Długa belka czy coś ?

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.

Autor
balti
Bywalec
Posty: 75
Rejestracja: śr lut 14, 2018 7:28 pm
Telefon: 502569411
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Barbara
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#1

Post autor: balti »

Chcę kupić/zrobić oświetlenie na zbiornika długości 150 cm , wysokość 50 cm nie za miliony monet .
Gotowe belki tej długości to jakiś kosmos . Czy wogóle myśleć o belce czy np. lepiej sprawdzają się 3-4 pojedyńcze lampy .
Jednocześnie chcę żeby światło było schowane za jakąś osłoną tak by nie dawało po oczach .

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#2

Post autor: Wojtekxxx9 »

Ja mam 120 długości i wisi ok 40cm nad akwarium. Można obok siedzieć poniżej akwarium i nie daje po oczach. Soczewki skupiające.
Jak to ma byc dużo światła, i dobrej jakości to nie licz za bardzo na oszczędności. Za same diody dałem 300zl. Dolicz do tego gwiazdki, soczewki, kleje, profile itp to cena będzie konkretna. I tutaj standardowe profile kasetonowe za bardzo mogą się nie sprawdzić. 16cm to jakby wąsko jest

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#3

Post autor: Wojtekxxx9 »

Jednak pozwolę sobie zmienić zdanie.
Dużo będzie zależało.od tego ile tego światła ma być. 54szt 3 watowych diodek można tam wsadzić. Belka będzie ciepła ale powierzchnia chlodzenia by była zachowana. Można przesunąć ja do przodu i użyć soczewek asymetrycznych 60/120. Wtedy idzie ogarnąć cały baniak z 16cm belki.
Jednak nie osiągnie granicy 40lm/l.
Żeby ją przekroczyć trzeba by chłodzenia aktywnego używać. Akurat jestem w trakcie tworzenia takiego modułu do belek.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#4

Post autor: marcinzabki29 »

balti, ja w tym temacie mocny nie jestem, coś tam z pasków robiłem. Kolega Pusto ma dużo większą wiedzę, ale mam pytanie - co to ma być za akwarium?
Pozdrawiam Marcin

Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#5

Post autor: Karolus »

Określenie "belka do zbiornika 150cm" to mało :)
Inne wymagania na światło będzie miał zbiornik ogólny, inny holender, a jeszcze inne malawi lub tanganika
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred

Autor
balti
Bywalec
Posty: 75
Rejestracja: śr lut 14, 2018 7:28 pm
Telefon: 502569411
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Barbara
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#6

Post autor: balti »

Ogólne bez wybitnych wymagań . Stoi w salonie i po prostu ma jakoś wyglądać /a nie tylko za nawilżacz robić :duży uśmiech:
Właściwie to stoi już jakiś czas trochę zaniedbane i chcę je poprawić tak aby rośliny lepiej rosły i ekspozycja była ciekawsza.
Chyba w ogóle zrobię restart bo przez lato trochę /przez wyjazdy/ zagloniło ale raczej dalej będzie ogólne .

Pusto o jakim chłodzeniu Ty mówisz :co: ?
Nigdy nie miałam żadnych wentylatorów w akwa jeśli o to Ci chodzi .
Może nigdy nie miałam jakichś mega specjalnych świateł i teraz też chyba nie myślę o jakichś cudach .
Do tej pory ogarniałam raczej świetlówkami , ale może już czas przejść na te ledowe paski .... ;-)
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#7

Post autor: marcinzabki29 »

A ja się zastanawiam, czy nie powinnaś pozostać przy świetlówkach. Tylko sugerowałbym t5, chyba, że już takie Masz.
Pozdrawiam Marcin

Karolus
Zapaleniec
Posty: 379
Rejestracja: wt sty 09, 2018 7:55 pm
Lokalizacja: Marki
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#8

Post autor: Karolus »

