Wybór ławicy (toń) do 240

Obsady zbiorników. inne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Wybór ławicy (toń) do 240

#1

Post autor: falco »

Siema,
jak w temacie a dokładniej mówiąc...

Jestem w trakcie zmiany mieszkańców w 240 (120x50x30/40 - panoramka) z Malawi na wielogatunkowy, ale potrzebuję weny - wskazania ciekawych, niekoniecznie popularnych rybek na górę (toń), ale środka też jeszcze nie jestem na 100% pewny.

Jeżdżę po sklepach, przeglądam sieć, stare książki, podglądam baniaki u innych, ale nic nie rzuciło mnie na kolana. :cool:

Skłaniałem się ku Jarzeńcom, bo mam skromną 10 osobową grupkę w małym baniaczku (docelowo miały być przeniesione i zwiększone stado), ale tak ładnie się zaaklimatyzowały, że na razie zostają. Wbrew pozorom te maluchy potrafią fajnie "rozrabiać", pięknie zmieniać ubarwienie i lubią pływać nie tylko na górze, ale także przy dnie. Ale ja nie o tym... :wink:

Na spód idą Sterby, Otoski + dawna para Zbrojników, może dojdzie też 5-6 Kirysków Czarnych (inne miałem, dno jest jasne, więc tylko ciemne odmiany).

Na środek zapewne coś z Pielęgniczek, może Kakadu/Ramirezki lub coś podobnego, ale jeszcze nie zdecydowałem. Ciągnie mnie też na cieplejsze klimaty np. Prętnik Karłowaty lub inne pięknie wybarwione labirynty.

Na górę coś spokojnego, ale koniecznie z ławicy i tu liczę na podrzucenie ciekawych rybek, (w normalnych cenach), bo chciałbym ok. 20-30 szt. (zależy od rodzaju, wielkości, żeby nie przedawkować).
Na pewno odpadają (większość miałem lub nie pasują do warunków albo... nie wpadły mi w oko) 8)
- Neony, Danio, Brzanki, Tęczanki.

Przyglądałem się Furkatkom czy Filigranowym, rzeczywiście są ciekawe, ale preferuję (jeszcze) bardziej kolorowe gatunki.

Nie jestem ortodoksem, więc nie muszą być ryby z 1 rejonu, ale na pewno o podobnych wymaganiach co do wody, temp., itp.

Co do parametrów wody, to raczej zbliżone do Jarzeńców, dno z piachu rzecznego, trochę roślin pływających, trochę rejonów zarośniętych zarówno przez szerokolistne jak i mniejsze, "plaża", sporo kryjówek pod dnem a także korzenie, temp. ok 25C. Filtracja z napowietrzaniem raczej w stylu nurtu rzecznego, czego labirynty nie bardzo lubią, ale zawsze mogę 1 filtr zmniejszyć.
Acha - bez gatunków lubiących powyżej 27C (jako minimum).

Liczę, że mnie zaskoczycie! :-)
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

2pac01
Gaduła
Posty: 167
Rejestracja: ndz maja 06, 2012 1:37 am
Lokalizacja: Kobiernice
Płeć:

Wybór ławicy (toń) do 240

#2

Post autor: 2pac01 »

Ja Ci polecam razbore hengla/hengela...różnie piszą...miałem tą piękną i wdzięczna rybkę...pływa w ławicy, jest żywa i ciekawska...jak wylot wody jest mocny to ustawiają się pod prąd i wtedy super to wygląda...psudomugil furcatus jest ok ale tylko do zakrytego zbiornika...wyskakują...ja pozbyłem się tak 10szt...tęczanka filigranowa to nieużyta nuda...zachowuje się jak mimoza...nie polecam :D
Wstydzę się za praktyki stosowane na forum roslinyakwariowe.pl
Obrazek Piszę poprawnie po polsku.
Moje korzenie są na holenderskie.pl

tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Wybór ławicy (toń) do 240

#3

Post autor: tiggi »

Jeśli lubisz żywiołowe ryby pływające w ławicy to gorąco polecam danio malabarskie.
Mam 9 sztuk w 240l. Mogłoby być o kilka sztuk więcej ale nie dałyby żyć bojownikom.
Są mega ruchliwe, skaczące. podczas karmienia zachowują się jak piranie które dorwały rozkrwawione mięso ;)
Często widzę u siebie tarło, wtedy zachowują się przefajnie. pływają z kąta w kąt obkręcając się, każdy z każdym a wszystkie gnają za samicą...
Ryby osiągają dość spore rozmiary, u mnie największy osobnik ok 12m, więc to one grają pierwsze skrzypce w akwarium.
W fazie odpoczynku, a czasami coś takiego się zdarza ;) bo to ryby raczej z ADHD :mrgreen: ustawiają się pod deszczownią.
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Wybór ławicy (toń) do 240

#4

Post autor: falco »

Razborki biorę pod uwagę.
Danio jak wspominałem odpadają, ale kto nie hodował również polecam, byle ze szczelną pokrywą... ;)

Dziękuję i proszę o jeszcze.
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

mrkwitek
Gaduła
Posty: 156
Rejestracja: wt wrz 25, 2012 2:13 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Wybór ławicy (toń) do 240

#5

Post autor: mrkwitek »

A może kardynałki z 20 - 25 sztuk

tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Wybór ławicy (toń) do 240

#6

Post autor: tiggi »

Ah, myślałam, że chodzi Ci o te małe, zwykłe danio ;)

A może sumy szkliste? Dla mnie, genialnie się prezentują.
Awatar użytkownika

2pac01
Gaduła
Posty: 167
Rejestracja: ndz maja 06, 2012 1:37 am
Lokalizacja: Kobiernice
Płeć:

