Pytanie o 54L

Obsady zbiorników. inne
ODPOWIEDZ

Autor
Protein01
Gość
Posty: 1
Rejestracja: ndz cze 07, 2020 1:28 pm
Lokalizacja: Ostrów Wlkp
Na imię mam: Marcin
Płeć:

Pytanie o 54L

#1

Post autor: Protein01 »

Witam

Założyłem świeżo akwarium 54L wiem że popełniłem już błąd wpuszczając rybki po 3 dniach do akwarium.
Zakupiłem 8 sztuk neon simulans oraz 4 sztuki Danio pręgowanego.

I tutaj kilka moich pytań
- Neony są dość płochliwe i głównie siedzą w roślinkach wypływają od czasu do czasu na środek ewentualnie jak wrzucam jedzenie to się niektóre pojawiają. Czy to z czasem u nich minie i zaczną się częściej pokazywać czy po prostu lubują sobie takie siedzenie na tyłach ? (Zmniejszyłem prąd wody z filtra bo przeczytałem że to może być przyczyną, jest ustawiony aktualnie tak żeby poruszał powierzchnie wody)

-Czy do takiego akwarium 54 L mogę wpuścić jeszcze kilka rybek bo nie chciałbym przedobrzyć a zastanawiam się nad dokupieniem z 4 otosków. Czy może lepiej dokupić coś innego ?

-Czy warto wpuścić ślimaka do akwarium np. Świderka ? czy po czasie po prostu będzie utrapieniem dla roślinek ?
Awatar użytkownika

Lech-u
Admin
Posty: 21836
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 10:22 pm
Lokalizacja: Warszawa-Piaseczno
Na imię mam: Lech-u
Płeć:

Pytanie o 54L

#2

Post autor: Lech-u »

Protein01 pisze: ndz cze 07, 2020 1:45 pm wiem że popełniłem już błąd
Akwarium jest niedojrzale z biologicznego punktu widzenia.
Ryby mogą być w stresie z powodu zmiany miejsca, ale także z powodu nieprawidłowych warunków, bo akwarium jeszcze nie dojrzało.

A więc przez najbliższe 4 tygodnie nie wpuszczaj żadnej innej ryby.
Z czasem Twoje ryby wyjdą z ukrycia jak im się poprawią warunki.
Te Twoje ryby lubią pływać w ławicach (czyli dużych grupach) a więc jeśli chcesz wpuszczać kolejne ryby (po 4 tygodniach minimum) to dołóż po kilka osobników z tych gatunków, które już masz.

Dopiero po jakimś czasie pomyślisz o nowych gatunkach.
Ale to jeszcze sporo wody przepłynie przez Twój filtr zanim to nastąpi w bezpieczny sposób.

Póki co czytaj forum FAWA i pytaj o co chcesz.
Zachęcam także do zapoznania się ze wszystkimi tematami w Kąciku Początkującego Akwarysty

DanielP
Moderator
Posty: 1920
Rejestracja: wt kwie 25, 2017 9:52 am
Lokalizacja: Jazgarzew
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Pytanie o 54L

#3

Post autor: DanielP »

Lechu wszystko świetnie opisał ale ja ze swojej strony chciałbym jeszcze spytać o to czy wiesz jakie parametry na twoja woda? Jest to istotne w kwestii doboru obsady.
Awatar użytkownika

Komarowa
Moderator
Posty: 3245
Rejestracja: pn lut 19, 2018 4:54 pm
Lokalizacja: Polska
Na imię mam: No name

Pytanie o 54L

#4

Post autor: Komarowa »

Z nowym akwarium zawsze są związane różne mniej lub bardziej przyjemne historie. Czytaj, poznawaj i obserwuj zbiornik.
Nie kombinuj z obsadą przez najbliższe dwa miesiące.
Puchatku?
– Tak Prosiaczku?
– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś.
ODPOWIEDZ