54L - Jakie świetlówki wybrać?

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
Dejw
Zapaleniec
Posty: 394
Rejestracja: ndz maja 17, 2015 12:13 am
Telefon: Samsung
Lokalizacja: Miasto, dzielnica, ulica
Na imię mam: Mam
Płeć:

54L - Jakie świetlówki wybrać?

#1

Post autor: Dejw »

Witajcie.

Założone miesiąc temu akwarium coraz bardziej odstrasza swoim wyglądem za sprawą marniejących roślin. Mały Heniek żółknie w oczach, ponikło maleńkie wegetuje, limnophila aromatica cały czas odwrócona w stronę okna...jedynie nurzaniec i sagittaria subulata jako-tako się trzymają.
Przyczyny nie musiałem długo szukać - zbyt słabe oświetlenie (piętnastka fabrycznie zamontowana w pokrywie "nie wyrabia").

Dokupiłem zatem statecznik 24W i oprawki, teraz zamierzam kupić świetlówki (konieczna jest również wymiana tej fabrycznej).

I tu moje pytanie:
Jaki zestaw świetlówek wybrać, by był odpowiedni dla roślin, a jednocześnie oddawał barwę naturalnego, dziennego światła?

Świetlówki, jakich potrzebuję:
1x15W T8 oraz 1x24W T5 (438mm).


Mnie najrozsądniejszym połączeniem wydaje się:
24W - SYLVANIA GROLUX 8500K
+
15W - JUWEL DAY 6500K lub SYLVANIA AQUASTAR 10000K
Co o tym sądzicie?
Co możecie mi polecić?

P.S. Macie jakieś sklepy godne polecenia?

Rrrrogaty

54L - Jakie świetlówki wybrać?

#2

Post autor: Rrrrogaty »

Kup białe zimne i nie cuduj. 6500K to jest to. Mocniejszy grolux w tym wypadku co napisałeś da Ci bardzo cukierkowo-malinowy efekt. Przy białym zimnym będziesz miał naturalne barwy roślin, a i parę złociszy zaoszczędzisz, bo powinieneś je dostać w każdym markecie.

-- N maja 17, 2015 12:23 pm --

Poza tym pamiętaj, że heniek nie pociągnie na samym świetle. Jak masz kiepskie podłoże (piasek/żwir) to nie spodziewaj się cudów.

Autor
Dejw
Zapaleniec
Posty: 394
Rejestracja: ndz maja 17, 2015 12:13 am
Telefon: Samsung
Lokalizacja: Miasto, dzielnica, ulica
Na imię mam: Mam
Płeć:

54L - Jakie świetlówki wybrać?

#3

Post autor: Dejw »

Dzięki za szybką odpowiedź.
Podjechałem do Leroy Merlin i Auchan - niestety nie mają żadnych świetlówek odpowiadających mocą i rozmiarem. Pozostaje mi zatem wydać więcej i zamówić świetlówki akwarystyczne.
Grolux faktycznie daje różową poświatę, więc odpada.
Znalazłem za to coś innego: JUWEL LITE NATURE 4100K

Może więc kombinacja
24W JUWEL LITE NATURE 4100K + 15W JUWEL DAY 6500K ?
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

54L - Jakie świetlówki wybrać?

#4

Post autor: fivb77 »

4100K to będzie już pewnie żółtawe?
Druga sprawa, ta JUWEL LITE NATURE 4100K ma 44cm długości, jesteś pewny, że na taką długość masz sprzęt? Czy jednak na 55cm?
Dejw pisze:Jaki zestaw świetlówek wybrać, by był odpowiedni dla roślin, a jednocześnie oddawał barwę naturalnego, dziennego światła?
Rogatek podał Ci to czego szukasz. 6500K lub w tych okolicach. Lumilux Osram Ci powinien wystarczyć i jest prawie dwa razy tańszy.

Rrrrogaty

54L - Jakie świetlówki wybrać?

#5

Post autor: Rrrrogaty »

Ja sie zawsze trochę boję eksperymentów z różnymi barwami, bo nigdy do końca nie wiadomo co z tego wyjdzie i jaki będzie efekt. 4100 to na szczeście nie żółto-pomarańczowe 2700K, ale już powinno dawać taką brudną skladową. Szukaj wspomnianego Osrama lub może jakiegoś Philipsa.

Autor
Dejw
Zapaleniec
Posty: 394
Rejestracja: ndz maja 17, 2015 12:13 am
Telefon: Samsung
Lokalizacja: Miasto, dzielnica, ulica
Na imię mam: Mam
Płeć:

54L - Jakie świetlówki wybrać?

#6

Post autor: Dejw »

4100K faktycznie żółtawe, ale z tego co widziałem - znośne. W połączeniu z 6500K mogłoby dać całkiem niezły efekt.

Z tego co widzę, Lumilux są jedynie T8. W podobnej cenie są zresztą Narva. Jednak świetlówka T8 nie jest teraz najważniejsza (przez jakiś czas zostanie jeszcze ta stara, żeby nie było zbyt nagłej zmiany oświetlenia, chciałem po prostu kupić je za jednym zamachem).

Na chwilę obecną priorytetem i największym dylematem jest świetlówka T5.

