Oświetlenie wysoko nad taflą wody.

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
pomidor babinicz
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: wt lis 07, 2017 10:27 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer, Falenica
Na imię mam: Babinicz

Oświetlenie wysoko nad taflą wody.

#1

Post autor: pomidor babinicz »

Planuję baniaczek SZ90xG50xW45. W założeniu ma tam znaleźć się dużo zieleniny wyrastającej nad wodę, np. filodendrony. Reszta roślin, pod wodą mniej wymagająca w temacie światła - microsorium, anubiasy, może jakieś szalone kryptokoryny. Wyobrażam sobie to z oświetleniem 40-50cm nad taflą wody. I teraz kwestia czy:

1. Jestem skazany na HQI? Mniej przeraża mnie kwestia listów od elektrowni, bardziej fakt, że przy akwarium może przebywąć trzylatek, który może to wybuchnąć, albo przykleić się do szybki. (Może przesadzam?)

2. Duża lampa t5 (8x24W, 6x39W)? Anglosasi na morski forum piszą, że takie rozwiązania trzymają do 40cm nad taflą.

3. Firmowe belki LED (np. chichiros a901 x2 lub x3) spiąć to razem i podwiesić.

4. Rozwiązania DIY led. Tutaj np. 10x 80cm znanych i lubianych 5630 ze sklepu na trzy litery. (Dużo pytań ewentualnych, czy od razu budować na radiatorze, czy 2 profile 160mm i wiele innych.)

Nie mogłem znaleźć jednoznacznych stwierdzeń o mitycznym charakterze przenikalności światła przez wodę w zależności od źródła.
Mam świadomość, że w każdym wypadku czeka mnie program +200W minimum.
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Oświetlenie wysoko nad taflą wody.

#2

Post autor: radmac »

JA bym się bawił w paski LED/power LED.
zbudował coś w oparciu np. TC420 i wstawił LEDy 2x mocniejsze od wymagań. Wtedy sterujesz je na 50% i się nic nie grzeje. przynajmniej nie na tyle mocno, żeby trzeba było montować radiator.
A dlaczego tak? bo tak mam teraz - akwarium 300l brutto i ~220Wat w paskach LEDowych na TC420.
No i jak chcesz wysoko montować, to trzeba by wstawić soczewki - do LEDów paskowych też są.
Ostatnio zmieniony czw lis 09, 2017 1:51 pm przez radmac, łącznie zmieniany 1 raz.

Wojtekxxx9

Oświetlenie wysoko nad taflą wody.

#3

Post autor: Wojtekxxx9 »

Jak idziesz w taka wysokość to diody XPG-2 z kolimatorami. Ale wtedy radiator obowiązkowy i to raczej żebrowany. Choć i na to jest patent 😃
Żeby ładnie wygladalo tanio nie będzie. Choc pewnie taniej niż 3 Chihieosy. Do tego sterownik czy Tc420 czy na arduino, drivery MeanWell
Awatar użytkownika

as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

Oświetlenie wysoko nad taflą wody.

#4

Post autor: as400 »

-------------------
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Oświetlenie wysoko nad taflą wody.

#5

Post autor: radmac »

naświetlacze mają jedna zasadniczą zaletę (jak dla mnie) - widziałem to u innego akwarysty - falowanie powierzchni wody daje super refleksy świetlne /cienie w całym akwarium.
przy świetlówkach, paskach lub dużej ilości powerLEDów efekt znika :(
Awatar użytkownika

PawelWaw
Uzależniony
Posty: 537
Rejestracja: ndz maja 11, 2014 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Na imię mam: Pawel
Płeć:

Oświetlenie wysoko nad taflą wody.

#6

Post autor: PawelWaw »

Miałem do czynienia z lampą Kessil A360 - 90W i sprawdza się przy akwarium , które ma 98 cm. Lampa jest podwieszona ok 40 cm nad lustrem wody - czyli wysokość od dna to prawie 140 cm.
Awatar użytkownika

ahr
Zapaleniec
Posty: 444
Rejestracja: wt mar 15, 2016 6:13 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Piotr
Płeć:

Oświetlenie wysoko nad taflą wody.

