Pyszczak i zbrojnik

Obsady zbiorników. inne
ODPOWIEDZ

Autor
WielkiSzu
Gość
Posty: 1
Rejestracja: pt sty 01, 2016 9:51 pm
Lokalizacja: Warszawa
Na imię mam: Karolina

Pyszczak i zbrojnik

#1

Post autor: WielkiSzu »

Witam,
mam akwarium 120 litrów i od pewnego czasu myślę nad zmianą całego wystroju akwa jak i obsady. Chciałabym zacząć od pyszczaków saulosi. Przeczytałam dużo na temat biotopów, warunków i innych wymagań dla pyszczaków. Jednak nigdzie nie mogę znaleźć informacji odnośnie trzymania pielęgnic razem ze zbrojnikami. Oczywiście wiem, że nie jest to wskazane choćby ze względu na inne wymagania tych ryb i to iż zwykły glonojad może nie przetrwać przy pyszczakach.
Jednak posiadam zbrojnika kolumbijskiego, który charakteryzuje się bardzo twardym (wręcz kolczastym) pancerzem. Nie chcialabym go nigdzie oddawać gdyż jest to moja najstarsza ryba i nigdy nie było z nią problemów.
Proszę doświadczonych akwarystów o opinię lub radę czy można byłoby trzymać zbrojnika kolumbijskiego razem z Pseudotropheus Saulosi.
Jeśli nie ten wątek to przepraszam, to pierwszy mój post na tym forum.

Shaper
Uczestnik
Posty: 43
Rejestracja: pt lis 16, 2012 3:46 pm
Lokalizacja:

Pyszczak i zbrojnik

#2

Post autor: Shaper »

Nie bardzo. Pyszczaki wymagają twardej wody z pH grubo powyżej 7. Zbrojniki potrzebują wody raczej miękkiej i lekko kwaśnej. Nie wiem, jakie dokładnie wymogi ma kolumbijski, ale na pierwszy rzut oka któryś gatunek będzie cierpiał.
ODPOWIEDZ