160l ozdobne WIELKA rozterka :|

Obsady zbiorników. inne
Zablokowany

Autor
dunaj
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: ndz maja 16, 2010 12:19 pm
Lokalizacja:
Płeć:

160l ozdobne WIELKA rozterka :|

#1

Post autor: dunaj »

Mam straszny problem z doborem obsady do nowo powstającego baniaczka :(

Akwa znajduje się w części reprezentacyjnej salonu, więc szukam zgranej (to wiadomo) i efektownie wyglądającej obsady. Zastanawiam się nad zbiorniczkiem "prawie" gatunkowym tj. same tęczanki neonowe lub brzanki sumatrzańskie w ilości ok. 20-25 sztuk a do tego ekipa sprzątająca np bocje i para zbrojników ?

Proszę o komentarze osób mających doświadczenie z teczankami neonowymi bo nie mam zielonego pojęcia o ich charakterkach, jak i również o brzankach czy naprawdę są to małe szatany i zaskubią wszystko co pływa z nimi (nie wspominając o welonowatych) ?
A może macie jeszcze jakiś ciekawy pomysł na łady baniak ?

P.S. Mam duuuży korzeń, podłoże mam jasne o granulacji 2-4mm i w planach rośliny nie wymagające dużo światła i o większych liściach.

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: 160l ozdobne WIELKA rozterka :|

#2

Post autor: JPK »

Brzanki są baaaaaaaaaaardzo efektowne, pływają żwawo, non stop coś się dzieje, są też kolorowe, nie chowają się, ciągle sępią żarcie ;) W większej grupie, powyżej 10szt nie zwracają uwagi na inne ryby, zajmują się sobą. A opinie o ich strasznej agresywności to bujdy, podobna do wielu innych, jakie można znaleźć necie.
Brzanki świetnie się prezentują na tle kryptokoryn (zwłaszcza zielonych), które rosną bardzo dobrze bez skomplikowanego nawożenia i silnego oświetlenia.
Z tęczankami neonowymi nie mam doświadczenia, miałem jedynie Iriatherina werneri.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

LESZEK
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: ndz paź 17, 2010 7:13 pm
Telefon: 661952074
Lokalizacja: Garwolin
Na imię mam: Leszek
Płeć:

Re: 160l ozdobne WIELKA rozterka :|

#3

Post autor: LESZEK »

Popieram kolegę.Brzanki np sumatra i sumatra w wersji albinos to fajne rybki.Non stop gdzieś sie ganiają,nie mogą stać w miejscu.Zależy co chcesz,spokojnie i kolorowo czy żywo i energicznie gdzie cały czas coś sie dzieje.aaaaaa i do ekipy dorzuć jeszcze kiyski np.albinoski.fajnie wyglądają. :wink: POWODZENIA
Leszek

Autor
dunaj
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: ndz maja 16, 2010 12:19 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 160l ozdobne WIELKA rozterka :|

#4

Post autor: dunaj »

Bardzo dziękuje za wypowiedzi :)

Kontynuując temat jakie bocje najlepiej będą się czuły w tej obsadzie i litrażu ? Przepiękne są bocje wspaniałe ale rosną strasznie duże (choć wolno), mysie i pręgowane są znacznie mniejsze ale czy różnią się czymś poza nazwą i wyglądem ?

JPK
Guru
Posty: 2040
Rejestracja: sob wrz 27, 2008 10:28 am
Lokalizacja: Warszawa Wola
Na imię mam: Kuba
Płeć:

Re: 160l ozdobne WIELKA rozterka :|

#5

Post autor: JPK »

Bardzo interesujące w obserwacji, jak i dobre do tego litrażu są Bocje siatkowane - Botia lohochata. Myślę, że 5szt czułoby się dobrze.
450l + 112l :)
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: 160l ozdobne WIELKA rozterka :|

#6

Post autor: saintpaulia »

