Obsada 240 l

Obsady zbiorników. inne
ODPOWIEDZ

Autor
MareQczeK
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: wt lis 18, 2008 6:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Obsada 240 l

#1

Post autor: MareQczeK »

Witam !
Mam pytanie do doświadczonych .
Ostatnio mam problem z dobraniem ryb do akwarium , podstawą są skalary i ich nie wykluczę tylko nie wiem co jeszcze .
Myślałem nad sumami szklistymi , neonami , razborami , i nie wiem co wybrać , a może wy coś zaproponujecie .
A i jako ekipę sprzątającą chcę kupić kilka kirysów .
Awatar użytkownika

Wielu
Uczestnik
Posty: 35
Rejestracja: pt kwie 16, 2010 10:13 am
Lokalizacja: Wawa Bemowo
Na imię mam: Daniel
Płeć:

Re: Obsada 240 l

#2

Post autor: Wielu »

Neony czerwone pasują do skalarów i mimo ich "powszedności" pięknie prezentują się w stadzie 50-100 sztuk, a takie możesz spokojnie trzymać w swoim akwa.
Jeżeli chodzi o kiryski to też polecam spore stadko pigmejek (corydoras pygmaeus), które fantastycznie prezentują się pływając po dnie w ławiczce. Są to malutkie kiryski, jeżeli preferowałbyś trochę większe to ja osobiście polecam corydoras sterbai - bardzo ładne, nakrapiane kiryski z pomarańczowymi płetwami.
Ostatnio zmieniony czw paź 28, 2010 10:43 am przez Wielu, łącznie zmieniany 1 raz.
Juwel Rio 180l - Towarzyskie

Spawciu
Zapaleniec
Posty: 305
Rejestracja: ndz wrz 26, 2010 10:50 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obsada 240 l

#3

Post autor: Spawciu »

240l na 100 neonkow ze skalarami ??

moim zdaniem troche przesada

jakby bylo 450l czy 500l to 100neonkow ok

tu maks dalbym 30-50

czy neonki pasuja do skalarow nie wiem pisze tylko o liczbie;)
Ostatnio zmieniony sob paź 30, 2010 10:33 pm przez Spawciu, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje akwarium:
63l ,35l

Obrazek
Awatar użytkownika

fajerka
Fanatyk
Posty: 1770
Rejestracja: wt gru 01, 2009 9:52 pm
Lokalizacja: Warszawa Rembertów
Na imię mam: Asia
Płeć:

Re: Obsada 240 l

#4

Post autor: fajerka »

kiryski pigmejki w przeciwieństwie do innych kirysków pływają w całej toni, najczęściej grupkami - to moje najukochańsze kiryski i wszystkim je gorąco polecam :)

krasnal
Guru
Posty: 2602
Rejestracja: czw sty 08, 2009 4:30 pm
Telefon: 537543206
Lokalizacja: Urlychów
Płeć:

Re: Obsada 240 l

#5

Post autor: krasnal »

Sam kasuję aby mi nikt nie decydował co mi wolno a co nie
Ostatnio zmieniony ndz lis 28, 2010 1:23 pm przez krasnal, łącznie zmieniany 1 raz.

Isia
Gaduła
Posty: 111
Rejestracja: czw lut 18, 2010 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obsada 240 l

#6

Post autor: Isia »

fajerka pisze:kiryski pigmejki w przeciwieństwie do innych kirysków pływają w całej toni, najczęściej grupkami - to moje najukochańsze kiryski i wszystkim je gorąco polecam :)
Fajerka, a ryją w podłożu? Od tego zależy czy można je trzymać na substratach. Ja sama chcę je mieć ;)

Pello

Re: Obsada 240 l

#7

Post autor: Pello »

Isia pisze:
fajerka pisze:kiryski pigmejki w przeciwieństwie do innych kirysków pływają w całej toni, najczęściej grupkami - to moje najukochańsze kiryski i wszystkim je gorąco polecam :)
Fajerka, a ryją w podłożu? Od tego zależy czy można je trzymać na substratach. Ja sama chcę je mieć ;)
U mnie ryją w podłożu
Natomiast w jednym akwarium mam substrat 'ada' i nie zauważyłem aby im to przeszkadzało

Isia
Gaduła
Posty: 111
Rejestracja: czw lut 18, 2010 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obsada 240 l

#8

Post autor: Isia »

Bardziej chodzi o to, żeby nie wzruszały substratu i nie robiły za dużo bałaganu. Bo niektórzy twierdzą, że one nie są takie ryjące.

Autor
MareQczeK
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: wt lis 18, 2008 6:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obsada 240 l

#9

Post autor: MareQczeK »

Więc tak myślałem tak na początek 6 skalarów , potem redukcja do 2 par .
Skalary mają być największymi rybami w akwarium , ale nie chce żeby było to jedyne ryby w akwarium .
Dodam że akwarium ma wymiary 120x40x60 (profil, długość x szerokość w najszerszym miejscu x wysokość ) .
Awatar użytkownika

grab
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: ndz cze 20, 2010 9:42 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obsada 240 l

#10

Post autor: grab »

Co do tematu wyrażę swoją opinię :)
Skalarki tak jak mówisz później wylot 2. Do tego neony u mnie są inessy dorosłe, mogą też być czerwone a simulansy w moim odczuciu są zbyt małe do skalarów. Jako sprzątaczy nic nie stoi na przeszkodzie abyś miał 10 pigmejów i do tego grupkę otosków. A powiedz jeszcze coś na temat roślinności w baniaczku, czy ma być gąszcz czy środek i przód pusty ? Najlepiej też zaczynać od młodych skalarów jak powiedział krasnal, bo starsze mogąś wykazywać agresję.
Co do kirysków pigmejów to moje lataja bardziej po roślinach, jak już je widzę na kamykach to nie kopią w żwirku na tyle by go wzruszyć.

