Krewetki i żabki?

Obsady zbiorników. inne
ODPOWIEDZ

Autor
ithildin
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: wt sie 28, 2012 2:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Krewetki i żabki?

#1

Post autor: ithildin »

Cześć wszystkim!

Moje tragicznie małe :wink: akwarium (30l) dojrzewa sobie po raz drugi. Odkąd mój syn pogodził się z faktem, że nie znajdziemy ryb, które nie zamęczą się w takim litrażu i jednocześnie spełnią nasze oczekiwania, postanowiliśmy póki co urządzić krewetkarium (na pewno red cherry, a może i jakaś mieszanka). Ostatnio jednak synek zainteresował się również żabkami. Poczytałam sobie trochę o karlikach szponiastych, ale zdania na temat trzymania ich razem z krewetkami są podzielone. Będę wdzięczna za podzielenie się Waszymi doświadczeniami, jeśli ktoś z Was takowe posiada, czy rzeczywiście teoria, że żaby polują na małe krewetki sprawdza się w praktyce, czy warto w ogóle zaryzykować czy dać sobie lepiej spokój... Przeczytałam też gdzieś, że jest konflikt wymagań jeśli chodzi o temperaturę, ale wydaje mi się jednak, że powiedzmy 26st. byłoby optymalne dla jednych i drugich?
Dziękuję i pozdrawiam!

Dein

Krewetki i żabki?

#2

Post autor: Dein »

W akwarium chyba tylko ślimaki nie polują na młodziutkie krewetki i to bynajmniej nie dlatego, że krewetki im nie smakują.
I tak trzyma się krewetki z czym popadnie i spora część przeżywa, jeśli mają odpowiednie otoczenie - korzenie ze szczelinami, puchaty mech, wgłębkę, pelię, etc.
Nie miałem nigdy żaby, ale nie wydaje mi się, żeby była bardziej zawzięta w przeczesywaniu mchu i we wpychaniu się w mysie dziury, niż ryby pokroju bojownika zazwyczaj obarczonego nerwicą natręctw, któremu często dobiera się towarzystwo w postaci krewetek. Wielkiej hodowli krewetek pewnie z tego nie będzie, nie będzie nieskrępowanej parady wyluzowanych krewetek przy przedniej szybie, ale część się zawsze uchowa.

tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Krewetki i żabki?

#3

Post autor: tiggi »

Trzymam 3 karliki z krewetkami i gupikami w 30 litrach. Nie ma problemu z nimi. karliki nie atakują krewetek - szukają tylko opadłego pokarmu.
Często umierają z głodu - inne ryby im wyjedzą pokarm a one nie zdążą. Trzeba im kupować mrożony pokarm - sztucznego nie jadają, przynajmniej u mnie. Nie widzą go po prostu.
One kierują się węchem, a nie wzrokiem - żaby mają słaby wzrok. Co też utrudnia im atak na krewetkę.


jak dla mnie, ja nie widzę przeszkód by trzymać razem krewetki i żaby w akwarium razem. tylko dobrze jest mieć przykryte akwarium, bo czasem się zapędzą i mogą wyjść.

Autor
ithildin
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: wt sie 28, 2012 2:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Krewetki i żabki?

#4

Post autor: ithildin »

Dzięki!
Czyli plan nie taki zły :)
Mam pokrywę, tylko oczywiście z otworkami na kable, z tego co wiem krewetki też potrafią przez takie zwiać...
A ten pokarm mrożony kupuje się normalnie w sklepie? Co on zawiera?

tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Krewetki i żabki?

#5

Post autor: tiggi »

Powinnaś kupić taki pokarm w każdym sklepie zoologicznym :)
Kupuję się go w tabliczce, takim jak czekolada. Ja mam aktualnie solowca - to są zamrożone robaki. Wrzucam półkostki na trzy żabki, nieprawidłowo bo powinno się ją rozmrozić i przelać ciepłą wodą, ale gdyby się rozpadła to mam wrażenie że żaby by tego nie zjadły bo by nie zobaczyły...
Awatar użytkownika

lera373
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: śr lut 20, 2013 1:26 pm
Telefon: 782899274
Lokalizacja:
Płeć:

Krewetki i żabki?

