Moje oświetlenie w 112

Rodzaje. Ilość. Moc. Przeliczniki. Koszty.
ODPOWIEDZ

Autor
Azgheros
Uczestnik
Posty: 31
Rejestracja: pn cze 07, 2010 2:08 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Moje oświetlenie w 112

#1

Post autor: Azgheros »

Zakupiłem sobie 4 świetlówki T5 24W (stateczniki kupiłem wcześniej) firmy Sylvania:
1xGrolux (1)
1xAqustart (2)
2x865. (3)(4)
Zamontuje je w standardowej pokrywie Wromax z akwarium 112l profil. Trochę będzie z tym roboty - gdyż muszę usunąć (czyt. wyciąć) kopułę w której był ukryty statecznik (bebechy już wyjąłem). Planuję zamontować świetlówki w następujący sposób:

Kod: Zaznacz cały

tył pokrywy
---------------------------------
      *******(1)*******
*******(2)*******
            *******(3)*******
      *******(4)*******
---------------------------------
przód pokrywy
(ponieważ świetlówki są krótsze niż pokrywa, będą umieszczane centralnie lub do jednej ze stron -tak jak na schemacie) gdzie świetlówka (2) i (3) będzie włączona na 12 godzin, a świetlówka (1) i (4) na 5 godzin. Świetlówki będą bez odbłyśników - jedynie spód pokrywy polakieruję na biały kolor.

Jak myślicie - dobra koncepcja - czy tez zła?

Qter
Gaduła
Posty: 116
Rejestracja: pt kwie 16, 2010 3:15 pm
Lokalizacja: Reguły
Płeć:

Re: Moje oświetlenie w 112

#2

Post autor: Qter »

Cześć,

Osobiście świetlówki 865 dałbym jako 1 i 4 w tym ustawieniu co teraz. Odnośnie pokrywy - może łatwiej wykonać całkiem nową? Jeszcze jedno pytannko - czy twoje rośliny wymagają aż takiego oświetlenia bliskiego 1W/ltr ? Pamiętaj, że więcej swiatła to więcej nawozów a zwłaszcza CO2...

PZDR

Qter

P.S.

Jeśli się zdecydujesz zrób instalacje aby tak aby świetlówki móc zaświecać "partiami" (idelanie by było każdą osobno) np. 2 x 865 a osobno para pozostałych. Nie świeć też od razu na maxa tylko zacznij od 1/2 czasu na 50% mocy i stopniowo zwiekszaj...
Awatar użytkownika

lovelas1988
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: pt kwie 02, 2010 5:03 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje oświetlenie w 112

#3

Post autor: lovelas1988 »

Przy EI możesz zacząć oświetlać praktycznie na full od początku o ile wszystko będziesz podawał w takich dawkach jak należy. Popieram Qter : tyle W/L to lekka przesada. :)
Obrazek
Awatar użytkownika

beeder
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: śr mar 11, 2009 10:55 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Moje oświetlenie w 112

#4

Post autor: beeder »

lovelas1988 pisze:Przy EI możesz zacząć oświetlać praktycznie na full od początku o ile wszystko będziesz podawał w takich dawkach jak należy. Popieram Qter : tyle W/L to lekka przesada. :)
Oświetlenie mocarne, już widzę te przycinki dwa razy w tygodniu :p
Co do oświetlenia - może ja stara szkoła jestem, ale wszystkie zbiorniki wystartowałam bez glonów zaczynając od 5h na dobę i podając tylko potas. Co tydzień zwiększenie o 1h. Może na EI jest inaczej .... ale chyba bym nie ryzykowała roślin celem przeprowadzenia eksperymentu.
ODPOWIEDZ