#7

Post autor: ahr »

W tej chwili znajdziesz lampy ledowe porównywalne z hqi - prawie 5000lm z 37W przy dość sporym skupieniu światła. Sądzę, że przy tym projekcie 2 szt to aż nadto. Niestety barwowo to "tylko" 4000K. http://www.swiatlo.net/oferta/led/
"I may be an idiot, but I'm not stupid"
Awatar użytkownika

as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

Oświetlenie wysoko nad taflą wody.

#8

Post autor: as400 »

radmac pisze: czw lis 09, 2017 5:00 pmnaświetlacze mają jedna zasadniczą zaletę (jak dla mnie) - widziałem to u innego akwarysty - falowanie powierzchni wody daje super refleksy świetlne /cienie w całym akwarium.
przy świetlówkach, paskach lub dużej ilości powerLEDów efekt znika
Zgadza się - tam gdzie faluje woda wygląda to jak mała rzeczka. Bardzo fajny efekt.
-------------------
Awatar użytkownika

Autor
pomidor babinicz
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: wt lis 07, 2017 10:27 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer, Falenica
Na imię mam: Babinicz

Oświetlenie wysoko nad taflą wody.

#9

Post autor: pomidor babinicz »

radmac pisze: czw lis 09, 2017 1:49 pmJA bym się bawił w paski LED/power LED.
zbudował coś w oparciu np. TC420 i wstawił LEDy 2x mocniejsze od wymagań. Wtedy sterujesz je na 50% i się nic nie grzeje. przynajmniej nie na tyle mocno, żeby trzeba było montować radiator.
A dlaczego tak? bo tak mam teraz - akwarium 300l brutto i ~220Wat w paskach LEDowych na TC420.
No i jak chcesz wysoko montować, to trzeba by wstawić soczewki - do LEDów paskowych też są.
Powiem Ci, że nie lubię ludziom zawracać gitary bez habilitacji w guglu, ale szukając pasków led i soczewek do nich wyskakują mi tylko światła samochodowe :>. Powiedz mi proszę, czy jakbym zdecydował iść się w tę stronę to jesteś w stanie pomóc i być cierpliwym? lutować umiem, nawet metale szlachetne, ale niestety z elektroniki zatrzymałęm się na starszakach i to w pierwszym semestrze.
Wojtekxxx9 pisze: czw lis 09, 2017 2:13 pmJak idziesz w taka wysokość to diody XPG-2 z kolimatorami. Ale wtedy radiator obowiązkowy i to raczej żebrowany. Choć i na to jest patent 😃
Żeby ładnie wygladalo tanio nie będzie. Choc pewnie taniej niż 3 Chihieosy. Do tego sterownik czy Tc420 czy na arduino, drivery MeanWell
Przez te rozwiązania musiałby mnie ktoś przeprowadzić dając instrukcje i tłukąc trzcinką. Jak wyżej pisałem kolbę i palnik obsługuję dobrze, z elektroniką gorzej.
PawelWaw pisze: czw lis 09, 2017 5:43 pmMiałem do czynienia z lampą Kessil A360 - 90W i sprawdza się przy akwarium , które ma 98 cm. Lampa jest podwieszona ok 40 cm nad lustrem wody - czyli wysokość od dna to prawie 140 cm.
To pierwsze lampy na jakie wpadłem przeglądając różne słone forum. Niestety takie 2 lampy wyczerpują praktycznie mój cały budżet startowy. Ale fakt i efekt i sama forma urządzenia bardzo mi się podobają.
as400 pisze: czw lis 09, 2017 3:46 pmhttp://allegro.pl/naswietlacz-led-50w-3 ... 06608.html

http://allegro.pl/naswietlacz-led-100w- ... 33048.html

Mam te naświetlacze i są super. Światła masakrycznie dużo.
Powiem Wam, że te naświetlacze markowe mnie kuszą. Można to ładnie zamknąć w jakieś rynnie a'la ADA (hehe), a wcześniej przetestować przykręcone do deski. Ceny tych 50W są całkiem przysiadalne. Trzy czy cztery sztuki... poza tym to opcja modułowa można dodać lub odjąć. Jak się nie sprawdzą to 3 garaże , drewutnia, taras, brama. Za tym również przemawia feeling tych odblasków wody. Jedynie martwię się, że te 4000K to jednak dość ciepła barwa.
Awatar użytkownika

radmac
Fanatyk
Posty: 1060
Rejestracja: wt lut 25, 2014 8:23 pm
Lokalizacja: wola/śródmieście
Na imię mam: Jarek
Płeć:

Oświetlenie wysoko nad taflą wody.