Pusto zapewne miał na myśli odprowadzenie ciepła z PowerLEDów, czytając Twoje wymagania, to raczej ich nie potrzebujesz :)
Pomyśl o modułach LED, ja bym zrobił mieszankę RGB z białymi ciepłe/zimne, ew może kilka niebieskich żeby zrobić oświetlenie nocne.
Do tego w najprostszej wersji zasilacz a całość sterowana zwykłym timerem do gniazdka, wersja bardziej rozbudowana (droższa, ale dająca więcej pola do popisu) to kilku kanałowy sterownik LED. Przy sterownikach tez masz wybór, może być TC420, może być LED dimmer pro, może być profilux, a może być tez samoróbka na arduino, esp lub raspberry.
Jak widzisz, sposobów rozwiązania jest duuuużo i tylko od Ciebie zależy co wybierzesz :)

Acha, a jeśli masz teraz oświetlenie na świetlówkach a chcesz LED, to pomyśl jeszcze nad LEDowymi "świetlówkami" Aquaella - RetroFit, bardzo ładnie zastępują świetlówki (zarówno T5 jaki T8, nie trzeba nic kombinować, mają mocowania w komplecie) ich wada jest brak możliwości regulacji siły światła, ale w sumie nie każdemu to potrzebne :)
Ogólne 102L: 3x Gupik, 2x Molinezja, 5x Danio, 3x Platka, Otosek, 3x Bojownik, 5x Zbrojnik, 4x Amano, Ampularia, 3x Tylomelania Gold
Malawi 240L: 9x mphanga, 10x careuleus, 1x afra jalo, 6x Koningsi, 6x Hongi Red, 6x Redred

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#9

Post autor: Wojtekxxx9 »

Paski będą miały dwie wady. Mała moc pojedynczego chipu przez co przy wysokości 50cm może stanowić już problem dla trawnika na przykład. Druga sprawa to kąt świecenia. 160° będzie biło po oczach jak głupie.
No i nie da się ich ładnie zamaskować.
Z zalet to prostota montażu i sterowania. Koszty będą porównywalne dla pasków i Power LED.
Podpisuje się pod mieszanem kolorów. RGB to może być za dużo szczęścia ale 3 białe, czerwone, niebieskie i zielone to będzie super

Dark
Zapaleniec
Posty: 286
Rejestracja: ndz mar 04, 2018 10:47 am
Lokalizacja: Roubaix
Na imię mam: Bożydar
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#10

Post autor: Dark »

marcinzabki29 pisze: czw paź 11, 2018 12:20 pmt5
Ja też uważam, ze t5 to dobry pomysł ważne typko, żeby belka miała dobre odblyśniki

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#11

Post autor: Wojtekxxx9 »

Jak bym teraz dla siebie robił to pewnie była by hybryda. 100W w świetlówkach i drugie 100 w ledach
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#12

Post autor: Lech-u »

A dlaczego?

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#13

Post autor: Wojtekxxx9 »

Wybarwianie. Tak jak barwi Sylvania Grolux to coś niesamowitego. Mam u siebie bardzo dobre diody ale chyba nie dają tego samego. Z tym, że barwi światło czerwone ale przy okazji stymuluje wzrost wobec czego u siebie mam go mniej. A właściwie krócej bo diody Deep Red świecą tylko 2 godziny dziennie i to rano kiedy nie widzę. Poza tym stawiam na to, żeby kory były naturalne a nie sztucznie podkręcone barwa czerwona. Wiem, że niektórzy z powodzeniem stosują diody FS plus czerwony i niebieski i kolory wyglądają mocno ale i jak landrynki a tego nie chce mieć. Zresztą swoją lampę chyba znowu będę przerabiał :-)
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#14

Post autor: mariom222 »

Lech-u pisze: czw paź 11, 2018 9:52 pmA dlaczego?
ledy fajnie potrafią wyglądać i rośliny na nich też rosną, sam jestem w trakcie robienia (przez fachowca) lampy ledowej
ale stare dobre świetlówki wcale nie są takie złe

jeden z z moich zbiorników na ledach

Obrazek

i inny na czterech świetlówkach t5

Obrazek

stara technika potrafi jeszcze czasem zaskoczyć :)
balti pisze: śr paź 10, 2018 5:06 pm Chcę kupić/zrobić oświetlenie na zbiornika długości 150 cm
mam ten sam problem z akwarium 375l (150cm) , zdecydowałem po poradach że lampa będzie miała 120cm i będzie musiała wisieć
Awatar użytkownika

