zmienniak plamisty

Przedstawiciele: Gupiki, Endlerki, Mieczyki, Molinezje, ...
ODPOWIEDZ

Autor
rybek333
Uczestnik
Posty: 39
Rejestracja: pn lis 09, 2009 9:46 pm
Lokalizacja:
Płeć:

zmienniak plamisty

#1

Post autor: rybek333 »

Zmienniak plamisty(xiphophorus maculatus) - Słodkowodna ryba akwariowa z rzędu karpieńcokształtnych (cyprinodontiformes) i rodziny piękniczkowatych (poeciliidae).

występowanie
Ameryka środkowa: południowy meksyk, gwatemala, honduras.

wielkość
Samiec do 4cm, samica do 6cm.

wygląd
Różne ubarwienia w żależności od odmiany hodowlanej, np. platka pomarańczowa lub czarno- czerwona, itp. Samice są pełniejsze, brzuszki mają uwypuklone, natomiast samce są smuklejszze.

hodowla
Samce zmienniaka plamistego czasami są trochę agresywne względem innych samców tego samego gatunku, tak jak samce innych gatunku piękniczkowatych, dlatego warto trzymać jednego samca z kilkoma samicami. Samice są z reguły spokojne. Optymalna temperatura to 24-27 C (ph do 8 ). Twardość wody 20 n. Potrzebuje zbiornika minimalnej długości 60cm, jednogatunkowy albo ogólnego, z innymi spokojnymi rybami. Platki są pokojowo usposobione wobec innych gatunków ryb, czasem bywa że jakiś samczyk próbuje zapłodnić samicę innego gatunku piękniczki, np. mieczyka albo gupika.

pokarm
Żywe larwy komarów: ochotka i wodzeń, mniejsze żywe dafnie, również narybek. Mrożone serce wołowe, mrożona ochotka i mrożony wodzeń. Pokarmy płatkowe roślinne i suszone dafnie. Można podawać zmrożone i posiekane dżdżownice. Niezbędny dostęp do pokarmu roślinnego (patrz: spilurina, mrożony szpinak), rybka chętnie zjada glony oczyszczając akwarium. Narybek zjada taki sam pokarm jak dorosłe ryby, musi być on jednak bardzo drobny, najlepiej sproszkowany. W sklepach zoologicznych jest bardzo dużo pokarmów dla narybku, a małe platki powinny otrzymywać dużo pokarmu roślinnego.

rozmnażanie
Ryba jajażyworodna. Samce posiadają gonopodium (przekształcona płetwa odbytowa pałeczkowateko kształtu) i dokonują zapłodnienia wewnętrznego. Dorosła zdrowa samica może urodzić ok. 80 młodych czasem nawet 100. Bywa, że samica ''wydala,, niezapłodnione jajeczka jednak jest ich mało około 5-10. Młode muszą mieć schronienie przed matką ze względu na możliwy kanibalizm, dlatego w akwarium należy posadzić dużo pierzastych roślin, aby narybek miał gdzie się ukryć. Jeśli jednak posiadamy zbiornik hodowlany, warto byłoby właśnie w nim umieścić narybek, bo w oddzielnym akwarium byłby bezpieczniejszy

źródło:
wikipedia
Ostatnio zmieniony wt gru 01, 2009 7:02 pm przez rybek333, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje przyszłe nabytki-Płaszczka Motoro oraz Reticulata:D Akwarium już stoi.
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: zmienniak plamisty

#2

Post autor: Drottnar »

My mamy chyba 5 platek - całe pomarańczowe z białymi krawędziami płetw ogonowej, odbytowej i brzusznych. Piękne są.

Autor
rybek333
Uczestnik
Posty: 39
Rejestracja: pn lis 09, 2009 9:46 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: zmienniak plamisty

#3

Post autor: rybek333 »

ja mam zamiar kupić
Moje przyszłe nabytki-Płaszczka Motoro oraz Reticulata:D Akwarium już stoi.

