Oświetlenie z taśmy/paneli LED do akwarium 200L.

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Oświetlenie z taśmy/paneli LED do akwarium 200L.

#1

Post autor: Kenross »

Witam.
Naczytałem się i naszukałem już na ten temat dużo i oczywiście w doborze Watarzu w LED-ach są różne opinie. Znalazłem post gdzie pisali że 0,4 W/L przy LEDach. To by dało przy 200 Litrach 80W :roll:
Poszukałem gotowych pokryw z LEDami i na rozmiar 100x40 (takie mam akwarium) przypada około 30W (27,4W ; 28,8W... itp.) Przy pokrywach na akwaria 250L Watarz już wzrasta do 36W.Wiec wychodzi w przybliżeniu jakieś 0,14W/L.
Teraz do sedna sprawy.
Chce samemu wykonać oświetlenie LED do akwarium (może powinno to być w dziale DIY) z LEDów które posiadam. Szukając podpowiedzi znalazłem że LEDy a raczej taśmę mam na dobrych LEDach (SMD3528).
Obrazek
I pytanie:
Czy taką taśmę przeliczać na 30W i tyle... czy na ilość diod... czy jak ? Może ktos już to liczył ?

A może takie małe panele ? trochę ich mam. Firmy OSRAM. Tylko jak je wtedy przeliczać ?
Obrazek
Obrazek
Ktoś miał doczynienia z takimi panelami ???
Dodam że akwarium nie ma być holendrem tylko ogólnym, ale z roślinnością.
Ostatnio zmieniony sob maja 06, 2017 10:55 pm przez Kenross, łącznie zmieniany 2 razy.

Wojtekxxx9

Oświetlenie z taśmy LED do akwarium 200L.

#2

Post autor: Wojtekxxx9 »

Jeśli sam chcesz robić to na diodach Power Led. Akurat teraz taką pokrywę z oświetleniem robię i myśle ze w 150zł się zmieszczę.
Diod nie przelicza się na waty. Bo inne światło daje led 5050, inne 5630 a inne 2835 (to co innego niż te co pokazujesz 3528, te są do ....
Przelicza się lumeny/l. Typowe HT mają powyżej40lm/l, LT ok 20lm/l. Sugerował bym iść w stronę 40lm/l bo łatwiej skręcić światło którego za dużo niż dorzucić którego nie ma.
To tak na początek
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Oświetlenie z taśmy LED do akwarium 200L.

#3

Post autor: Kenross »

Tak chce zrobić sam i najchętniej na tych co mam ... bo kiepsko jak na razie z inwestycjami :( Jakiś rok temu moje oświetlenie (na jarzeniówkach) się zesr... popsuło i na szybko wrzuciłem właśnie taki pasek LED w przezroczystym wężu (sprawdzałem wcześniej taśma się nie grzeje). Było to rozwiązanie tymczasowe (ale jak wiadomo prowizorki najdłużej żyją). Przez cały rok ryby i rośliny żyją i mają się dobrze. Po tym rocznym doświadczeniu stwierdziłem że można na tych paskach budować oświetlenie i dlatego moje pytania.

Wojtekxxx9, Piszesz że akurat taką pokrywę robisz i w 150 zł się zmieścisz... Ja myślę że wszystko w domu znajdę po za power Led-ami ile ich potrzeba do takiej pokrywy ? i jaki to koszt mniej więcej ?

Wojtekxxx9

Oświetlenie z taśmy LED do akwarium 200L.

#4

Post autor: Wojtekxxx9 »

Ja musiałem kupić wszystko. Spienione pcv, plekse, aluminiowe radiatory. Akurat diody kupiłem w Chinach.
Diody https://pl.aliexpress.com/item/100Pcs-l ... 0.0.VgPjxq
Diody FS https://pl.aliexpress.com/item/20pcs-1W ... 0.0.NkvRrQ
Podkładki https://pl.aliexpress.com/item/100PCS-l ... 0.0.NkvRrQ
Ja daje 90W (75białe, 15 FS). Ale jak masz mało wymagające rośliny to możesz mniej.
Ewentualnie poszukaj na aledrogo taśm na podkładach aluminiowych 5630. Są dużo bardziej wydajne a kosztują ok 6zł/0,5m
Ostatnio zmieniony sob maja 06, 2017 12:32 am przez Wojtekxxx9, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Oświetlenie z taśmy LED do akwarium 200L.

#5

Post autor: Kenross »

Super. Dzięki za linki. Z tego co widzę to budujesz na diodach o ciepłej barwie bieli. Ja znowu czytałem że ta zimna biel lepsza... Ehhh... i bądź tu mądry...
Pisząc:
Wojtekxxx9 pisze: Ja daje 90W (75białe, 15 FS).