SHARK
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: ndz gru 03, 2017 9:39 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Borys
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#15

Post autor: SHARK »

mariom222 pisze: czw paź 11, 2018 11:23 pm mam ten sam problem z akwarium 375l (150cm)
To tak jak ja. Mam u siebie lampę 2xT5 właśnie 120-tkę (musiałem coś organizować na szybko a wiadomo, że świetlówki w niej są trochę krótsze) i przyznam szczerze, że to mało i słabo doświetla boki.

I u siebie wracam do pomysłu zrobienia "belki" 150-ki z tych ledów które obecnie mam (kilka dołożę) + belki na 2 świetlówki ale 150-ki czyli hybryda.
obrazek
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#16

Post autor: mariom222 »

SHARK pisze: pt paź 12, 2018 11:06 am I u siebie wracam do pomysłu zrobienia "belki" 150-ki z tych ledów które obecnie mam (kilka dołożę) + belki na 2 świetlówki ale 150-ki czyli hybryda.
a skąd weźmiesz taki długi profil na 150cm? podobno ciężko dostać
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#17

Post autor: marcinzabki29 »

mariom222, na allegro jest tego sporo
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

SHARK
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: ndz gru 03, 2017 9:39 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Borys
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#18

Post autor: SHARK »

marcinzabki29 pisze: pt paź 12, 2018 11:31 am mariom222, na allegro jest tego sporo
Mówisz o profilu pod ledy czy świetlówki? Jeśli pod ledy (ten kasetonowy "16-ka") to kupuje się je w odcinkach po 10 cm choćby u leleszka.
obrazek
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#19

Post autor: mariom222 »

w moim przypadku profil aluminiowy pod ledy o szerokości 30cm i długości 150cm, tylko na zamówienie
gotowe były tylko dużo węższe :(
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#20

Post autor: Miro »

a czy rzeczywiście musi być oświetlenie od kończ do końca ? Czy jak zrobi się po 15 cm krótszą czyli o długości 120 to coś się stanie ?
Przecież to wszystko zależy od naszej aranżacji zbiornika. Przecież przy bocznych ścianach nie myszą rosnąć jakieś wymagające rośliny.
Awatar użytkownika

marcinzabki29
Cesarz
Posty: 10975
Rejestracja: pn kwie 13, 2015 9:15 pm
Lokalizacja: Ząbki
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#21

Post autor: marcinzabki29 »

Dokładnie, bo bokach można umocować Anubiasy, wsadzić wyższe kryptokoryny.
Możliwości jest sporo.
Pozdrawiam Marcin
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#22

Post autor: mariom222 »

Miro pisze: pt paź 12, 2018 11:58 am a czy rzeczywiście musi być oświetlenie od kończ do końca ?
tak naprawdę to wszystkie oryginalne pokrywy mają oświetlenie krótsze niż rozmiar akwarium,
co jednak nie oznacza że to takie super
rozwiązaniem mogą być jeszcze soczewki na ledy które porozrzucają światło po kątach
Awatar użytkownika

SHARK
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: ndz gru 03, 2017 9:39 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Borys
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#23

Post autor: SHARK »

mariom222 pisze: pt paź 12, 2018 12:07 pm tak naprawdę to wszystkie oryginalne pokrywy mają oświetlenie krótsze niż rozmiar akwarium,
co jednak nie oznacza że to takie super
rozwiązaniem mogą być jeszcze soczewki na ledy które porozrzucają światło po kątach
Dokładnie.
mariom222 pisze: pt paź 12, 2018 11:57 am w moim przypadku profil aluminiowy pod ledy o szerokości 30cm i długości 150cm, tylko na zamówienie
gotowe były tylko dużo węższe
Zawsze można złączyć ze sobą dwie "16-tki". Ja nawet u siebie myślałem, żeby zrobić coś takiego:
Patrząc na szerokość akwarium 50cm:
_(5cm wolnego)_|X(16cm profil z ledami)X|_(5cm wolnego)_|X(16cm profil z ledami)X|_(5cm wolnego)_