#6

Post autor: lera373 »

tiggi, jak mam zamrożone robaki to też wrzucam nierozmrożony do końca kawałek i jak do tej pory moje żabki nie umarły (tzn nie z tego powodu :P)

ithildin ja, szczerze mówiąc, w ogóle rzadko kiedy kupuję specjalny pokarm dla żab, bo nie znoszę smrodu zamrożonych robaków. I moje żyją już parę lat i nie zbiera im się na umieranie z głodu :P Zawsze umierały po kilku latach "na starość", raz tylko się zdarzyło że koty mi jedną wyciągnęły, ale nawet nie zjadły- tak się zszokowały że coś na podłodze pełza i skacze- więc znalazłam nad ranem wysuszoną skórkę, zupełnie jak w rosyjskiej bajce o księżniczce żabce :P

U mnie w akwa zawsze były i żabki, i krewetki- do żadnych tragedii na skalę masową nie dochodziło.


W ogóle moja przygoda z akwarystyką zaczęła się od parki żabek przemyconych do pokoju w plastikowym pojemniczku do przenoszenia gryzoni (ok 20x15cm), bez filtra, grzałki, niczego. I nic, żyły sobie parę lat :)
a przed nią bieży motylek, a nad nią lata baranek

tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Krewetki i żabki?

#7

Post autor: tiggi »

Chyba nie ma specjalnego pokarmu dla żab ? Chociaż nie wiem ;) kupuję po prostu tabliczkę "czekolady" i wrzucam ;) i ryby i żaby się nim żywią ;)
Awatar użytkownika

lera373
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: śr lut 20, 2013 1:26 pm
Telefon: 782899274
Lokalizacja:
Płeć:

Krewetki i żabki?

#8

Post autor: lera373 »

No mi chodzilo wlasnie o specjalna czekoladke dla zab, bo te robaki im chyba najbardziej zazwyczaj smakuja :)
a przed nią bieży motylek, a nad nią lata baranek

neoNowa
Gaduła
Posty: 114
Rejestracja: wt lut 12, 2013 8:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Krewetki i żabki?

#9

Post autor: neoNowa »

Witajcie :) podczepię się do tematu, ostatnio widziałam te żaby w zoologu i nie powiem naszła mnie ochota na ich posiadanie :D chcę tylko zapytać bardziej doświadczonych osób czy się u mnie nie zamęczą :( mam 45l a w nich bojownika (dość agresywnego), neony simulans(ilość 5, było ich 9 ale od jakiegoś czasu rybki dosłownie wyparowują!! :o ), kilka krewetek blue pearl i zatoczki. Nie mam za małego zbiornika na żaby? Z góry dziękuję za odp, jeśli nie powinnam się o to pytać w tym miejscu to przepraszam.

Pozdrawiam

tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Krewetki i żabki?

#10

Post autor: tiggi »

Zbiornik dla żab nie musi być duży. W 25l czują się bardzo dobrze.
Akwarium nie może też być bardzo wysokie. I to jest w sumie jedyny warunek. Żaby też nie lubią wysokiej temperatury, wolą chłodniejszą wodę.

Zanim zakupisz żaby, dobrze byłoby gdybyś zbadała co się dzieje z neonami. Wyskakują? Padają same z siebie i zostają zjedzone przez krewetki i zatoczki ?
Awatar użytkownika

lera373
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: śr lut 20, 2013 1:26 pm
Telefon: 782899274
Lokalizacja:
Płeć:

Krewetki i żabki?

#11

Post autor: lera373 »

Polecam żaby każdemu, zwierzęta mało wymagające i w sumie "nie do zdarcia".
Od bardzo dawna mam żabki, na początku, jak byłam mała jeszcze to trzymałam w małym pudełku do przenoszenia gryzoni i nawet brałam na ręce od czasu do czasu xD I nic, żyły ładnych parę lat.

Stworzenia naprawdę urocze :) Raz mi nawet złożyły skrzek, ale został wyjedzony :(
a przed nią bieży motylek, a nad nią lata baranek

neoNowa
Gaduła
Posty: 114
Rejestracja: wt lut 12, 2013 8:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Krewetki i żabki?

#12

Post autor: neoNowa »

Ale ja mam 26 stopni to może będzie im za gorąco... Właśnie nie wyskakują (mam pokrywę). Na początku myślałam, że zjada mi je bojownik, pierwszy raz jak zaginął neon to ryb miał ogrooooomny brzuch... Jednak wczoraj ulotniły mi się aż 2(zauważyłam ich brak po powrocie z pracy ok godz 17.30) a brzych miał normalne rozmiary. Co do kreweci mam ich ok 5 szt w tym 3 malutkie i nie wiem czy były by w stanie zjeść 2 neonk w całości w ciągu kilku godzin :/

Wczoraj przeszukałam całe akwarium i jak kamień w wodę, brakuje 2 :(
Awatar użytkownika

lera373
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: śr lut 20, 2013 1:26 pm
Telefon: 782899274
Lokalizacja:
Płeć:

Krewetki i żabki?