Co do brzanek - popieram, że to efektowne ryby - ale potrafią być agresywne. Jednak tym gatunkom, które wymieniasz jako towarzyszące nie będą przeszkadzały. Ja zdecydowałabym się na 25 sumatr, do tego parkę zbrojników niebieskich albinosów - lub L144.
Bocji siatkowanych nie polecam do tak małego akwa - są dość zaborcze jeśli chodzi o przywłaszczanie sobie miejsca - moim zbrojnikom silnie dokuczały. Zdecydowanie lepsze będą mniejsze pręgowane - straitta, leczy i przy nich zbrojniki raczej nie doczekają się potomostwa. Zamiaast bocji możesz wybrać grupkę ciekawych kirysów.
Brzanki cudnie wyglądają na tle zieleni. Widziałam je w kilku ciekawych aranżacjach z niewymagającymi roślinami - microsorium na korzeniu, nurzańcami, kryptokorynami - z tych można wybrać też opcje koloru. Do tego akwarium nie decydowałabym się na rosliny o szczególnie dużych liściach - zmniejszy to optycznie baniak. Jeśli jednak bardzo Ci na tym zależy wybierz mniejsze odmiany echinodorousa.

Autor
dunaj
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: ndz maja 16, 2010 12:19 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 160l ozdobne WIELKA rozterka :|

#7

Post autor: dunaj »

Nie, nie ma żadnej presji na rośliny z dużymi liśćmi po prostu w obawie o obgryzanie przez sumatry myślę o takich. Jak najbardziej "wytrzymam" bez bocji ale zbrojniki nie wyczyszczą dna 100 x 40 o ile w ogóle oderwą się od korzenia i szyb :) a kiryski jakoś tak mi się opatrzyły w małym baniaczku.

Bocje mają jeszcze jeden bardzo ważny atut - lubią ślimaki :)
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: 160l ozdobne WIELKA rozterka :|

#8

Post autor: saintpaulia »

Tak na prawdę żadne ryby nie wyczyszczą dna - zrobić to może tylko akwarysta odmulając. Ja oczywiście nie odradzam bocji :) Mój mąż je uwielbia i ma kilka - niestety uprał się na wspaniałe. Z tym atutem to zależy co kto lubie - ja przez bocje małża muszę się ze ślimaczkami ograniczać - a lubię różne. Jednak nie łączyłabym kirysów i bocji - nie chodzi o jakieś konflikty - z tym się nie spotkałam - ale kiryski nie dopchają się przy boćkach do żarełka.
Pręgowane ładnie się komponują z brzanką sumatrzańską - mieliśmy taki zestaw. Obejrzyj też większe anubiasy - ich brzanki nie ruszają. U nas nie niszczyły roślin, czasem tylko poskubały, ale w granicach przyzwoitości. Pamiętam, że limnofilia szzególnie im smakowała.

Autor
dunaj
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: ndz maja 16, 2010 12:19 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 160l ozdobne WIELKA rozterka :|

#9

Post autor: dunaj »

A co powiecie na cierniooczki/piskorki ? Wydaje mnie się, że jest to ryba owiana taką tajemnicą ... niewiele ludzi miało z nimi do czynienia choć jest fajną i oryginalną rybką, rośnie do rozsądnych rozmiarów :) Wiecie może jak jest z ich apetytem na ślimoki ?

Powoli trzeba podsumować tą moją obsadę bo tak wypytuje a rezultatów żadnych, tak więc:

-Brzanki sumatry 25
-Bocje (jeszcze nie wiem jakie) 5 lub Piskorki może z 10 ?
-Zbrojnik niebieski 2 moze się trafi jakiś L :)

Mały offtop, jakie macie sposoby na umocowanie tapety za akwa ? Nie chcę malować szyby a brystol nie zda egzaminu ponieważ nie mam na czym podeprzeć (akwa zajmuje cały blat szafki).
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: 160l ozdobne WIELKA rozterka :|

#10

Post autor: saintpaulia »

Nie wiedziałam, że są takie tajemnicze. To jedna z moich ulubionych rybek, stadna, bardzo skryta i nieśmiała. Ślimaków - przynajmniej u mnie zupełnie nie jadły. Szaleją fajnie podczas zmian ciśnienia - np. burz.
Zbrojniki na tę wielkość akwarium dałabym maksymalnie dwa.

Ja mam na tle np worki czarne od śmieci - przyklejone taśmą przeźroczystą uciętą w miejścu łączenia się szyb na boku. Mąż ma tę specjalną czarną tapetę akwarystyczną klejoną do szyby na wodę.

wicher
Uczestnik
Posty: 27
Rejestracja: wt gru 28, 2010 9:30 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 160l ozdobne WIELKA rozterka :|

#11

Post autor: wicher »

Branki jaki i tęczanki neonowe to efektowne ryby. O brzankach była już mowa to możne powiem co na temat tęczanki neonowych sa to ryby przebywające i pływajace non stop w stadzie. Neonki, razbory i inne "stadne" się przy nich chowają.