"90W" masz na myśli Watarz ???
no i chętnie zobaczę te taśmy na podkładkach alu 5630 dzięki za podpowiedź.
A SMD 7020 ? Też czytałem że na tym roślinki dobrze rosną.
Ostatnio zmieniony sob maja 06, 2017 4:35 am przez Kenross, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Oświetlenie z taśmy LED do akwarium 200L.

#6

Post autor: marcinzabki29 »

Dwa słowa od siebie, pewnie w wyborze Ci nie pomogę.
Używam pasków led 5630, 7020, oraz modułów led Samsunga.
Moduły z przewagą zimnych.
Roślinki rosną przy każdym oświetleniu, dodam, że nie nawożę.
Ostatnio zmieniony sob maja 06, 2017 8:48 am przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Marcin

Wojtekxxx9

Oświetlenie z taśmy LED do akwarium 200L.

#7

Post autor: Wojtekxxx9 »

Pół mam 6500k a drugie 8500k. Poprostu w szczegóły nie wchodziłem.
90w = 90szt.
Musiał byś sprawdzić ile dają W/m i lm/W.
Wtedy sobie wyliczysz. Nie pamiętam każdej :-)
Do roślin szukaj plant lub grove :-)
Tak czasem piszą

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Oświetlenie z taśmy LED do akwarium 200L.

#8

Post autor: Kenross »

Rozebrałem ten panel i w środku ukazały mi się dość pokaźne diody.

Obrazek

Wziąłem do ręki suwmiarkę i wyszło mi że w są to diody SMD 5230 z soczewkami skupiającymi.
Poniżej wklejam też dane producenta apropo tych paneli :

Dane elektryczne :
Napięcie nominalne 24,0 V
Nominalna moc łańcucha 100.0 W
Nominalna moc modułu LED 3,1 W
Napięcie wsteczne 25 V
Zakres napięcia wejściowego 23…25 V
Rodzaj prądu DC
Dane fotometryczne
Temperatura barwowa 6500 K
Ogólny wskaźnik oddawania barw Ra ≥80
Barwa światła (oznaczenie) Cool Daylight
Barwa światła LED biały
Str. świetlny dla łańcucha z modułami 9544 lm
Strumień świetlny dla modułu LED 298,3 lm
Skuteczność świetlna 97 lm/W
Standardowe odchylenie dopasowania barw ≤3 sdcm
Dane świetlne
Kąt rozsyłu światła 150 °
Dane o module LED
Liczba LED w module 6
Liczba modułów LED w łańcuchu 32
Minim. liczba działających modułów LED 1
Wymiary i waga
Długość 15820 mm
Szerokość 35,0 mm
Wysokość 17,0 mm
Masa produktu 56,00 g
Temperatury i warunki pracy
Zakres temperatury pracy -20…85 °C
Trwałość
Trwałość 50000 h
Możliwości
Ściemnianie Nie
Certyfikaty i Normy
Zużycie energii 4 kWh/1000h
Klasa efektywności energetycznej A
Typ zabezpieczenia IP66
Normy Wg. IEC 61347-2-13/Wg. EN 55015/Wg. EN 61547/Wg. EN 61000-3-2/Wg. EN 62384

No i czy z tych paneli będzie dobrze coś oświetlić ?
Mam jeszcze do oświetlenia małe akwarium 30L. Ewentualnie poprosił bym o jakiś link lub opis jak się to liczy i jakie parametry ważne... żebym wiedział ile paneli :)
marcinzabki29 bardzo przydatne informacje :) rozumiem że wszystkie wersje oświetlenia w trzech różnych zbiornikach ?

Wojtekxxx9

Oświetlenie z taśmy LED do akwarium 200L.

#9

Post autor: Wojtekxxx9 »

95lm/W to mtematycznie wychodzi jak power led. Pewnie dadzą radę. Jak już masz to bez sensu wyrzuać
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Oświetlenie z taśmy LED do akwarium 200L.

#10

Post autor: Kenross »

no i super :) Też tak myślę że dadzą rade spokojnie.
To teraz pytanie ile tych paneli dawać na powierzchnię 100x40 ? no i drugiego mniejszego akwarium 40x25 ? Żebym nie przedobrzył z mocą.
Ostatnio zmieniony sob maja 06, 2017 8:18 pm przez Kenross, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Oświetlenie z taśmy LED do akwarium 200L.