#13

Post autor: lera373 »

Nie będzie im za gorąco :) ja mam w akwarium około 26-27 zazwyczaj i wszystko zawsze było ok :) tak że śmiało!

wysoka temperatura sprzyja rozkładowi ciała, jakiś czas temu zginął mi kirysek (około 10cm) i znalazłam same kości (w tym OGROMNĄ szczękę, jak u jakieś dinozaura kurde!) dopiero jak robiłam totalną czystkę akwa- wyjęłam wszystkie rośliny.
a przed nią bieży motylek, a nad nią lata baranek

neoNowa
Gaduła
Posty: 114
Rejestracja: wt lut 12, 2013 8:20 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Krewetki i żabki?

#14

Post autor: neoNowa »

To chyba się skuszę na parkę :D oby tylko pan i władca akwarium się nie stresował za bardzo ich obecnością.

Nie mam pomysłu co się z neonami dzieje, ale nawet jeśli padają to pada pytanie dlaczego? :/ Te które są wyglądają i zachowują się normalnie, nie podejrzewam nawet choroby bo teoretycznie wszystko jest ok :?

No cóż będę obserwować, zrobiłam straszny off- już milczę :P

Autor
ithildin
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: wt sie 28, 2012 2:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Krewetki i żabki?

#15

Post autor: ithildin »

No to widzę, że żaby cieszą się powodzeniem :) Jeszcze raz dzięki za wszystkie wskazówki, nie rozumiem tylko jeszcze do końca o co chodzi z tym pokarmem - czy to w końcu jest "pokarm dla żab" czy po prostu "mrożony pokarm", bez konkretnego adresata? Rozejrzę się w każdym razie. I chyba od żab zaczniemy zasiedlać akwarium :)
Przy okazji też zrobię mały off - jak pisałam wcześniej, akwarium aktualnie dojrzewa z roślinami; wkrótce są święta, w czasie których wyjeżdżamy i na pewno będą trzy dni bez możliwości niczyjej opieki (głównie chodzi o włączanie/wyłączanie światła). Czy opcja, żeby zostawić filtrację, a oświetlenie na te trzy doby wyłączyć (i liczyć na słońce za oknem), będzie ok? Wydaje mi się lepsza niż zostawienie włączonego światła 24 na dobę, zwłaszcza, że w akwarium jest anubias, który ewidentnie nie przepada za nadmiernym oświetleniem, poza tym kryptokoryna i mech.
Awatar użytkownika

Przemo_K
Uzależniony
Posty: 500
Rejestracja: pn lut 11, 2013 1:22 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Krewetki i żabki?

#16

Post autor: Przemo_K »

Co do światła proponuję zaopatrzyć się we włącznik czasowy. Parę zł kosztuje a ze światłem będziesz miała spokój. Dla przykładu link z tymże urządzeniem http://allegro.pl/programator-czasowy-w ... 85290.html
182l, 27l

tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Krewetki i żabki?

#17

Post autor: tiggi »

Jeśli ne będzie włączone światło przez 3 dni to nic się nie stanie. Ale rozwiązanie z włącznikiem czasowym jest bardzo dobre :cool:

Mrożony pokarm nie jest specjalnie dedykowany dla żab. Jest to po prostu mrożony pokarm ;) Tylko nie kupuj mrożonej ochotki :razz:

Autor
ithildin
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: wt sie 28, 2012 2:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Krewetki i żabki?

#18

Post autor: ithildin »

Dzięki! Nie wiem dlaczego wydawało mi się wcześniej, że ten włącznik czasowy to jakaś strasznie skomplikowana impreza ;)
A czemu nie ochotka? Żaby się żywią ochotką chyba?

tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Krewetki i żabki?

#19

Post autor: tiggi »

Ja zraziłam się do ochotki. Kiedyś podawałam i po karmieniu padała mi jedna lub dwie ryby. Po każdym karmieniu ochotką.
Dużo jest opinii na temat ochotki - poczytaj :)
Awatar użytkownika

lera373
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: śr lut 20, 2013 1:26 pm
Telefon: 782899274
Lokalizacja:
Płeć:

Krewetki i żabki?

#20

Post autor: lera373 »

Ja tam właśnie zawsze karmię ochotką i żadna mi nie pada! Tylko mogą się zadławić, bo ochotki mają silną wolę przetrwania :P

tiggi, może dlatego Ci padają?

