Czym oświetlić akwa 40x40x40?

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
Rrrrogaty

Czym oświetlić akwa 40x40x40?

#1

Post autor: Rrrrogaty »

Szukam inspiracji.

Mam kostki 40x40x40 i chciałbym zrobić z tego fajne zielone akwa. Mam tylko problem czym to oświetlić. Ze swietlówek pasują tylko T5 8W, ale trzeba by ich tam upakować z 5 sztuk by to miało jakiś sens. Ledowych lamp godnych uwagi (chyba?) cały czas ani widu ani słychu na rynku.

Zależy mi na wyświeceniu tego na poziomi 0,7-0,9W/L najlepiej.

Ma ktoś jakieś pomysły?
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Czym oświetlić akwa 40x40x40?

#2

Post autor: ziabak »

A spróbuj sobie naswietlacz Led 20 W, mam dwa akwaria o podobnych wymiarach tak oświetlone. Wg mnie super, ale musisz przetestować na wymagających roślinach bo takich ja nie mam niestety. Wizualnie jest to bardzo fajne światło i bardzo dużo światła. Oczywiście zimne, 6500 K.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21846
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Czym oświetlić akwa 40x40x40?

#3

Post autor: Lech-u »

Całkiem niemało tych Wattów...
Proponuję zatem świetne świetlówki kompaktowe oparte na trzonku 2G11.
Tak na pierwszy rzut w Googlach znalazłem taką oprawę :
http://www.gitmarket.pl/lena/indo-s-opr ... 21325.html

Używam takich świetlówek (2G11) od kilku lat i dają naprawdę zarąbiste światło w przeliczeniu na swoją długość. Możesz też poszukać innych długości...
Pozdrawiam serdecznie
Lech-u


Business Card

DrRymsza

Autor
Rrrrogaty

Czym oświetlić akwa 40x40x40?

#4

Post autor: Rrrrogaty »

@ziabak: Nie chce tych gupich naświetlaczy. W mojej 240tce dwa wytrzymały niecałe pół roku, u brata z 6 sztuk padło 5 w podobnym czasie, teraz mam 12x10w nad krewetkariami i już jeden padł po 5 tygodniach. Może miałem po prostu pecha, ale to były różne marki kupowane u różnych sprzedawców i jak widać ich żywotność jest podobna.

@Lechu: Brzmi ciekawie. Trochę za duża ta oprawa rastrowa niestety. Ale same 2g11 to moze być to. 36W są minimalnie za długie, ale już z 24 można by coś sklecić.

Ja się zaczynam zastanawiać czy nie zrobić sobie kafelka świetlnego na taśmach ledowych 5630.

-- Pn wrz 14, 2015 11:07 pm --

To byłoby i d e a l n e -> http://www.oswietleniowy.pl/quatro-20-3x24w-p-2804.html" onclick="window.open(this.href);return false; tylko ta cena. Kawałek pogiętej i pomalowanej blaszki + szybka, a cena kurde jak za ręcznie rzeźbione dzieło sztuki z mahoniu... :/ Chyba sam sobie coś takiego zrobię.
Awatar użytkownika

fivb77
Maniak
Posty: 746
Rejestracja: pt gru 13, 2013 2:47 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płn
Płeć:

Czym oświetlić akwa 40x40x40?

#5

Post autor: fivb77 »

A może on Ciebie zainspiruje. Akwarystyka prowadzona na Ikea ;)
http://www.plantedtank.net/forums/showt ... p?t=316009" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Czym oświetlić akwa 40x40x40?

#6

Post autor: marcinzabki29 »

Ja swoją kostkę oświetlałem dwoma paskami led 7020
umieszczonych w szklanych rurkach.
Było naprawdę dobrze.
Pozdrawiam Marcin

piotrofff
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: ndz lut 06, 2011 10:45 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Czym oświetlić akwa 40x40x40?

#7

Post autor: piotrofff »

Hmmm. 2xSolar duo boy? Tylko koszty trochę wysokie.

pkucaba
Miszcz
Posty: 3741
Rejestracja: śr gru 01, 2010 9:58 pm
Lokalizacja: Witolin
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Czym oświetlić akwa 40x40x40?

#8

Post autor: pkucaba »

Bierz lutownicę i lutuj lampę led. Będzie kolejny eksperyment.
Ledy umiejętnie zrobione naprawdę działają.
Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale.
Z pszczołami nigdy nic nie wiadomo. Ani z misiami, prosiaczkami, królikami, sowami, kucykami…

Autor
Rrrrogaty

Czym oświetlić akwa 40x40x40?

#9

Post autor: Rrrrogaty »

Już sobie jedną zlutowałem i działa, aż miło. Drugą zlutowałem i nie działa i mi się nawet nie chce wracać do tematu. Tu mi zależy raczej na rozwiązaniu pozwalającym uniknąć zbytniej dłubaniny. Zwłaszcza, że akwaria jak już ruszą i wyjdzie mi coś z nich fajnego to może będę szukał na nie kupca i wolałbym, by to było coś co się 'nagle' nie rozleci.

TPI
Gaduła
Posty: 142
Rejestracja: wt mar 31, 2015 5:44 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Łukasz
Płeć:

Czym oświetlić akwa 40x40x40?

#10

Post autor: TPI »

To może żarówki LED GU10?
Są na 220V.
Kable (niebieski i brązowy) montuje się do oprawek (nie martwiąc się o + i -), w których umieszcza się żarówki.
http://krewetki.org/forum/viewtopic.php?f=16&t=7397" onclick="window.open(this.href);return false;

sevek
Uczestnik
Posty: 25
Rejestracja: ndz wrz 16, 2012 2:45 am
Lokalizacja:

Czym oświetlić akwa 40x40x40?

#11

Post autor: sevek »

Ledy z trzonkiem GU 10, do tego oprawki przymocowane do płaskownika 2 mm. Całość ładnie się mieści w plastikowym kanale na przewody elektryczne o wym 60 mm x 90 mm. Z takiej obudowy wystają tylko soczewki żarówek. Można dokupić do tych kanałów zaślepki, czy kolanka 90 stopni. Niestety są tylko białe. Żarówki LED występują w dość dużym zakresie mocy i strumienia światła,
Sam tak oświetlam jedną kostkę i jednego LED zaimplantowałem przy pomocy przejściówki E 27 na GU 10 do lampki wiszącej nad kostką bez wody, ale z roślinami z akwarium i nie tylko.
Do sukcesu nie ma windy, trzeba zasuwać schodami
Awatar użytkownika

Rafik
Fanatyk
Posty: 1302
Rejestracja: pt mar 08, 2013 6:15 pm
Telefon: 884 163 088
Lokalizacja: Radzymin
Na imię mam: Rafal
Płeć:

Czym oświetlić akwa 40x40x40?

#12

Post autor: Rafik »

Do jakiej kwoty szukasz oświetlenia do tych kostek?
Obrazek
Tu jest Twoje oświetlenie, belki LED standardowe i na wymiar.

Autor
Rrrrogaty

Czym oświetlić akwa 40x40x40?

#13

Post autor: Rrrrogaty »

Na chwilę obecną temat jest zawieszony. Ściągnąłem eksperymentalne diody i lada dzień jak przyjdzie mi radiator będę je testowal. jesli się sprawdzą to prawdopodobnie będę na nich budował światło. Jak się nie sprawdzą to wracam do poszukiwań, albo po prostu będę robił na powerledach.
ODPOWIEDZ