#11

Post autor: marcinzabki29 »

kenross pisze: marcinzabki29 bardzo przydatne informacje rozumiem że wszystkie wersje oświetlenia w trzech różnych zbiornikach
Prawie. W jednym są 5630 i 7020.
W następnym 7020 - same, a w trzecim same moduły.
Dodano po przerwie do tego postu:
kenross pisze: To teraz pytanie ile tych paneli dawać na powierzchnię 100x40 ? no i drugiego mniejszego akwarium 40x25 ? Żebym nie przedobrzył z mocą
Nie wiem czy Ci to coś pomoże, ale w 90 - wysokość 50 cm - mam ich 12 sztuk. Przewaga zimnych. Dno - 60 x 30.
Ostatnio zmieniony sob maja 06, 2017 8:52 pm przez marcinzabki29, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Marcin

Wojtekxxx9

Oświetlenie z taśmy LED do akwarium 200L.

#12

Post autor: Wojtekxxx9 »

A to zależy co chcesz mieć w tym baniaku. Jakie rośliny, nawożenie co2. Jak to będziesz wiedział, to się dobierze ilość
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Oświetlenie z taśmy LED do akwarium 200L.

#13

Post autor: marcinzabki29 »

Myślę, że obierz sobie jakieś minimum, dołożyć zawsze można.
Tak od siebie , polecam Rampę - miękki świt i zmierzch.
Obsługuje do 50 wat.
Pozdrawiam Marcin

Wojtekxxx9

Oświetlenie z taśmy LED do akwarium 200L.

#14

Post autor: Wojtekxxx9 »

Można też wstawić ile tylko powierzchnia pozwoli. Zawsze można skręcić :-)
Tera to arduino nie rampa
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Oświetlenie z taśmy LED do akwarium 200L.

#15

Post autor: Kenross »

Jedno arduino mam w drukarce 3D :P hehehe
A co do ilości paneli to jak na razie na szybko złożyłem prowizorkę z 24 paneli i zobaczę jak to świeci. W razie co napięciem ograniczę świecenie.

Obrazek
Obrazek

A co chce mieć w baniaku ? Raczej co już mam :) Więc mam trochę roślin bez nawożenia poza kulkami w żwirku. Sam żwirek bez ziemi. Rośliny raczej mniej wymagające. Ogólnie posiadam zestaw CO2 ale odłączony z pustą butlą. Na razie z niego nie korzystam. Może w przyszłości :)

Nie przegiąłem trochę z ilością paneli ?
Ostatnio zmieniony sob maja 06, 2017 9:50 pm przez Kenross, łącznie zmieniany 2 razy.

Wojtekxxx9

Oświetlenie z taśmy/paneli LED do akwarium 200L.

#16

Post autor: Wojtekxxx9 »

Wychodzi 35lm. Trochę możesz zmniejszyć
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Oświetlenie z taśmy/paneli LED do akwarium 200L.

#17

Post autor: Kenross »

Trochę czyli np. wyciąć jeden rządek (8 paneli) ???
Bo szczerze powiem na 18V (panele są na 24V) świeci jak głupie... a to nie pełna moc.
Ostatnio zmieniony sob maja 06, 2017 11:08 pm przez Kenross, łącznie zmieniany 1 raz.

Wojtekxxx9

Oświetlenie z taśmy/paneli LED do akwarium 200L.

#18

Post autor: Wojtekxxx9 »

IMO założyć potencjometr.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Oświetlenie z taśmy/paneli LED do akwarium 200L.

#19

Post autor: Kenross »

Z potencjometrem może być problem bo zamiast zasilacza takiego standardowego jest przetwornica. I miałem już przypadek że potencjometr zaiskrzył... a efektem tego było że przetwornica zwariowała i się spaliła. W skrajnych przypadkach jest w stanie puścić 220V na diody co wiadomo czym skutkuje. Wiec zastosuje przetwornice z regulowanym napięciem (przy odpalaniu oświetlenia będę wybierał ile V podać na panele).

P.S.
Wojtekxxx9 pisze: Wychodzi 35lm. Trochę możesz zmniejszyć
Jak się liczy te lumeny ? bo chce też przeliczyć do małego akwarium 30L. I w jakim przedziale lumenowym mam się zmieścić skoro 35lm to trochę za dużo ?

Wojtekxxx9

Oświetlenie z taśmy/paneli LED do akwarium 200L.