"Ochotka, jeden z najpopularniejszych mrożonych pokarmów, jest bardzo niebezpieczna dla ryb i nie powinno się nią karmić. Jej larwy żyją w mulistym dnie sadzawek i żywią się tym, co tam znajdą, włączając w to związki chemiczne toksyczne dla niektórych ryb, zwłaszcza dla tych z jezior Malawi i Tanganika. Co więcej, ochotka powoduje reakcje alergiczne u około 30% osób, które wejdą z nią w kontakt". z książki "Pielęgnice - moja pasja"
a przed nią bieży motylek, a nad nią lata baranek

tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Krewetki i żabki?

#21

Post autor: tiggi »

Padały mi razbory i kardynałki, bystrzyki też. .
Awatar użytkownika

falco
Maniak
Posty: 996
Rejestracja: czw sty 24, 2013 9:55 am
Lokalizacja: K-J
Płeć:

Krewetki i żabki?

#22

Post autor: falco »

Ochotka jest dobrym, mięsnym pokarmem (jako urozmaicenie a nie podstawa), ale właśnie ze względu na warunki z jakich pochodzi bardzo często zdarza się, może być przyczyną chorób.

Przy skarmianiu ochotką bardzo ważne jest, aby nie dawać jej zbyt często oraz kilka razy dokładnie płukać, także w postaci zamrożonej!!
Pozdr!falco
Pustkowie. MO...

Autor
ithildin
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: wt sie 28, 2012 2:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Krewetki i żabki?

#23

Post autor: ithildin »

Ok. Jeszcze co do pokarmu - oprócz wspomnianych mrożonek wyczytałam, że żaby jedzą też pokarm dla ryb. Mam pozostałości po rybach w postaci m.in. tabletki weekendowej, czy coś takiego żaby zjedzą? Zwierzątka miały być po świętach, ale fajnie gdyby były wcześniej (moje dziecko siedzi aktualnie w domu z ospą i na pewno sprawiłoby mu to ogromną przyjemność :)), zastanawiam się czy te trzy dni bez opieki dadzą sobie radę.
Awatar użytkownika

lera373
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: śr lut 20, 2013 1:26 pm
Telefon: 782899274
Lokalizacja:
Płeć:

Krewetki i żabki?

#24

Post autor: lera373 »

ithildin, żaby dadzą sobie wspaniale radę bez światła i pokarmu przez te trzy dni (krewetki w sumie też, bo zawsze coś sobie z mchu wydłubią)- przecież taki karlik szponiasty w naturze nie je codziennie (w ogóle żadne zwierzęta na woli nie jedzą codziennie, więc ich organizmy nie przeżywają szoku gdy nie uda im się znaleźć pokarmu), a i naświetlenie nie musi być bardzo jaskrawe, może nawet go nie być- wystarczy że akwarium stoi w miejscu nasłonecznionym :)

karliki jedzą każdy rodzaj pokarmu, nawet martwe ryby czasem widzialam jak skubały zanim wyłowiłam. U mnie na codzien jedzą wszyscy mieszkańcy akwa zwykły rybny pokarm, a od święta żywy, czyli ochotkę albo rozwielitkę :)
a przed nią bieży motylek, a nad nią lata baranek

tiggi
Fanatyk
Posty: 1008
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:56 am
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Krewetki i żabki?

#25

Post autor: tiggi »

Żaby wystarczy jak będziesz karmiła raz na tydzień ;) więcej nie potrzebują :) A jeśli boisz się, to jak zaaplikujesz tabletkę weekendową, która od tego jest by "dozować" jedzenie przez kilka dni, będzie dobrze.

Autor
ithildin
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: wt sie 28, 2012 2:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Krewetki i żabki?

#26

Post autor: ithildin »

No to od wczoraj mamy już dwie żabki :)
Dziękuję wszystkim za pomoc, porady i zachętę :) Żaby są ekstra :D Nawet dały się już zobaczyć w akcji polowania na mrożone robale :) Mój synek się oczywiście bardzo ucieszył z niespodzianki, ale największą radochę to chyba jednak mam ja ;)
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika

lera373
Gaduła
Posty: 137
Rejestracja: śr lut 20, 2013 1:26 pm
Telefon: 782899274
Lokalizacja:
Płeć:

Krewetki i żabki?

#27

Post autor: lera373 »

Miłej przygody z tymi naprawdę fascynującymi stworzonkami ;)
a przed nią bieży motylek, a nad nią lata baranek
ODPOWIEDZ