny :). Jedyne co to, to że daje troszkę mniejszy prąd bo 300mA, zamiast 350mA czyli diody nie bedą świecić na pełnej mocy, ale jednocześnie będą się mniej grzać co przedłuży ich żywotność.

@kukula: A możesz jakoś rozwinąć co Ty tam i jak popodłączałeś? Bo mi wychodzi, że masz zasilacz 60W, a nie 42W... Jeśli twój zasilacz dawał 5A na wyjściu to powinieneś zmajstrować... 14 równoległych szeregów po mniej więcej 2 diody. tylko przy takim układzie na każdą diodę poszło, by po 12V czyli duża za dużo... czyli nie mam pojęcia jak Ty to zrobiłeś.... :faint: A im dłużej patrzę na połączenia diód na fotce tym mnie rozumiem. :faint: :faint: Napiszesz jak to jest tam połączone i jakim prądem wysterowałeś diody?

Jak widać sa różne poziomy laictwa. Ja swoj kafelek świetlny lutowałem 3h i potem chyba 2 kolejne szukałem dlaczego nie swiecił, bo były przebicia do radiatora i się działy cuda. Albo luty wyszły nieodpowiednie i miały za wysoką rezystancjęi też było źle.

Co do wiedzy szkolnej to mnie tyle nauczono, że rownie dobrze mogli by sobie w ogóle darować. Nidgy żadnego układu nie mialem okazji zbudować poza takimi na kartce papieru ;).
Awatar użytkownika

Autor
mieciu
Fanatyk
Posty: 1167
Rejestracja: ndz sty 19, 2014 1:03 pm
Lokalizacja: warszawa-ursynów
Na imię mam: Mietek
Płeć:

Re: Przerobienie belki na LED .. czy się da?

#30

Post autor: mieciu »

Bo dobra. Jestem krok do przodu. Mam zasilacz :-D
ODPOWIEDZ