33l

Obsady zbiorników. inne
ODPOWIEDZ

Autor
ithildin
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: wt sie 28, 2012 2:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

33l

#1

Post autor: ithildin »

Witam.

Myślałam, że sprawę obsady mojego nieszczęśnie małego akwarium mam już z głowy umieszczając w nim dwa karliki szponiaste, a następnie krewetki (około 14 sztuk). Niestety, najwyraźniej żaby nieźle się zabawiły, bo krewetki od razu zaczęły znikać, a po dwóch tygodniach nie było po nich śladu. Opisywanie moich śledztw w poszukiwaniu zaginionych krewetek to już nie na ten wątek, tak czy owak wszystko wskazuje na to, że żabom mocno się uruchomił instynkt drapieżnika... Po tym wszystkim żaby żyły sobie spokojnie we dwie, polując już tylko na robale z mrożonki, aż tu nagle jedna przestała żyć, a tydzień po niej druga :( Nie wiem jaka była przyczyna (czy upał i wzrost temperatury w akwarium do 27 stopni, gdy normalnie jest 25-26 mógł aż tak namieszać??), w każdym razie zastanawiamy się czy chcemy mieć kolejne żaby i co ewentualnie z nimi trzymać, żeby tego nie podgryzały? Z drugiej strony nie wiem czy chcemy mieć same krewetki, ale połączenia z żabami już drugi raz nie zaryzykuję.

Czy macie może jakieś pomysły na ryby? Wiem, że większość ryb jest zbyt duża albo zbyt stadna na taki litraż. To co, tylko bojownik?
Bardzo podobają nam się razbory hengela, i jedno ze źródeł kwalifikowało je do 30 litrów, ale obawiam się, że wymagają jednak większej przestrzeni...

Bardzo poproszę o jakieś podpowiedzi i pomysły na sensowną i najlepiej niezbyt wymagającą obsadę (jako początkująca akwarystka nie chciałabym mieć jeszcze więcej stworzeń na sumieniu...)

Dziękuję :)
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

33l

#2

Post autor: jgoluch »

Dla Razborek Hengela to zdecydowanie za mało.
Z resztą dla jakichkolwiek rybek jest to za mało...
Czy akwarium jest w kształcie prostopadłościanu, czy to jest kostka?
Może jakieś Neony Simulans, samce Gupika Endlera czy też Drobniczka Jednodniówka.
Taki litraż to raczej pod krewetki/raczki karłowate jest.

Autor
ithildin
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: wt sie 28, 2012 2:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

33l

#3

Post autor: ithildin »

Prostopadłościan.
Oczywiście marzy mi się większe akwarium, ale póki co trzeba się zadowolić tym co jest.
Czyli jednak tylko krewetki...
Dzięki :)
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

33l

#4

Post autor: saintpaulia »

Drobniczkę jednodniówkę poleciłabym z własnego doświadczenia. To co prawda rybka "żyworodna", jednak daleko jej do plenności gupików. Nie osiąga wielkich rozmwiarów, lubi myszkować między roślinami i szukać skarbów, ale nie jest szaleńczo ruchliwa. Jest również łatwa w utrzymaniu. Doradzałabym jednynie dużo roślinek i dbanie o czystość wody, gdy już rybek zacznie przybywać.
Awatar użytkownika

jgoluch
Guru
Posty: 2161
Rejestracja: pn lip 23, 2012 12:50 pm
Lokalizacja: Tarchomin
Płeć:

33l

#5

Post autor: jgoluch »

Albo jeszcze co do Razborek, to może Galaxy.
Poczekam razem z Tobą na inne propozycję i porady :)
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

33l

#6

Post autor: saintpaulia »

Galaxy za duże moim zdaniem. Jeśli już to może razbora plamista? Ale nie wiem, jak u niej z delikatnością.
Albo np. samce endlera gold.
I raczej delikatna Neoheterandria elegans. :wink:

Dein

33l

#7

Post autor: Dein »

Galaxy większe od plamistej, ale wymagania mają mniejsze i lepiej znoszą chwilami zmienne warunki panujące w małym akwa.

Autor
ithildin
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: wt sie 28, 2012 2:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

33l

#8

Post autor: ithildin »

Dzięki wielkie!
Myślę, że drobniczka to bardzo fajna opcja :) Ile ich powinno być minimalnie? Gdzieś wyczytałam, że 2 samce i 6-7 samic, czyli 8-10 byłoby ok? Saintpaulia, nie miałabyś czasem paru do odsprzedania? ;)
Awatar użytkownika

Frosch
Gaduła
Posty: 159
Rejestracja: pn gru 21, 2009 11:59 am
Lokalizacja: Białołęka
Płeć:

Re: 33l

#9

Post autor: Frosch »

Może jakiś niewielki gatunek proporczykowca? Np. dwupręgi?

monikann
Gość
Posty: 5
Rejestracja: wt maja 07, 2013 9:20 pm
Lokalizacja: Warszawa Izabelin
Płeć:

33l

#10

Post autor: monikann »

Są jeszcze razbory Merah. Podobne do borneańskich tylko mniejsze. Są stadne ale w opisach podawany jest ten litraż jako dozwolony. Z racji rozmiaru nie szkodzą krewetkom. Chyba były w Iquitosie na Arkuszowej.

Autor
ithildin
Uczestnik
Posty: 30
Rejestracja: wt sie 28, 2012 2:26 pm
Lokalizacja:
Płeć:

33l

#11

Post autor: ithildin »

Dziękuję wszystkim za pomoc i ciekawe propozycje.
Póki co zdecydowałam się na drobniczki, które już od dziś zwiedzają akwarium :)

Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