Michał_P
Zapaleniec
Posty: 316
Rejestracja: czw paź 01, 2009 5:50 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: zmienniak plamisty

#4

Post autor: Michał_P »

Sam mam platki, tylko że wszystkie mickey mouse i muszę napisać, że zauroczyłem się w tych rybach po uszy :D
Obserwacja tych rybek sprawia nie lada frajdę - są raczej towarzyskie, wesołe, ruchliwe, dość szybko się mnożą, ale jak na razie w ogólnym tylko kilka sztuk się uchowało (prócz platek pływają inne ryby i nie stosuję kotnika).
Chyba im przerobię swoją 160l tylko dla nich :D

Jargos
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: wt gru 16, 2008 9:25 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: zmienniak plamisty

#5

Post autor: Jargos »

a może mieli byście kilka młodziaków na zbyciu ? :P ceny tych rybek przykładowo w sklepach są dość spore... :roll:
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Re: zmienniak plamisty

#6

Post autor: Drottnar »

U mnie po przeniesieniu do dużego zbiornika albo przestały się rozmnażać, albo narybek jest pokarmem dla kakadu...

mattoid
Gaduła
Posty: 161
Rejestracja: czw sie 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: zmienniak plamisty

#7

Post autor: mattoid »

Raczej to drugie. Ja też miałem wielką ochotę na Kakadu ale szkoda mi RC
25l w trakcie uruchamiania.

Autor
rybek333
Uczestnik
Posty: 39
Rejestracja: pn lis 09, 2009 9:46 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: zmienniak plamisty

#8

Post autor: rybek333 »

Moje przyszłe nabytki-Płaszczka Motoro oraz Reticulata:D Akwarium już stoi.
Awatar użytkownika

Hornet
Fanatyk
Posty: 1108
Rejestracja: wt lip 07, 2009 3:17 pm
Lokalizacja: Warszawa Ursus
Płeć:

Re: zmienniak plamisty

#9

Post autor: Hornet »

Jeśli chcecie to ja mam kilka na zbyciu mogę sprzedać po okazyjnej cenie... czerwone z czarnymi ogonami i płetwami...
Ostatnio zmieniony pt gru 11, 2009 8:25 pm przez Hornet, łącznie zmieniany 2 razy.
Warchoł! - krzyczą. Nie zaprzeczam tylko własnym prawom ufam...

Wola moja jest jak szabla nagniesz ją za mocno - pęknie.
A niewprawną puścisz dłonią w pysk odbije stali siła
Tak się naucz robić bronią by naturą swą służyła.

Mawako
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: sob maja 23, 2009 11:05 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: zmienniak plamisty

#10

Post autor: Mawako »

a ja takie maluteńkie czerwone z czarnym ogonkiem zamieniłbym na pomarańczowe,albo niebieskie,albo czarne,bo micky mouse juz mam:)A moze ktos ma na zbyciu małe microsarium?
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika

Sulej
Gaduła
Posty: 183
Rejestracja: wt maja 12, 2009 9:34 am
Lokalizacja: Jozefów (Otwocki)
Płeć:

Re: zmienniak plamisty

#11

Post autor: Sulej »

Mawako za jakieś 2 tyg będę cię mógł obdarować moim : )

Mawako
Bywalec
Posty: 52
Rejestracja: sob maja 23, 2009 11:05 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: zmienniak plamisty

#12

Post autor: Mawako »

masz na myśli microsarium?co będzieswz za nie chciął i w jakim rejonie będzie odbiór?
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika

sdar
Uczestnik
Posty: 45
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 4:15 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: zmienniak plamisty

#13

Post autor: sdar »

rybek333 pisze:Samce posiadają gonopodium (przekształcona płetwa odbytowa pałeczkowateko kształtu)
Kurczę, niby proste ale jak odróżnić płeć u młodych zmienniaków. Nabyłem ich piątkę i jeden (największy i zdecydowanie samiec :-D ) ciągle przegania trzy mniejsze. Albo nadaktywny jakiś albo pozostałe to też samce tyle, że mniejsze.
Jak odróżnić te mniejsze bo trudno na razie dostrzec czy to gonopodoium czy nie. Jeżeli cała trójka to samce to będę chciał je jak najszybciej wymienić na samice aby nie zostały zagonione przez tego wariata. Jeśli jednak to samice to... no właśnie co wtedy zrobić? :-)
Ostatnio zmieniony pt sty 15, 2010 2:32 pm przez sdar, łącznie zmieniany 1 raz.