#20

Post autor: Wojtekxxx9 »

Je mówię że za dużo. Niektórzy i po 50 mają. Tylko 40 jest taka granicą gdzie już powinno się myśleć o nawożeniu, o CO2. Ale każdy baniak jest inny więc wcale nie musi być za duzo. Możesz być akurat przy granicy gdzie wystarczy Ci kranówka. Poprostu trzeba troszkę uważać. Masz podana ilość lumenów na jeden panel. Policzyłem ilość paneli razy lumeny z jednego panelu. Natomiast później podzieliłem przez objętość baniaka czyli 200l.
I tu dochodzimy do kolejnej ciekawej sprawy. Czy liczy się pojemność netto, czy pojemność uwzględniając szyby szyby może objętość bez szyb. Ja liczę pojemność baniaka brutto. A jak powinno być to pewnie nie wiadomo tak na 100%
To może być jak z W/l czy 0,48 W/l to już dużo czy jeszcze mało. To samo jest u Ciebie.
Poprostu trochę rozsądku i obserwacji.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Romgiel
Gaduła
Posty: 196
Rejestracja: czw sty 26, 2017 4:11 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ochota
Na imię mam: Roman
Płeć:

Oświetlenie z taśmy/paneli LED do akwarium 200L.

#21

Post autor: Romgiel »

A ja tsk z innej beczki. Gdzie masz chłodzenie? Co do przetwornic to ile V potrzebujesz i A?
Ostatnio zmieniony ndz maja 07, 2017 5:26 pm przez Romgiel, łącznie zmieniany 1 raz.

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Oświetlenie z taśmy/paneli LED do akwarium 200L.

#22

Post autor: krasnal »

Romgiel pisze: Gdzie masz chłodzenie?
Moduły mają ten plus .że nie trza ich dodatkowo chłodzić :-P
Awatar użytkownika

Autor
Kenross
Zapaleniec
Posty: 416
Rejestracja: czw maja 04, 2017 3:35 am
Lokalizacja: W-wa Mokotów
Na imię mam: Krzysztof
Płeć:

Oświetlenie z taśmy/paneli LED do akwarium 200L.

#23

Post autor: Kenross »

Wojtekxxx9, a to prawda że zależy czy liczymy zbiornik netto czy brutto... bo brutto to mam pewnie jakieś 150l (korzeń, kamienie, podłoże, nie do końca zalane akwarium po sam brzeg, właśnie grubość szyb, itp.) Ale w takim razie jak przy 40lm trzeba już myśleć o CO2 to zostaje przy moich 35lm i skręcam na 18V. Drugi dzień już taka prowizorka działa zobaczymy co dalej. Co do przeliczania to kurde robiłem tak i mi nie chciało wyjść 35 :( pewnie nie ten parametr z LED-ów przeliczałem :P
Romgiel pisze: A ja tsk z innej beczki. Gdzie masz chłodzenie? Co do przetwornic to ile V potrzebujesz i A?
Co do chłodzenia to tak jak krasnal, pisze... To plus modułów że ich nie trzeba chłodzić. Mają w środku bierne chłodzenie. Przy 18V zamknięte w obudowie nagrzały się do 40 stopni C. Leżąc na szkle przyklejone taśmą (ta prowizorka na zdjęciach wyżej) mają temperaturę max 30 stopni C.
Co do przetwornic to potrzebuje regulacje od 15V- do 24V a co do amperażu to licząc z paneli na szybko to jakieś 3,5A. Moje mają 4A i dają rade :)
Dodano po przerwie do tego postu:
Projekt nadal trwa :) Troszkę zwolnił poprzez pojawienie się nowych mieszkańców... http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=12&t=34856
Ale jakieś postępy też są.
Przeliczyłem że na akwarium 30L to 3 panele to aż za dużo więc wsadziłem 3 panele z możliwością zmiany napięcia co daje słabsze świecenie paneli.
Wszystko (mimo że panele są wodoszczelne) zabezpieczyłem pleksą i działa :D

Obrazek

Obrazek

Te wystające kable z prawej strony akwa znikną :) będą ładnie wychodzić korytkiem z tyłu do tego przystosowanym :)
Przetwornica jest sprytnie umieszczona w obudowie i w razie czego można zmienić napięcie.

Obrazek


Więc oświetlenie małego akwarium zakończone. :viva:
Zostało 200L nad którym prace również cały czas trwają. Był pomysł zbudować pokrywę od nowa... ale jednak wygrał pomysł na wykorzystanie starej obudowy. Jak na razie została w miarę oczyszczona poklejona (bo była trochę połamana) i przymierzam się do montażu w nią paneli. Plekse też już mam przyciętą i rozwiązanie jak ją przymocuje (na trytytki, zipy.... czy jak to kto tam zwał).

Obrazek

Potrzeba tylko czasu aby dokończyć :)
Ostatnio zmieniony sob maja 13, 2017 7:06 pm przez Kenross, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