Autor
MareQczeK
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: wt lis 18, 2008 6:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obsada 240 l

#11

Post autor: MareQczeK »

Powiem tak będzie delikatny roślinny busz bo mam ziemię pod piaskiem .
Jak napisałem na początku chciałbym propozycje też troszkę inne , bo neony już miałem co prawda ładne są , ale jest to moje pierwsze tak duże akwarium więc chciałbym mieć jakąś fajną obsadę a nie oklepaną standardową .
Awatar użytkownika

grab
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: ndz cze 20, 2010 9:42 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obsada 240 l

#12

Post autor: grab »

No dobra a co powiesz na dorosłe bystrzyki amandy http://www.superakwarium.pl/foto/1233610086.jpg przyjemne rybki ale żeby były ze skalarami to skalarki naprawdę muszą być małe, a później to już ich natura albo na nie wpłynie albo nie.

Autor
MareQczeK
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: wt lis 18, 2008 6:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obsada 240 l

#13

Post autor: MareQczeK »

Rybka fajna , ale jak z dostępnością i ceną w Warszawie .
I proszę powiedzcie coś o sumach szkilstych , bo z tego co wyczytałem to są one bardzo czułe ale najbardziej mnie urzekły swoim wyglądem .
Awatar użytkownika

grab
Zapaleniec
Posty: 249
Rejestracja: ndz cze 20, 2010 9:42 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obsada 240 l

#14

Post autor: grab »

W HOBBY przy sądach na Solidarności rybka jest na dzień dzisiejszy :) Cena różna i niestety nie pamiętam, podobna jak do neonów, wczoraj w forcie wola widziałem ale cena była z kosmosu bo 5.50 za sztukę.

Co do sumików bij śmiało do Bożeny z naszego forum, miała je jakiś czas temu. Rybka napewno stadna, dość płochliwa ale spokojna. Napewno ładnie wygląda ale nie wiem jak trzymanie ich ze skalarami. Może ktoś ma tutaj doświadczenie.

Autor
MareQczeK
Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: wt lis 18, 2008 6:33 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obsada 240 l

#15

Post autor: MareQczeK »

Dziękuje za tyle wyczerpujących i sensownych odpowiedzi .

Isia
Gaduła
Posty: 111
Rejestracja: czw lut 18, 2010 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obsada 240 l

#16

Post autor: Isia »

To ja w ramach ławicowej rybki zaproponuję też razborki. Hengeli, espei, klinową. Bardzo fajne, mniej oklepane niż neony. Moim zdaniem też ładniejsze.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: Obsada 240 l

#17

Post autor: saintpaulia »

Własnego doświadczenia względem sumików szklistych nie mam, ale u znajomej mieszkają ze skalarami. Ponieważ szkliste są dość płochliwe i nieśmiałe, to nie ma zatargów między obydwoma gatunkami. Akwarium jest mocno zarośnięte. Sumiki nieczęsto są jakoś wyeksponowane. Ja dowiedziałam się, że są nie przy oglądaniu akwarium, a z opowieści - a bywam często.
O dziwo najbardziej sumiki stresują się żywiołowymi kiryskami - w tamtym przypadku sterbaiki. Dodam tylko, że przestrzennie inne przełożenie - 480 l. :wink:

Jerry

Re: Obsada 240 l

#18

Post autor: Jerry »

Razborka Hengeli to świetna rybka, zdecydowanie polecam - bardzo ładnie pływa w ławicy i z czasem nie zaprzestaje tych praktyk (w przeciwieństwie do neonów innesa, które również mam i podobają mi się, tylko czują się pewnie w akwa i mają gdzieś ławicę ;) ). Jeśli chodzi o dno, to ja jestem fanem kiryśników i wszelkich innych sumików długowąsych, ale to już co kto lubi ;)

Isia
Gaduła
Posty: 111
Rejestracja: czw lut 18, 2010 10:39 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: Obsada 240 l

#19

Post autor: Isia »

Jerry pisze:Razborka Hengeli to świetna rybka, zdecydowanie polecam - bardzo ładnie pływa w ławicy i z czasem nie zaprzestaje tych praktyk (w przeciwieństwie do neonów innesa, które również mam i podobają mi się, tylko czują się pewnie w akwa i mają gdzieś ławicę ;) ). Jeśli chodzi o dno, to ja jestem fanem kiryśników i wszelkich innych sumików długowąsych, ale to już co kto lubi ;)
A espei jest jeszcze piękniejsza :) Miałam obie. Naprawdę fajne rybki.

Jerry

Re: Obsada 240 l

#20

Post autor: Jerry »

Zdecydowanie wydaje mi się że jakiej Razbory nie wybierzesz będziesz zadowolony ;)
ODPOWIEDZ