Gupik pawie oczko a gupik Endlera- różnice

Przedstawiciele: Gupiki, Endlerki, Mieczyki, Molinezje, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
Kiara
Uczestnik
Posty: 40
Rejestracja: czw maja 18, 2017 10:31 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Beata
Płeć:

Gupik pawie oczko a gupik Endlera- różnice

#1

Post autor: Kiara »

Wiem że będzie to pytanie na poziomie podstawowym, ale muszę się dowiedzieć... Jak rozpoznać wśród tych nowych (dla mnie na pewno) odmian gupików, czy są to pawie oczka, czy też gupiki Endlera? Szukałam jak wyglądają formy nominalne i przyznam tutaj, że gupiki Endlera podobają mi się bardziej... Jednak mam wrażenie, że niektóre odmiany handlowe mają cechy obydwu gatunków. A nawet dochodzi do tego, że połasiłam się niedawno na kilka nietypowych i nowych dla mnie rybek, w efekcie czego nie wiem, czy są to pawie oczka, czy gupiki Endlera... :oops: Niestety nie umiem zrobić dobrych zdjęć, więc proszę o wyrozumiałość.

Samiec z ogonem dość krótkim, "lirowatym" (?) :
Obrazek

Bardzo duża samiczka (pawie oczko- może ktoś wie jaka to odmiana?) z samczykiem odmiany "zielona kobra", który jednak ma nietypowe "kropeczki"- na płetwie i ciele- w czymś mi to przypomina gupiki Endlera. Przepraszam że zdjęcia robiłam rybom w worku- po prostu było mi łatwiej ;) (na zdjęciu duża bardzo- 7cm-owa samiczka pawie oczko i w/w samiec "zielona kobra"):
Obrazek

Najprawdopodobniej są to zwykłe gupiki, jednak w sklepie, w którym je kupiłam (Amustella), są.też gupiki o ciemnym (czarnym) kolorze ciała i niebieskich płetwach. Wszystkie podpisane "gupiki", więc stąd moje wątpliwości...

P.S. Przepraszam, dopiero teraz znalazłam ten wątek:
http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=50&t=31975.
Pozostawiam do decyzji Obsługi Forum czy nie dołączyć mojego posta i przepraszam za kłopot.
Ostatnio zmieniony pn maja 29, 2017 6:42 pm przez Kiara, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

ziabak
Guru
Posty: 2115
Rejestracja: pt wrz 11, 2009 7:37 pm
Lokalizacja: Bielany
Na imię mam: Monika
Płeć:

Gupik pawie oczko a gupik Endlera- różnice

#2

Post autor: ziabak »

Tak najprościej i po "laicku" ;) - samiec endlera dorasta co najwyżej do 2,5 cm, samica do około 4,5 - samiec nigdy nie będzie miał płetw "wachlarzowych" bo są to ryby krótkopłetwe. Samica endlera nigdy nie będzie miała kolorowego ogona. O kolorystyce to by można powieść napisać, bo jest taka masa odmian w zależności od miejsca pochodzenia, że w kilku słowach się nie da. To co przedstawiasz na zdjęciach to jest reticulata (pawie oczko). Oczywiście mogą być krzyżówki endlera i pawiego oczka i wtedy to różnie wygląda, ale zwykle takie hybrydy są większe niż czysty endler. To co oferują sklepy to niestety zwykle są hybrydy w większym lub mniejszym stopniu w którymś tam pokoleniu "liźnięte" reticulata ;) Czyste Poecilia wingei to raczej szukaj u hodowców.
Ameca splendens, Xenotoca eiseni, P.wingei standard, snake skin, japan blue, blond, red scarlet, El Tigre, Limia tridens, drobniczka, Limia nigrofasciata, Poecilia gillii, C.pygmaeus, L.multifasciatus, wieloplamka, Gambusia affinis.
Awatar użytkownika

Autor
Kiara
Uczestnik
Posty: 40
Rejestracja: czw maja 18, 2017 10:31 pm
Lokalizacja: Warszawa, Ursynów
Na imię mam: Beata
Płeć:

Gupik pawie oczko a gupik Endlera- różnice

#3

Post autor: Kiara »