Wybór ławicy (toń) do 240

#7

Post autor: 2pac01 »

Sumy szkliste są idealne do zbiorników roślinnych bo nie zasłaniają kompozycji :P a tak na poważnie nie polecam ich bo są strasznie płochliwe i większość czasu siedzą w krzakach...
Wstydzę się za praktyki stosowane na forum roslinyakwariowe.pl
Obrazek Piszę poprawnie po polsku.
Moje korzenie są na holenderskie.pl
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Wybór ławicy (toń) do 240

#8

Post autor: falco »

Zrobiłem dzisiaj rekonesans po Wawie, żeby na żywo obejrzeć to i tamto i mam kilka typów... ;)
Fantom czarny, Miedzik, Razbora Espei (niemal identyczna jak Hengeli), Kardynałek Chiński Weloniasty.

Co do środka, to Kakadu "walczy" z Barwniakiem Szmaragdowym.
Muszę jeszcze na spokojnie poczytać o wymaganiach, żeby rybcie były zadowolone i cieszyły oko... 8)

Poniżej wrzucam fotkę ex "Pyskatej" po pierwszych aranżacjach na "Zarośniętą kolorową".
Barwy na zdjęciu wyszły bardzo jasne, ale nieskromnie powiem, że na żywo zaczyna mi się (baaardzo) podobać... :-D

Obrazek
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ee9 ... b4315.html" onclick="window.open(this.href);return false;

-- 27 sty 2013, o 21:05 --

Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Wybór ławicy (toń) do 240

#9

Post autor: Drottnar »

falco pisze:Miedzik, Razbora Espei
Miałem miedziki, mam espejki. Bardzo interesujące ryby. Miedziki rosną większe od espejek, ale są dosyć nudne i mało kolorowe. Fajne są te plamy "korektora" na krawędziach płetw i to wszystko.
Espejki są świetne - pływają w ławicy, są bardzo ruchliwe; przebywają w toni i przy powierzchni. Generalnie polecam. Nam się obecnie już znudziły trochę, więc jeśli byłbyś zainteresowany, to jakieś 10-12 sztuk mam i może byśmy się dogadali.
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Re: Wybór ławicy (toń) do 240

#10

Post autor: falco »

Drottnar pisze: Espejki są świetne - pływają w ławicy, są bardzo ruchliwe; przebywają w toni i przy powierzchni. Generalnie polecam. Nam się obecnie już znudziły trochę, więc jeśli byłbyś zainteresowany, to jakieś 10-12 sztuk mam i może byśmy się dogadali.
Dokładnie na Espejki się zdecydowałem i bardzo chętnie bym odkupił, zamienił czy co tam Sobie ustalimy. Sęk w tym, że nadal szukam domu dla Pysia, bo sklep traktuję jako ostateczność. Bardzo mi zależy aby trafił w dobre ręce, to moja ulubiona rybcia, którą traktuję z wielkim sentymentem.
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Wybór ławicy (toń) do 240

#11

Post autor: Drottnar »

Spoko, mnie się nie spieszy. Zanim wystartuję moje 240l to dużo wody z obecnego do ścieku pójdzie ;) Daj znać, jak będziesz gotów. Preferuję sprzedaż, bo wtedy kasę na sprzęt do nowego baniaka przeznaczę.
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Wybór ławicy (toń) do 240

#12

Post autor: falco »

Ok! W takim razie wstępnie poproszę o rezerwację kpl., szczegóły będziemy dogadywać na PW, żeby nie śmiecić.
Swoją droga, jeśli ktoś będzie miał Fantoma (Barwieńca) Czarnego, Kakadu, Otoski czy Sterbai, to proszę o kontakt na PW. Dziękuję!
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Wybór ławicy (toń) do 240

#13

Post autor: Drottnar »

Otoski też mam i będę się pozbywał - nie przewiduję ich w nowym zbiorniku.
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Wybór ławicy (toń) do 240

#14

Post autor: falco »

Wybór padł na Hengelki od miesiąca pływa grupa 20 a jutro wpuszczę kolejne 18 i na tym chyba zakończę.

Ze względu na nieoczekiwaną likwidację obsady w Jarzeniówce na jakiś czas będzie towarzystwo 11 Zwinników, które w odpowiednim świetle przepięknie się wybarwiają. Docelowo raczej zostawię 1 ławicę, ale ponieważ musiałem odłowić a nie chciałem się zbyt szybko pozbywać, to przez jakiś czas będę obserwował zachowania 2 ławicowych gatunków w 1 zbiorniku. Poza tym bardzo lubię niedoceniane Zwinniki.

Na razie wygląda tak, że do karmienia oczywiście wszystkie gromadzą się wspólnie, ale poza tym Hengelki raczej trzymają się w prawej a Jarzeniówki w lewej części akwarium. Oczywiście pojedyncze sztuki zapędzają się na "obce" tereny, ale widać zdecydowany podział, co mnie cieszy!
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
Awatar użytkownika

Drottnar
Arcymistrz
Posty: 4189
Rejestracja: czw paź 23, 2008 9:11 pm
Lokalizacja: Saska Kępa
Płeć:

Wybór ławicy (toń) do 240

#15

Post autor: Drottnar »

Pokaż jak to wygląda :)
Awatar użytkownika

Autor
falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Wybór ławicy (toń) do 240

#16

Post autor: falco »

Hengelki skompletowane dzięki Koledze sebbek, jeszcze raz dziękuję!

P.S. Drottnar przy moim aparacie nie ma szans na ładne ujęcie, a przynajmniej ja nie potrafię, choć wciąż próbuję...
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...
ODPOWIEDZ