Problem w tym, że w sklepie zoolight.pl mają tylko 7 rodzajów świetlówek T5 o mocy 24W i długości 438mm (akwarium i pokrywa mają 60cm, więc na pewno są tam 44-ki, bo 55 cm + oprawki by się nie zmieściły). W większości innych sklepów są dostępne jedynie 55 cm. Allegro również nie jest w tym przypadku zbyt pomoce.
Co robić, jak żyć?!

Rrrrogaty

54L - Jakie świetlówki wybrać?

#7

Post autor: Rrrrogaty »

A jakie Ty masz oprawki, że Ci się 55 nie zmieści? Na wtykowych powinno spokojnie zostać nawet trochę luzu.

Autor
Dejw
Zapaleniec
Posty: 394
Rejestracja: ndz maja 17, 2015 12:13 am
Telefon: Samsung
Lokalizacja: Miasto, dzielnica, ulica
Na imię mam: Mam
Płeć:

54L - Jakie świetlówki wybrać?

#8

Post autor: Dejw »

Jeśli chodzi o oprawki:
Obrazek

Wg producenta dodają 3 cm do długości świetlówki, co daje nam (uff, na szczęście miałem pod ręką kalkulator) 57,5 cm. Zostaje zatem 2,5 cm luzu. To w teorii. Co, jeśli okaże się, że jednak nie wejdzie po złożeniu wszystkiego do kupy? Zostanę z 55-centymetrową, niepotrzebną świetlówką. :-|

Oczywiście wszystko dokładnie dzisiaj pomierzę, jednak gdyby okazało się, że nie da rady upchnąć 55cm, którą z poniższych wybać:
JUWEL LITE NATURE 4100K
JUWEL LITE DAY 9000K
JUWEL LITE COLOUR 6800K ?

Rrrrogaty

54L - Jakie świetlówki wybrać?

#9

Post autor: Rrrrogaty »

Powiem Ci tak. Bujda. Mam takie same oprawki. Mam swietlówkę 115cm. Mam akwarium 120cm i pokrywę, której konstrukcja zabiera po 1,5 cm z obu stron. I wszystko się pasuje na styk. Więc te 3cm to można w bajki wsadzić, to jest długość całej oprawki.

Autor
Dejw
Zapaleniec
Posty: 394
Rejestracja: ndz maja 17, 2015 12:13 am
Telefon: Samsung
Lokalizacja: Miasto, dzielnica, ulica
Na imię mam: Mam
Płeć:

Re: 54L - Jakie świetlówki wybrać?

#10

Post autor: Dejw »

Ja wiem, że oprawki dają po 1,5 cm na stronę, dlatego napisałem:
Dejw pisze: dodają 3 cm do długości świetlówki, co daje nam (uff, na szczęście miałem pod ręką kalkulator) 57,5 cm. Zostaje zatem 2,5 cm luzu.
Reasumując:
jeśli wcisnę 55 cm - kupić Osrama lub Philipsa 865. Jeśli nie wcisnę - radź sobie sam?

Rrrrogaty

54L - Jakie świetlówki wybrać?

#11

Post autor: Rrrrogaty »

Moim zdaniem tak. 55cm zapewni Ci ładne i równomierne wyświecenie po całej długości banki. 45cm bedzie dawało ciemniejsze boczki.

A świetlówkę zawsze możesz zwrócić jak się okaże, ze jednak jej nie upakujesz ; ).

Autor
Dejw
Zapaleniec
Posty: 394
Rejestracja: ndz maja 17, 2015 12:13 am
Telefon: Samsung
Lokalizacja: Miasto, dzielnica, ulica
Na imię mam: Mam
Płeć:

54L - Jakie świetlówki wybrać?

#12

Post autor: Dejw »

OK - wszystko jasne. No...przynajmniej w kwestii długości.
55 cm nie wejdzie, ni huhu.
Pokrywa wygląda mniej-więcej tak:
Obrazek

Zagłębienie na świetlówkę zaczyna się jakieś 5 cm od krawędzi pokrywy (od wewnątrz jakieś 3-4), więc 55 cm nie wejdzie nawet na ścisk.
Pozostaje zatem wybrać którąś ze świetlówek o długości 438 mm.

...albo podwiesić jedną, pod drugą... :what:


Połączenie T8 6500K z T5 LITE COLOUR 6800K wygląda jakoś tak:
Obrazek
baniak użytkownika MKRaven

O taką barwę właśnie mje się rozchodzi.
Zastanawiam się tylko, czy z tego mixu faktycznie wyjdzie taka barwa, bo MKRaven użył "1x15W T8 (standard pokrywy)", cokolwiek tym standardem miałoby być.
Co o tym myślicie?

Z tego, co widzę, Sylvania Aquastar mimo 10000K też daje białe światło. Więc może któraś 6500K + Aquastar?

Rrrrogaty

54L - Jakie świetlówki wybrać?

#13

Post autor: Rrrrogaty »

Dejw pisze:Więc może któraś 6500K + Aquastar?
Będzie OK.

Autor
Dejw
Zapaleniec
Posty: 394
Rejestracja: ndz maja 17, 2015 12:13 am
Telefon: Samsung
Lokalizacja: Miasto, dzielnica, ulica
Na imię mam: Mam
Płeć:

54L - Jakie świetlówki wybrać?

#14

Post autor: Dejw »

To chyba najlepsze rozwiązanie.
Czas na zakupy. :)

Dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