Molinezje od podszewki

Przedstawiciele: Gupiki, Endlerki, Mieczyki, Molinezje, ...
ODPOWIEDZ

Autor
posejdon
Gość
Posty: 7
Rejestracja: śr lip 29, 2015 4:58 pm
Lokalizacja: Brzesko

Molinezje od podszewki

#1

Post autor: posejdon »

Handel w ostatnim dziesięcioleciu obfituje w ryby z rodzaju Poecilia - molinezja, patrząc na nie to krzyżówki gatunkowe i odmianowe. W związku z tym czy ktoś z szanownych forumowiczów może napisać coś sensownego na ten temat lub wskazać specjalistyczne strony traktujące o odmianach/ formach, krzyżówkach i genetyce molinezji.
Wydaje mi się że znam biologię i hodowlę podstawowych gatunków tego rodzaju, znam standardy molinezni stosowane na konkursach ale to za mało. Bardzo by mi odpowiadała strona opracowana taka jak pisz o genetyce gupików Storożew – czyli kawa na ławę.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Molinezje od podszewki

#2

Post autor: Tygrys »

Gazeta akwarystyczne *nasze akwarium* był artykuł o genotypach molinezji jeśli nie mylę to było 2001,roku.
Ostatnio zmieniony ndz gru 02, 2018 5:54 pm przez Tygrys, łącznie zmieniany 1 raz.
zawieszony profil
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21839
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Molinezje od podszewki

#3

Post autor: Lech-u »

Bardzo fajny temat. Tez czekam na doniesienia w tej sprawie.
Może jest wśród nas, ktoś, kto zna się na molinezjach?

DanielP
Moderator
Posty: 1925
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Molinezje od podszewki

#4

Post autor: DanielP »

Ja również bardzo chętnie zagłębię się w temacie. Mam dzikie molinezje(poecilia salvatoris) ale o innych odmianach i krzyżówkach wiem już niewiele...
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Molinezje od podszewki

#5

Post autor: Tygrys »

Napisałem wyraźnie miesięcznik nasze akwarium tam napisałem.
Tam było o chodowla mololinezji. Roczniki od 1999do2001 poszukajcie
zawieszony profil

Autor
posejdon
Gość
Posty: 7
Rejestracja: śr lip 29, 2015 4:58 pm
Lokalizacja: Brzesko

Molinezje od podszewki

#6

Post autor: posejdon »

„Nasze akwarium” nr 1 z 1999 r. artykuł „O dziedziczeniu cech, czyli jak wyhodować piękne molinezje”, autorzy: dr D. Kuchasrczyk, dr P. Woźnikcki . Warto przeczytać, szczególnie jak ktoś wchodzi w genetykę ryb.
W świecie molinezji od ukazania się artykułu bardzo dużo się zmieniło/przybyło form barwnych, odmian, hybryd. Dla mnie ten artykuł to zaledwie zasygnalizowanie tematu czyli stanowczo za mało.
A może po angielsku/niemiecku coś by się znalazło.
Awatar użytkownika

Tygrys
Guru
Posty: 2422
Rejestracja: pn kwie 06, 2015 3:12 pm
Lokalizacja: malopolska
Płeć:

Molinezje od podszewki

#7

Post autor: Tygrys »

posejdon pisze: wt gru 04, 2018 7:30 pm „Nasze akwarium” nr 1 z 1999 r. artykuł „O dziedziczeniu cech, czyli jak wyhodować piękne molinezje”, autorzy: dr D. Kuchasrczyk, dr P. Woźnikcki . Warto przeczytać, szczególnie jak ktoś wchodzi w genetykę ryb.
W świecie molinezji od ukazania się artykułu bardzo dużo się zmieniło/przybyło form barwnych, odmian, hybryd. Dla mnie ten artykuł to zaledwie zasygnalizowanie tematu czyli stanowczo za mało.
A może po angielsku/niemiecku coś by się znalazło.
Właśnie o tym mówiłem,tylko rocznika nie pamiętam, dzięki posejdom za przypomnienie.
zawieszony profil
ODPOWIEDZ