Dziękuję Ci za wyjaśnienie, gdyż oglądając Twoje Japan Blue (gupiki Endlera) porównałam je z rybami które oferuje Amustella- również są niebieskie, ale jeśli chodzi o rozmiary, wygląda na to że są to P. reticulata. W ogłoszeniach na OLX widziałam gupiki tzw. "niebieskie moskiewskie"- spodobały mi się, ale również podobają mi się Twoje, Ziabak Japan Blue. Podoba mi się nawet forma nominalna gupików Endlera- są bardziej kolorowe niż pawie oczka... Chętnie zobaczyłabym je w swoim akwarium, ale mam już sześć dorosłych gupików i narybek w kotniku, trochę boję się czy pawie oczka nie skrzyżują mi się z "endlerami"... Choć tak czy inaczej, kiedy tylko trochę podkuruję nogę, chciałam Cię zapytać o limki, zielone mieczyki (do przemyślenia) i właśnie P. wingei ;) . W tej chwili nie mogę mieć więcej niż jednego akwarium 60L i jakichś kotników 10-15L... :-? (Powierzchnię "hodowlaną" wykorzystałam pod ptaki jak może pamiętasz...). Muszę przyznać, że kusisz swoimi baniaczkami, tylko pozazdrościć. Czy w razie planowania zakupów mogę Cię "pomęczyć" na pw?
Pozdrawiam :-)

Akwariusz
Zapaleniec
Posty: 253
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 1:11 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Gupik pawie oczko a gupik Endlera- różnice

#4

Post autor: Akwariusz »

Japan Blue to cecha/gen pochodzący od standardowego gupika, nie od Endlera. ale może być na Endlera przeniesiony - wtedy zazwyczaj niebieski tułów zastąpi charakterystyczny czarny "przecinek". ja (dla siebie) przyjmuję, że Endler to Poecilia reticulata wingei - odmiana, a nie oddzielny gatunek. krzyżują się bez problemów, także w obecności partnerów swojej odmiany, dają płodne potomstwo - więc jeśli chcesz mieć czystą linię - trzeba je trzymać oddzielnie. w sprzedaży (choćby allegro) są czyste linie z oznaczeniami lokalizacji i daty odłowu, niektóre bardzo ciekawe. warto się przyjrzeć.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Gupik pawie oczko a gupik Endlera- różnice

#5

Post autor: Miro »

Akwariusz pisze: taki niby blog
A czemu jest nie po polsku ? :razz:
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Gupik pawie oczko a gupik Endlera- różnice

#6

Post autor: Lech-u »

miro pisze: A czemu jest nie po polsku ?
Bo to światowy blog.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Gupik pawie oczko a gupik Endlera- różnice

#7

Post autor: Miro »

Lech-u pisze: Bo to światowy blog.
i znowuż Polska na marginesie a miał podnieś się z kolan :razz:
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Gupik pawie oczko a gupik Endlera- różnice

#8

Post autor: Lech-u »

miro pisze: a miał podnieś się z kolan
A to nie Europa miała się podnieść?

Te gupiki wyglądają jakby im ktoś ogony przycinał skalpelem. Po chirurgii plastycznej.
Awatar użytkownika

Miro
Arcymistrz
Posty: 4938
Rejestracja: ndz sty 13, 2013 8:29 pm
Lokalizacja: Centrum
Płeć:

Gupik pawie oczko a gupik Endlera- różnice

#9

Post autor: Miro »

Lech-u pisze: A to nie Europa miała się podnieść?
Eee, to my jesteśmy dumnym narodem

Gupiki, takie są teraz na topie :razz:
Ja wolę gupiki z dużą płetwą

Akwariusz
Zapaleniec
Posty: 253
Rejestracja: pt wrz 30, 2011 1:11 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Gupik pawie oczko a gupik Endlera- różnice

#10

Post autor: Akwariusz »

miro pisze:
Akwariusz pisze: taki niby blog
A czemu jest nie po polsku ? :razz:
w ramach treningu lingwistycznego :)
gupiki po chirurgii plastycznej wyglądają tak:
obrazek
obrazek
celem operacji jest umożliwienie prokreacji. w sumie podobnie, jak u homo sapiens, z tym, że dla usunięcia czysto fizycznych ograniczeń - jak ma za duży ogon to nie dogoni...
operacji dokonał na swoich rybach mój kolega, doświadczony hodowca. nie próbujcie tego w domu.
Ostatnio zmieniony wt cze 20, 2017 9:20 am przez Akwariusz, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