Filmik pokazujący ich piękno

Tapetę akwa zawsze przyklejam na olej i linijka bąble powietrza "rozciągam" na koniec szyby. To tego sposobu sporo cierpliwości trzeba ale trzyma się miesiącami bo olej nie paruje tak jak woda ... ( i zaraz będzie pytanie czy po jakimś czasie olej śmierdzi u mnie po 6 miesiącach nic nie było czuć :d )

Edit dodam jeszcze filmik z dość ciekawym akwarium z brzankami : http://www.youtube.com/user/nefrete1#p/ ... vILijEow3M
Ostatnio zmieniony pt gru 31, 2010 9:21 am przez wicher, łącznie zmieniany 1 raz.
amator 54 litrowej szklanki
Awatar użytkownika

Krzysiek
Zapaleniec
Posty: 206
Rejestracja: śr sie 25, 2010 12:38 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 160l ozdobne WIELKA rozterka :|

#12

Post autor: Krzysiek »

Dobry wybór z brzankami! Koniecznie pokaż efekt w miarę końcowy :P
100l morskie
Awatar użytkownika

Tomacha
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: śr lip 29, 2009 11:43 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 160l ozdobne WIELKA rozterka :|

#13

Post autor: Tomacha »

Ja bym zbrojniki sobie darowal. Zupelnie tam nie pasuja. Masz szanse stworzyc fajna, azjatycka obsade.
Daj te brzanki, daj bocje. O bocjach mozesz sobie wszystko poczytac tutaj ( moze znasz te stronke) : www.bocje.com
Dorzucilbym jeszcze jakis haremik labiryntow.
Roslin z Azji masz rowniez cala palete: kryptokoryny, mchy. Powinny spokojnie dac rade.
http://www.lotniczybilet.com" onclick="window.open(this.href);return false;

Autor
dunaj
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: ndz maja 16, 2010 12:19 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 160l ozdobne WIELKA rozterka :|

#14

Post autor: dunaj »

Fakt, biotop azjatycki jest ciekawy ale brzanki z labiryntem typy bojek, prętnik czy gurami chyba nie zda egzaminu bo większość (mi znanych) ma ładne i długie płetwy które szybko stracą przy brzankach ;) ale jak to zaznaczyłem na początku topicu to ma być zbiornik "prawie" gatunkowy, bocje czy zbrojniki są wymagane do utrzymania względnej czystości dna jak i korzenia a dopiero później względy wizualne choć i te są ważne :)
Jest jeszcze inne wyjście, czyli glonek syjamski choć całkowicie nie atrakcyjne wizualnie dla mnie.
Ostatnio zmieniony sob sty 01, 2011 9:23 pm przez dunaj, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Tomacha
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: śr lip 29, 2009 11:43 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 160l ozdobne WIELKA rozterka :|

#15

Post autor: Tomacha »

Jesli bedziesz mial stado brzanek sumatrzanskich to nic zlego nie zrobia labiryntom. Przecwiczylem to ( i wielu innych akwarystow). Brzanki w stadzie zajmuja sie wylacznie soba. Trzymalem stado sumatr z gurami swego czasu - z powodzeniem.
Glonojad syjamski to zly pomysl.
Zbrojniki i bocje to nie jest patent na sprzatanie akwarium ( musisz to zrobic zawsze sam).
Mozesz wpuscic kosiarki - ladnie zjadaja niektore glony. Ale wtedy z mchami moze byc problem.
http://www.lotniczybilet.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: 160l ozdobne WIELKA rozterka :|

#16

Post autor: saintpaulia »

Z gurami da się stworzyć spokojną obsadę z brzankami. Moim zdaniem prętniki odpadają - no chyba, że z tych większych. Moje brzanki jakieś wyjątkowe były niestety mimo 30-osobnikowego stada lubiły wypuszczać się po kilka sztuk na inne ryby...
Glonojad syjamski - zdecydowanie nie.
Żadna ryba nie jest wymagana ze względu na utrzymywanie czystości - ryby tego nie robią. O porządku z glonami decyduje równowaga zbiornika. A odmulanie to obowiązek akwarysty. :wink:

Autor
dunaj
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: ndz maja 16, 2010 12:19 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 160l ozdobne WIELKA rozterka :|

#17

Post autor: dunaj »

Nie do końca się zgodzę z wami, mam obecnie akwa roślinne z dużą ilością krewetek i zapomniałem o odmulaniu dna - fakt, sagitaria tak mi się rozrosła że nie mam jak dotrzeć do dna z odmulaczem - ale robiąc podmiankę ściągam tylko wodę :)
Oczywiście zdaje sobie sprawę, że odchody ryb zmieniają parametry wody ale pokarm którego nie zjedzą razbory czy prętniki wciągną ryby denne lub krewetki :) kiedyś chyba nie odmulano dna i nie podmieniano wody a akwaria funkcjonowały.
Awatar użytkownika

saintpaulia
Arcymistrz
Posty: 4346
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 6:12 pm
Lokalizacja: Warszawa -Bielany
Na imię mam: Ilona
Płeć:

Re: 160l ozdobne WIELKA rozterka :|

#18

Post autor: saintpaulia »

Mój dzidek podmianiał wodę. Ale masz rację jego znajomy nigdy tego nie robił - za to mył akwarium - dosłownie - co roku...
Jeśli nie odmulasz, ale masz dobrą filtrację i dużo roślin to jest ok - tylko do czasu poruszenia podłoża.
Krewetki co prawda zjadają rybie odchody - ale same wydalają straszne ilości... Resztki pokarmu zjedzą - ale należy pamiętać, że nie mogą funkcjonować wyłącznie na resztkach.
Awatar użytkownika

Tomacha
Zapaleniec
Posty: 349
Rejestracja: śr lip 29, 2009 11:43 am
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 160l ozdobne WIELKA rozterka :|

#19

Post autor: Tomacha »

Szukalem, szukalem i znalazlem. Podam link do innego forum gdzie jest pokazane akwarium azjatyckie z obsada brzankowa oraz guramiowa :)
Szymon to jeden z lepszych specow od Azji jakich znam. Tam przejdziesz tez do osobnej strony z jego akwariami:
http://www.akwarystyka.com.pl/showthread.php?t=59374
Ostatnio zmieniony pn sty 03, 2011 9:47 pm przez Tomacha, łącznie zmieniany 2 razy.
http://www.lotniczybilet.com" onclick="window.open(this.href);return false;

Autor
dunaj
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: ndz maja 16, 2010 12:19 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 160l ozdobne WIELKA rozterka :|

#20

Post autor: dunaj »

Bardzo dziękuje za poświęcenie, już się zabieram do lektury :mrgreen:


Po przestudiowaniu od deski do deski tego topicu stwierdzam, że:


saintpaulia

Jednak wyszło na moje w kwestii odmulania zbiornika LT, im rzadziej tym lepiej :)


Tomacha

Czapka z głowy za dołożenie starań w perswazji mojej upartej osobie aby zmodyfikować obsadę :)
Faktycznie można utrzymać sumatry z gurami, swoją drogą co to za ryba a raczej niebieska odmiana gurami (po zmianie obsady) w tym topicu ? bo nie wyłapałem czytając.
W takim razie dałem się namówić na odtworzenie biotopu Azji bo jest piękny, tylko będę miał spory problem z roślinami tzn. jakie ? Nie znam się na tyle na roślinach akwariowych żeby dobrać je do mojego oświetlenia a tym bardziej żeby pochodziły z Azji :neutral: rodzi się pytanie czy są tutaj wyrozumiali ludzie, którzy wytłumaczą mi co i jak ?

P.S. Żeby rozwiać wątpliwości, mój roślinny baniak powstał dzięki życzliwości i cierpliwości Misquamacus ponieważ obdarował mnie odpowiednimi roślinkami i objaśnił jak się z nimi obchodzić :oops:
Ostatnio zmieniony wt sty 04, 2011 8:37 pm przez dunaj, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor
dunaj
Uczestnik
Posty: 21
Rejestracja: ndz maja 16, 2010 12:19 pm
Lokalizacja:
Płeć:

Re: 160l ozdobne WIELKA rozterka :|

#21

Post autor: dunaj »

Proszę o zamknięcie tematu, zbiornik już stoi a w galerii pochwalę się nie długo ;)
Zablokowany