Co daje możliwość przesuwania belek tak aby doświetlać wybrane przez nas miejsce w zbiorniku. Dodatkowo z odpowiednimi soczewkami doświetlać można bardzo dokładnie.
obrazek
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#24

Post autor: Miro »

oczywiście wszystko można.
Ja mam akwa ok 5 lat w których nic nie zmieniałem. Widzę że stare ryby często stoją w niedoświetlanych bokach tak jak by odpoczywały.
Awatar użytkownika

SHARK
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: ndz gru 03, 2017 9:39 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Borys
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#25

Post autor: SHARK »

Miro pisze: pt paź 12, 2018 1:18 pm oczywiście wszystko można.
Ja mam akwa ok 5 lat w których nic nie zmieniałem. Widzę że stare ryby często stoją w niedoświetlanych bokach tak jak by odpoczywały.
Dokładnie - można wszystko. Co do oświetlania to trzeba samemu wiedzieć jakiego typu zbiornik chce się prowadzić.
obrazek

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#26

Post autor: Wojtekxxx9 »

Wszystko się da. Z profilami kasetonowymi jest taki problem że są niskie. Drivery sie upchnie ale gniazda mikrofonowego już nie. Myślałem nad wykorzystaniem takiego czegoś
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7298815209
Z tym, że to wymusi właśnie zawieszenie lampy. Ma to jednak plusy. Ładnie wygląda, używając miedzanki soczewek 60° i 90° można ją dość wysoko powiesić a światło nie będzie razić i raczej wszystko doświetli.
No i jest duża szansa na umieszczenie całego sterownika w lampie
Awatar użytkownika

SHARK
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: ndz gru 03, 2017 9:39 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Borys
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#27

Post autor: SHARK »

Pusto pisze: pt paź 12, 2018 1:55 pm gniazda mikrofonowego już nie
Leo why?

Ja używam takich gniazd (z tego co mi wiadomo gwint wraz z pinami ma ok 13,6mm odejmij 2 mm na grubość profilu i masz 11,6 a max wysokość tego profilu to 18mm):
Obrazek
obrazek
Awatar użytkownika

mariom222
Moderator
Posty: 1208
Rejestracja: pn lis 14, 2016 4:58 pm
Lokalizacja: Warszawa Włochy
Na imię mam: Mariusz
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#28

Post autor: mariom222 »

SHARK pisze: pt paź 12, 2018 2:59 pm Pusto pisze: ↑
pt paź 12, 2018 12:55 pm
gniazda mikrofonowego już nie

Leo why?

Ja używam takich gniazd (z tego co mi wiadomo gwint wraz z pinami ma ok 13,6mm odejmij 2 mm na grubość profilu i masz 11,6 a max wysokość tego profilu to 18mm):
Obrazek
teraz trochę zgłupiałem,
czy to naprawdę takie ważne czy się rybkom śpiewa czy nie ? :music:
Awatar użytkownika

SHARK
Gaduła
Posty: 184
Rejestracja: ndz gru 03, 2017 9:39 pm
Lokalizacja: Warszawa, Bemowo
Na imię mam: Borys
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#29

Post autor: SHARK »

mariom222 pisze: pt paź 12, 2018 3:26 pm teraz trochę zgłupiałem,
czy to naprawdę takie ważne czy się rybkom śpiewa czy nie ?
Chodzi o złącze którym będzie podłączane np. zasilanie do belki.
obrazek

Wojtekxxx9
Fanatyk
Posty: 1927
Rejestracja: pn sty 29, 2018 5:06 pm
Lokalizacja: Warszawa Gocław
Na imię mam: Wojtekxxx9
Płeć:

Długa belka czy coś ?

#30

Post autor: Wojtekxxx9 »

SHARK pisze: pt paź 12, 2018 2:59 pm wysokość tego profilu to 18mm
w najwyższym miejscu. A do "podstawki" pleksy trochę mniej :-)
I tak używam najmniejszych jakie Obrazek
ODPOWIEDZ