#10

Post autor: radmac »

pomidor babinicz pisze: czw lis 09, 2017 10:44 pmszukając pasków led i soczewek
prosz. ale fakt, sam się też naszukałem swego czasu.
reklama*profil z soczewką*po reklamie
A że lutować umiesz to już dużo.
zaleta pasków - stałe zasilanie 12V. robiłem eksperymenta z zasilaczami z chinaisium (made in china) - głośne, śmierdzące... a przecież wystarczy dobry zasilacz do kompa - stacjonarnego. W porządnych jest do -nastu wyprowadzeń 12V a osiągane moce idą do 1,5KW. Tylko trzeba dobrych drutów używać już wtedy :) Mam tylko ~220W w diodach i zasilacz 300W, ale na początku grzały mi się konkretnie połączenia - bardziej niż same ledy.
Z powerledami jest już zabawa w zasilacze stałoproądowe, drivery, kombinacja ze sterowaniem.
Przykłady połączeń dla sterownika TC420 (eng) paski vs powerLED. Możesz pi razy drzwi ocenić co możesz i na co się szarpiesz.
A naświetlacze - nie wiem jak by działały ze ściemniaczami - czy nie trzeba by działać PWM - ale to zależy od naświetlacza.
Jeśli oczywiście zależy Ci na ściemnianiu/rozjaśnianiu. Mi zależało, bo przy nagłym zapaleniu/zgaszeniu światła rodostomusy rozbijały się w popłochu o ściany akwarium. i to tak konkretnie.

Dodatkowe info - przykładowy sterownik TC420 działa na PWM - jeśli nie znasz to doczytaj co to za bestia i czym grozi :) (pulse width modulation a nie poskie wydawnictwo muzyczne))
np. przy nieumiejętnym ustawieniu instalacja zaczyna gwizdać (częstotliwości, harmoniczne, sprzężenia...)
Ostatnio zmieniony czw lis 09, 2017 11:58 pm przez radmac, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

as400
Zapaleniec
Posty: 402
Rejestracja: wt paź 22, 2013 5:14 pm
Lokalizacja: Wwa

Oświetlenie wysoko nad taflą wody.

#11

Post autor: as400 »

pomidor babinicz pisze: czw lis 09, 2017 10:44 pmPowiem Wam, że te naświetlacze markowe mnie kuszą. Można to ładnie zamknąć w jakieś rynnie a'la ADA (hehe), a wcześniej przetestować przykręcone do deski. Ceny tych 50W są całkiem przysiadalne. Trzy czy cztery sztuki... poza tym to opcja modułowa można dodać lub odjąć. Jak się nie sprawdzą to 3 garaże , drewutnia, taras, brama. Za tym również przemawia feeling tych odblasków wody. Jedynie martwię się, że te 4000K to jednak dość ciepła barwa.
Ja mam 3000K i bardzo mi to odpowiada. Daje taki klimat rzeki z Ameryki Południowej np. clear waters w Gujanie Francuskiej. Na poniższym filmie jest rzeka Oyapock właśnie w Gujanie i wygląda to podobnie z tym, że dużo jaśniej. Nawet te refleksy się zgadzają :)

-------------------
Awatar użytkownika

Autor
pomidor babinicz
Uczestnik
Posty: 34
Rejestracja: wt lis 07, 2017 10:27 pm
Lokalizacja: Warszawa, Wawer, Falenica
Na imię mam: Babinicz

Oświetlenie wysoko nad taflą wody.

#12

Post autor: pomidor babinicz »

Zniszczyliście mi sen, który przewidywałem na dzisiejszą noc. :D Wnioski i pytania zapiszę jutro.

Wojtekxxx9

Oświetlenie wysoko nad taflą wody.

#13

Post autor: Wojtekxxx9 »

pomidor babinicz, nie ma problemu żeby Cie prowadzić krok po kroku. Elektronikę o tyle można uprościć, ze gość piszący program pod arduino sprzedaje plytki i drivery pod to.
ODPOWIEDZ