Jargos
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: wt gru 16, 2008 9:25 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: zmienniak plamisty

#14

Post autor: Jargos »

sdar pisze: Kurczę, niby proste ale jak odróżnić płeć u młodych zmienniaków

poczekać, aż urosną...
sdar pisze:Jeśli jednak to samice to... no właśnie co wtedy zrobić? :-)

też nic, wtedy chłopak będzie miał raj ;)

jollantta
Gaduła
Posty: 114
Rejestracja: pn gru 29, 2008 6:47 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: zmienniak plamisty

#15

Post autor: jollantta »

hejka! jak tam Wasze platki??? do tej pory pewnie już sie porozmnażały:)
może sie znajdzie dla mnie kilka sztuk?

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Re: zmienniak plamisty

#16

Post autor: don_Vall »

Witam
Przyklejam bo mam podobny problem jak sdar.
Mieliśmy parkę platek (pomarańczowe) i ze względu, że wciąż samica musiała uciekać od samca. Dokupiliśmy 2 samiczki (młodsze i z czarnymi płetwami). Teraz samiec ciągle przegania te mniejsze i je atakuje.
Przejdzie mu czy należy je odseparować? Wydaje się, że starsza parka będzie miała młode i to jest powodem ataków. Te młodsze samiczki siedzą wciąż pod korzeniem lub gdzieś w kącie przy dnie ale nawet tam samczyk potrafi je znaleźć i je goni.
Poradźcie coś

pozdrawiam
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

ryba
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: pt cze 24, 2011 11:36 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: zmienniak plamisty

#17

Post autor: ryba »

Masz 100% pewności, że te mniejsze które dokupiłeś to samiczki?

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Re: zmienniak plamisty

#18

Post autor: don_Vall »

zdecydowanie posiadają płetwę a nie gonopodium. Chyba, że są jeszcze takie młode że płetwa się jeszcze zmieni
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

ryba
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: pt cze 24, 2011 11:36 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: zmienniak plamisty

#19

Post autor: ryba »

No to jeśli są dość młode to może zwyczajnie unikają napalonego samca i dlatego się ukrywają ;). Jeśli masz warunki to dokup ze 2 dorosłe, wielkości samca samiczki i będzie miał zajęcie. A z maluchami trzeba poczekać i obserwować. Mam do oddania jakby co dorosłe, duże samiczki. Jak coś to pisz PW.

don_Vall
Uzależniony
Posty: 673
Rejestracja: śr wrz 07, 2011 10:06 am
Lokalizacja: Białołęka - Derby
Płeć:

Re: zmienniak plamisty

#20

Post autor: don_Vall »

toż napisałem, że samiec je atakuje i dlatego się ukrywają a nie dlatego, że do nich się "dostawia".
Samiczki muszę przemyśleć bo trochę mam obsadę nie za bardzo.... :(
300l Tanganiki: 2+3 Paracyprichromis brieni "Katete", kolonia Julidochromis ornatus, 1+1 Lamprologus meleagris + ślimaki
Awatar użytkownika

ryba
Bywalec
Posty: 70
Rejestracja: pt cze 24, 2011 11:36 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: zmienniak plamisty

#21

Post autor: ryba »

don_Vall pisze:toż napisałem, że samiec je atakuje i dlatego się ukrywają a nie dlatego, że do nich się "dostawia".
A może atakuje je właśnie dlatego, że nie są Nim zainteresowane? I stąd ta irytacja dorosłego. O to mi chodziło.
Podejrzewałam, że to są samce a nie samiczki bo zachowanie dorosłego samca jednak na to wskazywało. Młode samce są zazwyczaj "dorastającą" konkurencją dla dorosłych samców stąd ciągłe ataki. Tak jest np. w przypadku Molinezji. Dorosłe samce odganiają młode od wszystkiego.
ODPOWIEDZ